"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4194
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#16

Post by Zeus10 » Tue Sep 22, 2009 10:36 pm

alfeko sukaraku wrote: Parthini gjendet mindis fshatrave Drenovic e Gorican.Poshte tij shtrihet fusha e myzeqes,ndersa aty prane takohet osumi me devollin per te krijuar lumin seman.Matan osumit shtrihet Sulova, e cila mbetet nja nga misteret me te vjetra edhe te pakerkuara nga arkeologjia shqiptare.Ne zonen e Suloves flitet shpesh per lumenj te nendheshem si edhe per humnera ne te cilat hedhin gure brenda edhe nuk degjohet renia e gurit ne funde,gje qe na le te dyshojm per nje tipe kerthize qe zbret thelle ne toke.Ketu kerkojm edhe faltoren e Dodones.
Mua me bene shume pershtypje emri i tije "Parthini",sepse me p=b ,kemi "Bardheni" ,edhe ne se "alba" shpjegohet si "i bardhe" ateher Parthini i ka mundesit te jete "Albanopolis"
Ka shume mundesi qe kjo te jete fjala ""greke" parthynos(parthenos).

Image

Se sa ""greke"" eshte kjo shprehje e kam shpjeguar diku tjeter, une mjafton ta coptoj ate ne par(ë)-thyn per tu bere plotesisht e kuptueshme per cdo shqiptar.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#17

Post by alfeko sukaraku » Sun Sep 27, 2009 8:52 pm

Une mendoj se emri PARE THIN,ka te bej direkt me "theniet e para",edhe theniet e para i "jepte" gjithmon zoti.

Gjendja e ketij emri prane tomorrit te zotit ,na shtyne te mendojm se qyteti e ka marre etimologjin e emrit te vete nga jeta mitike e zones.

Diku aty prane thuhet se gjendet edhe nje lume shume i fuqishem nendhe,i cili po te shperthej e mbyte krejt fushen e myzeqes.

Pak me tej kemi lumin "De voll",ndersa ne jugperndim te Parthinit gjendet qyteti i lashte i DI MALIT.

Vete emertimi i zonave pereth lidhet me Zotin.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#18

Post by alfeko sukaraku » Sun Nov 15, 2009 11:40 am

aty ku bashkohet osumi me devollin ,ne anen e siperme vura re disa rrenoja te vjetra...njeh kush me shume per zonen??me beri pershtypje nje figure gjigande me shenjen e kafkes rrezik vdekje ...e veshtruar nga google earth...mundet kushe ta analizoj pak me hollesishem me ane te google earth kete pike.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#19

Post by Hellassoldier » Fri Dec 31, 2010 3:20 am

alfeko sukaraku wrote:
Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:Mundet kush te na japin te dhena per qytetin vjeter te Parthinit?

Code: Select all

Parthinët ishin një fis ilir, banorë të trevës midis Bregut të Matës dhe lumit Aps (Semanit). Në perëndim kufizoheshin me toka e Dyrrahut, në Lindje me dasaretët tek malet Polis-Kamje. Përmenden që më 229 p.e.s. në këtë trevë, duke zëvendësuar emrin e taulantëve, si një bashkësi, në kuadrin e shtetit ilir. Më 229-205 p.e.r. kalojnë në varësinë e Romës, të shtetit ilir të Skerdilaidit dhe Maqedonisë.
Më 205 p.e.s. ngritën krye kundër sundimit maqedon dhe u rikthyen në shtetin ilir, deri më 172 p.e.s., kur i pushtoi përfundimisht Roma. Më 48 p.e.s. dhe 39 p.e.s. ngritën krye kundër sundimit romak, por u shtypën egërsisht. Një parthin Asin Epikadi, organizoi një komplot për rrëzimin e Oktavian Augustit në Romë. Hyjnia kryesore ishte Zeusi Parthin (Jupiter Parthinus).
Qytetet më të përmendura ishin Partha e Brysaka. Ndër qendrat qytetare të parthinëve duhet të kenë qenë ato ku janë rrënojat e sotme të në Zgërdhesh, Dorëz, Përsqep, Belsh, Berat e Babunjë.
Parthini gjendet mindis fshatrave Drenovic e Gorican.Poshte tij shtrihet fusha e myzeqes,ndersa aty prane takohet osumi me devollin per te krijuar lumin seman.Matan osumit shtrihet Sulova, e cila mbetet nja nga misteret me te vjetra edhe te pakerkuara nga arkeologjia shqiptare.Ne zonen e Suloves flitet shpesh per lumenj te nendheshem si edhe per humnera ne te cilat hedhin gure brenda edhe nuk degjohet renia e gurit ne funde,gje qe na le te dyshojm per nje tipe kerthize qe zbret thelle ne toke.Ketu kerkojm edhe faltoren e Dodones.

