"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

Flisni për folklorin tonë të mrekullueshëm si gojëdhënat, legjendat, këngët e trimërisë, anegdodat popullore, kostumë popullorë, etj.

Moderators: uck_aksh, Strokulli

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#1

Post by Aulona » Mon Jul 20, 2009 4:16 am

[col]|Dale Himarjote Dale

O vajzë e bukur bregdetare
dale Himarjote dale
Trimëreshe zemërstërralle
dale Himarjote dale

Të këndon lumi moj xhane
dale Himarjote dale
bashkë i kemi këngë e valle
dale Himarjote dale

O bashkë i kemi det e vale
dale Himarjote dale
bashkë i kemi që nga stane
dale Himarjote dale

O ato nëna legjendare
dale Himarjote dale
flamurin mbi trambudane
dale Himarjote dale

Me mua Merjo me mua

Kur merrje ujë në krua
me mua Merjo me mua
unë perpara ti pas mua
me mua Merio me mua

Flokëverdha gjeri më thua
me mua Merio me mua
si gjahtari me langua
me mua Merio me mua

Mu te fiku nën krua
me mua Merio me mua
plaç o djal pse s'tu durua
me mua Merio me mua

S'tu durua o plac o djale
me mua Merio me mua
e mbaso të thosh ndonjë fjalë
me mua Merio me mua

Maso nuk e keshe vrarë
me mua Merio me mua[/col]
Last edited by Aulona on Sat Sep 05, 2009 1:08 am, edited 1 time in total.
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#2

Post by Mallakastrioti » Sat Jul 25, 2009 2:11 pm

[col]|Kjo është Labëria
Labëria e parë
vëndi i jataganit
vëndi i pallës larë

Çobua i Golëme
divi i vëndit tonë
Hodua i Nivicës
burrë i larë në Hënë

Çeloua i Picarit
Çelua i opingës
krisma e rrufeve
gjëmë e vetëtimës

Kur flit Idriz Sulli
Idrizi i kuvëndit
nuri i kuvëndit
qe i dil zot vëndit

Ku është Gjoleka
kryetrimi i Kucit
ku janë fustanellat
përmbi gjujanë turqit

Kjo ështe Labëria
me djemtë azganë
vend i jataganit
vendi pallës larë
--------------------------------------------------------------

I thanë Ismail Qemalit
kombi të kërkon në Vlorë
për flamurin dhe vatanin
ja te vdesim ja te rrojmë

Hapi portat e Stambollit
çau dallgët e Egjeut
dukeshin kreshtat e Jonit
porsi shpat e Skenderbeut

I nisi trimat Kosova
ata bijtë te saj shquar
per fushat e malet tona
dimër qe po lulëzuan

Plaku e puthi flamurin
Shqiponja u drithërua
Boletini uli gjurin
për flamurin u betua

28 Nëndori është
volusur në Vlorë
lidhën besën gjithë Shqiptarët,
nga Preveza në Kosovë

-----------------------------------------------------------------------
Maja malesh Labëria
ku lindin dhe rriten trimat
nje fole kanë me shqiponjën
me dhëmbë shqyejnë vetëtimat

Lumthi ti moj Labëri
moj shqiponjë mali
me keta djemtë që ke
me dete stërrali

Breza si harrojnë të parët
që kur është krijuar bota
për ti dhënë shqipes lirinë
kanë fjetur me pushkë tek koka

Lumthi ti moj Labëri
moj shqiponjë mali
me keta djemtë që ke
me dete stërrali

Bora nuk na shkrin nga supet
se janë te larta si malet
harna dritë e vetëtimës
shqipes kur i binin hallet

Lumthi ti moj Labëri
moj shqiponjë mali
me keta djemtë që ke
me dete stërrali

Që deti të lëshoj flakën
se ndryshe s'vinte liria
Shqipja që te ngrihej lartë
kërkon djem nga Labëria

Lumthi ti moj Labëri
moj shqiponjë mali
me këta djemtë që ke
me dete stërralli[/col]
Image

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#3

Post by Aulona » Mon Jul 27, 2009 7:05 pm

[col]|Dallendyshe e vogel o
Dale dale
Me moj me nga dale

Do veshe ne dhen apo jo
Dale dale
Me moj me nga dale

Do te vete, pa te shoh
Dale dale
Me moj me ngadale

Pritme sa te rritem o
Dale dale
Me moj me ngadale

Te benem sa shoqet o
Dale dale
Me moj me nga dale

Sa Gjirokastritet o
Dale dale
Me moj me ngadale

Te zez'te çobanet o
Dale dale
Me moj me ngadale

Ku jane dire me to
Dale dale
Me moj me nga dale

Tek gorrica ne shullo
Dale dale
Me moj me nga dale[/col]
Last edited by Aulona on Sat Sep 05, 2009 1:09 am, edited 1 time in total.
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#4

