"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arvanitet

Këtu mund të bashkohen për të shkëmbyer mendime, pjesëtarë të diasporës ose komuniteteve të ndryshme arbërore.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arvanitet

#256

Post by Mallakastrioti » Sat Jan 08, 2011 8:04 pm

Derman ore---kemi nje fjale andej ne te maleve te Mallakastres per keta soji: Koka ben e koka peson!

Kur nuk nxune ne 150-vjet keta leri se bariun ua ka ngrene ujku me kohe. Te fundit e tyre ishin Aristidh Kola e Vangjel Labi. Shqiptari tani po u zgjat doren e BESES ketyre e keta kafshojne si qente laro qe nuk dine ku eshte gjahu!
Image

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#257

Post by land » Sun Jan 09, 2011 10:48 am

elikranon wrote:
Arbëri wrote:Teodor Kolokotroni. Suliot për nga origjina, ideator i një mbretërie të përbashkët greko-shqiptare, mik me myslimanë aq sa edhe me të krishterët. Mbas një burgu të kotë për mosmarrëveshje me qeverinë greke, u fal dhe u shpall kryekomandant i ushtrisë. U vra me pabesi në vitin 1843.
Arberi
Keto qe solle i ke nga vetja apo i gjete gjekundi?
Kollokotroni vdiq me 1843, ne moshen 73-vjecare, i rrethuar nga femijet e tij dhe i nderuar ne Athinen e asaj kohe.
Ta kam permendur edhe here tjeter, por ti nuk merr mundimin ta verifikosh.
Arbëri wrote: Gjergj Karaiskaqi. Nga kaçak, rob tek Ali Pashë Tepelena, u bë një nga njerëzit më të besuar të tij. Në 1824 qeveria greke e shpalli tradhtar, e degradoi, por pastaj e fali. U plagos në rrethana të dyshimta dhe vdiq në betejën e Akropolit në vitin 1827.
Jorgji Karaiskaqi (se Gjergj nuk i ka thirrur njeri) ishte kacak tek ceta e Kacandonit. Kur u kapen rob, Ali pasha i fali jeten. Ne fillimet e revolucionit mbajti qendrim neutral duke i siguruar zones se tij Agrafa ku ishte kapedan, nje qetesi dhe siguri te perkohshme. Por ne vitet e fundit te revolucionit ishte shpirti i revolucionit duke mbajtur ndezur flaken e revolucionit ne Rumeli ne nje kohe qe kishte rrene Mesollongji dhe pothuajse tere Peloponezi.
Nuk ********* qe i thote vetes shqiptar kush ka qene kollokotroni, jorgo apo gjergj karaiskaqi(quaje si te duash, **************), dhe nese kane qene arvanite, nuk kane bere asgje per shqiperine, dhe ne nuk kemi nerva te harxhojme kohe te cmuar me plehra, qofshin dhe me gene shqiptare.

Edituar
Moderatori
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Arvanitet

#258

Post by Arban Blandi » Tue Jan 18, 2011 10:24 pm

Arbëri wrote:Αναστάσιος Κουλουριώτης, 1822-1887, was an Arvanite and Albanian nationalist figure, publisher and writer in Greece. Born in Salamis, he spent some of his early years there and later moved to Athens, where he settled in the Plaka district, being noted at the time as the "Albanian quarter" of the city. Still a young man, he emigrated to America and made his fortune, although little is known about that period of his life. Upon his return to Greece, he founded the weekly I foni tis Alvanias (The Voice of Albania) which lasted from September 1879 to mid 1880[8]. Among the goals of his nationalist activities were the founding of an Albanian political party in Greece, the opening of Albanian-language schools and the liberation of Albania from the Turkish yoke. His devotion to the Albanian cause brought him into conflict with the Greek authorities[9] and he is said to have died poisoned in prison in Athens at the beginning of 1887. Kullurioti is the author of Alvanikon Alfavitarion, (Albanian Primer; Athens, 1882); and the reader Klumësht për foshnja (Milk for Babies; Athens, 1882).
Martirë të shqiptarizmës dhe gjuhës shqipe - Qëndrimi i Turqisë dhe Greqisë ndaj shqiptarëve - Vërtet thua të kenë ndryshuar sot qëndrimet ndaj shqiptareve, apo ne duhet t'u besojmë lakejve shqiptarë? A thua ishin vetëm Greqia dhe Turqia ato qe ushqenin armiqësi antishqiptare? Të mos kuptosh gjëra të tilla të thjeshta don të thotë se je shërbëtor dhe armik i shqiptareve ose një shqiptar i verbër.

