Page 1 of 1

Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Wed Aug 28, 2013 6:23 pm
by Sally
Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja e hetimeve

Ministria greke e Drejtësisë ka urdhëruar që të fillojë një proces hetimi në mënyrë që të mblidhen informacione sa më të sakta për skandalin e zhdukjes se rreth 500 fëmijëve shqiptare nga instituti i bamiresise “Agjia Varvara” në Athinë gjatë viteve 1998-2002.

Cështjen e fëmijëve shqiptarë te zhdukur, e ka sjelle ne parlamentin grek deputetja e se Majtes Demokratike Maria Gianakou, pas shqetesimeve qe kishte shfaqur ne nje raport te tij ne vitin e kaluar, Komisioni Kunder Torturave i OKB, raporton Top Channel.

Ky komision i ka kerkuar Athines ne se ka hapur nje proces hetimi per rastin kur 502 nga 661 femije rome nga Shqiperia, jane zhdukur nga ky institut shteteror brenda kater viteve, te bashkepunoje me organet shqiptare ne menyre qe te hidhet drite mbi kete ceshtje si dhe te percaktohen pergjegjesite ligjore te atyre qe jane perfshire ne kete skandal.

Vetem ne vitin 2004 organet greke kane publikuar raportin per zhdukjen e femijeve shqiptare dhe ne 2007 gjithe dosja me dokumentet e kesaj çeshtjeje i eshte dorezuar organeve shteterore. Por prej atehere kjo çeshtje ka qendruar e harruar dhe e mbyllur ne sirtar. Ministri i Drejtesise Harallambos Athanasiou ka kerkuar menjehere prej organeve te drejtesise te bejne me dije se ne ke faze gjenden hetimet dhe eshte pergjigjur para parlamentit se, se shpejti do te kete nje informacion te gjere per gjithe proceduren nga organet perkatese.

Skandalin e zhdukjes se femijeve së 502 fëmijëve shqiptar në Institutin Bamirës në “Agjia Varvara”e zbuloi organizata ndërkombëtare “The Sëiss Terre Des Hommens” ne vitin 2003. Pasi OKB eshte tronditur nga ky zbulim eshte derguar ne Greqi komisioneri Zhan Miguel Peti,por me shume se dhjete vjete me pas ky skandal eshte pothuajse i mbyllur.

Te dhenat e kesaj organizate bejne me dije se ekzistojne edhe shume raste te tjera te ngjashme ne Greqi, ku ne 15 vitet e fundit jane futur ne menyre te paligjshme, mbi 3800 femije shqiptare, prej te cileve me shume se nje e katerta nuk eshte gjetur kurre.

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet riha

Posted: Wed Aug 28, 2013 6:29 pm
by Sally
Me kujtohet qe edhe vjet folen per kete teme, me ka mbetur ende nje material qe postuan ne 2012-ten: :


Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Fri Nov 21, 2014 4:39 am
by Kastrioti1443
Sally sic e thua edhe ti vete, le te bejme nja dallim te lutem se keshtu na eshte ulur reputacioni neve keto 25 vjet.

Sic e thua edhe vete kta jane femije Rome, dhe jo femije Shqiptare. Pra kta jane thjesht femije me nenshtetesi shqiptare por jo shqiptare.

Te lutem shume le te bejme nje dallim, se na ka dale nami se zhdukim femijet tane e shesim femrat tone neper rruge, kur shumica ktyre personave nuk jane as shqiptare etnike.


Bol probleme kemi, le mos ta ulim me shume nderin tone te nperkembur keto 25 vjet.

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Fri Nov 21, 2014 12:42 pm
by Zeus10
Gjithesesi Kastrioti, ata jane qenie njerezore, qe duhen mbrojtur. Per me teper, mbrojtja e tyre i rrit dinjitetin shtetit shqiptar dhe gjithe shqiptareve. Jane femije, jane njerez qe nuk bene zgjedhje etnie kur erdhen ne kete Bote.

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Fri Nov 21, 2014 10:03 pm
by dralos
Zeus10 wrote:Gjithesesi Kastrioti, ata jane qenie njerezore, qe duhen mbrojtur. Per me teper, mbrojtja e tyre i rrit dinjitetin shtetit shqiptar dhe gjithe shqiptareve. Jane femije, jane njerez qe nuk bene zgjedhje etnie kur erdhen ne kete Bote.
dakord por a jemi na ne pozit mi mbrojt kur skemi mundsi mi mbrojt femijet shqiptare neper trojat e tona?

