"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#1

Post by alfeko sukaraku » Fri Feb 26, 2010 8:39 pm

Kam grumbulluar shume matriale te dokumentuara per rolin e shqipes se lashte ne krijimin e gjuhes se lashte greke, role qe verteton shqipen si gjuhen me te vjeter se vete greqishtja e lashte , ose e then me fjalet e Zeusit "" greqishtja e lashte".

Matrialin e kam bazuar dokumente te nxjerra nga fjalore te ndryeshem te gjuhes se lashte greke edhe kryesisht nga fjalori i Hesychiit edhe jo vetem pasi kam punuar mbi shume fjalore te tjera te greqishtes se lashte.

Sigurisht qe nuk do me pelqente te beja njezeresi ne kete teme , ndaj shpresoj qe Zeusi edhe njohes te tjere te greqishtes do marrin pjes ne kete bised shumezerashe.

Matrialin do filloj ta postoj qe nga dita e neserme edhe ka per baze fjalet shqipe te "greqishtes se lashte".

Kujtoj se ky eshte celsi i se vertetes i cili eshte lene ne harres nga shkenca shqiptare.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#2

Post by alfeko sukaraku » Fri Feb 26, 2010 8:58 pm

fjaloret mbi te cilet kam punuar jane keta:

i pari edhe me kryesori eshte fjalori i Hesychit (Hsiqios) te quajturit Aleksandrino.Hesychi jetoj ne shek 5-6 edhe permblodhi nje fjalore te greqishtes se lashte i cili nuk na ka shpetuar i plote.por jane kryer punime per te permbledhur te gjith matrialin e duhur per te rindertuar fjalorin e tij.

Image

sipas dijetarve Hesychi ishte nga ishulli Qios i greqis ndaj edhe emri i tij "isi Qios=ish nga Qio =Isiqios"

une kam ne dore prej shume koheve nje fjalore me te vjeter te Kurt Latte te cilin e kam marre i shtyjtur nga te dhenat qe kam mare nga librat e Thomopulos edhe Camarda.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#3

Post by alfeko sukaraku » Fri Feb 26, 2010 9:06 pm

fjalori i dyte vjen nga Ioanni Stamataku , akademik edhe profesor i gjuhes se vjeter greke edhe eshte botuar ne athine me 1999.

Image
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#4

Post by alfeko sukaraku » Fri Feb 26, 2010 9:10 pm

fjalori trete mbi te cilin kam punuar eshte fjalori i "Suida" i permbledhur ne shek 10.Ky fjalore ka rendesin e vete por nuk munde te jete kurre aq i pasur sa fjalori i Hesychit edhe i Stamatakut.

Image
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#5

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 27, 2010 9:58 am

ju lutem mandaxherave te forumit te rishikojn pak ceshtjen e moslejimit te matrialit bmp sepse nuk po mundem te postoj matrialin ashtu sikurse duhet.

fotokopja e pare tregon nga i kam nxjerre keto matriale

Image

po merremi vetem me fjalet e nenvizuara.

θεουδισ-theudhis-the udhis,pra kemi te bejm me nje fjale te perber nga dy fjale.
IsiQios e shpjegon fjalen si "i drejt-i respektueshem-mirnjohes-Zotepelqyeshmeri.Keto jane fjalet qe perkthejn fjalen "theudhis" nga greqishtja e lashte ne greqishten e kohes se tij..shek 5 e s.

fjala "the" ka lidhje me fjalet "the thenie-ligje-ligjerim-te thenat etje, gje qe do ta shohim ne vazhdim.Ai qe jep te "thenat",,,ai qe "shkruan" ligjet edhe ai eshte ai qe "thote gjithcka" eshte Zoti.Fjale "the-theos=Zoti -ne greqisht"...me kete ceshtje do merremi ne vazhdim.

fjala e dyte qe perben kete fjale eshte fjala 'udhis" e cila eshte shume e qarte ne gjuhen shqipe..udhi-udha.

bashkimi te dyja fjalve krijon fjalen "theudhis=udha e Zotit"..edhe udha e zotit eshte "i drejti-i respektueshmi-mirnjohsi-Zotepelqyeshmeria.

