"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

“Shqiptari” vlerësohet në Moskë

Mund të flisni për filmat dhe kinemanë, yjet e saj, bukurinë e artit filmik

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

“Shqiptari” vlerësohet në Moskë

#1

Post by Arta » Sat Jun 26, 2010 9:37 pm
Urimeeeeeeeeeeeee...... -bravo-
Fitore domethënëse për kinematografinë shqiptare në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Moskë, me filmin “Shqiptari”.

Filmi në fjalë mori dy cmime, për aktorin më të mirë protagonist, Nik Xhelilaj dhe cmimin special të jurisë.

Filmi është një prodhim shqiptaro-gjerman, me regji të Johannes Naber, skenar të Naber dhe shqiptares Andeta Spahivogli.

“Është shumë e rëndësishme pjesëmarrja në këtë festival, ku nga 6 cmimet e tij ne morëm 2. Regjisori me famë botërore Luc Besson deklaroi se, mjaftuan dy minuta për të parë filmin për t’i dhënë cmimin aktorit Nik Xhelilaj”, ka deklaruar producenti i filmit, Dritan Huqi.

Përpos Xhelilajt, në kast marrin pjesë mes të tjerësh aktorët Amos Zaharia, Cun Lajci, Luan Jaha, Yllka Mujo, Guljelm Radoja dhe aktorë gjermanë.

Filmi është në shqip dhe gjermanisht. Ngjarjet zhvillohen mes Tropojës dhe Berlinit dhe trajton historinë e një emigranti shqiptar, që interpretohet nga Nik Xhelilaj, i cili transferohet në Gjermani.

Personazhi është i dashuruar me një vajzë të vendlindjes së tij dhe detyrimet për të mbajtur familjen që do të krijojë e cojnë drejt emigrimit, ku has në rrjetin e trafiqeve të jashtligjshme. Ai përpiqet t’u mbijetojë atyre duke ruajtur vlerat humane.

Festivali i Moskës ku mori pjese filmi “Shqiptari” është në edicionin e tij të 32-të dhe konsiderohet si ndër më prestigjozët në nivel ndërkombëtar.

Presidenti i jurisë së tij, Luc Besson, që vlerësoi vecanërisht Nik Xhelilajn, mban firmën e filmave “Elementi i Pestë”, “Nikita” dhe “Leon”.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: “Shqiptari” vlerësohet në Moskë

#2

Post by Mallakastrioti » Sat Jun 26, 2010 9:47 pm

Shume lajm i mire ky.
Flm.Arta. :)
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: “Shqiptari” vlerësohet në Moskë

#3

Post by Arta » Mon Jun 28, 2010 8:11 pmHe is such a nice kid, hope he never loses his originality and has many more more titles to win! :)
Dy ditë më parë filmi “Shqiptari”, një prodhim shqiptaro-gjerman, mori dy çmime në Festivalin Ndërkombëtar të filmit të Moskës, atë special të jurisë dhe çmimin për aktorin më të mirë: Nik Xhelilaj.

Pak orë pas mbërritjes nga Moska, aktori foli për eksperiencën në këtë festival dhe tashmë së bashku me një pjesë të stafit të filmit është nisur drejt Festivalit të Mynihut, ku janë në kandidim për tre çmime të tjera: ato të aktorit, regjisorit dhe skenarit më të mirë.

“Nuk e prisja. Ishte një emocion aq i madh sa nuk e prisnim. Juria nuk e kishte parë filmin dhe menjëherë sa e panë dhanë dy çmime. Për ne ishte e pabesueshme sa na u desh të pinim vodka që të vinim në vete”, tha Xhelilaj.

“Menjëherë pas premierës së filmit ishte publiku ai që reagoi i pari”, thekson ai.

Duke treguar se si e mori rolin aktori tregon: “Kam qenë i fundit në audicion dhe menjëherë pas tij regjisori vendosi. M’u desh të bija shumë në peshë për të qenë sa më afër personazhit”.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Kinematografi dhe televizion”