Mua me bene shume pershtypje emri i tije "Parthini",sepse me p=b ,kemi "Bardheni" ,edhe ne se "alba" shpjegohet si "i bardhe" ateher Parthini i ka mundesit te jete "Albanopolis"

Parthini is the Albanian bastardisation of the Greek word Παρθένος meaning virgin and not any other Albanian crap.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#20

Post by ALBPelasgian » Fri Dec 31, 2010 11:23 am

Hellassoldier wrote: Parthini is the Albanian bastardisation of the Greek word Παρθένος meaning virgin and not any other Albanian crap.
Good point mate :mrgreen:
By the way, Παρθένος which denoted 'virgin' is transparently Albanian because Παρθέν [Parthen]<------------> Bardhen. The white colour symbolizes the purity of a woman.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#21

Post by erix77 » Fri Dec 31, 2010 1:33 pm

Παρθένος=pa e dhene=virgin
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#22

Post by Mallakastrioti » Fri Dec 31, 2010 4:23 pm

"Appiani Alexandrini Romanorum historiarum quae supersunt: graece et latine ...
Alexandrinus Appianus"

Image
---
ALB=PARTH=(albanian) "BARDH"=(english) "WHITE"
---
"A geographical and historical description of ancient Greece: with ..., Volume 1
John Anthony Cramer"

Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4194
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#23

Post by Zeus10 » Sat Mar 05, 2011 7:10 pm

Duke lexuar kete liber:
Bibliotheca classica, A classical dictionary By John Lemprière

me beri pershtypje ky pasazh:
Thesprotia and also on the confines of Molossia It is here that the best modern maps lay down tlie Chamouri mountains the name of which bears some affinity to that of Tomarus
Image

A mos valle vertet Cameri eshte nje variacion i emrit Tomor?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#24

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 06, 2011 4:12 pm

Kerkoj falje Zeus qe po postoj materialin me poshte ne kete teme, ( ne te cilen mendoj se ne se eshte e vertet qe malet apo vargmalet qe nisin nga Qafa E Llogarase e mbarojne ne Pind, ne lashtesi pa tjeter qe te lashtet apo fiset e lashta jane identifukuar me to ashtu sikurse ka argumenta apo teza qe hedhin drite midis lidhjes se kaoneve apo Kaonise me Camerine...)
----
Nje dok. tjeter interesant eshte edhe ky me poshte lidhur nje fisi interesant me emrin SKIPON qe ka qene i afert me ate te te Listron (???, nuk arrita te gjej info. te mjaftueshme lidhur Listron, por pa tjeter ka qene nje fis ne Jug te Shqiperise) ---ku interesant eshte edhe emertimi i Shkupit, ku ne kohe te Bizantit quhej SKIPOI, pra po te shohim kemi te bejme gati me te njejtin toponim apo emertim ne menyre ndertimi:

Image

Corpus scriptorum historiae byzantinae, Volume 11
Deutsche Akademie der Wissenschaften zu Berlin
(Shkeputur prej vepres:Hierocles' "Synekdemos", a sixth-century text)
---

Sigurisht ngelet enigma te zgjidhim apo te gjejme vendndodhjen e ketij qyteti apo vendi.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#25

Post by Mallakastrioti » Mon Jan 02, 2012 9:18 am

Shume here jemi ne kerkim te emrit tone shqiptar apo emertimit te vendit tone Shqiperi, pra prejardhja si fjale. Sipas historigrafise zyrtare (e cila ende nuk eshte e qarte por vazhdon me hipoteza) ky emer u shfaq vetem diku aty nga shek 17 apo 18. Por lind pyetja, a ka ekzistuar ndonje qender me toponimi te perafert p.sh ne kohen e bizantit apo perpara ?

Le te shohim çfare na sjellin autoret e lashte.

Hierokleu, gjeografi bizant i shekullit te gjashte ne vepren e tij "Synekdemos", na jep disa te dhena interesante si me poshte:

Image
Corpus scriptorum historiae byzantinae, Volume 11
Deutsche Akademie der Wissenschaften zu Berlin

Autori pershkruan krahinen e Epirit te Ri dhe vendos nente qytete, ku me interes te veçante jane te fundit me toponimet "Listron dhe Skepon (ose Skipon).

Gjithashtu te njejtin dokument po te shfletojme librin "Antiquitas Ecclesiae dissertationibus monimentis ac notis illustrata"-Emmanuel Schelstrate,Sacra Congregatio de Propaganda Fide (Roma), viti 1697, kemi te njejten veper te perkthyer ne latinisht. Vepra gjendet ne Bibloteken e Vatikanit, kodi Barberin.

Image

Ne te cilin te perkthyer kemi te njejtin pershkrim dhe hasim keto toponime.

