"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#136

Post by alfeko sukaraku » Thu May 13, 2010 7:33 pm

ζεει- kjo fjale e fjalorit te Hesyshit lexohet si "zej" me alfabetin e sotem te shqipes
φλεγει-keshtu perkthehet fjala e vjeter ne greqisht=flegji=pervelon-pervelim

Zej-zjej=perveloj

pra shqipja ruaka formen e vjeter te gjuhes se lashte.Kete na thote edhe Demetrio Camarda.

keto jane faktet e pakundershtueshme edhe jo perrallat e lajthitura te Eqerem Cabejt me shkencen e gjuhes si shkence ekzakte.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#137

Post by alfeko sukaraku » Thu May 13, 2010 7:40 pm

po nga i njejti fjalore:

ζει-fjala lexohet si "zei" me alfabetin e shqipes...per njohsit e greqishtes kujtoj se "ei=i" per ne rastin e ketueshem kemi dy pika mbi te cilat na tregojn "i" e vecuar nga "e"..pra "Zej edhe jo Zi" q e sidoqofte e njejta gje do ishte.

καιεται-digjet-pervelohet....pra kemi te njejtin kuptime me fjalen e mesiperme.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#138

Post by alfeko sukaraku » Thu May 13, 2010 7:58 pm

fjala qe pason eshte nje shprehje tre fjalesh e cila fsheh ne brendesin e saj shume sekrete gjigande per dashamirsit e lashtesis se gjuhes shqipe.
Shpesh kemi mbeshtetur-te pakten Zeusi- se nga fjala "Dii=divi=Zeusi" rrjedhin fjalet e shqipes "dita-drita-dielli-dija etje"..shpesh na kan ironizuar karabushat qe nuk e njohin realitetin e vjeter te gjuhes shqipe.

ketu bejm fjale per tre fjalet e para qe shkruhen "Zini fos ereusa" ..keto fjale shpjegohen si"

"Διι το του ηλιου φος =Dii , drita e diellit"

pra drita e djellit u quajtka "dij" ne gjuhen e lashte.

ne vazhdim shpjegimi perkthehet keshtu ne gjuhen shqipe:

"Tre jane kuptimet e drites"agimi-dita-dielli"

pra ashtu sikurse ju thame me larte Dii do te thote "agim-dite-diell"

vreni fjalen e vjeter pellazgo shqipe "ishi"=ishte"..te cilen e kam nenvizuar me gjyre blu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#139

Post by alfeko sukaraku » Thu May 13, 2010 8:10 pm

po ju shkepus nje fragment nga libri i nje miku te mallakastriotit ..shqipja pellazge -ne hyrje..ku thuhet se :

"mbishkrimet shqipepellazge jane aq shume sa qe nuk do na mjaftonin edhe 10 jete te tjera ti permblidhnim te gjitha".nga Qiprua kemi plote mbishkrime shqipe te shkruajtura me alfabetin e huazuar nga arkadhet=alfabetin e linearit b ..keto mbishkrime jane te pafundme edhe shkruhen me kete alfabet deri ne shek 2 p e s..ku kryesisht goditet pervdekje qytetrimi pellazge.

me poshte po ju paraqes nga Hesychi fjalen "Zeus" sipas qipriotve:

Ζητηρ-me alfabetin e sotem lexohet "Zitir"
Ζευς εν Κηπρω-Zeus per Qipriotet

ne se qipriotet i thenkin "Zitir" Zeusit, ateher jemi me prane fjalet "Ziti-Zitri-Zotri" se sa fjales "zefs"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#140

Post by Zeus10 » Thu May 13, 2010 8:22 pm

alfeko sukaraku wrote:
"Διι το του ηλιου φος =Dii , drita e diellit"

pra drita e djellit u quajtka "dij" ne gjuhen e lashte.
Dua ta sqaroj pak me mire kete moment. Διι eshte dhanorja e dias qe eshte emri i vertete i Zeusit. Vete fjalia:

Image

do te thote: qe trupi i Zeusit eshte drita e diellit, ose e perkthyer shqipi DIasi(ZEUSI) PERFAQSON DRITEN E DIELLIT,
ajo qe ne kemi thene dhe sterthene ne kete forum por qe nuk kuptohet prej shqiptareve.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#141

Post by alfeko sukaraku » Thu May 13, 2010 8:25 pm

gjithmon fantastik Zeus.

mallakastrioti vetem kaba po mban ne kete teme -haha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#142

Post by Mallakastrioti » Thu May 13, 2010 9:09 pm

alfeko sukaraku wrote:gjithmon fantastik Zeus.

mallakastrioti vetem kaba po mban ne kete teme -haha-

Vençi ferren ju andej nga Myzeqeja se ju jeni per kaba...ne kerrcikuq dime vetem me gryke :lol:

Ja me nxirr pak emertimin e rrenjes tende ore(nuk bej shaka per kete)...