Post by Aulona » Tue Jul 28, 2009 1:23 am

[col]|Grupi i Himares
Vajz e Valeve

Vajza e Valëvet
Zëmëra s'ja mban
Mbi një gur n'an të detit
Qan, e zeza , qan
Pret atë që pret
E një dhembje ndjen
Gjithë bota ven' e vijnë
Po aty nuk vjen
Prëndëver' arrin
Një mëngjes të qet
Vijn'e shkojnë dallëndyshet
Vajza u thërret:
Ju të bukur zogjë
Tek ju kam një shpres'
Ju që shkoni det'e male
Dua t'u pyes
Një jetime jam
Pa nën e baba
një që kisha, një që doja
iku e më la
Mos e patë ju
Rron apo nuk rron
ndonjë lajm a ndonjë letrë
vallë më kujton
Vajza e Valëvet
Vetëm pa njeri
Qante veten, qante fatin,
n'atë varfëri
Erdhi dimri 'keq
një mëngjes të zi
ç'u nxi qielli dhe deti
gjëmon bie shi
Në ëndrrë se ç'pa
Djalin në vapor
Sikur shkonte dhe i hodhi
Vajzës një kuror
Letra e zezë vjen
E me të vërtet
Djali kishte udhëtuar
Pa kthim e për jetë
Thoshte i mjeri Djal'
"Vajza e Valëvet"
"Mere këtë letrë e qajmë
tjetër vend më pret
"Ah!Këjo dunja
një qëndrim nuk mban
"Dashuria jonë shuhet
Fat'i zi na ndan
"Mos u dëshpëro
Je një vajz' e re
Un martohem n'atë jetë
ti martohu atje
"Vajza e Valëvet
qofshë me shëndet
"mos kujto kohën e shkuar
po harroje shpejt
"O i dashur Djal'
shkove dhe më le
s'pate faj as ti as unë
ashtu qe për ne
ne u ndamë këtu
qielli atje lart
do të na bashkojë, o Djalë
prit se vij për pak
Lamtumir, o Gur
mjaft-ë kaqë koh'
vuajte dhe ti me mua
shkoj e më s'të shoh
Haj Dunja ! Dunja
s'ke gjë të vërtet
Lamtumirë e Jet' e rreme
Merm o valë, o det...[/col]
Last edited by Aulona on Sat Sep 05, 2009 1:09 am, edited 1 time in total.
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#5

Post by Aulona » Sun Aug 02, 2009 2:40 am

[col]|Hodha nje lule ne ferre
jasaman moj lule e verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe

Hodha nje dhe mbuloi dhene
jasaman jasaman moj lule e verdhe

O mbuloi gjithe bacene
jasaman moj lule e verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe

O ju lule o lule sa jeni
jasaman moj lule e verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe

Te paren lule ke kini
jasaman moj lule e verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe

Te paren trendafilene
jasaman moj lule verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe

Te dyten manushaqene
jasaman moj lule verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe

Te treten karafilene
jasaman moj lule verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe

Te gjitha te bukura jeni
jasaman moj lule verdhe
jasaman jasaman moj lule e verdhe[/col]
Last edited by Aulona on Sat Sep 05, 2009 1:10 am, edited 1 time in total.
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#6

Post by Aulona » Mon Aug 10, 2009 1:06 am

[col]|Këngë për Fan Noli

Biri i nënës Iliriane
lindi Nolin e pavdekur
trurin dhe mendjen vigane
gjingadin që flet i heshtur

Një nga majat përmbi male
që s'kapet që ska të prekrur
një figurë universale
që rralle do lindin në shekuj

Noli i botës Shqiptare
që theu detin me hekur
theu zgjedhen feudale
dhe kombit i mbeti tempull

Në pralamente e mondane
kush si Noli s'është përpjekur
Shqipërisë hallemadhe
ta bënte të buzëqeshur

Këngë për Avni Rustemi

Djalë o djalë që rriti nëna
lanunin me shtatë zemra
Avni Rustem Libohova
S'tu trëmb syri s'tu drodh dora

Krisma jote në Paris
ishte krisma e vegjëlise
qëllove përbmi tradhëtine
përmbi Esad Pashe faqezinë

