"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arvanitet

Këtu mund të bashkohen për të shkëmbyer mendime, pjesëtarë të diasporës ose komuniteteve të ndryshme arbërore.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Arvanitet

#1

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 25, 2009 6:56 pm

Arvanite,quhen shqipfolesit e Greqisë, te cilet sot llogariten te jene rreth 4 milion-ë. Politika largpamese greke, ja ka arritur qellimit, qe te kaloj idene e qelbur asimiluese: 'Gje e ndyre te jeshe arvanit'.

Arvanitet krijuan shtetin e pare grek, si edhe e udhehoqen kete shtet, ashtu sikurse na thote edhe Aristidh Kollia, duke menduar se po i sherbenin kombit kur flisnin greqishten(mare nga hyrja e librit te Jorgji Kollia...flet Ari)

Me 1983 eshte krijuar lidhja Arvanite e Greqise ..lidhje qe kurre nuk ka gjetur mbeshtetjen e politikes edhe inteligjences (nuk ekzton inteligjenca shqiptare ne kete drejtim).

Me 2007, Egjina edhe Salamina kerkuan vendosjen e gjuhes shqipe ne administrate, sepse nuk e kuptojne aspak greqishten...shteti shqiptare turperisht heshti.
Ne foton e meposhtme shfaqet edhe kryesia e lidhjes arvanite.Ne mes tyre edhe Theodhor Pangalos...djali i ish presidentit edhe kryeministrit te greqise...aktualisht nje nga antaret me te fuqishem te partise socialiste PASOK.

Para disa ditesh ne nje emision televiziv Pangalo do deklaronte keshtu per fanatiket antishqiptare

KANE FRIKE SE MOS QELBIN GJAKUN GREKE ME GJAKUN SHQIPTARE, POR KJO ESHTE QESHARAKE PER NGA ANA HISTORIKE

Duke nenkuptuar realitetin e pakundershtueshem qe thote se Arvanitet i bene shtet greket...edhe shumica e grekeve jane vete arvanitet.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#2

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 25, 2009 7:05 pm

Arvanitet e greqis kane edhe nje revist elektronike qe titullohet ΜΠΕΣΑ=BESA

Ketu shkruhet shqip me germa greke..ose me drejt germat qe greqishtja letrare huazoj nga jonishtja pellazge.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#3

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 25, 2009 7:09 pm

Besa eshte fjala e vjeter shqipe e cila e ka etimologjin e saj nga fjala "be-betim=fjala e burrit".

keta jane disa nga kryeministrat arvanit qe udhehoqen greqin
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
IllyriankinG
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Sun Sep 20, 2009 8:54 pm
Gender: Male
Location: Arbëri

Re: Arvanitet

#4

Post by IllyriankinG » Fri Oct 09, 2009 3:53 am

alfeko sukaraku wrote:me 2007 Egjina edhe Salamina kerkuan vendosjen e gjuhes shqipe ne administrat sepse nuk e kuptojn aspak greqishten...shteti shqiptare turperisht heshti.....hemmmmm nuk e njihni mire sal berishen ju...me 2009 ju hakmorre per kete ceshtje duke derguar minister turpin te inaguroj shkollen greke ne himare

Ju lutem jep ndonjë detaj mbi këtë informacion, pasi në rast se kjo është e vërtetë, atëherë kjo është një ngjarje historike!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#5

Post by alfeko sukaraku » Sat Oct 10, 2009 5:27 pm

IllyriankinG wrote:
alfeko sukaraku wrote:me 2007 Egjina edhe Salamina kerkuan vendosjen e gjuhes shqipe ne administrat sepse nuk e kuptojn aspak greqishten...shteti shqiptare turperisht heshti.....hemmmmm nuk e njihni mire sal berishen ju...me 2009 ju hakmorre per kete ceshtje duke derguar minister turpin te inaguroj shkollen greke ne himare

Ju lutem jep ndonjë detaj mbi këtë informacion, pasi në rast se kjo është e vërtetë, atëherë kjo është një ngjarje historike!
Ne fillim te 2007 Egjina me Salaminen i derguan nje pentencion qeverris greke ku mes te tjerash thuhej se ata kerkojn gjuhen arvanite ne administrat,pasi nuk e kuptojn aspak greqishten.

