"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

Sillni video historike që ndihmojnë për sqarimin e çështjeve të caktuara historike.

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4205
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#1

Post by Zeus10 » Mon Aug 17, 2009 11:30 pm

Si "vellezer" te nje besimi kombet ultraortodokse perkatesisht serbet dhe greket, behen nje, kur vjen fjala kundra shqiptareve. Te dy kombet e Kishes, nuk i lidh asnje element historik, racor e kulturor, por megjithate greket me nje naivitet te paspjegueshem qe ka si prapavije fanatizmin ortodoks u gjenden prane serbeve sa here qe ata kishin nevoje per vellezrit e tyre ortodokse-bizantine. Por duke qene se serbet jane kombi me trushplare nga pikepamja e nacionalizmit, nuk hezituan ti hidhnin poshte "vellezrit" e tyer dhe ne perlasje te thjeshta sportive. Per kete i madhi Aristidh Kola shkruan:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4205
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#2

Post by Zeus10 » Mon Aug 17, 2009 11:34 pm

Ne fakt serbet, i kane shitur shume here greket ne momente kyce te historise, kjo ka ndodhur ne luftrat Ballkanike dhe ne Luften e I-re Boterore, por duke qene se greket kane vetem identitet fetar sot, dhe mungese te plote identiteti racor, kane tendencen ti harrojne veprimet armiqsore te perbindeshave sllave, bile dhe faktin qe heshturazi Serbia i ben suport Maqedonise sllave ne konfliktin me Greqine.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#3

Post by ALBPelasgian » Tue Aug 18, 2009 10:24 am

Gazetari grek Takis Mihas ka shkruar enkas per kete ceshje nje liber te titulluar 'Aleanca e Pashenjte' ku flitet per ndihmen e pashoqe qe i dha Greqia shtetit serb per luften ne Bosnje dhe Kosove.

Kete vere jam tue e pergatite nje studim te gjere e te hollesishem mbi kete teme!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#4

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 18, 2009 9:44 pm

me pelqen jashte mase koncepti juaj Zeus.

Pikerisht gjitonet tane jane kombe kishash e manastiresh....pa e drejtkuptuar mire kete ceshtje,nuk do mundemi kurre ti pergjigjemi strategjis se tyre.

Ce lidhe nje sllave me nje greke????????????ortodoksia.Cilet jane kombet sllave e greke??kombe ortodokse qe quhen vllezer.Kur fillon ortodoksin??ateher fillon edhe vellazeria.....pra ,me vellezer sllavet,greket kane humbur c do pike referuese per lashtesin e tyre
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#5

Post by Arta » Wed Aug 19, 2009 12:52 am

THE ALBANIAN CULTURE OF MODERN GREECE! IS THERE ANYTHING HELLENIC ABOUT THE MODERN GREEKS?
Te shikojme kete video te ilustruar mire nga shkrimet e autoreve te huaj, se 'cfare thone per Greqine dhe Greket.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#6

Post by Arta » Wed Aug 19, 2009 1:11 am

Me shume gjera te tjera kjo me zuri syrin si shume interesante, qe vetem keta luftetare Shqipetare si Marko dhe Bubulina po krahasoheshin me luftetaret me te famshem qe nga koha antike. Te rengjethe mishi kur lexon gjera te tilla qe i jane mohuar nje populli te tere.


"As the news became more detailed there was a search for heroes. The Mainotes were of course the Modern Spartans, but Marco Botsaris, the Albanian Suliote leader, was usually taken as the Modern Leonidas. When stories appeared of the woman of Hydra, Boubolina, leading the Greeks in the battle, she was dubbed the Modern Artemisa or the Greek Joan of Arc. It seemed impossible to represent any event in the Modern Greece as an even in its own right without overwhelming it with misleading allusions."