Lal.Laleria,Lalari(Qafa e Lalarit)...sepse nga ckam lexuar do te thote ata qe kane lene nje vend...pra ata qe ikin ATA QE LAN...

....se diku kam lezuar qe edhe fjala LELEGES(Lejleket=Shtegetare) do te thote ata qe shtegetojne.(Dhe keta sipas autoreve te lashte kane qene pellazge si dhe jane ngulitur ne Epir) :D

Image

Mbase "gabohem" se nuk para "marr vesh" nga fjalet qe kane rrenjen ne pshat :lol:
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#143

Post by alfeko sukaraku » Thu May 13, 2010 9:15 pm

Mallakastrioti wrote:
alfeko sukaraku wrote:gjithmon fantastik Zeus.

mallakastrioti vetem kaba po mban ne kete teme -haha-

Vençi ferren ju andej nga Myzeqeja se ju jeni per kaba...ne kerrcikuq dime vetem me gryke :lol:

Ja me nxirr pak emertimin e rrenjes tende ore(nuk bej shaka per kete)...

Lal.Laleria,Lalari(Qafa e Lalarit)...sepse nga ckam lexuar do te thote ata qe kane lene nje vend...pra ata qe ikin ATA QE LAN...

....se diku kam lezuar qe edhe fjala LELEGES(Lejleket=Shtegetare) do te thote ata qe shtegetojne.(Dhe keta sipas autoreve te lashte kane qene pellazge si dhe jane ngulitur ne Epir) :D

Image

Mbase "gabohem" se nuk para "marr vesh" nga fjalet qe kane rrenjen ne pshat :lol:
e goditur patriot, shume fantastike..edhe kete nuk e pata menduar.

njihet qe lejleket jane shtegtar =lej le=le edhe i le"

shqipja jone eshte celsi qe i zberthen rrenjet e vjetra te te gjitha gjuheve evropiane...por si zakonisht ....tirana eshte tralallalalallalal perse nuk me qane moj Shege.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#144

Post by Zeus10 » Thu May 13, 2010 9:22 pm

Dhe nga ana gjuhesore ka plot kuptim:

Image

sepse kombinimi ai ne diftong ka vleren fonetike te e-se:

Image

dhe ne fund te fundit Leleget ishin nje nga fiset me endacake pellazge.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#145

Post by alfeko sukaraku » Fri May 14, 2010 9:56 pm

Homeri....edhe gjuha e tij pretendohen si te panjohura nga dijetaret kryesisht edhe "dijetarve" shqiptar pergjithsisht-pervec arvanitve edhe arbereshve-

Nje dijetari greke apo nje dijetari evropia i jan krejt te panjohura fjalet "jin edhe iir", por nje dijetari shqiptar nuk i jane te pa njohura keto fjale qe sipas fjalorit te Hesychit perkthehen ne greqisht nga gjuha e panjohur e Homerit si : "yne-edhe mjergull"

Cabej dinte shume bukur te hidhte vallen e Miklosichit edhe Meyrit, por ne "tiranen shkencore=bukuroshen e motit" ai "mesoj" se shqipja ka prejardhje nga gjuha e Aleks Budes, edhe nuk i mori aspak parasysh te dhenat gjuhesore etimologjike sipas kendveshtrimeve te filologve Camarda-Kupitori -Rodhi etje etje.
Quhet "albanolog o madhe" -do thoja "alabanolog pa njohur albanologjin nuk munde te jesh kurre" , edhe qe te njohesh albanologjin duhet te njohesh se si krahesohet njera gjuhe me tjeteren ne anen historike, cila eshte gjuha meme edhe cila eshte pjella e saj...ndaj Cabej nuk munde te quhet kurre albanolog edhe jo albanolog i madhe.
roli i Cabejt ne gjuhen shqipe eshte roli i "babait te gjuhes letrare shqipe"
roli i Cabejt ne albanologji , eshte roli i nje tutori qe fshehte edhe pervelonte mendimin e kundert edhe real=faktet e dokumentet e e Camardes.
shkenca shqiptare nuk i sherbeu kurre kombit ndaj edhe "tirana shkencerisht ishte e mbetet nje bukuroshe e motit" ashtu sikurse e quajti dikur rilindasi evropen qe ndertoj kombe ortodoksesh nen kurrizin e shqiptarve, ky ishte edhe eshte roli i shkences se tiranes edhe sote e kesaj dite ku ajo nuk studjon "mbetjet origjinale te fjalve te vjetra per te nxjere perfundime te sakta, por fshihet mbas gishtit te vete edhe kur vjen ora te debatojn me akademiket maqedonas nuk kane se c t ju thone me shume se ate cka tirana ka mbeshtetur zyrtarisht"!Cila eshte ajo?Po, shqipja gjuhe mesjetare e ndertuar me huazime sllave -rumune-greke-romake-turke..kete vertetoj Meyer per te kundershtuar Camarden, kete vazhdon edhe sote "bukuroshja e motit"....ja dokumentet e ekzistences se gjuhes shqipe si gjuha e Homerit ..edhe si rrjedhoj GJUHA E VETME E AUTOKTONVE NE BALLAKN.

