"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMANDANT TELI

Sillni video historike që ndihmojnë për sqarimin e çështjeve të caktuara historike.

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

KOMANDANT TELI

#1

Post by Arbëri » Sun Feb 03, 2013 6:59 pm

Lefter Koxhaj 1969-2001 - Deshmor i Kombit Shqiptar - Komandanti me i shquar ne luften e shqiptareve ne Maqedoni ne vitin 2001. Kryekrejet guximi, trimeria dhe aftesia tij luftarake spikasin ne betejen per mbrojtjen e Haraçines ne te cilen armiku perdori nje arsenal te tere armesh moderne duke perfshire tanke dhe avione, por u thye ne çdo tentative per ta marre Haraçinen. Komandant Teli ishte ne frontin e pare. Kur ushtaret sllavomaqedon degjonin se ne front perballe tyre ishte Komandant Teli iknin ne panik duke thene "Begaj begaj ide Zhica (Ikni, ikni se po vjen Teli". Ky ishte luftetari i madh dhe heroi i pavdekshem mbarkombetar i shqiptareve Komandant Teli, te cilin ne Gazi Babe te Shkupit me 7 gusht 2001, bashke me djemt e njesitit "Teli 69" i priten si miq, u dhane te hane buke, u bene dhe kafe dhe ne bese u shtruan te flene, por me te pabese u tradhtuan e me pas u vrane ne gjume nga armiqte sllavomaqedonas si te ishin kanibal te vertete. Komandant Teli mori me vehte lavdine e merituar si luftetar i madh e i pamposhtur per bashkimin e shqiptareve, ndersa tradhtaret mallkimin e perjetshem te popullit shqiptar.TRABOINI
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Video historike”