"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Flisni për folklorin tonë të mrekullueshëm si gojëdhënat, legjendat, këngët e trimërisë, anegdodat popullore, kostumë popullorë, etj.

Moderators: uck_aksh, Strokulli

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#31

Post by Socio » Sat Oct 09, 2010 9:01 pm

Po, Zeus, faleminderit ! Kete kisha nder mend edhe une.
Ky observim i ketij studjuesi mund te perdoret si argument i mire krahas gjetjeve tjera qe kemi sjelle per simbolet, besimin dhe kulturen ne pergjithesi.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#32

Post by Zeus10 » Sat Oct 09, 2010 9:33 pm

Ska perse Socio. Meqe jemi tek vallet do ju lutesha te shikoni ngjashmerine mahnitese midis valltareve Samotrake dhe atyre shqiptare:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#33

Post by Socio » Sun Jan 02, 2011 2:28 pm

Zeus10 wrote:
Image
The Olympians are a group of 12 gods who ruled after the overthow of the Titans. All the Olympians are related in some way. They are named after their dwelling place Mount Olympus

... Which, curiously enough, happened to be an Albanian dwelling place too !

Image

Source: 'A handbook for travels in Greece ...' 1884
http://i788.photobucket.com/albums/yy16 ... er1884.jpg
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#34

Post by Mallakastrioti » Tue Jan 04, 2011 9:12 pm

Pregatitja e Plisave apo qelesheve, nje art apo punim qe rrezikon zhdukjen (?)

Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#35

Post by Adriana » Sun Dec 04, 2011 6:54 pm

Valle e logut

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 67
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#36

Post by arianmarku » Tue Dec 06, 2011 8:35 pm


User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#37

Post by Adriana » Wed Dec 07, 2011 1:14 pm

arianmarku: shume te faleminderit per kete video, para disa muajsh kam publikuar fototografit nga: Rievocazione Storica in costume Arbëreshë, por video te jep nje tjeter emocion.

po e vendos kete video gjithashtu edhe ketu: viewtopic.php?f=93&t=3222&p=29560#p29560
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#38

Post by erix77 » Wed Dec 07, 2011 6:56 pm

Ahahaha edhe mbas 6 shekujsh ne itali Therret si kur te ishte ne malet e Shqiperise
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#39

Post by Mallakastrioti » Wed Apr 04, 2012 5:01 pm

Thjesht madheshtore dhe mrekullira qe ruhen vetem nder shqipe


Image

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#40

Post by Rina » Thu Apr 19, 2012 9:28 pm

Edhe une e pashe kete emisionin me traditen rugovase, ne Top-channel tek e Diele. Me pelqeu jashtezakonisht shume, mirepo ai etnologu apo cfare ishte nuk mu duk se dha sqarime te mjaftueshme, ne vecanti per funksionin historik, te cilin e ka pasur ai shalli me te cilin mbeshtjellet koka. Po nejse.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#41

Post by Zeus10 » Fri Apr 20, 2012 12:36 pm

Mallakastrioti wrote:Thjesht madheshtore dhe mrekullira qe ruhen vetem nder shqipe


Te magjishme. Ajo qe duket primitive ne pamje te pare, per syte e dikujt te mesuar me nje art dekadent, eshte aq komplekse dhe mesazhlenese, saqe te ndryshon komplet kendveshtrimin per artin. Kjo kulture eshte aq e mocme sa eshte veshtire ta gjurmosh, por ti thjeshte e ndien se keta njerez, kane qene bashke per mijra vite, duke kenduar keto kenge, duke hequr ato valle dhe duke mbrojtur ato troje. Shume krenare per ta. Falemnderit Mallakastrioti.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#42

Post by Rina » Tue May 29, 2012 10:24 am

Ky koncert duhet te kete qene jashtezakonisht i mire, por qe une nuk e kam pa nese eshte transmetuar ne televizion, e ne internet nuk e kam gjetur te plote. Ne vecanti ajo vallja e jugut qe fillon nga minuti 7:34 shume e mire dhe teper po m'pelqen! A ka ndonje emer?

Last edited by Rina on Tue May 29, 2012 10:29 am, edited 1 time in total.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#43

Post by Rina » Tue May 29, 2012 10:26 am


User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#44

Post by Mallakastrioti » Tue May 29, 2012 10:49 am

Rina wrote: Ne vecanti ajo vallja e jugut qe fillon nga minuti 7:34 shume e mire dhe teper po m'pelqen! A ka ndonje emer?
Quhet "Vallja e Osman Takes"
Image

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

#45

Post by Rina » Tue May 29, 2012 10:59 am

Flm per pergjigjen! Padyshim njera nga vallet me te mira shqiptare qe kam pa !

Post Reply

Return to “Folklori shqiptar”