"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqipëria në filmin e Silvester Stalone, një vend rrumpallë

Mund të flisni për filmat dhe kinemanë, yjet e saj, bukurinë e artit filmik

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Shqipëria në filmin e Silvester Stalone, një vend rrumpallë

#1

Post by Adriana » Tue Aug 21, 2012 9:37 am

I lidh ndonjë gjë emra si Silvester Stalone, Arnold Shvarceneger, Bruce Willis, Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme me Shqipërinë? Së fundmi, po. Të gjithë këta emra të njohur të Hollivudit janë aktorë në “The Expendables 2″ (Mercenarët 2) film i zhanrit aksion me regji të Simon West, shkruar nga Richard Wenk dhe Silvester Stalone.
Në film ata vijnë të gjithë në Shqipëri në kërkim të një ‘thesari’. Xhirimet kanë nisur prej shtatorit 2011 dhe janë bërë në Bullgari, Hong Kong dhe New Orleans me një buxhet rreth 100 milionë USD.
Personazhi Barney Roos (Silvester Stalone) dhe grupi i tij i mercenarëve zbarkojnë në Shqipëri për të tërhequr dhe për të çuar në një vend të sigurt, një hartë të çmuar – (që tregon vendndodhjen e një bunkeri ku rusët kanë fshehur një sasi imagjinare plutoniumi) – që gjendet ende brenda asaj që ka mbetur nga një aeroplan i rrëzuar në malet shqiptare. Një prej mercenarëve vritet gjatë përpjekjeve që grupi bën me rivalët e tyre në tokën shqiptare dhe kur janë duke e varrosur mikun e tyre në majën e një kodre në Shqipëri, ata i vënë sipër vetëm disa gurë duke shkëmbyer batuta që e tregojnë Shqipërinë si vend rrumpallë, si “kjo është Shqipëria, këta nuk kanë regjistrime të rregullta as për vdekjet, etj.
Nuk është hera e parë që Shqipëria del e zezë në prodhimet e rëndësishme kinematografike (roli i tyre në krijimin e paragjykimeve është i madh). Në serialin e famshëm vizatimor “Simson” psh, (ku nga vetë amerikanët ironizohet familja tipike amerikane), në një nga seritë është në qendër një vogëlush shqiptar i cili kishte shkuar mysafir tek kjo familje, në vend të vogëlushit Simson që shkoi mysafir në një familje franceze. Ironia godiste në shumë aspekte Shqipërinë. Adili i vogël (personazhi quhej Adil Hoxha) në finalen e filmit del…spiun kurse Shqipëria e Adilit tallet si vendi i një konflikti të egër politik që nuk merr fund kurrë.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Shqipëria në filmin e Silvester Stalone, një vend rrumpa

#2

Post by erix77 » Tue Aug 21, 2012 3:20 pm

Prisni te shihni Taken 2

Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shqipëria në filmin e Silvester Stalone, një vend rrumpa

#3

Post by Adriana » Wed Aug 22, 2012 8:49 am

Te faleminderit Erix per videon, do ta shoh sa te kthehem ne shtepi, jam me pushime dhe perdore linjen e internetit nga telefoni ne laptop, per te pare nje video me duhet te pres 1-2-3 ore :(

Mund te mos jet dhe kaq e egzagjiruar sic e ka shprehur autori ne pershkrimin e mesiperm, po amerikani e ka pasur kete ves gjithmon qe ne cdo filme te tij ne shtetet e tjera tregon vetem rrumpallat, duke lene menjeane rrumpallat e veta.....!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Kinematografi dhe televizion”