"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme Arkeologjike/Historike

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#166

Post by Mallakastrioti » Sat Dec 29, 2012 1:48 pm

Lane "koqen" e namit keta "specialistet" tane. Nga e kuptuan qe kjo statuje ka trup romaku ose greku? Ndoshta nga cicat se "greket e lashte" i kishin te stampuar ne menyre te veçante dhe me vone edhe romaket kerkuan ti kopjonin? A po prej mermerit? Mermer vetem Gerqia bente ne ate kohe, sigurisht dhe si gdhendej mermeri vetem gerxhet apo romiojte dinin! Na hapet barkun. Heshtni ju lutem e mos derdellisni gjepura per çdo gjetje ne trualllin me te lashte te Europes!

"Zbulohet në Berat statuja prej mermeri e shekullit II" (Lexo mendimet SKANDALOZE te "specialistit" shqiptar ne http://www.balkanweb.com/kultur%C3%AB/2 ... 14963.html)Image
Image

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#167

Post by rrëqebull » Sat Dec 29, 2012 5:01 pm

Mallakastrioti wrote:Lane "koqen" e namit keta "specialistet" tane. Nga e kuptuan qe kjo statuje ka trup romaku ose greku? Ndoshta nga cicat se "greket e lashte" i kishin te stampuar ne menyre te veçante dhe me vone edhe romaket kerkuan ti kopjonin? A po prej mermerit? Mermer vetem Gerqia bente ne ate kohe, sigurisht dhe si gdhendej mermeri vetem gerxhet apo romiojte dinin! Na hapet barkun. Heshtni ju lutem e mos derdellisni gjepura per çdo gjetje ne trualllin me te lashte te Europes!

"Zbulohet në Berat statuja prej mermeri e shekullit II" (Lexo mendimet SKANDALOZE te "specialistit" shqiptar ne http://www.balkanweb.com/kultur%C3%AB/2 ... 14963.html)Image

Ke shumë të drejtë!
Krahas veprave të mjeshtrave tanë, këta "specialistët" ngjajnë edhe më të pagdhëndur!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 720
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#168

Post by CERMENIKASI » Wed Mar 20, 2013 6:42 pm

Image

Në qendër të Greqisë (Kutrulu Magula) arkeologët e universitetit të Southampton-it kanë zbulue 300 figurina prej deltini.
Kutrulu Magula ka qenë vend i banuem gjatë neolitikut të mesëm (5800 deri 5300 para J.K.).
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#169

Post by Adriana » Tue May 21, 2013 12:45 pm

Zbulohet në Uzbekistan varri i Aleksandrit të Madh?

Shkup, 21 maj - Një ekip gazetarësh nga Maqedonia pretendon se ka vizituar një fshat në Uzbekistan, banorët e të cilit u deklaruakan si “maqedonas”.

Reporterja Marina Dojçinovska, ka bërë një reportazh me banorët e këtij fshati, ku thuhet madje se është varrosur dhe trupi i Aleksandrit të Madh.

“Për befasinë tonë, banorët e fshatit na treguan varrin, për të cilin pretendonin se është i Aleksandrit të Madh. Ata kishin dëgjuar për Maqedoninë dhe thoshin për veten se ‘Jam maqedon”. Ata dinin shumë për Aleksandrin e Madh dhe rrëfenin se për të është folur nëpër shekuj në fshat. Kur kuptuan se jemi nga Maqedonia dhe se jemi maqedonas, burrat e fshatit na çuan ballëlartë në shtëpitë e tyre, ku u thoshin bashkëshorteve të tyre se ‘ne ekzistojmë vërtet dhe se jemi nga Maqedonia’”, thekson Dojçinovska.

Reportazhi në fshatin e “zbuluar” të quajtur Iskender Zulkernaj, do të jepet sonte në ora 19 në TV SONCE.Une gjeta kete link per live tv Sonce mbase eshte me mire ta ndjekim live: http://www.tvopedia.com/channel/TV_Sonce
-waiting- Arberi ndiqe edhe ti qe te na perkthesh dicka
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3211
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#170

Post by Adriana » Sat Jul 26, 2014 11:15 am

Një kishë me vlera të rëndësishme kulturore dhe historike është zbuluar në Lezhë. Gjatë gërmimeve në Kodrën Sukagji, të komunës Kallmet, arkeologët kanë nxjerrë në dritë pjesët e një kishe mijëravjeçare. Sipas specialistëve objekti paleokristian i përket stilit bizantin të shekullit 5.