Ceshtja u kalua ne heshtje
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4201
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arvanitet

#6

Post by Zeus10 » Sat Oct 10, 2009 8:13 pm

alfeko sukaraku wrote:
IllyriankinG wrote:
alfeko sukaraku wrote:me 2007 Egjina edhe Salamina kerkuan vendosjen e gjuhes shqipe ne administrat sepse nuk e kuptojn aspak greqishten...shteti shqiptare turperisht heshti.....hemmmmm nuk e njihni mire sal berishen ju...me 2009 ju hakmorre per kete ceshtje duke derguar minister turpin te inaguroj shkollen greke ne himare
Ju lutem jep ndonjë detaj mbi këtë informacion, pasi në rast se kjo është e vërtetë, atëherë kjo është një ngjarje historike!
Ne fillim te 2007 Egjina me Salaminen i derguan nje pentencion qeverris greke ku mes te tjerash thuhej se ata kerkojn gjuhen arvanite ne administrat,pasi nuk e kuptojn aspak greqishten.

Ceshtja u kalua ne heshtje
Egjina eshte ishulli ku sipas Homerit vinte ajka e ushtrise akease-danaike, psh nipat e Aekut, Akili dhe Ajaksi ishin pikerisht prej ketij ishulli. Mirmidonet, luftetaret me te paepur danaike-pellazgjike ishin pikerisht banore te ketij ishulli, vete helenet, fisi i vogel pellazg i perkiste ketij ishulli. Nuk eshte rastesi qe qendrat e heleneve te vjeter banohen sot prej shqiptareve, psh Teba(Thiva), Sparta(Sparti) Aegjina(egjina), Beotia, Attika dhe kudo ku permenden historite e heleneve, gjejme komunitete shqiptare eksluzivisht.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Arvanitet

#7

Post by Arta » Sat Oct 10, 2009 8:35 pm

alfeko sukaraku wrote:
IllyriankinG wrote:
alfeko sukaraku wrote:me 2007 Egjina edhe Salamina kerkuan vendosjen e gjuhes shqipe ne administrat sepse nuk e kuptojn aspak greqishten...shteti shqiptare turperisht heshti.....hemmmmm nuk e njihni mire sal berishen ju...me 2009 ju hakmorre per kete ceshtje duke derguar minister turpin te inaguroj shkollen greke ne himare

Ju lutem jep ndonjë detaj mbi këtë informacion, pasi në rast se kjo është e vërtetë, atëherë kjo është një ngjarje historike!
Ne fillim te 2007 Egjina me Salaminen i derguan nje pentencion qeverris greke ku mes te tjerash thuhej se ata kerkojn gjuhen arvanite ne administrat,pasi nuk e kuptojn aspak greqishten.

Ceshtja u kalua ne heshtje

alfeko a mund te gjendet kjo si dokumentacion, apo si lajm diku?
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#8

Post by alfeko sukaraku » Sun Oct 11, 2009 3:37 pm

Arta wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Ne fillim te 2007 Egjina me Salaminen i derguan nje pentencion qeverris greke ku mes te tjerash thuhej se ata kerkojn gjuhen arvanite ne administrat,pasi nuk e kuptojn aspak greqishten.

