"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por..............

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por..............

#1

Post by Zeus10 » Mon Jun 25, 2012 8:17 pm

  David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por ka mbishkrime greke

Unë mendoj se Butrinti ësh të shqiptar dhe i përket Shqipërisë. Aty ka shumë mbishkrime greke nga ana tjetër. Njerëzit që kanë jetuar para Krishtit kanë folur greqisht. Në atë kohë, shtetet nuk kanë qenë të ndara siç janë sot, dhe aty ka pasur epirotë grekë". Kështu shprehet arkeologu David Hernandez, pjesë e ekspeditës shqiptaro-amerikane, që prej dy muajsh gërmonte në Butrint. Prej disa ditësh emri i tij kritikohej nëpër rrjetet sociale, duke u "akuzuar" disa turistë në Butrint (të cilët kishin ardhur me jahte) ai ka thënë se Butrinti është grek. Ka qenë i pari studiuesi Auron Tare, njëkohësisht ish-drejtor i këtij parku arkeologjik, që ka mësuar për ngjarjen. “E pabesueshme. Një n arkeolog amerikan i quajtur Hernandes që gërmon sot në Butrint, gjatë një turi me disa personalitete, ju shpjegon atyre se Butrinti është grek, se banorët tradicionalisht kanë qenë grekë, se kultura ka qenë vetëm greke, se kjo është zonë greke”, thotë Auron Tare. Më tej, ai pyet se si ka mundësi që autoritetet e kultures lejojnë konkluzione të tilla në dëm të kulturës shqiptare? Mbas debateve të shumta në rrjetet sociale për këtë çështje, ne iu drejtuam drejtorit aktual të Parkut Arkeologjik të Butrintit, Mond Kola, i cili tha se nuk ka qenë i pranishëm dhe nuk e ka të qartë ngjarjen, ndërsa vlerësoi punën e bërë nga Hernandezi në Butrint. Më tej, "Gazeta Shqiptare" iu drejtua vetë arkeologut amerikan, për të mësuar se si ka rrjedhur biseda me grekët vizitorë. "Ndryshe kanë qenë njerëzit para 2500 vitesh e ndryshe janë sot, tani nuk ka grekë. Mbishkrimet janë të tjera e historia është tjetër", tha Hernandezi. Prononcimi i tij i mësipërm, është dhënë në kuadër të një interviste, ku ai na bën me dije edhe rezultatet e gërmimeve dymujore, që janë mbyllur ditën e djeshme. Në faqen zyrtare të "Universitetit të Notre Dame", prej nga vjen ai, shkruhet se David Hernandez është asistent profesor dhe arkeolog i periudhës greko-romake në Mesdhe. "Ai ka drejtuar projekte të mëdha në Butrint dhe Amantia, dhe ka njohuri të gjera mbi metodat e gërmimit dhe stratigrafinë e kompleksit urban. Kërkimi i tij përqendrohet në kolonizimet romake, topografinë, teknologjinë e përgjithshme dhe urbanizmin grek e romak, si edhe tregtinë e Epirit të lashtë në veçanti", - shënon "Universiteti i Notre Dame". Më tej, institucioni shton se, "publikimet e tij (të Hernandezit) në "Gazetën e Arkeologjisë Romake", formulojnë fazat kryesore të urbanizmit në Butrint në dritën e kolonizimit e imperializmit romak".
Zoti Hernandez, ju keni mbyllur ekspeditën e sivjetshme të gërmimeve në Butrint. Çfarë doli në dritë?
Janë gjetur dëshmi të një hershmërie më të madhe të zonës, se sa dihej deri më tani në pjesën e forumit
romak. Kemi gjetur gjurmë jete, që shkojnë deri në shekullin VII para Krishtit.
Cili ka qenë objekti më me rëndësi që ka zbuluar ekspedita?
Ajo çka më është dukur interesante ka të bëjë me bazilikën. Mendoj
se kemi zbuluar kishën më të hershme në Butrint, që i takon shek. IV. Në Butrint, fazat e ndërtimit janë të ndryshme, nga më
të hershmet deri tek më të rejat. Gërmimet gati 2-mujore të ekspeditës sonë, janë përqendruar në pjesën lindore të forumit romak,
atje ku kohë më parë është zbuluar bazilika. Mjaft me rëndësi është edhe një godinë publike që ka dalë
në dritë në anën lindore të Forumit, që i takon shekullit II para Krishtit. Hapësira ka përmasat 20.5 x 72 metra.
Cilat janë hipotezat që hidhni pas këtyre zbulimeve?
Mendohet se këtu afër, më përpara ka qenë bregdet, sepse kemi
gjetur një sasi të madhe objektesh që të bëjnë ta mendosh këtë, duke filluar që nga qeramika. Këto objekte
janë në formë 'mbeturinash' dhe përveç kockës apo xhamit ka edhe objekte prej druri.
Këto ishin në thellësi të mëdha?
Ne kemi gërmuar deri në 6-7 metra thellësi. Ndër të tjera kemi gjetur edhe një parmendë prej druri. Gërmimi në thellësi është bërë i mundur të realizohet duke hequr ujin me pompa. Objektet e zbuluara nga gërmimet e fundit e shtyjnë më thellë në kohë, jetën e Butrintit. Sigurisht që ato do të studiohen më në detaje, janë prova të jetës dhe zhvillimeve më të hershme se periudha romake, duke shkuar në periudhën moderne. Jeta në Butrint shtrohet nga shekujt VIVII e deri në shekullin XVII.
Kur keni ardhur për herë të parë në Shqipëri?
Shumë vite më parë, në 2005-ën, ndërsa në vitet 2006-2007 unë kam jetuar në Tiranë për një vit. Ime shoqe jep mësim në një universitet.
Zoti Hernandez, ditët e fundit në rrjetet sociale qarkullon një lajm sipas të cilit ju, në një takim të rastësishëm me disa grekë që
kanë vizituar Butrintin, iu keni thënë atyre se Butrinti është grek. A mund të na e sqaroni këtë?
Varet se si është kuptuar ajo që unë kam thënë. Unë mendoj se Butrinti është shqiptar dhe i përket Shqipërisë. Aty ka shumë mbishkrime greke nga ana tjetër. Njerëzit që kanë jetuar para Krishtit kanë folur greqisht. Në atë kohë, shtetet nuk kanë qenë të ndara siç janë sot, dhe aty ka pasur epirotë grekë. Megjithatë, ndryshe kanë qenë njerëzit para 2500 vitesh e ndryshe janë sot, tani nuk ka grekë. Mbishkrimet janë të tjera e historia është tjetër. Unë nuk e vë në dyshim që Butrinti është shqiptar dhe i takon Shqipërisë. Kam vënë re se këtu njerëzit nuk janë shumë miqësorë me athinasit. Duhet të themi se grekët e shqiptarët e asaj kohe ndryshojnë nga grekët e shqiptarët e sotëm.
(e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)  
Ne rradhe te pare, dua te shpreh keqardhjen qe sjell opinione kaq te mbrapshta, por seriozisht mendoj qe ne duhet ti diskutojme keto gjera, sepse kemi vuajtur shume nga te marrit te mireqena, opinionet e ketyre "profesionisteve", qe vetem te tille nuk jane.
Perpara se te na pohoje se:" Ne Butrint eshte folur greqisht", ai duhet te provoje se cfare argumentesh ka ne dispozicion, qe keto mbishkrime jane te periudhes parakristiane.
Pasi te kete provuar kete te fundit, ai duhet te na shpjegoje, se si ka arritur ai ne konkluzionin, se gjuha e folur paska qene greqishtja.
Pastaj ai duhet te na provoje se deri ne cfare niveli, eshte shkruar dhe sidomos folur kjo gjuhe, sepse eshte ndryshe te jete shkruar dhe folur nga disa klerike, qe mund ta kene pasur gjuhen e fese se tyre dhe eshte ndryshe te jete folur dhe sidomos shkruar nga autoktonet......analfabete.
Pastaj duhet te na shpjegoje pak, se si mund te identifikohen si "epirote greke" apo dhe shqiptare, qytetaret e qendrave te tilla urbane, qe mund te kene qene gjithshka vetem autoktone jo. Mesa duket "arkeologu" i nderuar, "harron" qe keto qendra gjate historise, jane banuar nga gjithfare njerezish me etni ose pa etni te qarte, si fenikas, romane, bizantine, franceze, veneciane, spanjolle dhe gjithfare te paidentitete, qe nuk kane pasur lidhje me keto troje.
Pastaj duhet te na shpjegoje, se sa ndryshon "greku i djeshem" nga ai "i sotem" dhe ku ndryshon "shqiptari i djeshem" nga ai "i sotem".
Pastaj duhet te na shpjegoje, nese "greku i djeshem" e ka gjuhen "e zbuluar" ne Butrint gjuhen e vatres nga ka lindur, apo gjuhen e institucionit ku thurren mashtrimet per trushplaren humane.
Ka shume gjera qe ky arkeolog duhet te shpjegoje, por mbi te gjitha duhet te na shpjegoje, nese keto jane mendimet e tija te pavarura, apo......
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#2