"Më 1879 një tjetër studiues me origjinë shqiptare, Anastas Kullurioti (1820-1887), iu fut botimit të një gazete të përjavshme patriotike, I foni tis Alvanias (Zëri i Shqipërisë), që botohej në Athinë në greqisht e shqip dhe përdorte shkronjat greke për të dyja gjuhët. Gazeta u bë tribun i të drejtave të Shqipërisë, ndërgjegjes së saj kombëtare, pavarësisë së plotë, integritetit territorial, gjuhës, shkollave dhe kulturës së saj. Jetëgjatësia e saj ishte vetëm 40 numra. Më 1882 Kullurioti botoi në Athinë një abetare, të titulluar Abavetar arbëror, duke i bashkangjitur edhe disa pjesë leximi në dialektin e shqiptarëve të Greqisë, të shtypura me shkronja greke. Ai ishte gjithashtu autori i një fjalori shqip-greqisht. Për shkak të përndjekjes nga qeveria greke, u arratis në Gjirokastër më 1883, duke shpresuar që të përhapte atje shqiptarizmin. Mirëpo qeveria turke e atjeshme, e njoftuar nga konsulli grek, e burgosi dhe pastaj e dëboi prej andej. Ai u kthye në Athinë për të rifilluar botimin e gazetës së tij. Por përkrahja e tij për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit dhe për krijimin e një kombi të lirë shqiptar, që do të përfshinte të gjitha territoret etnike, ishte aq e hapur, saqë atë e futën përsëri në burg, ku thuhet se vdiq i helmuar."
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

tomaras
Member
Member
Posts: 41
Joined: Sat Jun 05, 2010 11:25 am
Gender: Male

Re: Arvanitet

#259

Post by tomaras » Tue Jan 18, 2011 11:38 pm

land wrote:
elikranon wrote:
Arbëri wrote:Teodor Kolokotroni. Suliot për nga origjina, ideator i një mbretërie të përbashkët greko-shqiptare, mik me myslimanë aq sa edhe me të krishterët. Mbas një burgu të kotë për mosmarrëveshje me qeverinë greke, u fal dhe u shpall kryekomandant i ushtrisë. U vra me pabesi në vitin 1843.
Arberi
Keto qe solle i ke nga vetja apo i gjete gjekundi?
Kollokotroni vdiq me 1843, ne moshen 73-vjecare, i rrethuar nga femijet e tij dhe i nderuar ne Athinen e asaj kohe.
Ta kam permendur edhe here tjeter, por ti nuk merr mundimin ta verifikosh.
Arbëri wrote: Gjergj Karaiskaqi. Nga kaçak, rob tek Ali Pashë Tepelena, u bë një nga njerëzit më të besuar të tij. Në 1824 qeveria greke e shpalli tradhtar, e degradoi, por pastaj e fali. U plagos në rrethana të dyshimta dhe vdiq në betejën e Akropolit në vitin 1827.
Jorgji Karaiskaqi (se Gjergj nuk i ka thirrur njeri) ishte kacak tek ceta e Kacandonit. Kur u kapen rob, Ali pasha i fali jeten. Ne fillimet e revolucionit mbajti qendrim neutral duke i siguruar zones se tij Agrafa ku ishte kapedan, nje qetesi dhe siguri te perkohshme. Por ne vitet e fundit te revolucionit ishte shpirti i revolucionit duke mbajtur ndezur flaken e revolucionit ne Rumeli ne nje kohe qe kishte rrene Mesollongji dhe pothuajse tere Peloponezi.
Nuk i rruhet akujt qe i thote vetes shqiptar kush ka qene kollokotroni, jorgo apo gjergj karaiskaqi(quaje si te duash, we dont fuckin' care at all), dhe nese kane qene arvanite, nuk kane bere asgje per shqiperine, dhe ne nuk kemi nerva te harxhojme kohe te cmuar me plehra, qofshin dhe me gene shqiptare.
Po të kishin shqiptarët mendësi si tënden, që gufon nga mllefi dhe urrejtja, jam i sigurt që tashmë nuk do të bënin hije mbi këtë dhé, por do të ishin shndërruar në atraksion ekzotik librash, ashtu siç e patën trajtimin deri në fillet e shekullit të 19-të. Por jo, shqiptari i vërtetë lehtë falë, ndlrsa shumë vështirë i çon duart nga gjaku i vet edhe atëherë kur ai mund të ndodh të jetë trullosur nga joshjet që mund tëi vijnë nga anash. Gjaku ujë nuk bëhet, po edhe n'u bëftë nuk pihet.
Çuditem me moderatorët që lejojnë kaq lehtë shndërrimin e këtij forumi shembullor, ku kemi kënaqësinë të vijmë dhe të mësojmë kaq shumë gjëra të jashtëzakonshme, në kopje të forumit të Albo Janullatosit.

