"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Greqi, zbulohet muri i vjetër 23 mijë vjet

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4194
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Greqi, zbulohet muri i vjetër 23 mijë vjet

#1

Post by Zeus10 » Tue Mar 23, 2010 12:38 pm

ATHINE-Paleontologët kanë zbuluar murin më të vjetër nga guri në Greqi, i cili ka qëndruar në hyrje të një shpelle në Thesali për të paktën 23 mijë vjet, bëri të ditur Ministri grek i Kulturës.

Ministria tha në një deklaratë se vjetërsia e murit, që u përcaktua nga testet optike, e bën atë njërin nga më të vjetrit në botë.

Ministria tha se vjetërsia që përkon me periudhën e akullit, sugjeron se banorët e shpellës e kanë ndërtuar murin që të mbrohen nga i ftohti.

Muri e mbyll dy të tretën e hyrjes në shpellë.

http://bw.balkanweb.com/rajoni/greqi-zb ... -8615.html

I gjeti belaja greket tani, do ju duhet te shtyjne vjetersine e tyre per te pakten 20000 vjete drejt lashtesise -lol-.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”