"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

NATO

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

NATO

#1

Post by Adriana » Fri Feb 12, 2016 7:52 am

NATO, nismë detare për krizën e imigracionit

Image

11.02.2016 Ky mision i ri është ndërhyrja më e drejtpërdrejtë e aleancës në krizën e tanishme të refugjatëve. Anijet e NATO-s po drejtohen për në Detin Egje për të ndihmuar Turqinë dhe Greqinë të frenojnë trafikantët e qenieve njerëzore.Ndërkohë, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter premtoi 3.4 miliardë dollarë nga buxheti amerikan i mbrojtjes për Nismën e Natos për Siguri Evropiane.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi sot në fund të një takimi dyditor të ministrave të mbrojtjes në Bruksel, për misionin për të përballuar krizën e imigrantëve në Evropë. Aleanca po dërgon anije luftarake në Detin Egje për të vënë në shënjestër trafikanët e imigrantëve. Misioni u vu në lëvizje, pasi Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter shprehu mbështetjen e tij:

“Është krijuar një organizatë kriminale që po shfrytëzon këta njerëz në vëzhtirësi, prandaj ky është një operacion kontrabande të organizuar dhe vënia e këtij operacioni në shënjestër, është sipas mendimit tim, mënyra më efektive përsa i takon aspektit humanitar. Mendoj se ky është synimi kryesor”.

Zoti Carter vlerësoi gjithashtu Gjermaninë, Turqinë dhe Greqinë për bashkëpunimin lidhur me propozimin për të zgjeruar nismën detare të NATO-s në Mesdhe për të përballuar krizën e emigrantëve.

Zoti Stoltenberg tha se vendimi u mor për të ndihmuar Turqinë dhe Greqinë që të menaxhojnë tragjedinë “më mirë se sa ç’është bërë deri tani”.

Përsa i takon shumës që buxheti amerikan ka përfshirë për Nismën e NATO-s për Siguri, zoti Carter the se ajo është katër herë më e lartë sesa kontributi i mëparshëm amerikan në përpjekjet e NATO-s për të frenuar agresionin rus kundër aleatëve në Evropën Lindore:

“Siç u thashë edhe homologëve të mi në NATO, kjo shumë do të mbështesë rotacionin më të shpeshtë të forcave amerikane në Evropë, përfshirë praninën e pandërprerë të një brigade të armatosur luftimi gjatë gjithë vitit. Do të financojë gjithashtu më shumë stërvitje me aleatët, do të sigurojë më shumë paisje në Evropë, përfshirë paisje luftimi”./voa/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”