"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Terror ne France dhe ne Liban

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Terror ne France dhe ne Liban

#1

Post by Zeus10 » Sat Nov 14, 2015 4:20 pm

Ne dy ngjarje te vecanta, nje ne France dhe nje ne Liban, ISIS kjo organizate misterioze, ka vrare me qindra civile te pafajshem. Cila eshte kauza e tyre dhe nese ata jane te bindur, qe me keto forma mund te nenshtrojne dhe mashtrojne gjithe boten, une nuk e di, por ne kete lufte ka dicka qe nuk shkon, per here te pare ne historine e konflikteve, nuk dihet cilat jane objektivat reale te ketij armiku tashme i gjithe njerezimit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Terror ne France dhe ne Liban

#2

Post by ALBPelasgian » Sat Nov 14, 2015 5:41 pm

ISIS-i hodhi shtat ne nji kohe kur Lindja e Mesme po rikonfigurohej gjeopolitikisht. Terheqja amerikane nga Iraku e Afganistani, la nji boshllek ne konjekturen rajonale. E natyrshme asht qe Irani - si nje nga superfuqite rajonale - do te bante perpjekje me u afirmue si shteti lider i Lindjes se Mesme. Permes ndikimit ne vendet me shumice shiite (Iraku, Bahreini, Libani) ose me perqindje te konsiderueshme shiite (Siria, Jemeni), Irani po behej nje fuqi serioze. Ne kete situate, vendet e Gjirit, vecmas Arabia Saudite e ndjene veten te kercenuara. Ketu mund te trazohen rrenjet e trazirave ne Siri - opozita e atjeshme shpejt u fut ne kontroll te militantizmit vahabi-salafi (religjioni zyrtar ne Mbreterine Saudite). Ne emen te luftes kunder Assadit dhe regjimit te tij (qe mbeshtetet krejtesisht tek pakica alavite), ekstremizmi vahabist fitoi terren. Fuqizimin kryesor, vahabizmi e njohu ne Irak ku brenda nje kohe te shkurter, ISIS-i arriti te kollapsonte Qeverine shiite te Bagdatit, duke e ndare vendin ne vija sektare. Suksesi ne Irak dhe marrja ne kontroll e rafinerive te naftes (fashizmin islamik), e beri ISIS-in nje faktor ne skene. Ai fitoi krahe edhe nga tolerimi qe i bente Perendimi, perderisa ekziston ende nje fobi ndaj Iranit. Nderkohe edhe shtete te tjera me interesa te ndryshme mbeshteten avancimin e fashizmit islamik. Ne fushatat e saj gjenocidale kunder kurdeve autokton, Turqia i dha mbeshtetje te parezerve logjistike grupacioneve te ISIS-it, duke i furnizuar me rekrute e armatime. Me fjale te tjera, ISIS-i reaksionar asht fytyra e vertete e Arabise Saudite dhe Turqise.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Artian
Member
Member
Posts: 22
Joined: Tue Jul 14, 2015 8:28 pm
Gender: Male

Re: Terror ne France dhe ne Liban

#3

Post by Artian » Sat Nov 14, 2015 7:07 pm

Kam lexuar qe dhe Izraeli eshte I perzier me Issis.

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”