Image

dy fjalet qe pasojn jane te njejta:

θεοφατα-theo fata.IsiQios e shpjegon fjalen si "ek theu simvenonda" = te ndodhurat nga zoti.Te ndodhurat nga zoti quhen ndryeshe edhe "fate"...pati fatin e mire...i dha zoti fate.

fjalen "fata-fate" do ta njohim edhe me shpjegim tjeter ne vazhdim.

theo fata=fati nga zoti=ek theu simvenonda=te ndodhura nga zoti
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#6

Post by ALBPelasgian » Sat Feb 27, 2010 10:42 am

Alfeko, edhe unë gjithherë e më shumë po bindem se Albanologjia dhe Etimologjia shqiptare duhet të
hedhë në koshin e plehrave Shaban Demirajn me shokë. Albanologjia shqiptare duhet ta rithemeloje vetëveten
duke riaktualizuar gjuhëtarët e shquar arbëresh prej Dhimitër Kamardës deri te Xhyzepe Krispi.

Fatëkeqësisht, Kamarda s'është i përkthyer në shqip.

Viti ne kaluar në Panairin e librit e pata blerë një libërth të Xhyzepe Krispit (kushëri i F.Krispit - kryeministrit të parë italian) i quajtur
'Shqipja - Nëna e Gjuhëve'. Libër fenomenal. Aty Krispi në mënyrë të jashtëzakonshme procedon shkathtësisht dhe logjikisht
etimologjitë e fjalëve frigje, 'greke' dhe maqedone. Sidomos, për maqedonasit e vjetër, Krispi më ka dhënë një orientim të ri, i cili mbase do të jetë lajtmotiv i librit tim që synoj ta botoj në shtator të këtij viti.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#7

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 27, 2010 5:20 pm

ALBPelasgian wrote:Alfeko, edhe unë gjithherë e më shumë po bindem se Albanologjia dhe Etimologjia shqiptare duhet të
hedhë në koshin e plehrave Shaban Demirajn me shokë. Albanologjia shqiptare duhet ta rithemeloje vetëveten
duke riaktualizuar gjuhëtarët e shquar arbëresh prej Dhimitër Kamardës deri te Xhyzepe Krispi.

Fatëkeqësisht, Kamarda s'është i përkthyer në shqip.

Viti ne kaluar në Panairin e librit e pata blerë një libërth të Xhyzepe Krispit (kushëri i F.Krispit - kryeministrit të parë italian) i quajtur
'Shqipja - Nëna e Gjuhëve'. Libër fenomenal. Aty Krispi në mënyrë të jashtëzakonshme procedon shkathtësisht dhe logjikisht
etimologjitë e fjalëve frigje, 'greke' dhe maqedone. Sidomos, për maqedonasit e vjetër, Krispi më ka dhënë një orientim të ri, i cili mbase do të jetë lajtmotiv i librit tim që synoj ta botoj në shtator të këtij viti.
te jap te drejt mik

une u mundova me ane te mbishkrimeve te kaloj keto ide kudo ku kam shkruajtur por vrejta se nuk ishin te mjaftueshme.

bota mburret me akademiket e saj ndersa ne nuk munde te themi asnje fjale te mire per te shiturit e tiranes.Kujtoj se ne fund te librit te dhimiter pilikes shkruan edhe moikom zeqo edhe i quan "vegla antishqiptare mindis nesh" shushunjat e akademis se tiranes.Shabja eshte nje plak matuf qe nuk mund ti jap me shkences, gjith jeten e tij e treti duke ju sherbyer grekve edhe duke mbeshtetur verberisht gjakataret qe ne emer te shkences zhduken spiro konden edhe perpak sa nuk e vdiqen me zore drene e malit=dhimiter piliken...aq sa edhe lasgushi i madhe do ti demaskonte nen theniet : "bretkosat e mocalit sec e vrane drene e malit"me duhet te kujtoj dy vargje nga frederik repshja =vigani i letrave shqiptare =njeriu i vetem gjigand qe perfaqsoj denjesisht letersin shqiptaroevropiane---keshtu eshte cilesuar, pra ai shkruan:

