"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vazhdojnë përgatitjet për Festivalin Kombëtar Folklorik

Flisni për folklorin tonë të mrekullueshëm si gojëdhënat, legjendat, këngët e trimërisë, anegdodat popullore, kostumë popullorë, etj.

Moderators: uck_aksh, Strokulli

Post Reply
User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Vazhdojnë përgatitjet për Festivalin Kombëtar Folklorik

#1

Post by Aulona » Tue Aug 04, 2009 5:39 pmPërgatitjet për Festivalin Kombëtar Folklorik janë në rrugë të mbarë për të pritur pjesëmarrësit në datat 24-29 shtator. Ndryshe nga vitet e mëparshme, këtë vit organizatorët premtojnë jo vetëm një skenë tërësisht të rinovuar por dhe kushte më të mira për ruajtjen dhe mbrotjen e kalasë. Version multimedial i ketij lajmi

GJIROKASTER- Muaji shtator do të fillojë dhe zhvillimin e Festivalit Kombëtar Folklorik dhe angazhimi për organizimin e tij është maksimal. Prej mëse një muaji, Drejtoria e Monumenteve të Kulturës në Gjirokastër ka nisur përgatitjet paraprake në skenën e improvizuar dhe zonën përreth. Drejtori i këtij institucioni Spartak Drasa bën të ditur se tashmë përgatitjet janë në rrugë të mbarë, duke premtuar një skemë tërësisht të re.
Vëmendje i është kushtuar dhe garantimit të kushteve në Kështjellën e Argjirosë së Gjirokastrës.
“Po bëhet pastrimi i bimësisë në kështjellën e qytetit, për herë të parë do vendosen edhe tualete në këtë kështjellë. Njëkohësisht vazhdon dhe investimi, i cili tashmë ka rreth një muaj e ca që ka filluar për hidroizolimin e e pjesës më të madhe të kështjellës.” theksoi Drasa.
Këngëtarë, valltarë dhe muzikantë nga e gjithë Shqipëria do të zbresin në skenën e Festivalit Kombëtar Folklorik në datat 24 deri në 29 shtator.
(e.n/BalkanWeb)
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

Post Reply

Return to “Folklori shqiptar”