"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Thesari i Ali Pashas

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Thesari i Ali Pashas

#1

Post by Sally » Tue Sep 14, 2010 8:25 am

-waiting-Qesharake, e pabesuar, e trilluar, manipuluar, fallsikuar, e vertet, apo genjeshter...... sot dhe dije lajmet mediat greke kan dhen disa te dhena mbi gjetjen e pasuris se Ali-Pashas ( ate qe kishin vjedhur mendoj ), kete pasuri te cilen e cilesojne 900,000,000 ( 900 miliard evro = 30 ton flori). Kjo pasuri sipas tyre gjendet ne nje zone ( trikala-larisa) ku duke filluar nga kjo jave do vendosin shume video-kamera.


Στα Τρίκαλα ο θησαυρός του Αλή Πασά


http://www.mediasoup.gr/node/17521
http://www.elladanews.gr/article/341914 ... pasa-.html
http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 19&catid=3
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Thesari i Ali Pashas

#2

Post by Zeus10 » Tue Sep 14, 2010 1:18 pm

30 tonelata flori, pa vlera numanistike, nuk e kalojne 1 miliard dollare ne vlere monetare. Nese do e shumezojme me 10 per vlerat numanistike, do te kemi 10 miliard dollare. Keto jane nje vlere e vogel ne borxin 440 B $+ 800 B $=1.2 trilion $ qe Greqia ju ka borxh subjekteve te ndryshme. Ne fakt greket mund te fillojne te hapin gropa ne kerkim te thesareve tani, sic benin shqiptaret ne kohen e E.Hoxhes, por kjo nuk do e shpetoje ate vend, nga korrupsioni dhe falimentimi i sigurt nese gjerat ndjekin nje rrjedhe normale. Por ata qe e krijuan ate shtet, ata qe i dhane dhe borxhe stratosferike, mund te ligjerone thesaret e "gjetura", si ne Trikalla dhe ne majen e malit Athos. Pra sido qe te vije puna, kemi te bejme me nje loje politike, sepse as 100 thesare si ai i "Ali Pashes", nuk do mjaftonin te shpetonin ate vend nga borxhet, perftuar nga huate "bujare" te Perendimit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Illyrian
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sat Mar 13, 2010 4:31 pm
Gender: Male
Location: United Kingdom

Re: Thesari i Ali Pashas

#3

Post by Illyrian » Tue Sep 14, 2010 5:02 pm

Sally wrote:-waiting-Qesharake, e pabesuar, e trilluar, manipuluar, fallsikuar, e vertet, apo genjeshter...... sot dhe dije lajmet mediat greke kan dhen disa te dhena mbi gjetjen e pasuris se Ali-Pashas ( ate qe kishin vjedhur mendoj ), kete pasuri te cilen e cilesojne 900,000,000 ( 900 miliard evro = 30 ton flori). Kjo pasuri sipas tyre gjendet ne nje zone ( trikala-larisa) ku duke filluar nga kjo jave do vendosin shume video-kamera.


Στα Τρίκαλα ο θησαυρός του Αλή Πασά


http://www.mediasoup.gr/node/17521
http://www.elladanews.gr/article/341914 ... pasa-.html
http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 19&catid=3
Te bej nje korrigjim te vogel ne asnje nga tre artikujt e mesiperm nuk behet fjale per vleren e "thesarit", dhe sipas artikujve (gjithmone) behet fjale per nje "Greko"-Australian qe ka kerkuar leje nga bashkia per te bere disa germime sepse sipas tije ne ate zone ndodhet thesari i Ali Pashait. (Per mendimin tim eshte nje nga ato lajme e internetin ku e bejne qimen "tra" ;) ).
I was here when time began, I will be here when it ends!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Thesari i Ali Pashas

#4

Post by Sally » Tue Sep 14, 2010 6:49 pm

Illyrian: ke te drejt, po lajmin per vleren e degjova ne radio, dhe mbasi e degjova fillova ta kerkonja ne internet, e pashe dhe une :roll: qe nuk ishte theksuar vlera, po jam e mendimit qe askush nuk mund te jap nje vlere te sakte te nje thesari qe nuk e din a egsiston!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Thesari i Ali Pashas

#5

Post by erix77 » Tue Sep 14, 2010 6:53 pm

ja kan fut si kau peles,te kishte Aliu 900 miliard e kishte blere tere perandorine osmane me gjith sulltan!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Thesari i Ali Pashas

#6

Post by Sally » Fri Sep 17, 2010 2:30 pm

  Greqia në krizë gërmon për thesarin e Ali Pashë Tepelenës
GREQI- Një grup kërkuesish të thesareve janë vënë në kërkim të thesarit përrallor që i përkiste Ali Pashë Tepelenës, pashait shqiptar, guvernatorit të territoreve europiane të Perandorisë Otomane në periudhën 1744- 1822. Nuk janë pak por 30 ton ar dhe bizhuteri.

