"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

M'pyti Kastrioti ku e kam kufinin...

Flisni për folklorin tonë të mrekullueshëm si gojëdhënat, legjendat, këngët e trimërisë, anegdodat popullore, kostumë popullorë, etj.

Moderators: uck_aksh, Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

M'pyti Kastrioti ku e kam kufinin...

#1

Post by Adriana » Thu Jan 21, 2016 10:26 pmKënduar nga: Remzije Osmani - Ëndërr Shqiptare

Shum një natë të vështirë kam kalu moj nanë,
se m'ka ardhë në ëndërr kastrioti mbrëmë
u ngrita në këmbë dhe e përshëndeta
ai nisi me pyt për trojet e veta

Zor mka ardh bre nanë po mu desht mi than
gjysmën e shqipërisë aiii ndër shka ta kam lan


M'pyti kastrioti ku e kam kufinin
ku ma ke lan shkupin,preshevën, Ulqinin
a pak tu duk shpatën me ma lan nven t'huj
se ma paske lan o kshtu shqipërinë rrëmuj

E kur tokën tane po ta shkel i huji
qysh po t'haet buka aii qysh po t'pihet uji

Nata e vështirë menzi dritë u bë, më erdhi kastrioti
e mka fol shum rand qelni syt o trima a jeni tu pa
mitrovicen trime oj qysh doni me e ndaaa


Gjaku i deshmorve smundet me duru
zemren e kosovës aiii kshtu me na coptu


Nata e veshtirë moj nanë ishte shumë
sa që nuk guxoj sonte me ba gjum
se asht turp me ardh kastrioti prap
e mem mgjet moj nanë tu fjetur në shtrat

Pasha syt e ballit na vret buka zotit
mos me ja qu nven aiii fjalën kastriotit
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Folklori shqiptar”