ηην,ην=jin-in.fjala perkthehet si "ημιν=yn-yni-jone-imja".ne te dyja rastet fjala eshte shqipe.Ne greqishten e re fjala "imin" nuk ekziston me edhe eshte e zevendesuar nga fjala "dhikomas-dhikimas-jona-yni", kurse forma homeriane "in" = me dialektin came e arvanit-in=yne..po keshtu e ka perdorur edhe Homeri.Kujt i intereson ta dije kete?kujt i intereson ti tregoj botes se cilet jane autoktonet e vetem ketu...edhe me demokratikisht..a i intereson e verteta shkences?"

pason fjala :

ηηρ-iir, kjo fjale perkthehet ne greqishten e re si :ομιχλη=mjergulla.Mjergulla ne gjuhen shqipe eshte edhe ir-hir.Pra edhe ketu shqipja ruan origjinalin homerian, ndersa greqishtja thjesht e perkthen ne nje fjale te re e cila nuk ka lidhje degjimore edhe afrimiteti me fjalen origjinale=shqipja gjuha e homerit=demetri camarda=idiotizem edhe injoranc per Eqerem Cabejn e Shaban Demirajn.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#146

Post by alfeko sukaraku » Sat May 15, 2010 1:57 pm

Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
"Διι το του ηλιου φος =Dii , drita e diellit"

pra drita e djellit u quajtka "dij" ne gjuhen e lashte.
Dua ta sqaroj pak me mire kete moment. Διι eshte dhanorja e dias qe eshte emri i vertete i Zeusit. Vete fjalia:

Image

do te thote: qe trupi i Zeusit eshte drita e diellit, ose e perkthyer shqipi DIasi(ZEUSI) PERFAQSON DRITEN E DIELLIT,
ajo qe ne kemi thene dhe sterthene ne kete forum por qe nuk kuptohet prej shqiptareve.

Image
edhe per me shume ju kemi thene se fjala "Di-diell" lidhet meqiellin dhe qiellorin-perendin.

fjala "qiell" eshte e shkruajtur po keshtu nga pellazget edhe etrusket..e huazuar po keshtu nga latinet, edhe e mbetur brez pas presi tek pellazgoylliroshqiptaret.

ja fjala qielli edhe fjala qiellori...te cilat i kemi postuar edhe ne faqen e pare.

kielli- fegos-avgji-fos = shikim-zbardhja-drita=qelli
kielarios=ilios=dielli


pra saktesojm se "qielli" eshte fjala e vjeter pellazge homeriane

qiellori eshte Dij-Dielli
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#147

Post by alfeko sukaraku » Sat May 15, 2010 7:37 pm

Homeri eshte udherrefyesi i vetem edhe me domethenesi i ekzistences se gjuhes shqipe si gjuhe e pellazgeve...vazhdojm me dy fjale te nxjerra nga Hesychi i shek 5-6 te eres sone ne fjalorin e tij etimologjik.
Fjalet i bashkegjiten gjuhes se homerit edhe behet fjale per fjalet "qen(ishin)-qenien"

κιεν-qen-(ishin-shkuan)-kjo eshte fjala ne gjuhen e Homerit."επορευετο=shkuan" perkthehet kjo fjale ne greqisht.
κιενεν-qienen(qenien-qene-ishin-u ngarkuan-kjo fjale ne greqisht perkthehet si "επετελεσαν=kryen-u ngarkuan-qene"

pra ne te dyja rastet Homeri flaska shqip.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#148