Nga gërmimet e kryera janë zbuluar strukturat murale, ku ka dal në pah planimetria e plotë e kishës dhe thellësia 1 metër e gjysmë. Përgjegjësi i Monumenteve të Kulturës në Lezhë Paulin Zefi tregon rëndësinë e këtij objekti për trashëgiminë kulturore. Kjo zonë tashmë ka marrë një vëmendje të veçantë nga Monumentet e Kulturës, dhe e gjithë sipërfaqa e kishës është vënë në ruatje që të mos dëmtohet.
http://www.pakufije.com/2014/07/26/zbul ... ravjecare/


Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Perandori Ilir Anastas ndermjet Durresit, Aleksandrise dhe Konstantinopojes

#171

Post by TeuAL » Fri Jul 31, 2015 1:25 pm

Perandori Ilir Anastas ndermjet Durresit, Aleksandrise dhe Konstantinopojes
Nje artikull rreth nje objekti antik te gjetur para nje shekulli prane Durresit
======================================================================
Eshte nje artikull ne buletinin e "The Metropolitan Museun of Art" me titull "Byzantium". Tregohet per nje kupe ari, gjetur prane Durresit, per te cilen mendohet te jete objekt bizantin i periudhes 431-647 AD. Nga foto(objekti nr. 12) me duket se eshte nje kupe nga objektet e gjetura ne Vrap. Kupa ka figura qe perfaqesojne qytetet e Konstantinopojes, Aleksandrise dhe Romes. Anastas Durresaku, Perandor i Bizantit ne periudhen 491-518 AD, riparoi farin e fameshem te Aleksandrise. Nderkohe, nje kep detar ne zonen e portit te Aleksandrise ka emrin "Kap Durazo" (do flas me tej per librin e OLIVIER, Guillaume Antoine qe permend kete fakt). Te kete lidhje me Perandorin kupa e gjetur prane Durresit, pra te kete qene kjo e perdorur ne ndonje nga vend-qendrimet e tij prane Durresit?

shenim: ngjitur eshte artikulli ne fjale

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#172

Post by TeuAL » Fri Jul 31, 2015 1:43 pm

. . . vijon postimi me lart

Ne vellimin e dyte(fleta nr.3) te librit:
-------------------------------------------------------------
Olivier, Guillaume Antoine
Voyage dans l'empire Othoman, l'Egypte et la Perse.
Paris: H. Agasse, AN IX [1801]-1807
------------------------------------------------------------

autori flet per portin e Aleksandrise se Egjiptit dhe per Cap-Durazo aty. Ngjitur eshte fleta nga ky liber.

shenim,
per ' kep-Durazo ne Aleksandri ' shkruan edhe libri "Dictionaire universel de géographie maritime, C. de Grandprè, Publ. Imp. de Marchant, 1803"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4196
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#173

Post by Zeus10 » Fri Jul 31, 2015 4:25 pm

Image
Image

Diku tjeter thone keshtu;
Gold Goblet with Personifications of Cyprus, Rome, Constantinople, and Alexandria
Avar or Byzantine, found in Vrap, eastern Albania
Made 700s
Inscribed in Greek: Constantinople, City of Cyprus, City of Rome, City of Alexandria

Accession # 17.190.1710

This goblet is decorated with female personifications of four major ecclesiastical centers in the Byzantine world. The awkwardly written identifications suggest that this goblet was an Avar attempt to imitate a Byzantine chalice.

Text from the Metropolitan Museum of Art label.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4196
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#174

Post by Zeus10 » Fri Jul 31, 2015 4:44 pm

TeuAL wrote:. . . vijon postimi me lart

Ne vellimin e dyte(fleta nr.3) te librit:
-------------------------------------------------------------
Olivier, Guillaume Antoine
Voyage dans l'empire Othoman, l'Egypte et la Perse.
Paris: H. Agasse, AN IX [1801]-1807
------------------------------------------------------------

autori flet per portin e Aleksandrise se Egjiptit dhe per Cap-Durazo aty. Ngjitur eshte fleta nga ky liber.

shenim,
per ' kep-Durazo ne Aleksandri ' shkruan edhe libri "Dictionaire universel de géographie maritime, C. de Grandprè, Publ. Imp. de Marchant, 1803"
Kam pershtypjen se ketu, nuk flitet per ate kupë.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#175

Post by TeuAL » Sun Aug 02, 2015 9:48 am

Zeus10 wrote:
TeuAL wrote:. . . vijon postimi me lart

shenim,
per ' kep-Durazo ne Aleksandri ' shkruan edhe libri "Dictionaire universel de géographie maritime, C. de Grandprè, Publ. Imp. de Marchant, 1803"
Kam pershtypjen se ketu, nuk flitet per ate kupë.
=============================
Nuk qenkam shprehur qarte kur kam permendur ' kep-Durazo ne Aleksandri '. Kep-Durazo ne Aleksandri ne Egjypt, eshte nje kep detar pjese e portit te Aleksandrise. Fjala "Kep-Cap"(detar) nuk ka asnje lidhje me fjalen "Kupe=Chalice". Me duhet te theksoj dy fakte:

1.
E kam permendur "kep Durazo" ne Aleksandri sepse mendoj qe ky emertimi Durazo(per zonen hyrese te portit) eshte bere per nder te Perandorit "Anastas IV", me origjine nga Durresi, i cili ishte administrator i Egjiptit para se te emerohej me detyre ne Konstantinopoje. Dihet qe ne Egjipt, Siri, Palestine, Jordani etj. ka shume ndertime te bera nga Perandori Anastas. Edhe fari i fameshem i Aleksandrise eshte riparuar nga perandori Durresak.

