"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Datat historike shqiptare

Sillni video historike që ndihmojnë për sqarimin e çështjeve të caktuara historike.

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Datat historike shqiptare

#1

Post by Adriana » Thu Jul 30, 2009 4:47 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Datat historike shqiptare

#2

Post by Sally » Thu Jul 30, 2009 4:53 am

Shqiperia Nga Viti 1944-1991 Revolucioni Kombetar Komunist Enver Hoxha Komandanti I Forcave Te Armatosura


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Datat historike shqiptare

#3

Post by Sally » Thu Jul 30, 2009 5:05 am

Fall of Communism in Albania. Renia e Komunizmit ne Shqiperi. Renia e bustit te Enver Hoxhes


.


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Datat historike shqiptare

#4

Post by Socio » Sat Sep 12, 2009 9:32 am

Shqiperia fashiste - 1939


One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Datat historike shqiptare

#5

Post by alfeko sukaraku » Sat Sep 12, 2009 6:21 pm

Socio wrote:Shqiperia fashiste - 1939


pak si i ekzagjeruar titulli i ketij jutubi.

Fashizmi eshte me se i qarte edhe i shpjeguar me se miri shkencerisht,ndersa shqiperia nuk i kaloj fazat qe te cojn drejt fashizmit,pasi shqiperia "ende" nuk kishte dale nga feudalizmi qe ti drejtohej borgjezis.Fashizmi eshte pjelle e borgjezis,ndaj edhe ne nuk ishim fashiste,por na i importuan fashizmin.Ketu hyne me se miri ai kreri i Zeusit -lol-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Datat historike shqiptare

#6

Post by Socio » Sun Sep 13, 2009 12:11 am

Sipas kuvendit quhet vendi
alfeko sukaraku wrote:
Socio wrote:Shqiperia fashiste - 1939

pak si i ekzagjeruar titulli i ketij jutubi.

Fashizmi eshte me se i qarte edhe i shpjeguar me se miri shkencerisht,ndersa shqiperia nuk i kaloj fazat qe te cojn drejt fashizmit,pasi shqiperia "ende" nuk kishte dale nga feudalizmi qe ti drejtohej borgjezis.Fashizmi eshte pjelle e borgjezis,ndaj edhe ne nuk ishim fashiste,por na i importuan fashizmin.Ketu hyne me se miri ai kreri i Zeusit -lol-

-nono-

Titulli eshte politik, shqipe !!! -

Shqiperia ishte e pushtuar dhe ne ate kohe ate orientim politik mbante, kuptohet nen influencen italiane. Titulli i pergjigjet kohes dhe rrethanave politike.
P.S. Shiko ne minutat 0:6 deri 0:7 te videos parollen 'Rrofte Shqipria Fashiste' !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Datat historike shqiptare

#7

Post by Socio » Fri Oct 09, 2009 6:24 pm

USKANA dhe Lufta Iliro-Romake, viti 167 para eres sone

Image

Mbreti Gent me fizionomine e tij tipike shqiptare !!
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Datat historike shqiptare

#8

Post by Socio » Wed Oct 14, 2009 8:39 pm

Shqiptaret ne Maqedoni

Viti 1913, Balkani ne lufte. Serbia, Bulgaria dhe Greqia fillojne lufterat per grabitje sa me te madhe te tokave ne Maqedoni.
Marreveshjet politiko-ushtarake Serbo-Greke rezultojne ne humbjen totale ushtarake te Bullgarise, terheqjen e saj nga Maqedonia si dhe copetimin e Maqedonise nga triumfuesit.
Mjere popullata myslimane dhe shqiptare e ketyre viseve. Regjimet e reja religjioze fanatike fillojne pastrimin etnik te shqiptareve ...

Dokumentar historik nga BBC mbi vuajtjet dhe debimin e qindra-mijera muslimaneve, shqiptareve dhe jevrejeve nga Serbet dhe Greket
Deshmi nga Selaniku dhe Manastiri ...
Foto autentike te te debuarve shqiptare ...

