"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GAJDA

Flisni për folklorin tonë të mrekullueshëm si gojëdhënat, legjendat, këngët e trimërisë, anegdodat popullore, kostumë popullorë, etj.

Moderators: uck_aksh, Strokulli

Post Reply
Sturmgewehr
Member
Member
Posts: 42
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:02 pm
Gender: Male

GAJDA

#1

Post by Sturmgewehr » Fri Jan 15, 2010 8:33 pm

Pra diskutojm reth Kti Instrumenti.

Keto Sllavet i thuan kesaj GAJDA, a perdoret kjo ne Folklorin shqiptar edhe nese jo pse jo, si ka mbet kjo ke Sllavet dhe ke ne nuk e ka ket Instrument????


User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: GAJDA

#2

Post by Arbëri » Sat Jan 16, 2010 7:12 am

...gajda për aq sa njohim ne në traditën shqiptare është vegël ilire dhe "nuk ka ardhur" prej diku. Vetë përbërja e gajdes nga shakulli prej lëkure gjedhi, buçalla dhe pipa tregojnë për kulturë blegtore gjë që është krejt organike për ilirët. Siç pohon dhe albanologu Ludvig von Thalloczy ilirët këndonin këngë lufte të shoqëruara me fyej e gajde. Ajo është pjesë e folklorit burimor shqiptar.
Image
Vallja e gajdes
http://www.youtube.com/watch?v=8Y180lwa ... r_embedded
Sazet E Prespes-Gajda,Vallja E Gajdes
http://www.youtube.com/watch?v=j1SYImdK-Zs
Valle e gajdes (original)
http://www.youtube.com/watch?v=D_z7NcTI ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=rGv_LEKg ... r_embedded#
Last edited by Arbëri on Sat Jan 16, 2010 7:25 am, edited 1 time in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: GAJDA

#3

Post by Arbëri » Sat Jan 16, 2010 7:19 am

Sturmgewehr, Pra diskutojm reth Kti Instrumenti.

Keto Sllavet i thuan kesaj GAJDA, a perdoret kjo ne Folklorin shqiptar edhe nese jo pse jo, si ka mbet kjo ke Sllavet dhe ke ne nuk e ka ket Instrument????
Këta nuk kanë sjell gjë nga karpatet , as veshje , e as instrumente muzikore .. Siq thotë edhe Ismail Kadare , këta erdhen si racë primitive .. Përvetëm se kan lën pas vete voreza masive , skan tjetër histori për të treguar.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Sturmgewehr
Member
Member
Posts: 42
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:02 pm
Gender: Male

Re: GAJDA

#4

Post by Sturmgewehr » Sat Jan 16, 2010 10:28 pm

Faleminderit Arber :)

se di nga cili burim po e mbaj mend se kam lexuar qe Gajda ka qen instrument i kelteve dhe Iliret e kan pervetsuar nga Keltet.

Pershendetje.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GAJDA

#5

Post by Mallakastrioti » Sat Mar 18, 2017 10:56 pm

Image

Post Reply

Return to “Folklori shqiptar”