Image

Ne nje shikim te pare lind dyshimi se kemi te bejme me emrin e Shkupit te vjeter, por Shkupin autori e vendos ne Krahinen e Dardanise (si me poshte):

Image

Pra siç shohim kemi te bejme me dy vendbanime apo qytete te ndryshme dhe qe te gjejme njefare gjurme lidhur ketij qyteti me emer qe te kujton ate shqiptar apo Shqiperi. Pike se pari le te shohim disa informacione lidhur Listroni-t te lashte dhe mbi te gjitha ku besojne se ka ekzistuar ky vendbanim.

Ne vepren e tij "Dictionary of Greek and Roman geography, Volume 2-Sir William Smith (f. 196), duke u bazuar ne shkrimet e W. Leak, autori Listronin e lashte e vendos pikerisht ne Kelcyre.

Image

Image

Pra siç theksuam me lart, Hierokleu nuk i ndan Listronin prej Skipon,por shkruan "Listron dhe Skipon", rrjedhimisht ky qytet apo vendbanim duhet te kete qene fare prane Listronit te lashte, apo Kelcyres.
Image

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 720
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#26

Post by CERMENIKASI » Mon Jan 02, 2012 9:42 pm

Pline donne aux Albanais , qu'il divise en douze tribus, le nom de Scirtari, qui ressemble aux Skirtonès de Ptolémée
Burimi:Encyclopédie nouvelle volume I - P.Leroux J.Reynaud -1836

Përkthim:Plini Shqiptarëve ,të cilët i ndante në 12 fise,u jipte emnin SCIRTARI që ngjan me emnin
Skirtones të Ptolemeut.

A ka të bajnë "SCIRTARI" me "SHQIPTAR" ?
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4194
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#27

Post by Zeus10 » Wed Apr 08, 2015 6:31 pm

Zeus10 wrote:Duke lexuar kete liber:
Bibliotheca classica, A classical dictionary By John Lemprière

me beri pershtypje ky pasazh:
Thesprotia and also on the confines of Molossia It is here that the best modern maps lay down tlie Chamouri mountains the name of which bears some affinity to that of Tomarus

A mos valle vertet Çameri eshte nje variacion i emrit Tomor?
Eshte veshtire, te thuhet si eshte shqiptuar termi Τόμαρος, ne te ashtequajturen Greqishte e Lashte, por ne gjuhen e shkruar tingulli ç, mund te prezantohet pjeserisht ose plotesisht nga shkronja t-e. Shembull anglishtja:

Ç -----------t͡ʃ -------------------as in chat

Tani Eskili na thote qe Dodona gjendet ne fushat e Molosise:

ἐπεὶ γὰρ ἦλθες πρὸς Μολοσσὰ δάπεδα,
τὴν αἰπύνωτόν τ᾽ ἀμφὶ Δωδώνην, ἵνα
μαντεῖα θῶκός τ᾽ ἐστὶ Θεσπρωτοῦ Διὸς.

Nese kjo do ishte e vertete dhe po ashtu do ishte I vertete pohimi I Gjon Muzakut, se Molosia=Myzeqe, atehere, Mali i Tomorit, rreth fushave te Myzeqese, do te ishte vendi ku gjendej Dodona e famshme, duke rrezuar hipotezen se Τόμαρος ka te beje me Çamerine.
Nderkohe nje arsye me shume, qe "Dodona e Janines", nuk mund te jete Dodona e famshme, eshte fakti, qe ne pershkrimin e kesaj te fundit, asnje nga historianet e vjeter, nuk permend afersine e saj me Liqenin e Janines, qe nuk kishte si ti shpetonte vemendjes se tyre.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#28

Post by Mallakastrioti » Fri Apr 10, 2015 12:01 pm

Ky artefakt eshte gjetur prane ketij mali "misterioz", pra Tomorrit shqiptar dhe ne se eshte e vertet qe artefakte te tilla i perkasin bronxit te vonte (pra me teper se tre mije vjet me pare) sikurse artefakte te tilla (gati identike) jane zbuluar edhe ne Sardenje te Italise (Shardanet) do na lindte vetvetiu pyetja, si perfundoi deri ne Tomorr ky artefakt dhe mbi te gjitha, mos ndoshta ata qe njihen si "popujt e detit" depertuan edhe ne entroterren ballkanike te lashte?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#29

Post by Mallakastrioti » Fri Apr 10, 2015 12:02 pm

...ne lidhje me postimin me siper qe bera, artefakte te ngjashme me te njejtin subjekt dhe motive gjetur ne Sardenje.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2933
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Qyterimet e lashta perreth Tomorrit

#30

Post by Mallakastrioti » Fri Apr 10, 2015 12:08 pm

Ne te vertet, ne rrethinat prane Tomorrit kemi deshmi te neolitit te vonte sikurse te bronxit te vonte. Jane bere disa germime (jo profesionale per mendimin tim) ne fillimin dhe mesin e viteve '80 te shek. te shkuar, sikurse eshte cekur ky problem ne publikime.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”