Ceshtja u kalua ne heshtje

alfeko a mund te gjendet kjo si dokumentacion, apo si lajm diku?
po e kerkoj ,por nuk po e gjej dote.ceshtja u kalua nen dhe.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#9

Post by Arbëri » Sun Jan 10, 2010 6:02 pm

Lazaros Koundouriotis Mansion

Lazaros Koundouriotis fought during the Greek War of Independence 1821 and is called "the Father of the Nation".
Image
The Koundouriotis family, which produced the first President of the Greek Republic, was Albanian, like many of Idra's early settlers, who fled here from the Turks in the 15th century. Despite popular mistrust of the Albanians today in the face of a new wave of immigration, elements of Albania have penetrated into Greek culture: the foustanella or kilt that's a part of the formal attire of Greek soldiers is based on Albanian fighting gear, and is sometimes referred to as the "Albanian kilt:" http://books.google.com/books?id=CZUhoF ... ka&f=false

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#10

Post by Arbëri » Sun Jan 10, 2010 6:13 pm

The Balkan by Mark Mazower
Image
......................................................................
Modern Greece A Short History
C.M. Woodhouse
Page 162

In practice the Greeks had only exchanged arbitrary rule by Bavarians for arbitrary rule by others scarcely closer to themselves. The first six prime ministers under the new constitutions were all war-time leaders, several of them only nominally Greek. They included the Phanariote Mavrokordatos,the Vlakh Kolettis, and the Albanian Koundouriotis. With the exception of the last prime minister of Otho's reign, Admiral Kanaris,all of them paid litle regard to the constitution which had cost them so much toil and intrigue.
Mavrokordatos in particular culpably betrayed his trust as Greece's first constitutional prime minister(March 1844), and was compelled to resign within six months. Kolettis, who succeeded him in August 1844,remained in office until his death three years later. Neither took naturally to democratic principles, though both had a superficial acquanintance with Western Europe. Mavrokordatos' background was the Phanariote society of Constantinpole and the Rumanian principalities
.

http://www.youtube.com/watch?v=LzHhLXRg ... r_embedded#
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#11

Post by Arbëri » Sun Jan 10, 2010 6:24 pm

The Life of Thomas, Lord Cochrane, Tenth Earl of Dundonald, G.C.B., Admiral of the Red, Rear-Admiral of the Fleet
http://www.gutenberg.org/files/13351/13351-8.txt

At length, in 1820, there was an open rupture. Ali was denounced as a traitor, and ordered to surrender his pashalik. Instead of so doing, he organized his army for prompt rebellion, trusting for success partly to the support of the Greeks. Most of the Greeks held aloof; but the Suliots, a race of Christian marauders, the fiercest of the fierce community of Albanians, sided with him, and for more than a year rendered him valuable aid by reason of their hereditary skill in lawless warfare. Not till January, 1822, was Ali forced to surrender, and then only, perhaps, through the defection of the Suliots.

The Suliots, dissatisfied with Ali's recompense for their services, had gone over to the Greeks, who, not caring to serve under Ali in his
rebellion, had welcomed that rebellion as a Heaven-sent opportunity for realising their long-cherished hopes.


"Phanariots and doctors in medicine," says an eye-witness, "who, in the month of April, 1824, were clad in ragged coats, and who lived on scanty rations, threw off that patriotic chrysalis before summer was past, and emerged in all the splendour of brigand life, fluttering about in rich Albanian habiliments, refulgent with brilliant and unused arms, and followed by diminutive pipe-bearers and tall henchmen."

The result was altogether disheartening to the Greeks. They saw that their condition was indeed desperate. George Konduriottes, a Hydriot merchant, an Albanian who could not speak Greek, and who was alike unable to govern himself or others, had, in June, 1824, been named president of the republic, and since then the rival interests of the primates, the priests, and the military leaders had been steadily causing the decay of all that was left of patriotism and increase of the selfishness that had so long been rampant.

An overwhelming power was thus organized during the last weeks of 1825, and the defenders of Missolonghi were left to succumb to it, almost unaided. Their previous successes had induced the Greeks of other districts to believe that they could continue their defence alone..............As far as their vision stretched over the waves they beheld only Turkish flags. The plain was studded with Mussulman tents and standards; and the gradual appearance of new batteries more skilfully disposed, the field days of the Arabs, and the noise of saws and hammers, gave fearful warning. Yet these gallant Acarnanians, Etolians, and Epirots never flinched for an instant." On the 13th of January, Ibrahim Pasha sent to say that he was willing to treat with them for an honourable surrender if they would convey their terms by deputies who could speak Albanian, Turkish, and French. "We are illiterate, and do not understand so many languages," was their blunt reply; "pashas we do not recognize; but we know how to handle the sword and gun."