Post by erix77 » Mon Jun 25, 2012 9:23 pm

u desh te vinte zoti Hernandes qe te zbulonim mbishkrimet grek ne Butrint dhe sipas logjikes se tij atehere ata njerez ishin greke por edhe zoti hernandes sot flet Anglisht por nuk besoj se i thote vetes Anglez.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#3

Post by Mallakastrioti » Mon Jun 25, 2012 10:02 pm

Byllisi eshte Ilir....thone autoret e lashte dhe u bejne jehone vetem autoret e shkolles austriake, ku arkeologet tane ngulin thonjte per etnicitetin dhe himnizojne historianet e shkolles austriake (fale tyre,pra autoreve dhe studiueseve austriake, kufijte i kemi deri ne Konispol sot per sot) por kur eshte fjala per epigrafine dhe mbishkrimet kane nje injorance totale dhe personalisht me tepr jam duke u bindur qe "miqte tane" franceze si Pierre Cabanes (Pietro Cobani) jo vetem kane bere nje loje hileqare dhe kunder nesh lidhur mbishkrimeve ne kete zone (si dhe me gjere ne Durres dhe Apolloni), por une do shkoja me teper se keta zoterinje me mercenarizmin e tyre kane vene nen urdhera te tyre mercenare te tjere (te paditur ne kete fushe) shqiptare te keshtuquajtur arkeologe apo epigrafiste.
Une do ju ftoja ta rilexonit kete shkrim, pasi autori pikerisht ka disa argumenta shume te forta qe as Cabanes dhe F. Drini apo N. Ceka nuk mund tja kundershtojne, por do shtoja se punet shkencore behen duke germuar vete e me thonje e jo me pallavra a thashetheme "akdemikesh" te keshtuquajtur!