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#260

Post by land » Wed Jan 19, 2011 8:22 am

tomaras wrote:
Po të kishin shqiptarët mendësi si tënden, që gufon nga mllefi dhe urrejtja, jam i sigurt që tashmë nuk do të bënin hije mbi këtë dhé, por do të ishin shndërruar në atraksion ekzotik librash, ashtu siç e patën trajtimin deri në fillet e shekullit të 19-të. Por jo, shqiptari i vërtetë lehtë falë, ndlrsa shumë vështirë i çon duart nga gjaku i vet edhe atëherë kur ai mund të ndodh të jetë trullosur nga joshjet që mund tëi vijnë nga anash. Gjaku ujë nuk bëhet, po edhe n'u bëftë nuk pihet.
Çuditem me moderatorët që lejojnë kaq lehtë shndërrimin e këtij forumi shembullor, ku kemi kënaqësinë të vijmë dhe të mësojmë kaq shumë gjëra të jashtëzakonshme, në kopje të forumit të Albo Janullatosit.
Hej, tomaras kujdes !
Shqiptaret si une vleresojne vetem heronj qe ngriten ne kembe nje shtet qe quhet shqiperi, dhe heronj qe nuk e lane te vdese nje komb qe quhet shqiptar.
Te gjithe te tjeret qofshin dhe te famshem per kohen e tyre, vezire arnaute, sulltaner egjipti, apo arvanitas qe kontribuan ne ngritjen e nje shteti tjeter qe nuk quhet shqiperi por greqi, per mua vlejne me pak se zero, kupton?
Ose ti ne te kundert duhet te na sjellesh histori ketu c'kane bere kollokotronet, bubulinat & co per shqiperine, ne menyre qe une te bie dakord me ty, dhe do bie ne fakt. Me sa shoh une ne kete teme( dhe mesa e njoh une historine), kontribut i ketyre fare arvaniteve per shqiperine eshte nul, dakord?Ke ndonje mendim tjeter shkelqesia juej?

Dhe per analogji, shume arbereshe ishin bashke me garibaldin qe krijuan italine, ma che cazzo menefrega per italine,si u krijua dhe kush e bashkoi, nuk me rruhet fare per ata, kjo nuk do te thote se i urrej, jo aspak...e pra ka ardhur koha qe shqiptaret te punojne per veten e tyre, jo per te huajt.