What, no deputies among the defenders of Missolonghi in this 'Greek' war of independence could speak Greek? Just Albanian? Clearly they aren't even conversant in Turkish or hardly so, French being out of the question. Ali's aim was to have somebody that could be understood by all, rebels (Albanian), rulers (Turkish) and foreigners (French).

The idea (and likelihood) of this state becoming Albanian-speaking could not have been far from the surface, had a few things gone in favour of the main players on the ground level.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#12

Post by Arbëri » Sun Jan 10, 2010 6:33 pm

The Greek President is Albanian!

TWENTY-SEVEN GREEK PRIME MINISTERS HAVE ALBANIAN DESCENT

Things in the Balkans are very much mixed-up and so intertwined that it is normal to assume that people are very much mixed. The Balkans is the place where one can find all kinds of people in a single region which is also the subject for Ljalja´s latest thesis.

According to Ljalja´s findings, 27 out of the 57 former Greek Prime Ministers are of Albanian descent.

Former Greek Foreign Affairs Minister Theodoros Pangalos, a Greek government representative, on occasion openly spoke about his Albanian background

Speaking of Albanians occupying high positions in the Greek government, Ljalja´s investigation has revealed that even the Greek President, Karolos Papuljas is of Albanian descent. According to Ljalja, Papuljas is a Cham (from Chamurija), born in the village Voshtina, one kilometer away from today´s Greek-Albanian border. His ancestors were Muslims with the last name Sulejmani. About 120 years ago Papuljas´s ancestors converted to Christianity and changed their name. Ljalja supports this assertion with evidence which he received from a well-known Albanian actor who studied with Papuljas and with whom the Greek President maintains contact to this day.


THE ALBANIAN LANGUAGE ALMOST BECAME OFFICIAL IN GREECE

It is estimated that about 3.5 million Albanians live in Greece today (35% of the total Greek population) and like the Macedonian and Turkish minorities; they are not recognized by the Greek state. Let us not forget that there are also thousands of Albanian migrant workers who work in Northern Greece at seasonal jobs and contribute to the Greek economy. Unfortunately Greece only recognizes Muslims without specifying their ethnic background be it Turkish, Albanian, or other.

According to Ljalja´s research however, the number of Albanians living in today´s Greek territory is much larger than currently estimated because during the period from 1856 to 1858 two thirds of the population (66%) living in Greece was Albanian. The Albanians even had their own representatives in the Greek parliament. It was during this period that the Greek Parliament openly debated the issue of making the Albanian language a second official language of the Greek state. But that did not happen.

http://www.worldsentinel.com/articles/view/85877
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#13

Post by Arbëri » Sun Jan 10, 2010 8:35 pm

Anastas Kullurioti

Anastas Kullurioti or Anastasios Koulouriotis (Greek: Αναστάσιος Κουλουριώτης, 1822 - 1887 was an Arvanite and Albanian nationalist figure, publisher and writer in Greece. Born in Salamis, he spent some of his early years there and later moved to Athens, where he settled in the Plaka district, being noted at the time as the "Albanian quarter" of the city. Still a young man, he emigrated to America and made his fortune, although little is known about that period of his life. Upon his return to Greece, he founded the weekly I foni tis Alvanias (The Voice of Albania) which lasted from September 1879 to mid 1880[8]. Among the goals of his nationalist activities were the founding of an Albanian political party in Greece, the opening of Albanian-language schools and the liberation of Albania from the Turkish yoke. His devotion to the Albanian cause brought him into conflict with the Greek authorities[9] and he is said to have died poisoned in prison in Athens at the beginning of 1887. Kullurioti is the author of Alvanikon Alfavitarion, (Albanian Primer; Athens, 1882); and the reader Klumësht për foshnja (Milk for Babies; Athens, 1882).
Image
Alvanikon Alfavitarion, or Abavatar arbëror.