Pjesa IPjesa IIPjesa III

One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Datat historike shqiptare

#9

Post by Zeus10 » Wed Oct 14, 2009 10:27 pm

Video e mesiperme provon ne menyre te plote, qe Selaniku dhe e ashtequajtura Maqedoni(pjesa e sotme brenda kufijve te shtetit helen), te shnderroheshin ne greke duhej nderhyja ushtarake dhe spastrimi i popullsise shumeracore qe nuk kishte ndergjegje etnike por ajo qe e pershkruan ndjesine e tyre kombetare eshte religjioni. Po ashtu, ajo qe ben pershtypje eshte se ne ate konglomerat etnish, asnje nuk e identifikon veten me Maqedonas, ai eshte nje term i panjohur per te gjithe, pavaresisht se burracake greke e sllave perleshen sot per kete identitet, qe eshte me shume romantiko-mitik.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Datat historike shqiptare

#10

Post by alfeko sukaraku » Thu Oct 15, 2009 8:19 am

Socio wrote:Sipas kuvendit quhet vendi
alfeko sukaraku wrote:
Socio wrote:Shqiperia fashiste - 1939

pak si i ekzagjeruar titulli i ketij jutubi.

Fashizmi eshte me se i qarte edhe i shpjeguar me se miri shkencerisht,ndersa shqiperia nuk i kaloj fazat qe te cojn drejt fashizmit,pasi shqiperia "ende" nuk kishte dale nga feudalizmi qe ti drejtohej borgjezis.Fashizmi eshte pjelle e borgjezis,ndaj edhe ne nuk ishim fashiste,por na i importuan fashizmin.Ketu hyne me se miri ai kreri i Zeusit -lol-

-nono-

Titulli eshte politik, shqipe !!! -

Shqiperia ishte e pushtuar dhe ne ate kohe ate orientim politik mbante, kuptohet nen influencen italiane. Titulli i pergjigjet kohes dhe rrethanave politike.


P.S. Shiko ne minutat 0:6 deri 0:7 te videos parullen 'Rrofte Shqipria Fashiste' !
Socio -nono-

Kur themi "shqiperia fashiste" nenkuptojm nje kombe te tere.Kombi yne kurre nuk ishte kombe fashiste,por mbreti i vetzgjedhur edhe i njohur , sepse shiti toka shqiptare , solli fashizmin.Fashizmi ishte i importuar.

P S .Ne se nje muxhahedin sote ne tirane , ne mbledhje-tubim-koferenc ,therret "rrofte shqiperia islamiste" kjo nuk do te thote se shqiperia eshte islamiste.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Datat historike shqiptare

#11

Post by Socio » Thu Oct 15, 2009 11:14 am

Alfeko wrote: Socio -nono-

Kur themi "shqiperia fashiste" nenkuptojm nje kombe te tere.Kombi yne kurre nuk ishte kombe fashiste,por mbreti i vetzgjedhur edhe i njohur , sepse shiti toka shqiptare , solli fashizmin.Fashizmi ishte i importuar.

P S .Ne se nje muxhahedin sote ne tirane , ne mbledhje-tubim-koferenc ,therret "rrofte shqiperia islamiste" kjo nuk do te thote se shqiperia eshte islamiste.
Jo Alfeko !!!

Kur themi 'shqiperia fashiste' nuk nenkuptojme nje komb por nenkuptojme nje shtet (entitet politik) qe bazohet ne sistem ligjor te mbeshtetur me vlera dhe filozofi te caktuar fashiste.

Mos e perziej kombin ketu !

Jo vetem shqiptaret por askund ne bote nuk ka komb fashist, kurre ska pasur. Por ka pasur regjim fashist, ashtu sic ka pasur regjim komunist dhe tash kemi regjim 'demokratik' (kapitalist). Kemi te bejme vetem me vlera ideologjike mbi te cilat sistemet politike bazohen dhe dirigjojne te jetuarit por te cilat vazhdimisht nderrojne !

Pra, Shqiperia ne ate periudhe te shkurte kohore ishte Shqiperi fashiste.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Video historike”