"enveri jepte urdhra vdekje
por prangat mi vute ju"


sote pas vdekjes se tre ketyre gjigandve te letrave po rrojn akoma per cudi disa plehra qe i sherbyen g meyrit e serbeve plehra qe guxojn ta quajn edhe lasgushin si surratin e tyre...nejse nejse ....ketu fillon parti ne kete forum miku ime, mjafton te mos mbetetm vetem e te bej njezeresi te besdisshme.

pervec ndonje kokrre qe shikon endra me me sy hapur me greke ky forum i ka te gjitha mundesit qe te mirkuptoj kete teme.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#8

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 27, 2010 5:51 pm

shkojm te fjalet e e nenvizuara me poshte:

κiελλη-φωσ-αυγη........fjala lexohet qielli edhe ne greqishten e re nenkupton "fos=drit" ose "avgji=zbardhje".Te dyja fjalet nenkuptojn qiellin ..driten ,zbardhjen.fjala "qiell" ruhet po e tille edhe nga gjuha shqipe sote, ndersa po e tille mbetet edhe ne etruskishten pellazge .

kjo do te thote se "greket e lashte" perdornin fjalen e shqipes "qiell" , ndersa sote kjo nuk perdoret me.

κιλαριος=ο ηλιος........qillarios=qellori.me kete fjale emertoj "qiellorin=djellin" po keshtu e shpjegon Hesychii kete fjale "qiellori=dielli".

Image
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#9

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 27, 2010 5:58 pm

sos

ju lutem beni dicka qe kjo teme te pranoj matrial bmp
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#10

Post by Zeus10 » Sat Feb 27, 2010 9:55 pm

κiελλη-φωσ-αυγη........fjala lexohet qielli edhe ne greqishten e re nenkupton "fos=drit" ose "avgji=zbardhje".Te dyja fjalet nenkuptojn qiellin ..driten ,zbardhjen.fjala "qiell" ruhet po e tille edhe nga gjuha shqipe sote, ndersa po e tille mbetet edhe ne etruskishten pellazge.
Eshte shume e vertete Alfeko:

Image

vete fjala fos ose fas, jane ne te vertete posh ose pashë te shqipes, sepse ne atebote:

Φ= ph

Image

pra ne drite ne shikojme, drita te lejon me PA. .
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1006
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#11

Post by Hymniarber » Sat Feb 27, 2010 10:02 pm

alfeko sukaraku wrote:sos

ju lutem beni dicka qe kjo teme te pranoj matrial bmp

Alfeko eshte shume e thjeshte, ne te gjithe sjellim links me imazhe. Vepro keshtu:

1. Vendos kete ne browser
http://tinypic.com
2 Shtyp butonin BROWSE
3. Zgjidh fotografine qe ke ne kompjuterin tend qe deshiron ta sjellesh ne forum.
4. Pasi e ke zgjedhur klik OPEN
5. Pastaj shtyp butonin UPLOAD NOW
6. Poshte kesaj: "IMG Code for Forums & Message Boards" bej COPY linkun si ky:
[IMG.]http://i49.tinypic.com/25z4g2s.jpg[/IMG.]
7. Beje PASTE ne forum
Fere libenter homines id quod volunt credunt

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#12

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 27, 2010 10:19 pm

Zeus10 wrote:
κiελλη-φωσ-αυγη........fjala lexohet qielli edhe ne greqishten e re nenkupton "fos=drit" ose "avgji=zbardhje".Te dyja fjalet nenkuptojn qiellin ..driten ,zbardhjen.fjala "qiell" ruhet po e tille edhe nga gjuha shqipe sote, ndersa po e tille mbetet edhe ne etruskishten pellazge.
Eshte shume e vertete Alfeko:

Image

vete fjala fos ose fas, jane ne te vertete posh ose pashë te shqipes, sepse ne atebote:

Φ= ph

Image


pra ne drite ne shikojme, drita te lejon me PA. .
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#13

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 27, 2010 10:52 pm

fatkeqsisht zeus

nuk po mundem ta vendos dote ne ate menyre..sic duket ne fieraket vetem komandant mehmetin nga mallakastra kemi per keto pune.

po vazhdoj me menyren e vjeter megjithse eshte pak si e rende ..ne se dikush nga mandaxheret do kishte deshiren e mire te rregullonte postimet e mija edhe te linte vetem fjalet e nenvizuar une do ja dija per ndere per momentin ..deri sa tja marre dores e ti rregulloj vete.Kam shume matrial edhe do ngarkohet shume tema ne se vazhdoj ti hedh keshtu.