Anastas Kullurioti nuk ishte vetëm botues, gazetar dhe shkrimtar, por edhe poet. Poezitë e Kulluriotit ende pas kaq vitesh vazhdojnë të botohen në Greqi në gjuhën greke dhe shqipe. Njëra nga poezitë që e ndeshim më shumë të botuar nëpër broshurat e ndryshme është XIXARI. Këtë poezi poeti ja kushton një insekti, mashkullit të bletës. Disa poezi që ka botuar në Abetaren e tij nuk e dimë nëse është ai autor. Por sipas studiuesit Jorgo Gjeru i cili është kryetar i Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë, dy poezitë e mëposhtme kanë për autor Anastas Kulluriotin.

XINXARI

Pra sa të dua ti, nxinxar, o këngëtar!
nd’ ajo degë, çs’ je ngalkuar mbë të kotë
medrekj ishtë a mesditë, per ti ishtë bëhar
dh’ as një para sjep ti për gjithë botë
Të ngrëna, e të pira s’ ibën për këtu...
as mos’ ngargomë bëne. / si tëi pëlqen
Ti dëgëza këjon; / vete e rri më më tëhu.
Ndë të ngjuajshin dh’ andej; ti eshkjëllkjen.
Të klajsh, a të rëkojsh kurrë s’ eke ndër mend,
ndë mos të ndaftë njëra, ti çson njatrë,
dunjaj s’ ubuar, dhe për ti ishtë tër një vend,
e le të thonë se je.
Vetëmë lerë je të këndojsh gjithë mot,
dhe këngatë nga jeta m’ ike dzënë,
az me pahir kërkon të të japë inë Zot,
ati tshë sdesh me hir të të kish dhënë.
Thonë se dhe ipëderëz je, nxinxar ivarfër!
se u lutshe milingonës’ një grusht grurë!
tërremëtort’! munjafiq jan ë si gjarpër,
se kur, izithi, ;sjlashe degen’ e drurë!
S’ ke fajth ti! se kur do dunjaj ashtu, isht’
ikejq, mërzitën këmbëtori kalëtorin,
edh’ as ipaturi atë çsë ska ehelq,
as nusen’ plaka’, as plaku dhjalëtorin.
Këndo pra mik, dunjanë kurrë mos e pjejt,
këndo ti kaqja bukuri të kota
e pra ndë vdirresh ti nga uja, mos të pret,
podë do mos vdiret’ e gjithë bota;
Me mir’ të ngorthsh nga uja, se ti hash ti sot,
atë çsë me punim mblodhe të tjerët,
e pra, nani ndë jesh ivarfër, ka inë Zot.
Do vinjë kohë, të pejrojsh, imjerë[/i]...
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#14

Post by Arbëri » Sun Jan 10, 2010 8:41 pm

Pavlos Kountouriotis

Pavlos Kountouriotis (Greek: Παύλος Κουντουριώτης, 1855-1935) was a Greek admiral and naval hero during the Balkan Wars and twice President of Greece.
Image
Pavlos Kountouriotis was a member of the Arvanite Kountouriotis family which originated from the island of Hydra, Saronic Islands as many of the heroes of 1821; many members of the family took part in the Greek War of Independence, including his grandfather, Georgios Kountouriotis, who was Prime Minister of Greece under King Otto. The original family name was Zervas but was changed to Kountouriotis, since one of their ancestors lived for a while in the village of Kountoura, Megarida.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#15

Post by Arbëri » Sun Jan 10, 2010 8:54 pm

Image
Image
http://www.nytimes.com/2009/06/24/arts/ ... =cse&scp=1


Profesori, historiani , linguisti i Universitetit së Athinës Nikos Dimou: flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”, por athere Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix,, të tërë na thanë, “Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direktë të Platonit e Sokratit”, dhe athere filluan problemet. Por kurrë një komb i vogël dhe i varfër ka një ngarkesë të tillë mbi supet e tija, kurrë nuk do shërohet.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Diasporë dhe komunitete”