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Sun Nov 23, 2014 6:14 pm
by Sally
Kastrioti1443 wrote:Sally sic e thua edhe ti vete, le te bejme nja dallim te lutem se keshtu na eshte ulur reputacioni neve keto 25 vjet.


-Nuk e kam thene une qe ato femije jane Rome, por artikulli, (une thjeshte kam shperndare artikullin).
Kastrioti1443 wrote:Sic e thua edhe vete kta jane femije Rome, dhe jo femije Shqiptare. Pra kta jane thjesht femije me nenshtetesi shqiptare por jo shqiptare.


-As ne artikull nuk eshte mohuar, por theksohet qarte 'ALBANIAN ROMA CHILDREN
-Mendoj qe kane te drejten e tyre te mbrohen, perderisa jane nenshtetasit tane, dhe aq me teper qe jane FEMIJE.
-Mendoj se nuk duhet ti trembemi kesaj rrace kaq shume, mbasi egziston ne shume shtete, dhe nuk mohojne rracen e tyre (origjinale), thjeshte kerkojne te drejtat e tyre (sic kerkojme edhe ne sot ne emigrim).
-Une do ti trembesha me shume disa rracave te tjera qe kan hyre me thell (me dinakeri) tek ne shqiptaret dhe me qellime .....

Kastrioti1443 wrote:Te lutem shume le te bejme nje dallim, se na ka dale nami se zhdukim femijet tane e shesim femrat tone neper rruge, kur shumica ktyre personave nuk jane as shqiptare etnike.
Bol probleme kemi, le mos ta ulim me shume nderin tone te nperkembur keto 25 vjet.-Kastrioti1443, nderi nuk mbrohet duke mbyllur nje sy, nje vesh, apo duke mos lejuar te flitet dicka qe mund te ket gisht edhe nje shtetasi yne, por perkundrazi vetem duke e zbardhur (pastruar) qeshtjen ne mund te luftojme ''namin qe na ka dale'', dhe ata qe kerkojne te na hedhin kete nam...
-Megjithate nuk shikoj pse duhet te ngurremi ne shqiptaret per kete akuze, sepse akuza NUK ben fjale qe ''shqiptaret kane zhdukur femijet '' por ben fjale: zhdukjes se 502 nga 661 femije rome nga Shqiperia, ne institutin i bamiresise “Agjia Varvara” në Athinë gjatë viteve 1998-2002.
Pra ne kete skandal perfshihen grekerit, se instituti eshte nen kujdesin e tyre.

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Wed Mar 11, 2015 12:53 am
by Kolivilor
Mbroni edhe jepeni jeten për ta.

Veç mos i quni shqiptarë se nuk janë shqiptarë.

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Wed Mar 11, 2015 8:50 pm
by Zeus10
Kolivilor wrote:Mbroni edhe jepeni jeten për ta.

Veç mos i quni shqiptarë se nuk janë shqiptarë.
Kolivilor, nje shtet qe pretendon te jete demokratik, nuk mund te perdor standarte te ndryshme, ne sjelljen ndaj shtetasve te vet, duke i diferencuar ata, nga prejardhja etnike. Romet, evgjitet apo raca te tjera, qe perbuzen aq shume ne Shqiperi, jane shtetas shqiptare dhe ne si shqiptare etnike, i bejme nder vetes duke i trajtuar ata me seriozitet dhe me te drejta.

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Posted: Thu Mar 12, 2015 1:15 am
by alfeko sukaraku
Zeus10 wrote:
Kolivilor wrote:Mbroni edhe jepeni jeten për ta.

Veç mos i quni shqiptarë se nuk janë shqiptarë.
Kolivilor, nje shtet qe pretendon te jete demokratik, nuk mund te perdor standarte te ndryshme, ne sjelljen ndaj shtetasve te vet, duke i diferencuar ata, nga prejardhja etnike. Romet, evgjitet apo raca te tjera, qe perbuzen aq shume ne Shqiperi, jane shtetas shqiptare dhe ne si shqiptare etnike, i bejme nder vetes duke i trajtuar ata me seriozitet dhe me te drejta.
Meriton big like