Ps.Vazhdo ik shkruaj nga forumi i albo janullatosit tani, meqenese je antar aktiv , une jam nje shqiptar i padeshiruar atje.

hajd se dhe albo-n(me keto mend qe ke ti) do na e shesin per hero pas ca dekadash meqe po ndihmon ne propaganden e qishes ortodokse "autoqefale" shqiptare.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#261

Post by Arbëri » Wed Jan 19, 2011 5:48 pm

Αρβανίτικα Τραγούδια Arvanitika Νο1(Non stop) Μέρος 2ονΑρβανίτικα Arvanitika Νο2(Non stop) Μέρος 2ονΑρβανίτικα Arvanitika ΦουστανέλαArvanite Music - Tej Nga MaliVane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, ma te pine, ai i pari u (p)lav(g)os mire! Mirrmeni shoke o ne krahe, ma ne krahe, te me (n)xirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, ma dyfekun, kam tre vellezer le te kene! Te fliste mema c'u be djali, c'u be djali, u martua lart nga mali, u martua lart nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, per te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, ma te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, per te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, per te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, per te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, per te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, ma te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Vane tre trima per ...
Vane tre trima per te pine, per te pine, ai? i pari u (p)lagos mire! Mirmeni shoke o ne krahe, me ne krahe, te me nxirrni lart nga rraqi! Mirrmeni shoke o dyfekun, o me dyfekun, kam tre vellezer le t'e kene! Do fliste mama c'u be djali, c'u be djali! U marua larg nga mali, u martua larg nga mali!

Te fliste mema c'e ...
Te fliste mema c'e nuse muar, c'e nuese muar! Ka qe plumb ne krahe muar, ka qe plumb ne krahe muar! Te fliste mema c'e krushk bane, krushke bane? Shqipe kryezeze ka ai, shqipe kryezeze ka ai! Tej nga mali, nga vatani, nga vatani, vrane kapetan Thomane, vrane kapetan Thomane!
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#262

Post by Arbëri » Sun Feb 20, 2011 12:10 am

Morea, Maratona, Boetia, Argolis, , Korinthi, Elis, Mesenia,dhe sigurishte edhe Athina e banuar me Shqiptare , vendet kryesore te qyteterimit te lashte Grek :

Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#263

Post by Arbëri » Sun Feb 20, 2011 12:14 am

Këto shifra na japin vlerësime të tjera në lidhje me popullsinë Yunnanit si më poshtë:

Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arvanitet

#264

Post by Arbëri » Sun Feb 20, 2011 12:30 am

ARVANITES GLOBAL PAGE

..Qe kane per qellim ngritjen e vetedijes te Arvaniteve e cila eshte e rrezikuar jashtezakonisht nga shteti GREK .
http://www.facebook.com/pages/ARVANITES ... 776?v=info

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#265

Post by Trojan » Fri Mar 11, 2011 9:43 am

Njoftim i Shoqates se Arvanitasve (1899)
Per Vellezerit Arvanitas(Shqipetar) te Arvanitjas(Shqiperise)


Te nenshkruar nga pasardhesit e heronjve te revolucjonit Grek
qe kishin krijuar Shoqaten Arvanitase te Greqise..

SHEHU, BOCARI, XHAVELLA

Vellezer

Ju themi dhe ju quajme vellezer, sepse, ndonese na ndajne vendi dhe feja, ne prap jemi vellezer,
ngaqe te gjithe Arvanitet(Shqipetaret), kudo qe ndodhemi sot, jemi pasardhes te Pellasgeve,
te pareve qe erdhen nga Azia ne Europe, dhe banuan Arvanitjane(Shqperine).

Ngaqe jemi pasardhesit e Aleksandrit te Madh, te parit njeriut me te madh te botes, qe nenshtroi gjithe Azine.Ngaqe jemi pasardhesit e Pirros, atij
mbreti e strategu te madh te Arvanitjas(Kombit Shqiptar), qe fitoi Romaket dhe do behej edhe ai si Leka i Madh neqoftese do gjente rrethanat e Lekes,
domethene neqoftese kishte perballe armik barbar si Perset,Midhet dhe Indianet, dhe jo si Romaket qe kishin ushtri te rregullt dhe ishin te shkolluar.
Ngaqe jemi pasardhesit e te Madhit Skenderbe, qe mundi tre Sulltan, dhe ruajti lirine e Arvanitjas deri ne momentin qe mbylli syte kunder armiqeve te atdheut te ti, te Arvanitjas(Shqiperise). Ngaqe kemi te njejtin Atdhe,gjak,veshje dhe te njejten gjuhe.


