"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mbishkrim greqisht apo shqip?

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#31

Post by alfeko sukaraku » Mon Feb 01, 2010 8:32 pm

mere edhe nje mbishkrim dygjuhesh liko-grek i botuar po nga i njejti autore me siper

perkthimi i fjales se pare ne greqishte " to mnima e pjisato=e beja perkujtimoren..."

ndersa ne anen like kemi fjalet "E BEJA E RAVAZIA"...RAVA ZIA=RENIEN NE ZI=PERKUJTIMOREN

etje ne vazhdim

c na thote indoevropiania per kete ceshtje?

a cilsohet likishtja si gjuha e autoktonve pellazge? a e mbanin veten per autokton etrusket? po pellazget? po eteokretanet?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#32

Post by Arbëri » Wed Feb 03, 2010 9:51 pm

alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Po ashtu dua dhe une , të jem i sigurtë dhe i saktë ..
Pasi je online edhe një pytje , se kam probleme me Slavët me këtë ..
Edhe kjo nuk ka lidhje me atë përkthim po në atë linkun ?
A ka lidhje ndoshta përkthimi me gjuhen tonë ?
Image


HUL AI E S NAF UTH
ZI A ZI , MARAZ MAF SIAL K VIS
A VIS E VIS THO SE RON AITH
VA MALA SIAL SE RON AI MORINAIJ
AHER T A VAR ZI O SIFE

iakovo thomopulo
pellazgjika
athine 1912
.


A është kjo që e kerkon derman iakovo thomopulo ?
Dhe nëse është , çka shkruan në anën e djatht në gjuhën e tyre ?

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#33

Post by OPTIMUS SILENS » Wed Feb 03, 2010 10:39 pm

Zeus10 wrote:Mozaiku i meposhtem:

quhet mozaiku i syrit te keq(Evil Eye Mosaic)
from the entrance hall of the House of the Evil Eye, Antioch, early second century AD, Antakya Museum, inv. 1024)
i Shekullit te dyte pas Krishtit. Mbi te eshte nje mbishkrim KAI SY qe perkthehet :'DHE TY nga filologjia moderne:

Image
In this mosaic, a representation of Evil Eye is being attacked by a spear, a trident, a snake, a scorpion, a centipede, and a barking dog, accompanied by an ithyphallic (i.e. well-endowed) dwarf and the Greek inscription KAI CY ("And You").


A jeni te mendimit se perkthimi i sakte eshte pikerisht: dhe ju, kur nderkohe lehtesisht dallohet fjala shqip SY dhe fjala tjeter mund te jete KAI(KAJ=qaj) ose KAQ(keq) ose CAJ(caj ose prish)?. Trashegimia gojore thote qe ai quhet : Mozaiku i SYRIT TE KEQ.
Por jo vetem legjenda por dhe vete mozaiku ka te vizatuar: "syrin e keq":

Image

Nese do te ishte keshtu ckerkon gjuha shqipe ne Turqi, kaq heret , ne shek e dyte pas Krishtit ne nje mbishkrim qe pretendohet te jete bere prej ""grekerve".?
Magic and curses were significant worry in late Roman society. The mosaic reflects the vulnerability felt by the inhabitants around doorways and passageways, where the misfortunes of the envious eye could be brought in by outsiders. From the same house are the Lucky Hunchback and the Black Fisherman.
Rrefimet me syrin e keq jane shume popullore ne Shqiperi, dhe ky mbishkrim kaq i vjeter i "kohes romake" ne brigjet e "grekerve te vjeter" te Azise se Vogel eshte nje prove e pakundershtueshme se ata kane folur shqip.
E PASKA SHUME TE MADHE KALASHIN ORE MOS THOTE QE SYRI I KEQ NA KEISI greke jan atere ishin pede greket

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#34

Post by alfeko sukaraku » Thu Feb 04, 2010 8:09 pm

Arbëri wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Po ashtu dua dhe une , të jem i sigurtë dhe i saktë ..
Pasi je online edhe një pytje , se kam probleme me Slavët me këtë ..
Edhe kjo nuk ka lidhje me atë përkthim po në atë linkun ?
A ka lidhje ndoshta përkthimi me gjuhen tonë ?
Image


HUL AI E S NAF UTH
ZI A ZI , MARAZ MAF SIAL K VIS
A VIS E VIS THO SE RON AITH
VA MALA SIAL SE RON AI MORINAIJ
AHER T A VAR ZI O SIFE

iakovo thomopulo
pellazgjika
athine 1912
.