Post by alfeko sukaraku » Sun May 16, 2010 8:30 pm

Dacka mbi fytyren e Eqerem Cabejt-Shaban Demirajt edhe perrallaxhinjve te rrezikshem antikombetare ,te tipit gjuhetar Mark Marku, do perbejn fjalet e pastra shqipe qe do sjelle ne vazhdim nga fjalori i Hesychit.Hesychi na tregon se keto fjale kane mbijetuar ne kohen e tije si fjale te shkruajtura ne iliaden e Homerit..edhe se keto fjale nuk jane te njejta me gjuhen greke te kohes se tij, por kan ndryshuar...kjo tregon se "greqishtja "e Homerit ishte shqipja jone =gjuha e pellazgeve=gjuha e perendive....

ιεν-jen- keshtu lexohet fjala me alfabetin e sotem te shqipes.

"ηπαρχοιεν=iparqin=ishte-ekzistonte"-keshtu eshte fjala sote ne greqisht.

"ιεσαν"=jeshan..kjo eshte forma tjeter e vjeter qe nuk perdoret sote ne greqisht.

pra "jen" edhe "jeshan"=ishin ,qen-ekzistuan=gjuha shqipe
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#149

Post by alfeko sukaraku » Tue May 18, 2010 8:34 pm

Gjuha..kjo shkence ekzakte e Eqerem Cabejt :cry:

sote ne kemi nje shqipe letrare edhe te pakten dy dialekte edhe shume nendialekte zonore per gjuhen shqipe.Qe te flasim per nje shkenc ekzakte te gjuhesis na duhet te flasim per nje shqipe letrare sote 2000 vjecare...keshtu besojm se dialektet do ken humbur e do kete mbijetuar gjuha letrare e cila ka rregulla te qarta e te prera..edhe perse rregulla te tilla nuk munde te kete gjuha shqipe sepse akoma nuk jane qartesuar te gjitha tingujt dialektor ne menyre qe te ket nje alfabet qe ta perfaqsoj denjtesisht.

po flasim per shqipen pellazge , ose sic e njeh bota dijetare"greqishten e vjeter" e cila nuk shpjegohet ne greqishten e re por perkthehet..ndersa ne shqipen tone shpjegohet me se qarti ne te foluren popullore edhe dialektore edhe jo ne shqipen letrare te baba eqerem cabejt.

fjalet "jesh=isha" edhe "jeshan=ishin" jane fjale shqipe do apo nuk do Eqerem Cabej e Shaban Demiraj.Keto fjale te vjetra vazhdojn te fliten akoma ne dialektet vendore shqiptare.

keto fjale dokumentohen si fjale te greqishtes se vjeter te cilat ne perkthehen ne greqishten e re si fjalet :

ηες(jesh)-ηπηρχες(ipirqes=ishe)
ηεσαν(jeshan)-επορευοντο(eporevondo=ishin..ishin ne rruge=po ecnin)


ne radhe te pare nga fjala "jesh" e greqishtes se vjeter tek fjala "ipirqes" e greqishtes se re, nuk kei ndonje shpjegim edhe as perafersi. por kemi perkthim nga nje gjuhe e huaj ne nje gjuhe greke
ne radhe te dyte nga fjala "jeshan" e greqishtes se vjeter tek fjala "eporevondo" e greqishtes se re nuk kemi ndonje afrimitet por perkthim nga nje gjuhe e huaj ne nje gjuhen greke
ne radhe te trete: fjalet ruhen po keshtu nga shqipja dialektore edhe sote, ndaj Cabej me Demirajn duhet ti studjonin keto ceshtje ne se duan te quhen albanolog,aq me shume qe filologu arberesh Demetri Camarda i ka botuar shume kohe me pare
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: shqipthenia : "albanologjia" dhe grekologjia!

#150

Post by alfeko sukaraku » Wed May 19, 2010 8:16 pm

jete=do jet..eshte fjala e radhes e nxjerre nga fjalori i Hesychit edhe qe eshte mbetje origjinale e gjuhes se lashte Homeriane.

kjo fjal perkthehet si fjala "vadhizi=ecen...porevete-shkon-ecen...ormate=hidhet" ne greqishten e re.

Vete fjala ne shqip merr te njejtat kuptime ashtu si degjimi i saj:

"do jete me ju= ecen me ju"
po keshtu edhe me kuptimin "shkon edhe hidhet"

do shkoj me ata..do hidhet me ata=do jet me ata
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by alfeko sukaraku on Wed May 19, 2010 8:25 pm, edited 1 time in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”