Vellezer

Shume lloj armiqsh u futen midis nesh dhe na ndane, na bene te huaj dhe na shperndane, na bene armiq.Keshtu Arvanitas(shqipetare) gjejme ne Austri,Itali
dhe ne Greqi. Por lavdia me e madhe qendron mes jush qe hoqet gjith te keqijat e skllaverimit dhe ndenjet ne Arvanitja(Shqiperi), atdheun tone te dashur
dhe te madh.Kudo qe ndodhemi, ne te tjeret qe ndodhemi jashte atdheut tone Arvanitjas(Shqiperise), edhe pse behemi njerez me fame e te medhenje ne mergim:
(Pashallare,gjeneral dhe ministra) nuk e harrojme asnjehere origjinen tone dhe atdheun tone te vertet.

Ne Austri na quajne Austriake, ne Itali Italjane, ne Greqi Grek
, por neve mirenjohes te kombeve qe na strehojne dhe na nderojne si vellezerit e tyre
dhe na besojne administrata shteterore dhe ushtarake ngaqe i sherbejme me besnikeri sic duhet si njerez te ndershem,
perhere enderrojme ate dite te lavdishme e te shkelqyer kur do te ringjallet kombi Arvanitas(Shqipetar) ne nje kombe te lire me flamurin e vet me mbretin e vet, me administratat dhe ushtrine e vet...


vazhdon.......

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Arvanitet

#266

Post by erix77 » Fri Mar 11, 2011 12:47 pm

Ne vend qe shqiperia te mbroje te drejtat e arvanitasve dhe cameve ne greqi shkon dhe ju fal varret e detin grekomaneve,sot na qeverisin tradhetaret dhe Shteti i ka lene ne harrese vellezerit tane te gjakut.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#267

Post by Trojan » Fri Mar 11, 2011 3:24 pm

Njoftim i Shoqates se Arvanitasve (1899)
Per Vellezerit Arvanitas(Shqipetar) te Arvanitjas(Shqiperise)


SHEHU, BOCARI, XHAVELLA

Vazhdim.........


Sot ndodhemi ne kohen ku rigjenerohen kombet.
Shikoni Greket! ishin skllever qe punonin ndaj pushtimit Turk.U zgjuan nje dite ne zerin e Rigas(Fereos) se tyre, u vrane dhe thyen zinxhiret e skllaverise
debuan tirranin nga vendi tyre, dhe u bene Mbreteri.
Shikoni Serbet! u kryengriten dhe u cliruan!
Shikoni Malazezet! nuk i lane asnjehere armet nga duart dhe u cliruan!.
Shikoni Vllehet! Luftuan dhe u cliruan.
Shikoni Bullgaret! Luftoi per ta Rusia dhe u cliruan!, keta jane te vetmit qe u cliruan nga gjak i huaj..

Te gjithe kombet, Grek,Serb,Malazez,Vlleh dhe Bullgare ishin skllever te Sulltanit dhe tani jane bere Mbreteri te lira, duke pasur secili flamurin e vet,
mbretin e vet,administraten dhe ushtrine e vete.
Nga te gjitha keta kombe , vetem ne Arvanitasit(Shqipetaret), jemi akoma ne gjume dhe armiqte tane na kane rrethuar, na shtrengojne fort nga te gjitha anet dhe duan qe te na shqyejne dhe te na ndajne copa copa.
Austria e ka te ngulitur syrin ne Arvanitjane(Shqiperine) tone. Do qe ta pushtoi te gjithe dhe te zbresi ne Selanik.
Italia do Vloren tone, Mali i Zi do Shkodren tone, kurse Serbia Bullgaria dhe Vllahia zihen per Manastirin(Bitola),Durresin,Prizerenin dhe Krujen tone,
qytetin qe ishte kryeqyteti i Skenderbeut tone!

