"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Reshat Arbana nderohet me çmimin "Skënderbeu"

Mund të flisni për filmat dhe kinemanë, yjet e saj, bukurinë e artit filmik

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Reshat Arbana nderohet me çmimin "Skënderbeu"

#1

Post by Adriana » Thu Dec 01, 2011 11:42 pm

Reshat Arbana nderohet me çmimin "Skënderbeu -- Diaspora shqiptare në Itali"

Diaspora shqiptare e Italisë e prezantuar nga 24 shoqata dhe rrjete shqiptare që veprojnë në territorin italian, dorëzon çmimin "Skënderbeu" aktorit të njohur, Reshat Arbana për "personalitetin, cilësinë artistike dhe frymëzimin me të cilin ka interpretuar role, histori dhe ngjarje duke i pasuruar me origjinalitet, humanizëm dhe kulturë".

Ky çmim simbolikisht iu dorëzua nga shoqata Scanderbeg e Parmës në emër të 24 subjekteve në spektaklin "Nentori i Dytë 2011" që zhvillohet çdo vit me rastin e "Javës së Kultures Shqiptare".

Me poshtë fjala e përgjegjësit organizativ të shoqatës Scanderbeg, z. Durim Lika

Ho l'onore e il privilegio di presentarvi stasera, uno dei più grandi attori albanesi di sempre, conosciuto da tutto il pubblico, dentro e fuori i confini nazionali.
È stato premiato di recente con il titolo "Nder i Kombit" , che sta per "Onore della Nazione", riservato alle personalità di spicco della cultura albanese. Stasera vogliamo consegnare il premio SCANDERBEG, per la straordinaria personalità che incarna, per le qualità artistiche e l'ispirazione con la quale ha interpretato alcuni dei ruoli cinematografici più memorabili della storia albanese, per le sue spiccate doti umane che hanno reso unici tutti i suoi personaggi, a nome di tutta la diaspora albanese organizzata in Italia, a Reshat Arbana.
Kam nderin dhe kënaqësinë tu prezantoj sot, një nga artistët më të mëdhenj që Shqipëria ka. I njohur nga të gjithë shqiptarët, brenda dhe jashtë kufijve. Është artisti i popullit, dhe së fundmi është nderuar me titullin "Nder i kombit". Sot duam ti japim çmimin "Skënderbeu", për personalitetin e jashtëzakonshëm, cilësinë artistike dhe frymëzimin me të cilin ka interpretuar role, histori, ngjarje, duke i pasuruar me humanizmin dhe kulturën që e karakterizon përherë. Këtë çmim po ja japim në emër të gjithë diasporës shqiptare të organizuar në Itali, Artistit të Popullit Reshat Arabana.

Shoqatat dhe rrjetet që vendosën dhënien e çmimit "Skënderbeu -- Diaspora shqiptare në Itali" :

Associazione SCANDERBEG Parma (Shoqata promovuese)
Rete FARE -- Rrjeti i shoqatave shqiptare në Emilia -- Romanja
Rete RAT -- Rrjeti i shqiptarëve të krahinës së Toskanës
ALBA MEDIA (Modena)
ALBANIA NEWS (Modena)
ARTE@MIA (Torino)
ASUF (Firenze)
Associazione BESA (Reggio Emilia)
Associazione NENE TEREZA (Ravenna)
Associazione DEA (Cecina Livorno)
Associazione INTEGRAIAMOCI INSIEME (Cervia Ravenna)
Associazione ISMAIL KADARE (Rosignano Marittimo LI)
Associazione JUVENILIA (Forlì )
Associazione NAVI (Milano)
Associazione NEW AGE (Milano)
Associazione SALBS (Studenti Albanesi di Brescia)
Associazione SHQIPONJA (Reggio Emilia)
Associazione TE GJITHE SE BASHKU (Bologna)
Associazione URA (Novara)
Associazione USAB (Bologna)
Associazione VATRA TORINO (Torino)
Associazione ZERI I ATDHEUT (Reggio Emilia)
CENTRO CULTURALE ALBANESE (Torino)
Gazeta "SHQIPTARI ITALISE"
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Reshat Arbana nderohet me çmimin "Skënderbeu"

#2

Post by Adriana » Thu Dec 01, 2011 11:49 pm

Falenderoj personalisht pergjegjesin organizativ të shoqates Scanderbeg, z. Durim Lika , qe me dergoj kete material per ta postuar ne forumin tone. Jemi te paret qe postuam kete lajm me videon .
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Kinematografi dhe televizion”