That Greece Might be Free.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#7

Post by alfeko sukaraku » Wed Aug 19, 2009 10:08 pm

Krenohemi me kete jutube te ndertuar nga nje patriot i flaket shqiptar i cili ka bere nje pune shume te lavderueshe ne dobi te ndergjegjezimit shqiptare per te mesuar te verteten qe na i mohon faqezinjet e tiranes=politikanet edhe "shkencetaret".

ju pershendes te gjithve ...edhe i urojm te na kthehet i shendetshem pran nesh (nga pushimet) ky burre me kete dore te arte edhe mendje te mpreht.

ja e verteta per Sulin edhe Suliotet...per Marko Bocarin.

KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#8

Post by Arta » Wed Aug 19, 2009 11:44 pm

Me ler te citoje dicka nga libri, That Greece Might Be Free:

"Within the Ottoman system, advancement was open to an able man regardless of origin, provided only that he was a Moslem, and numerous Greeks had reached positions of great power by embracing Islam. Several generals on the Turkish side during the Greek Revolution were Moslem Greeks."

"The Albanians, some of whom were Christian and some Mosleum, were torn by this dilemma, and when the need for the decision became inescapable, they divided by religion and not by the race


"The simple Greek peasants who remorsefully killed their Turkish neighbours saw the Revolution as a war of Religious extermination and, for the most part, the bishops and priests who led them shared this view. Turkish boys who were not put to death were forcibly baptized. Under the banners of Cross and the Crescent murder could be a religious duty".


The Outbreak pg 9
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4205
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#9

Post by Zeus10 » Tue Aug 25, 2009 1:56 pm

Serbet e kane kuptuar qe Shqiperia dhe Greqia i shikojne si rrezik te perbashket rracat sllave, keshtu qe i kane shtuar aktet e dhunes ndaj Athines. Ju ngelet vetem te dalin hapur.

Code: Select all

Beograd, ambasada greke sulmohet me bomba molotov 

BEOGRAD- Një grup të rinjsh sulmuan mbrëmë me bomba molotov godinën e ambasadës greke në Beograd. Mësohet se asnjë nuk është dëmtuar në incident, ndërsa ka pasur dëme materiale. Një dritare është thyer ndërsa flakët shkaktuam dëme të vogla fasadës së godinës së ambasadës greke. Godina nuk ka pësuar dëme në brendësi. 

Dëshmitarët thanë se pesë persona kanë kryer sulmin. Agjencia serbe e lajmeve Tanjug bën të ditur se nuk dihen motivet e sulmit, ndërsa kanë nisur hetimet për të zbuluar autorët. 

Nga ambasada greke në Beograd mësohet se nuk është ndërprerë puna, pasi dhe dëmet e shkaktuara kanë qenë të pakta. Ministria e Jashtme serbe dënoir sulmin duke e etiketuar me terma si akt vandal. Përfaqësuesit e ministrisë janë në kontakt të vazhdueshëm me ambasadën greke- thanë burimet për agjencinë e lajmeve Tanjug.
(s.g/BalkanWeb) 
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#10

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 25, 2009 6:17 pm

"Greket"..ndoshta do zgjuhen nje dite nga gjumi dimeror edhe do kuptojn se nuk kane asnje lidhje vellazerore me sllavet..i lidhe vetem ideali=ortodoksia.

duke quajtur "vellezer" serbet,"greket" kane humbur pashaporten e tyre kombetare edhe vazhdojn te mbeten nje shtet pa kulture pa histori..ashtu sikurse na pate thene edhe i madhi Aristidh Kola.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Aulona
Star Member
Star Member
Posts: 607
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:06 am
Gender: Female
Location: Albania

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#11

Post by Aulona » Wed Aug 26, 2009 1:32 pm

Greqi, anarkistet zhvendosen ne Beograd
Nahhh nuk u zihet bese grekerve, biles disa te rinj anarkiste grek sot ne youtube i perkrahnin anarkistet serbe duke i quajtur vellezer, dhe flisnin kundra shqiptareve.

Code: Select all

Anarkistet greke e kane zhvendosur betejen e tyre ne Beograd, ku jane bashkuar me anarkistet serbe dhe kane sulmuar ambasaden greke.

Lajmin e ben te ditur korrespondenti jone ne Beograd, sipas te cilit anarkistet kane paralajmeruar sulme te reja permes nje komunikate te transmetuar ne nje faqe interneti.