2.
Kupa e arte e gjetur prane Durresit me simbolet e qyteteve te Aleksandrise, Romes dhe Konstantinopojes, mendoj qe ka lidhje, edhe kjo, me Perandorin Durresak Anastas. Dihet qe Anastasi kishte grumbulluar nje sasi shume te madhe objektesh prej ari. Ngjitur po sjell nje flete nga nje liber qe e thekson kete fakt
----------------------------------
Tit: Goldsmiths
Medieval craftsmen
Autor: John F. Cherry
Publ: University of Toronto Press, 1992.
-------------------------------------------
Artikulli qe solla tek postimet me pare e vendos kupen tek seksioni i artit bizantin dhe permend "zonen prane Durresit" si vend ku ky objekt eshte gjetur. Pra mendoj qe kupa eshte prodhuar ne kohen e Anastasit dhe eshte zbukuruar me simbole te qyteteve me te rendesishme te perandorise per kohen kur kjo kupe eshte prodhuar. Per me teper, mendoj qe kupa ishte pjese e thesarit te Anastasit dhe eshte gjetur diku prane Durresit, ne ndonje ndertese ku ai qendronte kur vinte ne Durres. Nuk e besoj variantin e tregimit me fshatarin qe gjeti qypin me objekte ari duke punuar aren. Ai objekt mund te jete gjetur diku prane Durresit, psh ne Arapaj, ku jane zbuluar ndertesa antike shume luksoze, dhe jo ne Vrap. Te jene ngaterruar emrat e vendeve ?

Pra, kupa me simbolet e qyteteve metropolitane te perandorise, objekt ky i prodhuar ne kohen e Anastasit(me shume gjasa), u gjend prane qytetit te origjines te Perandorit Anastas.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#176

Post by TeuAL » Mon Aug 03, 2015 10:24 am

Ku qendronte Perandori Ilir Anastas kur ishte ne Durres ?

Ngjitja eshte pjese e nje artikulli nga historiani Gilbert Dagron, botuar ne "Dumbarton Oaks Papers", Vol. 31(1977). Autori citon dokumente nga Konstantinopoja e periudhes se Anastasit(qe kane arritur deri ne ditet tona) qe tregojne se Perandori Durresak Anastasi kishte ndertuar ne Durres nje godine kulti per nder te Shen Mikelit, godine ne te cilen ai vete qendronte sa here qe ishte ne Durres.

Pra, ne zonen e Durresit kishte ndertesa ne te cilat qendronte Perandori Bizantin.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#177

Post by TeuAL » Fri Aug 07, 2015 3:26 pm

Rezervuare antike peshku ne Butrint
-------------------------------------------

Po ngjis nje flete(fl.#68) nga libri " Perspectives on Albania, Edited by T_Winnifrith, Publ.: Macmillan Academic and Professional Ltd., 1992 " ku flitet per rezervuaret e peshkut qe Venecianet kishin ndertuar ne Butrint ne vitet 1300-1400. Ne vijim jane edhe dy foto te bera nga Boissonnas_Fred(fillim i shek. XIX) ne Butrint. Keto foto jane nga www.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#178

Post by TeuAL » Sat Aug 08, 2015 11:33 pm

TeuAL wrote:Rezervuare antike peshku ne Butrint
-------------------------------------------

. . . Ne vijim jane edhe dy foto te bera nga Boissonnas_Fred(fillim i shek. XIX).
============= Ndreqje Gabimi ================
Fred Boissonnas ka fotografuar ne fillim te shek XX ( XIX tek postimi me lart eshte gabim shtypi).
Fotot e Boissonnas ne Ballkan jane bere ne vitet 1913-1914.

User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#179

Post by TeuAL » Tue Aug 11, 2015 9:56 am

Teatri Antik i Butrintit ka qene i mbuluar ?
--------------------------------------------------

Lexova qe teatri antik i Butrintit ka qene "Odeum". Libri eshte:

---------------------- Libri --------------------------
Titulli: Roofed theaters of classical antiquity
Autor: George C Izenour
Publ.: New Haven : Yale University Press, ©1992.
------------------------------------------------------
Librin e gjeta ne www(me shkurtime). Ngjitja(fl. nr.170) tregon nje nga fletet e librit ku flitet per kete fakt.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Honored Member
Honored Member
Posts: 376
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#180

Post by TeuAL » Sat Aug 15, 2015 2:27 am

Do te kete kerkime arkeologjike ne Butrint ne Shtator 2015. Kerkimet do te kryhen nga Istituti Arkeologjik Shqiptar i Tiranes ne partneritet me Universitetin e Bolonjes. Detajet jane ne artikullin e revistes se shkolles ku studjoi Ugolini.

http://www.magazine.unibo.it/archivio/2 ... in-albania

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”