Page 3 of 4

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Sat Oct 09, 2010 9:01 pm
by Socio
Po, Zeus, faleminderit ! Kete kisha nder mend edhe une.
Ky observim i ketij studjuesi mund te perdoret si argument i mire krahas gjetjeve tjera qe kemi sjelle per simbolet, besimin dhe kulturen ne pergjithesi.

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Sat Oct 09, 2010 9:33 pm
by Zeus10
Ska perse Socio. Meqe jemi tek vallet do ju lutesha te shikoni ngjashmerine mahnitese midis valltareve Samotrake dhe atyre shqiptare:

Image

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Sun Jan 02, 2011 2:28 pm
by Socio
Zeus10 wrote:
Image
The Olympians are a group of 12 gods who ruled after the overthow of the Titans. All the Olympians are related in some way. They are named after their dwelling place Mount Olympus

... Which, curiously enough, happened to be an Albanian dwelling place too !

Image

Source: 'A handbook for travels in Greece ...' 1884
http://i788.photobucket.com/albums/yy16 ... er1884.jpg

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Tue Jan 04, 2011 9:12 pm
by Mallakastrioti
Pregatitja e Plisave apo qelesheve, nje art apo punim qe rrezikon zhdukjen (?)


Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Sun Dec 04, 2011 6:54 pm
by Adriana
Valle e logut


Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Tue Dec 06, 2011 8:35 pm
by arianmarku

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Wed Dec 07, 2011 1:14 pm
by Adriana
arianmarku: shume te faleminderit per kete video, para disa muajsh kam publikuar fototografit nga: Rievocazione Storica in costume Arbëreshë, por video te jep nje tjeter emocion.

po e vendos kete video gjithashtu edhe ketu: viewtopic.php?f=93&t=3222&p=29560#p29560

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Wed Dec 07, 2011 6:56 pm
by erix77
Ahahaha edhe mbas 6 shekujsh ne itali Therret si kur te ishte ne malet e Shqiperise

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Wed Apr 04, 2012 5:01 pm
by Mallakastrioti
Thjesht madheshtore dhe mrekullira qe ruhen vetem nder shqipeRe: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Thu Apr 19, 2012 9:28 pm
by Rina
Edhe une e pashe kete emisionin me traditen rugovase, ne Top-channel tek e Diele. Me pelqeu jashtezakonisht shume, mirepo ai etnologu apo cfare ishte nuk mu duk se dha sqarime te mjaftueshme, ne vecanti per funksionin historik, te cilin e ka pasur ai shalli me te cilin mbeshtjellet koka. Po nejse.

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Fri Apr 20, 2012 12:36 pm
by Zeus10
Mallakastrioti wrote:Thjesht madheshtore dhe mrekullira qe ruhen vetem nder shqipe


Te magjishme. Ajo qe duket primitive ne pamje te pare, per syte e dikujt te mesuar me nje art dekadent, eshte aq komplekse dhe mesazhlenese, saqe te ndryshon komplet kendveshtrimin per artin. Kjo kulture eshte aq e mocme sa eshte veshtire ta gjurmosh, por ti thjeshte e ndien se keta njerez, kane qene bashke per mijra vite, duke kenduar keto kenge, duke hequr ato valle dhe duke mbrojtur ato troje. Shume krenare per ta. Falemnderit Mallakastrioti.

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Tue May 29, 2012 10:24 am
by Rina
Ky koncert duhet te kete qene jashtezakonisht i mire, por qe une nuk e kam pa nese eshte transmetuar ne televizion, e ne internet nuk e kam gjetur te plote. Ne vecanti ajo vallja e jugut qe fillon nga minuti 7:34 shume e mire dhe teper po m'pelqen! A ka ndonje emer?


Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Tue May 29, 2012 10:26 am
by Rina

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Tue May 29, 2012 10:49 am
by Mallakastrioti
Rina wrote: Ne vecanti ajo vallja e jugut qe fillon nga minuti 7:34 shume e mire dhe teper po m'pelqen! A ka ndonje emer?
Quhet "Vallja e Osman Takes"

Re: VALLE , KOSTUME, INSTRUMENTE KOMBËTARE..

Posted: Tue May 29, 2012 10:59 am
by Rina
Flm per pergjigjen! Padyshim njera nga vallet me te mira shqiptare qe kam pa !