Nga ana tjeter, policia greke dhe ajo serbe nuk kane dhene ende nje version zyrtar mbi autoresine e sulmit ndaj selise diplomatike.

Por sot presidenti Boris Tadic garantoi ambasadorin grek ne Beograd se autoret e sulmit do te kapen dhe do te dalin para drejtesise.
Growing up I was taught to "Treat people as I wanted to be treated", but as time passed and I met more people, I made my own version which is fair: "Treat people, like they treat you".

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#12

Post by alfeko sukaraku » Wed Aug 26, 2009 6:42 pm

Aulona wrote:Greqi, anarkistet zhvendosen ne Beograd
Nahhh nuk u zihet bese grekerve, biles disa te rinj anarkiste grek sot ne youtube i perkrahnin anarkistet serbe duke i quajtur vellezer, dhe flisnin kundra shqiptareve.

Code: Select all

Anarkistet greke e kane zhvendosur betejen e tyre ne Beograd, ku jane bashkuar me anarkistet serbe dhe kane sulmuar ambasaden greke.

Lajmin e ben te ditur korrespondenti jone ne Beograd, sipas te cilit anarkistet kane paralajmeruar sulme te reja permes nje komunikate te transmetuar ne nje faqe interneti.

Nga ana tjeter, policia greke dhe ajo serbe nuk kane dhene ende nje version zyrtar mbi autoresine e sulmit ndaj selise diplomatike.

Por sot presidenti Boris Tadic garantoi ambasadorin grek ne Beograd se autoret e sulmit do te kapen dhe do te dalin para drejtesise.
te flasesh kundra shqiptarve ,do te thote te jesh greke i vertet..me kete fryme jane ushqyer edhe po ushqehen greket.

Ne media-teater-kulture nuk kalon kurre ikona e nje shqiptari te mire...kjo eshte kultura greke sote,kulture qe i ka futur turinjet edhe ne kulturen shqiptare ne tirane...me ane te mikut te nanos e idhi pangos...Jorgo Babinjotit.Ata qe munden te lexojn ne gjuhen greke nuk e kane te veshtire qe te mesojn se sa fashiste edhe antishkencore eshte babinjoti...ky nacionalist qe gjane shume me Shen Kozma Etolianin per "punen" e tij ne dobi te nacionalizmit greke edhe jo ne dobi te shkences.
Hapja e shkolles Arsaqio ne Tirane..i dha Babinjotit vend ne qeverrin greke.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#13

Post by Patush » Fri Aug 28, 2009 1:36 pm

Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#14

Post by Sally » Fri Aug 28, 2009 4:06 pm

Me kujton nje barcelet shkodrane: ( te treguar nga Babi )
Nje plak shkoj ne stadium dhe pa ne fushe qe te gjith vraponin/grindeshin mbas nje topi, dhe pyeti: po pse vrapojn/grinden ata?!.... njeri aty prane ju pergjigjes: per te kapur topin..., plaku ndejti dhe u mendua, pastaj tha: po pse nuk i japin te gjithve nga nje top dhe mos te grinden me!
Keshtu dhe puna e grekut me serbin, mjaftoj nje top i rrembullaket te nxirte ne shesh urrejtjen e ''Vellezerve''
Mire ti behet grekut: ''C'far ka gatuar, ate le te haj'"Ndersa per serbin qe u han kurrizi me Shqipetaret kisha nje lajme te ri:

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Ndjenjat e verteta te Serbeve ndaj Grekeve.

#15

Post by Arta » Thu Sep 03, 2009 10:46 pmTHE TRUTH
The song it is called "une jam nje Vllahe e bukur" ( I am a beutiful Vllahe)by Thanas Morati Albanian of modern republic of Greece.

Let it be known that the modern "Greeks" came from Pontoons (today Turkey) and Anatolia ( today Iraq) for the "Greece" of today was inhabited and liberated largely by the only indigenous population Albanians and their brothers the Vllahet. The name "Vllah" means brother in Albanian.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Video historike”