A është kjo që e kerkon derman iakovo thomopulo ?
Dhe nëse është , çka shkruan në anën e djatht në gjuhën e tyre ?

Image
jo o derman jo.Kjo duhet te jet marre nga libri i Ana Dhimitriut -Pellazget.

c shkruan?

"Mbishkrimi u gjend ne fshatin Kaminia te Limnos ne stilin e nje guri varri.Bashke me shkrimin paraqitet profili i nje luftetari i cili ne doren e djathte mban nje shtize.Sipas te dhenave te pergjithshme ky mbishkrim u shkruajt ne gjuhen Tursinve Pellazge te cilet banonin, sipas te dhenave , ishullin e Limnos (thukididi IV 109)................. shkojm tek shkronjat me te zeza se e pesova njeher 3 ore perkthim lol

"Mbishkrimi eshte shkruajtur me alfabet greke ne nje gjuhe te panjohur edhe te pakuptueshme, perfundimisht u shpjegua ne fillim te shekullit nga IAKOVO THOMOPULOS.Me njohjen e mbishkrimit u moren fillimisht francezet Cousin edhe Durrbach edhe me vone suedezi Nachmanson.Njohja e ketyre treve edhe sidomos e Nachmanson dryshon shume pak nga njohja e Thomopulos.Ndarja e fjalve mindis tyre ndryshon fare pak , keshtu qe nuk e deformon kuptimin e fjalve"

derman ..flet filologia Ana Dhimitriu.Ndersa Cousin edhe Durrbach bashke ma Nachmanson jane nga me te njohurit e kohes.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#35

Post by Arbëri » Thu Feb 04, 2010 8:13 pm

Flm Alfeko :)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#36

Post by alfeko sukaraku » Thu Feb 04, 2010 8:15 pm

Arbëri wrote:Flm Alfeko :)
fatkeqsisht nuk kam dike qe te kuptoj mire greqisht ne kete forum ..se do ta kishim ndezur zjarrin forte mire.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#37

Post by Arbëri » Fri Feb 05, 2010 10:02 pm

Iakovos Thomopulos
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#38

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 06, 2010 7:03 pm

Arbëri wrote:Iakovos Thomopulos
Image
mbishkrimi eshte eteokretan edhe i gjendur ne Preso te Kretes.Eshte gjendur i demtuar shume por megjithate eshte bere i mundshem kuptimi i tij sipas thomopulos.

po nga kjo ndertes kemi edhe mbishkrimin tjeter eteokretan te cilin e kam hedhur edhe ne forum..

SI NGAL MITKEN OSI VARKSIA SHTU ARKIA PSETUMELN ,ARKAKOKLESI LES ASEPLEN ANAIT=SI E SHEROJ MIKEN ,ESHTE VAJZA KETU ARKIA E SHPETUAR, ARKAKOKLESHI JEP SHEMBLLIMIN E ANAIT.
Anait=perendi pellazge
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#39

Post by alfeko sukaraku » Sat Feb 06, 2010 7:14 pm

alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Iakovos Thomopulos
Image
mbishkrimi eshte eteokretan edhe i gjendur ne Preso te Kretes.Eshte gjendur i demtuar shume por megjithate eshte bere i mundshem kuptimi i tij sipas thomopulos.

po nga kjo ndertes kemi edhe mbishkrimin tjeter eteokretan te cilin e kam hedhur edhe ne forum..

SI NGAL MITKEN OSI VARKSIA SHTU ARKIA PSETUMELN ,ARKAKOKLESI LES ASEPLEN ANAIT=SI E SHEROJ MIKEN ,ESHTE VAJZA KETU ARKIA E SHPETUAR, ARKAKOKLESHI JEP SHEMBLLIMIN E ANAIT.
Anait=perendi pellazge
pason tabela me shpjegimin e Thomopulos
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#40

Post by Arbëri » Sat Feb 06, 2010 7:20 pm

alfeko sukaraku wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Iakovos Thomopulos
Image
mbishkrimi eshte eteokretan edhe i gjendur ne Preso te Kretes.Eshte gjendur i demtuar shume por megjithate eshte bere i mundshem kuptimi i tij sipas thomopulos.

po nga kjo ndertes kemi edhe mbishkrimin tjeter eteokretan te cilin e kam hedhur edhe ne forum..

