"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Dita e Aristidh Koles.

Këtu mund të bashkohen për të shkëmbyer mendime, pjesëtarë të diasporës ose komuniteteve të ndryshme arbërore.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Dita e Aristidh Koles.

#1

Post by Zeus10 » Sun Oct 11, 2009 2:49 am

Me dt. 11 Tetor perkujtohet cdo vit KOLOSI Aristidh Kola, ai qe zgjoi nga letargjia shqiptaret, ai qe nuk do te harrohet kurre, megjithese fizikisht nuk eshte me. Ai qe u vra prej ekstrmisteve greke, vetem sepse tha te verteten, dhe zbuloi qe shqiptaret jane pasardhesit e kultures se vjeter te Ballkanit, dhe ata kane qene denbabaden ne ato troje, mbi te cilat u ndertua shteti ultraortodoks i grekeve te rinj.
Dua te sjelle ketu vjershen e Kolec Traboinit kushtuar A. Koles:

Poezi per Aristidh Kolen


Nuk mund ti vihen pranga dritës
e diellin në varr ta groposin, nuk mund
ndaloni - ai që keni në duar
është një mal drite
por dhe Himalajë në shpirtin tonë.

Tepër i rëndë për ta mbajtur gjashtë burra
në atë arkivol prej drurëve të këtij dheu
është flaka e zjarri i Prometeut
që u mësoi popullit të vet sekretin
si ta ndezin pishtarin e dritës
e për ta mbrojtur atë dritë, si të vdesin.


Për këtë u zemeruan zotërit e Olimpit
e vranë,
jo në Kaukazin e largët
as në mitologjinë helene
por në Athinën moderne
ku natën të vrasin e ditën të qajnë.


Si mund ta zërë varri atë farë vigani
atë që mbi kokë pranonte veç qiellin
që e pagoi qëllimin me lirinë e jetën
si mund ai dheun e zi ta durojë
- Mbahuni burra, mos qani, qëndroni
e jo si ushtarë të drobitur pas beteje
por si ata që luftën fillojnë


Jeni arvanites, bijtë e nipërit e revolucionit
të Kollokotronit dhe të Marko Boçarit
që bënë epokë permes luftrash e zjarrit
ju shqiponja me krahët e lirisë
që ky 11 tetor 2000 akull në gjoks ju vuri
ndaloni, e puthni në ballë
i vini në thilenë e gjaketës trëndafilin
të kuq si gjaku në flamurin tonë
t’ua tregojme vrasëve skutave të Akropolit
se zemra e tij në zemrën tonë rron.
Ti themi ne shqiptarët e gjithë botës:

Ari, ti e di se sa të deshëm
tek ti kishin dashurinë
ëndrrën si flamur shprese
se edhe ti ishe si ne
bir i zogut të qiellit, shqiponjë
kënga arvanite, kapedanët e detit
trimat që bien por kurrë nuk vdesin
Aristidh Kolia, gjaku i gjakut tonë.


Po qan një arvanitas i vogël
tek pragu i portës
në Thivën ku ti ke lindur, belbëzon
me fjalët e lashta sa vetë bota:
- Nana du klumësht! Nana don...


Nuk mund ti vihen pranga dritës
e Diellin në varr ta groposin, nuk mund!
hijenat e erresirës me kot skërmitën
zjarrin që ti ndeze, ta shuajnë nuk mund!


KOLEC TRABOINI

Tetor 2000

--Albanopolis 17 Gusht 2009 03:08
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Dita e Aristidh Koles.

#2

Post by Arta » Sun Oct 11, 2009 3:55 am

Rrofte kujtimi i tij, dhe u perkujtofte jeta e tij me nder, ashtu sic e jetoi dhe kontriboi per popullin Arvanitas.

Nje hero i vertet nuk ndalon, edhe pse i di rreziqet e jetes qe i kanosen.

Faleminderit per kontributin tuaj, per te zgjuar mendjen e popullit Arvanitas, edhe pse ti e pagove me jeten tende. Heronjte nuk jane vetem luftetare me shpata dhe allti, por edhe me pen, sepse ajo eshte arma me e fuqishme te cilen zrmiqte tane kane pasur me teper frike, diturine dhe shkrimet tona.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Diasporë dhe komunitete”