Maletë u ngritën mbi male
u puqen me qiellin fare
deti me dallgë shumë
përpiqej po s'bënte zhurmë

Kobure e Avni Rstemit
burron nga shpata e Skënderit
Vasil Laci në Tiranë i tha Perandorit
koburja e Avni Rustemit
buron nga shpat e Skënderit

Kobure e Shqipes stafetë
trimat e mbushin me dhjetë
këta janë trimat e nënës
që dhanë gjakun e zemrës[/col]
Last edited by Aulona on Sat Sep 05, 2009 1:11 am, edited 1 time in total.
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
uck_aksh
Member
Member
Posts: 27
Joined: Tue Jun 23, 2009 6:26 am
Gender: Male
Location: Vevey-Suisse
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#7

Post by uck_aksh » Tue Aug 11, 2009 12:23 am

Image
Shqipria e Bashkuar ëndrra ime- Jetoj me shpres se një dit do të behet realitet

User avatar
uck_aksh
Member
Member
Posts: 27
Joined: Tue Jun 23, 2009 6:26 am
Gender: Male
Location: Vevey-Suisse
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#8

Post by uck_aksh » Tue Aug 11, 2009 12:25 am

Image
Shqipria e Bashkuar ëndrra ime- Jetoj me shpres se një dit do të behet realitet

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#9

Post by Aulona » Wed Aug 19, 2009 7:43 am

Kenga e Mallakasteriotit, te pershendes.... -bravo- aman o Zot sa origjinal i shprehim gjerat ne...troc fare..... -haha-


[col]|Eja more eja
të bënemi tapë
jeta është e shkurtër
vdekja është e gjatë

Puthim një esmerkë
apo një flokëartë
eja more eja
te bënemi tapë

Rroftë rakia e rrushit
dhe buza me mjaltë
eja more eja
te bënemi tapë

Kur s'ka mish të pjekur
rroftë zonja sallatë
eja more eja
te bënemi tapë[/col]
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#10

Post by Aulona » Wed Sep 09, 2009 6:59 am

[col]|Të prita pse s'vjen
malli më ka marrë
sytë nga Zoti hedh
pres miken te dalë

Hajde hajde mike
mike e djalërisë
hajde të qajmë bashkë
gjithë paraponitë

Hajde mikja ime
o ëngjëll i bukur
ulmu përmbi supe
lehtë e lehtë si flutur

Hajde hajde mike
mike e djalërisë
hajde të qajmë bashkë
gjithë paraponitë

Futur nëpër ëndër
dhe zbrit si magjia
ta kalojmë natën
në krahët e mia

Hajde hajde mike
mike e djalërisë
hajde të qajmë bashkë
gjithë paraponitë

Kurbeti o shoku
na ndau për së gjalli
derti i zemrës time
është dert nga malli

Hajde hajde mike
mike e djalërisë
hajde të qajmë bashkë
gjithë paraponitë[/col]
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#11

Post by Aulona » Sun Oct 04, 2009 9:51 pm

[col]|Neper gjijt e tu te bardhe
Lozte nje flutur e kuqe
Ishte buza ime flake
Nuseja ne mes te krushqe

Gu gu gu moj pullumbeshe
Gu gu gu te thosha
C'ma ngrite moj zemren peshe
Ah moj... nga te njoha!

Qerpikes s'i ngria larte
Humba ne enderrat me lule
Me dukej se haja mjalte
Sikur pija qumesht rruze (dele manare)

Gu gu gu moj pullumbeshe
Gu gu gu te thosha
C'ma ngrite moj zemren peshe
Ah moj... nga te njoha!

Ti si puhiza ne vape (vese mengjesi)
Me mbaje pak koken tutje
Te pyesja s'me dhe xhvape
Te madhit allah c'u lodhe!

Gu gu gu moj pullumbeshe
Gu gu gu te thosha
C'ma ngrite moj zemren peshe
Ah moj... nga te njoha!