Nuk kemi asnje shok.Te gjithe jane armiqte tane sepse te gjithe duan te keqen dhe shkaterrimin tone.

Te gjithe popujt e roberuar nga Turqia pak a shume jane cliruar:Greqia,Serbia,Vllahia,Bullgaria dhe Arapia(Misiri,Egjypti) dhe vetem Armenet,Hebrenjte
dhe ne Arvanitet(Shqipetaret) se kemi fituar lirine, dhe me e keqja eshte se kemi humbur dhe ekzistencen e kombit tone, dhe bota na kujton per Turq,
por ne nuk jemi fare Turq por Arvanitas(Shqipetar), pasardhes se Pellasgeve, dhe jemi te paret qe shkelen dhe banuan Europen.


vazhdon.......

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#268

Post by Trojan » Fri Mar 11, 2011 11:24 pm

Njoftim i Shoqates se Arvanitasve (1899)
Per Vellezerit Arvanitas(Shqipetar) te Arvanitjas(Shqiperise)


SHEHU, BOCARI, XHAVELLA

Vazhdim.........

Ne Arvanitet(Shqipetaret) kemi qene perhere shtylla bartese e Turqise.Kockat tona gjenden te shperndara kudo, ne Hungari,Vllahi,Serbi,Malin e Zi,Krimea,Bullgari
Persi,Egjypt deri ne sinoret e Indise.Gjaku arberor ketu e 400 vjet derdhej dhe derdhet si lum, per jeten e Turqise.
Ne qofte se ne do mungonim, Turqia do kishte kohe qe do kishte ikur nga Europa.Por Turqia nuk do te na japi lirine tone, do te na kete mbrojtesit e saj, qe ti mbrojme
vendin deri sa te shkaterrohen , dhe do shkaterrohemi edhe ne bashke me ta.Ne qofte se Turqia sic e shikojme kthehet andej nga erdhi, ngaqe Turqit jane nje populli huaj
qe erdhi nga Azia dhe u shperngul ne vende te huaja duke shkaterruar lirine dhe mbreterine e ketyre vendeve.
Por perse duhet te shkaterrohemi dhe ne bashke me ta?

Perse vendi yne te behet Austriak, ose te ndahet mes Austrise,Italise,Malit te Zi,Serbeve,Bullgareve dhe Grekeve? Perse?
Ne qofte se Turqia do na jepte lirine tone ne do beheshim barrikade zbarkimit Austriak, dhe Italianet nuk do mundeshin te shkelnin token tone.
Sa i perket Malazezeve,Serbeve,Bullgareve dhe Grekeve, mund te gjenim menyre qe te mbroheshim.
Por Turqia na e do te keqen, de nuk i intereson fati atdheut tone.

Dhe ka ardhur koha qe te gjithe armiqte tane qe na kane rrethuat, mprehin shpatat dhe duan te rrembejne vendin tone dhe te na bejne skllever..
Ka ardhur koha Vellezer qe te gjithe Arvanitasit(Shqipetaret) te kemi nje qellim.
Duhet ti leme armiqesit qe na ka futur Turqia dhe fete.Turqine si trup i huaj qe eshte duhet ta flakim jashte, kurse feja eshte per secilin
dicka personale dhe duhet ta mbaje sic e ka.

Do te ishte mire sikur te gjithe Arvanitasit(Shqipetaret) te ishim ose te gjithe musliman ose te gjthe te krishtere, po ngaqe jemi te tere ne fe te ndryshe:
Orthodhoks,Katolik,Musliman,Bektashinj... do ishte mire sikur ti lenim fete menjane sepse njeriu duhet te kete nje fe, dhe Parajsa u ndertua nga zoti per te miret
dhe Ferri per te keqet.
Asnje i keq krishter nuk do shkoj ne Parajse, dhe asnje musliman i mire nuk do shkoi ne Ferr.Le te shikojme pra rracen dhe kombin tone dhe te behemi nje trup
ne kete jet edhe ne tjetren.