http://www.arberiaonline.com/viewtopic. ... 027#p31027

(Autori i ketij shkrimi posedon fakte dhe prova per reperte arkeologjike qe as vet Cekat dhe Papajanet qe bene punime aty kane gjetur dhe ne kohe te duhur do u shpjegoj zoterinjeve si ka mundesi qe muret poligonale apo ciklopike ndodhen ne nje vendbanim me nje teater "anomal" me 14 mbishkrime ne blloqe guresh ku flitet per dhenie qytetarie, sikur te ishte çeshtja me kryesore "dhenia e qytatarise" ne nje vendbanim apo qytet te lashte, dhe te shkruhej neper mure apo blloqe guri diòka e tille. 14 mbishkrime per dhenie qytetarie? Ndonjehere keni bere pyetjen zoterinje "arkeologe" apo "epigrafiste" se si ka mundesi te shkruheshin (sigurisht ne "greqishte te lashte" sipas jush) ne nje teater vetem 14 dekrete?....i bie ti kene dhene qytetarine vetem 14 vetave per gati prej shek. VII deri ne shek. II kur u shkaterrua prej P. Emilit ai vendbanim!
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#4

Post by Mallakastrioti » Mon Jun 25, 2012 10:13 pm

Une do ju sjell mbishkrimet ne gure origjinale publikuar prej te keshtuquajturve arkeologe shqiptar dhe te "transkriptuara" prej Pietro Cobanit (Pierre Cabanes) dhe le te diskutojme skandalitetet qe shkruajne!
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#5

Post by Mallakastrioti » Tue Jun 26, 2012 4:56 pm

Image

Ka "harruar" nje rrokje shkruesi sipas "epigrafisteve",,,,ndoshta ka qene me shkolle fillore shkruesi
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#6

Post by Mallakastrioti » Tue Jun 26, 2012 5:01 pm

...vazhdim:

(sipas epigrafistit francez, paskeshin gabuar perseri ata qe shkruan apo gdhenden fjalet ne blloqet e gurit, sigurisht, sepse nuk ishte shpikur ende goma-fshirese!)

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#7

Post by Mallakastrioti » Tue Jun 26, 2012 5:08 pm

...sigurisht mund te na thone, ne qofte se nuk eshte "greke", ne cilen gjuhe apo ciles gjuhe i perket kjo fjale?

Image
Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#8

Post by bardus » Tue Jun 26, 2012 5:45 pm

Mallakastrioti wrote:...sigurisht mund te na thone, ne qofte se nuk eshte "greke", ne cilen gjuhe apo ciles gjuhe i perket kjo fjale?
Mallakastriot, ajo fjala Tropaion ngjan me nje emer vendbanimi te krahines Sulit.Ajo cka quhet sot Vervitza ka qene quajtur
TROPAIA qe besoj eshte e njejte me Tropoje.
Image


pastaj Butrinti, dihet qe eshte themeliuar nga Dardanet,pikerisht Helenus,kusheriri i Eneas dhe burri i trete i Andromakes.Ja cfare thote Edwin Jacques: Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#9

Post by Zeus10 » Tue Jun 26, 2012 10:33 pm

Mallakastrioti wrote:...vazhdim:

(sipas epigrafistit francez, paskeshin gabuar perseri ata qe shkruan apo gdhenden fjalet ne blloqet e gurit, sigurisht, sepse nuk ishte shpikur ende goma-fshirese!)

Image
Skandali qendron se keta "epigrafistet" nuk njohin gjuhe tjeter pervec Gjuhes se Kishes, ku forma pak me e vjeter εκγονοι nuk egziston me, sepse eshte zevendesuar nga εγγονοι, sepse po te ishte e kunderta do te kishim te benim me nje falsifikim te paster.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: David Hernandez: Butrinti është shqiptar, por...........

#10

Post by Zeus10 » Tue Jun 26, 2012 10:46 pm

ΠΡΥΤΑΝΕΓΟΝ-ΦΙΛω-Α-ΤΟΥ....ξΕΝΟΥΕΔΟθΗΠΟ/ΛΙΤΕΙΑΦΙΛΟ...ΟΤΥΡΟΙ/ΑΓΥΟΙΕΓΓΟΝΟΙΣ
PRYTAN, eshte perkthyer si: "te jesh ne krye", dmth te jesh PRY-jës, dmth te PRI-sh, qe eshte nje fjale me burim shqip e "ngarkuar" me prapashtesa te kota.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”