Me kishe bere merake
Ne kaq nite pse su duke
S'di c'fare them e s'di c'fare flase
Dallga mbas shkembit c'u fsheh

Gu gu gu moj pullumbeshe
Gu gu gu te thosha
C'ma ngrite moj zemren peshe
Ah moj... nga te njoha![/col]
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#12

Post by Aulona » Mon Oct 05, 2009 3:55 am

[col]|Plaku im marshallah
Se ka shokun në mëhallë
Ulet e ha sa një ka
Gjerb dhe një dubek me dhallë

Sos je ti moj zabërhane
Që ke shejtanin në barkë
As tu mbyll ajo kamare
Tër tër poshtë e lartë

Ngrehu ja shofsh si ja ke shuar
Ngrehu bën një punë dhe ti
Kur të gjeça mirë a baftë
S’bën as për çoban me dhi

Pusho do rrëbejmë shane
Dhe një herë po më cingrise
U plake s’ta kam sevdanë
Gjidi shote që mu poftise

Domosdo do dhe një handër
Të bëhesh xhedit i ri
Pse kundon si për pasnesër
Kujt ju hap barku për ty

Moj plaka ime me huqe
Qase moj te shkretën faqe
Thuaj ulu asaj hunde
Në do ta mbyllim me paqe[/col]
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#13

Post by Aulona » Mon Oct 05, 2009 3:59 am

[col]|Shqipëtarë kudo që jini
anëmbanë nëpër botë
u pret nëna që u lindi
në gjirin e saj të ngrohtë

Mbi këta gurë xhevahiri
që janë vaditur me lotë
pret nëna ti vijë i biri
ta puth dhe dicka ti thotë

Juve u ndau mërgimi
ikët dhe nuk erdhet dotë
neve na ndau mjerimi
më të varfërit në Evropë

Këtu ku ja thotë bilbili
ku buron ujët e ftohtë
Këtu ku pimë qumesht nga gjiri
këtu moj të bëhemi tok

Sot që tundet rruzullimi
është dita vetëm sotë
se ajonë është vetëm bashkimi
ndryshe mbaruam si komb[/col]
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#14

Post by Aulona » Mon Oct 05, 2009 11:35 pm

[col]|O përkarshi detit të kaltër
Ndenja të shplodhem njëçikë
Ti je si një zog i shkathët
xixa ç'më lëshuan sitë

O në të marça moj Manushaqe
S'dua doktore ilace
O mos u nxit o zog i shkathët
bregu është moj vënd i ashpër

O më të çelur të bajames
dola anës detit shkova
shkova vola moj Manushaqe
dora mu mbush me limona

O në të marça moj Manushaqe
S'dua doktore ilace
O mos u nxit o zog i shkathët
bregu është moj vënd i ashpër

O dalëngadalë u ngroh moti
morra rrushin e këputa
hardhia me pika loti
ti ma rrëmbeve nga futa

O në të marça moj Manushaqe
S'dua doktore ilace
O mos u nxit o zog i shkathët
bregu është moj vënd i ashpër

O shkumët tallazi fustanit
shkon e vjen ti nga bregu
si uji që del nga zalli
paja jote të shkëlqeu

O në të marça moj Manushaqe
S'dua doktore ilace
O mos u nxit o zog i shkathët
bregu është moj vënd i ashpër

O edhe rrushi që të piqet
kërkon një behar të tërë
pa dhe dy zemra që lidhen
duan 1 vit e ca hënë

O në të marça moj Manushaqe
S'dua doktore ilace
O mos u nxit o zog i shkathët
bregu është moj vënd i ashpër[/col]
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#15

Post by Aulona » Mon Dec 28, 2009 6:35 pm
SHOQATA Kul.Art."SHTEPIA E POLIFONISE" ne kuadrin e realizimit te misionit me dt.27.12.`09 mori pjese ne homazhin e njerit prej figurave me te shquara te krijimtarise poetiko-polifonike Z.MALIQ LILA i cili mbushi 5-vjet qe ai eshte ndare fizikisht, por jo nga kenga labe qe Ai e deshte aq shume sa kur shperthyen vargjet e tij nga Grupi polifonik i BENCES qe jo pak ka histori ne kete kulture tradicionale te popullit tone, te pranishmit ne salle u befasuan per momentin edhe nga menyra e organizimit te keti homazhi nga Qendra Kulturore e Qytetit .Atmosfera aq sa festive qe ishte, kishte edhe momente mallngjyese ku mjafte njerez te artit e kultures por edhe personalitete te tjera sollen kujtime per kete njeri te pa harruar ne jete te jeteve.Ne emer te Shoqates:"Kul.Art.SHTEPIA E POLIFONISE" me qender ne Tirane pershendeti Kryetari saj z.BAJRAM Lapi i cili i dhuroje djalit te tij Cmimin:"SIMBOL I POLFONISE"dhe menjehere Bijte e Grupit lab te qytetit shperthyen ne kenge vargjet e krijimtarise te ketij poeti te madh...degjojeni...
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

Post Reply

Return to “Folklori shqiptar”