Sa kohe qe ndodhemi nen sundimin Turk, eshte sikur ndodhemi ne nje shtepi qe ka marr zjarr dhe digjet.Ne qofte se rrime brenda do digjemi edhe ne.
Turqia eshte destinuar nga rrethanat te iki prej Europes.Asgje nuk mund ta shpetoj! sa kohe rrime me ate jemi te humbur.Duhet te largohemi nga zjarri dhe te
ndahemi sa me shpejte nga Turqia para se te digjemi edhe ne bashke me ta.

Thame qe jemi te rrethuar nga armiq: Italjane,Malazez,Serb,Bullgare dhe Grek, por ne mes te tyre disa jane me te rrezikshem se te tjeret.
Italia dhe Austria mund te na hane dhe te ngopen sa qe te na zhdukin nga faqja e dheut.Ne qofte se biem ne kthetrat e Italise dhe Austrise, mbas pak vitesh
nuk do te ket me Arvanitja(Shqiperi). Jane kombe te medhaja dhe mund te sjellin ne vendin tone 200.000 me 300.000 ushtare dhe te na carmatosin.
E kane ne dore te tyre ngaqe jane fuqi te medha.Qe te shpetojme pra duhet qe te bejme aleance me nje nga armiqte tane jo dhe aq te rrezikshem:
Malazezet,Serbet,Bullgaret ose Greket.

Le ti hedhim nje sy:
Malazezet,Serbet dhe Bullgaret jane pjese te Rusise.Ata punojne per Rusine, dhe kush bashkohet me ta bie ne gojen e Rusise.
Keta te tre duan apo sduan do behen nje dite pjes e Rusise.I vetmi shtet qe doli nga kthetrat e Turqise dhe qe e ka te garantuar jetesen e saj ne te gjithe Europen
eshte Greqia.Token greke nuk mund ta shkeli askush. Kastile ja u kani servirur Greqine si armikun tone, ngaqe nga rrethanat keshtu duket.

Por ne qofte se e shikojme me hollesisht dhe hedhim nje sy ne histori, do shikojme qe Greqia nuk ka asnje armiqesi me neve, dhe nuk mund te ket.
Historia na tregon qe Greket jane pasardhes te Pellazgeve, te stergjysheve tane, dhe qe Grek dhe Arvanitas(Shqipetare) ne kohen e Bizantit kishin nje fe, nje mbreteri
dhe nje atedhe, dhe qe Skenderbeu fliste edhe Greqisht edhe Shqip, dhe qe e shkruante gjuhen greke si grek, dhe qe Greqia e sotme eshte veper Arvanitase(Arberore,Shqipetare)
dhe Greke
.Ne luften e 1821 qe beri Greqia kunder Turqise, luftoi edhe rraca,fisi jone Arvanitas(Shqipetar) dhe me ndihmen tone Arvanitase u clirua Greqia.

Midis shume heronjeve qe nxorri revolucioni Grek i 1821shit, te gjithe heronjte detar, pervec atyre te Psaras, ishin Arvanitas(Shqipetar) te Hydres,Speces,Poros
dhe te Kranidhit.Kurse heronjte ne toke ishin Arvanitet(Shqipetaret) e Sulit,Himares,Athines,Thives,Livadhjas,Atalantes,Korinthise dhe shuime vendeve te tjera te Morese,
qe deri sot flasin akoma arvanitika(shqip).
Pervec arvanitasve(shqipetareve) te krishtere ishin edhe 3.500 arvanitas(shqipetare) musliman, qe luftuan ne krahe te Grekeve kunder Turqeve, me ne krye
Tafil Buzin,Gjoleken,Hondon dhe komandante te tjere te shquar.
Sdo themi asnje genjeshter ne qofte se thoshim qe ARVANITET CLIRUAN GREQINE!!.

vazhdon..........

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#269

Post by Trojan » Tue Mar 22, 2011 4:47 pm

Arvanitet = Shqiptar , Fustanella = Shqipetare sipas historianeve te videos
me poshte.


Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Arvanitet

#270

Post by Prespar » Tue Mar 22, 2011 6:22 pm

o shum bukur me perkthimin

Post Reply

Return to “Diasporë dhe komunitete”