Një grup kërkuesish thesaresh kanë nisur kërkimet e tyre në fshatin e vogël Vasiliki, 350 km në veri të Athinës. Kërkimet janë mbështetur dhe nga autoritetet vendase.
Në krye të grupit kërkues është një qytetar Greko-Amerikan, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur.
Lajmi mësohet nga agjencia e lajmeve italiane Ansa. Sipas kryetari të bashkisë Vaios Ziakas, kryetari i këtij grupi ka në dore një dokument historik për vendndodhjen e thesarit të rrallë.

Operacioni në të cilin do të përdoren edhe dy eskavatore si dhe mjete të sofistikuara për zbulim thesaresh do të nisë në një zonë të Vasiliqisë, fshat i cili mban edhe emrin e gruas së preferuar të Ali Pashë Tepelenës.

Ali Pashë Tepelena sundimtar i fuqishëm feudal në Shqipërinë Jugore, themelues i Pashallëkut faktikisht autonom të Janinës, kryengritës kundër pushtetit të Portës Osmane në Shqipëri.

Lindi në Tepelenë në një familje feudalësh ushtarakë dhe u dallua shumë shpejt për aftësitë e tij dhe për energjinë me të cilën ndoqi planet e veta ambicioze.
 :arrow: Nuk e paskam degjuar vetem une 30-tone.
Hajde beso tani, keta thone grek-amerikan, ata thone grek-austriak
;)


http://www.balkanweb.com/rajoni/2687/gr ... 47467.html
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Thesari i Ali Pashas

#7

Post by Adriana » Fri Oct 15, 2010 8:15 am

Nga dita e djeshme filluan kerkimet e thesarit, me habit vendosmeria qe kan mbi kete thesar, gjithashtu me habit me shume qe nuk u pergjigjen pyetjeve qe u ben nje gazetar: qe pse jeni kaq te sigurt per kete thesar?!...shumica e pergjigjeve eshte qe : nuk mund te flasim per kete, as per ate, po mund te themi me plote bindje qe sot o neser ( edhe pse shiu nuk po i ndihmon me kerkimet) do ken rezultatet e duhura.

Ketu mund te shikoni LIVE http://www.trikalaola.gr/ (video ne krahun e majte eshte video LIVE)
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Thesari i Ali Pashas

#8

Post by Adriana » Wed Oct 20, 2010 7:59 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!invictus
Junior Member
Junior Member
Posts: 8
Joined: Sat Sep 18, 2010 12:36 pm
Gender: Male
Location: Stuttgart/NYC/zurich

Re: Thesari i Ali Pashas

#9

Post by invictus » Wed Oct 20, 2010 5:40 pm

erix77 wrote:ja kan fut si kau peles,te kishte Aliu 900 miliard e kishte blere tere perandorine osmane me gjith sulltan!

-lol- I was thinking the same thing when I read it. With that kind of gold he could have raised an army large enough to invade Istanbul, Italy and Russia just for the f*ck of it -hahaha- This reminds me of the guys with metal detectors who still look for Zogus gold in the central park of NYC because they believe the Albanian monarch had hidden it there before he was forced to leave the US for tax purposes.

I cant wait to read the greek "historical authors" comments on Ali Pashas "Greekness", I mean the name Ali is rooted in the greek word for kiss my ass after all -waiting- and we all know he banged once a greek slave so he must have been greek.

But its so typical that greeks continue to look in the past to solve their future problems.
"If Hitler invaded Hell, I would make at least a favorable reference to the devil in the House of Commons." Winston Churchill

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Thesari i Ali Pashas

#10

Post by erix77 » Wed Oct 20, 2010 7:41 pm

I cant wait to read the greek "historical authors" comments on Ali Pashas "Greekness",
Don't be so surprised about it after all they don't call him anymore Ali Pasha Tepelena now he is just Ali Pasha. Tepelena is inconvenient to use.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”