"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Çameria kjo toke qe s'harrohet.

Sillni video historike që ndihmojnë për sqarimin e çështjeve të caktuara historike.

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Çameria kjo toke qe s'harrohet.

#1

Post by Zeus10 » Mon Oct 26, 2009 11:22 pm

Çeshtja e Çamerise eshte komplekse dhe plot intriga, greket po japin shenja qe duan nje kompromis per ta, sigurisht duke i quajtur ata ""greke"".

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Çameria kjo toke qe s'harrohet.

#2

Post by Arta » Tue Oct 27, 2009 12:22 am

E kam pare kete video. Kjo eshte mese e vertete, qe Greket munden te mposhtin vetem Camet qe ndenjen aty te quheshin Grek, ndersa ata qe nuk parnuan, i derguan ne Turqi, ose u i zbuan ne menyra te tjera. Tani qe e shikojne qe cdo dokument tashme po behet i ditur ne cdo menyre edhe nga vete perendimoret, po mundohen ne cdo menyre, si edhe me vete politiken tone, qe ta bejen kete ceshtje tashem si dicka ""vellazerore"".
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Çameria kjo toke qe s'harrohet.

#3

Post by Arta » Sun Jun 13, 2010 8:07 pm

Dokumentar i ri mbi Camerine!"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Çameria kjo toke qe s'harrohet.

#4

Post by alfeko sukaraku » Mon Jun 14, 2010 8:56 pm

vallja kombetare e grekeve eshte "to camiko"...qe ketu e ketej na duhet te mendojm se cilet jane "greket".

Sote koka boshe e tradhetare i quajne "nacionalist romantik" rilindasit, vecse po ti shkojm pak mbas historis ateher do shohim se ne te vertet evropa u solle si nje kurve moti kur na coptoj me baze fene..gje qe as sote nuk e pranojn te ndriturit edhe te mencurit e tiranes edhe prishtines bashke-historianet tane.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Çameria kjo toke qe s'harrohet.

#5

Post by Adriana » Tue Nov 30, 2010 10:39 pm

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Video historike”