SI NGAL MITKEN OSI VARKSIA SHTU ARKIA PSETUMELN ,ARKAKOKLESI LES ASEPLEN ANAIT=SI E SHEROJ MIKEN ,ESHTE VAJZA KETU ARKIA E SHPETUAR, ARKAKOKLESHI JEP SHEMBLLIMIN E ANAIT.
Anait=perendi pellazge
pason tabela me shpjegimin e Thomopulos
Pas fjalisë Pelazgo , e dyta me radhë është Albanio= shqip a po ?
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#41

Post by alfeko sukaraku » Sun Feb 07, 2010 8:34 pm

Arbëri wrote:
alfeko sukaraku wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Iakovos Thomopulos
Image
mbishkrimi eshte eteokretan edhe i gjendur ne Preso te Kretes.Eshte gjendur i demtuar shume por megjithate eshte bere i mundshem kuptimi i tij sipas thomopulos.

po nga kjo ndertes kemi edhe mbishkrimin tjeter eteokretan te cilin e kam hedhur edhe ne forum..

SI NGAL MITKEN OSI VARKSIA SHTU ARKIA PSETUMELN ,ARKAKOKLESI LES ASEPLEN ANAIT=SI E SHEROJ MIKEN ,ESHTE VAJZA KETU ARKIA E SHPETUAR, ARKAKOKLESHI JEP SHEMBLLIMIN E ANAIT.
Anait=perendi pellazge
pason tabela me shpjegimin e Thomopulos
Pas fjalisë Pelazgo , e dyta me radhë është Albanio= shqip a po ?
sorry.nuk te kuptova per ke fjale po me thoni!
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#42

Post by Arbëri » Sun Feb 07, 2010 8:44 pm

Këtu me ngjyrë të zezë që kam nënvizuar , a bëhet fjalë për gjuhen shqipe ?

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#43

Post by alfeko sukaraku » Sun Feb 07, 2010 9:08 pm

Arbëri wrote:Këtu me ngjyrë të zezë që kam nënvizuar , a bëhet fjalë për gjuhen shqipe ?

Image
ah po ..sorry

rreshti pare eshte origjinali
rreshti dyte eshte fjala e origjinalit qe eshte e njejte me shqipen
rreshti i tret eshte se si munde te ishte ne greqishten e vjeter
rreshti i fundit eshte se si perkthehet ne greqisht
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#44

Post by Arbëri » Sun Feb 07, 2010 9:12 pm

FLM Derman .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
arise6327
Member
Member
Posts: 32
Joined: Sat Jan 23, 2010 10:22 am
Gender: Male

Re: Mbishkrim greqisht apo shqip?

#45

Post by arise6327 » Mon Feb 22, 2010 12:22 am

alfeko sukaraku wrote:
bravo

ky eshte mbishkrimi i Limnos.Se c far mendon ti ajo eshte puna jote.Se cila eshte boje dala IE edhe cilat jane perrallat e saja nacionaliste greko romake kjo eshte nje ceshtje tjeter.ky mbishkrim shkruhet me fjale shqipe do apo nuk do ti lol.

Ie pa njohur mbishkrimet e vjetra si etruskishtja-likishtja-jonishtja-lidikja-kerikja-frigia etje , nuk asnje shance per tu mare seriozisht pasi ne qofte se e mbani mend mire "inoevropiania=shkenca e krahesimit te fjalve" edhe fjalet nuk munde te krahesohen pa u njohur mbishkrimet e vjetra...keshtu qe ie=bordello nacionaliste grekoromake
Qehtesou ! IE jane aq shume gjuhe , sa "greko-romanicizmi" nuk ka lidhje fare . Greqishjta edhe Latinishtja jane te reja ne krahasim me disa gjuhe IE .

Etruskanishtja , Limnosishtja , Pellazgjishtja etj. ishin gjuhe Tirrsenike edhe jo IE .

Qe ta mbyllesh TI gojen , edhe gjenetikisht popuj si Etrusket kane dale qe NUK jane pjese e rraces se bardhe ! KATEGORIKISHT JO SHQIPTARE !

Etrusket kishin ngjashmeri gjenetike me popujt semite .

U KENAQE TANI ?
[i]Nuk jam katolik Italian, nuk jam mysliman turk e as nuk jam ortodoks grek, por jam ateist shqiptar.[/i]

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”