"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Is Alexander the Great Greek?

Sillni video historike që ndihmojnë për sqarimin e çështjeve të caktuara historike.

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Is Alexander the Great Greek?

#1

Post by Hellassoldier » Fri Nov 20, 2009 3:50 pm

Yes he was

We use facts not babbling and delusion.

User avatar
Tan-Tirana
Senior Member
Senior Member
Posts: 117
Joined: Fri Oct 30, 2009 9:49 am
Gender: Male

Re: Is Alexander the Great Greek?

#2

Post by Tan-Tirana » Fri Nov 20, 2009 3:55 pm


User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Is Alexander the Great Greek?

#3

Post by Arta » Fri Nov 20, 2009 3:58 pm
;)
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Is Alexander the Great Greek?

#4

Post by ALBPelasgian » Wed Mar 03, 2010 5:38 pm

Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Is Alexander the Great Greek?

#5

Post by Zeus10 » Fri Mar 05, 2010 12:30 am

Ne videon tende ke folur per SARISSA-n e famshme maqedonase. Pse quhej keshtu? Mjafton te shohesh falangen maqedonase dhe kuptimi i saj eshte lehtesisht i arritshem.

Image

"""Greek""": σάρισα ishte 4 deri ne 7 meter
Pra ajo ishte shume e gjate. Pse ishte e tille?
Qellimi ishte qe rradhet e ushtareve maqedonas te ngeleshin te PAARRITSHME prej armikut:

Image

Pra rrenjen e kesaj fjale e perben follja shqip ARRIJ

Image

Sarisa do te thote thjeshte te mos arrish dhe per kete arsye quhej e tille, qe te mos lejonte armikun te arrinte rradhet e ushtrise maqedonase(shqiptare).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Is Alexander the Great Greek?

#6

Post by Arbëri » Fri Mar 05, 2010 12:42 am

Mua më pëlqeu muzika , dhe ngjyra :mrgreen:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Is Alexander the Great Greek?

#7

Post by ALBPelasgian » Fri Mar 05, 2010 10:48 am

Zeus10 wrote:
Ne videon tende ke folur per SARISSA-n e famshme maqedonase. Pse quhej keshtu? Mjafton te shohesh falangen maqedonase dhe kuptimi i saj eshte lehtesisht i arritshem.

Image

"""Greek""": σάρισα ishte 4 deri ne 7 meter
Pra ajo ishte shume e gjate. Pse ishte e tille?
Qellimi ishte qe rradhet e ushtareve maqedonas te ngeleshin te PAARRITSHME prej armikut:

Image

Pra rrenjen e kesaj fjale e perben follja shqip ARRIJ

Image

Sarisa do te thote thjeshte te mos arrish dhe per kete arsye quhej e tille, qe te mos lejonte armikun te arrinte rradhet e ushtrise maqedonase(shqiptare).
Të falemnderit Zeus për shpjegimin! Në të vëretë, këtë më duhet ta përmend në librin tim për Maqedonasit, të cilin e kam ndërmend ta botoj në periudhën korrik-shtator të këtij viti.
Arbëri wrote:
Mua më pëlqeu muzika , dhe ngjyra :mrgreen:
Falemnderit shumë Arbër! Jam munduar për atë video qe gjatë kohë që të dalë sa më e mirë. :)
Ndërkaq, muzika është indigjene nga Peruja ose Bolivia të cilën ma ka dhuruar një shok peruan.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Is Alexander the Great Greek?

#8

Post by ALBPelasgian » Mon Oct 04, 2010 8:45 pm

Duke lexuar prurjet e shumta qe vine perdite ne forum fale punes se palodhur te antareve tane, mendova qe te popullarizoja te pakten nje nga keta xhevahire te pacmuar. Zgjodha M.Edith Durham dhe mendimet e saj te perndritura. Shikim te kendshem!

Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Video historike”