ne vazhdime po ju sjelle disa fjale te nenvizuara te cilat nuk ekzistojn sote ne greqishte ,por ruhen perafersisht te njejta ne shqip.Disa prej tyre ju paraprin shenim Hom=Homeri.

fjala e pare e shenuar eshte nje fjale qe me mire te mos ta diskutojm per momentin..shpjegohet si "pasion femeror" edhe ju qe i njihni germat e alfabetit "greke" e keni te lehte ta dalloni kete fjale.

ne faqen e pare kam shenuar dy fjalene fund te cilat shkruhen keshtu:

κιχανειν=kihanin.kjo fjale shpjegohet si "evrisken=gjeten" "katalamvanin= zune-rrembenin" edhe "ispratin= merrnin ..taksat"

fjala shqipe "Kihan=kih -kij...kij mendjen.. eshte po e njejta fjale me kete fjale pasi eshe kjo fjale shpjegon "marrjen-rrembimin" ne kuptimin kihan=kishin.

κιχειν=kihin..kjo fjale vjen per te vulusor ate qe mbeshtesim me larte , kjo fjale shpjegohet si fjala " e zune" ..ata e kishin kete toke=ata e zune kete toke.

ndersa ne faqen tjeter kemi edhe 5 fjale te tjera me te njejtin kuptim vecse ne kohe e ne vete te ndryeshme

Image
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#14

Post by Zeus10 » Sat Feb 27, 2010 11:02 pm

Gjuha e """grekeve te vjeter""(dhe te rinjve, si nje fotokopje e keqe) ka nje hile te "vogel" fare. Per ata qe kane qene ne Greqi dhe njohin pak greqishte eshte shume e njohur fjala kalo/kalos.[ psh ne pershendetjen Kalo Paska ( καλό πάσκα) dmth gezuar pashket]. Vete fjala kalo "perkthehet" si mbiemer si ndajfolje dhe do te thote : i mire/e mire ose thjeshte mirë, ose bukur ose bukuri.

Image
Image

Ne pamje te pare fjala nuk ka asnje lidhje me shqipen. Une vete po perpiqesha te gjeja nje lidhje midis fjales kalli te shqipes qe shpeshhere perdoret per te treguar hijeshi psh: eshte si kalli(dmth i drejte si kalliu), derisa u kujtova qe shprehja kalu, perdoret ne menyre frazeologjike dhe tregon nje person qe eshte rehat, eshte mire: "ai eshte kalu", ne kuptimin qe eshte hipur mbi kalë, dhe pozita e tij eshte me e mire krahasuar me te tjeret. Pikerisht ky eshte konteksi prej nga eshte marre kjo fjale, duke u shnderruar ne fjalen "greke" kalo, kalos, kali. E verteta eshte se kjo fjale nuk eshte greke, por "lexohet" si e tille prej helenisteve perendimore, te cileve as mund tju shkonte ndermend qe keto fjale buroje prej leksikut dhe frazeologjise te shqipes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#15

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 27, 2010 11:12 pm

mendoj se hellenistet u financuan nga politikanet qe te kalonin keto ide,por fjala eshte per ne shqipot.

Kur e lexova fjalen qe sollet e pash pak me dyshim deri sa lexova shpjegimin qe i jepni ne funde edhe ju jap shume te drejt.do doja te thoja se antikiteti ..Herodot..flet per krijimin e gjuhes greke nga 4 dialekte te cilat realisht ishin dy edhe dy nendialekte.Dialektet jone edhe eole edhe nendialektet athiase=jone edhe eolet perafersohen me dorishten.Per jonet edhe eolet i gjithe antikiteti flete se ishin Pellazge, mbishkrimet e tyra mbeten te panjohura akoma.Keshtu qe shume drejtesisht e vendosni edhe kete shtese ne kete teme ..une do thoja edhe plote fjale te tjera greke si fjalet e njohura ne dygjuheshit liko-greke psh "mnima=perkujtimorja" mnima=men i ma.
e pijsa= e bejsa. etje etje
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”