"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Albert Ajnshtajn me nenshtetesi shqiptare.

Sillni citime historike për figurat e historise shqiptare, për racën dhe vendin e arbërve.

Moderator: Arban Blandi

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Albert Ajnshtajn me nenshtetesi shqiptare.

#1

Post by Mallakastrioti » Fri Nov 02, 2012 8:40 am

Ja faktet qe vertetojne se Albert Ajnshtajn ka qene shtetas Shqipetar.
Image

Ne nje nga rrugicat karakteristike te qytetit te Pogradecit, ne lagjen Burima, ne krahun e djathte te kishes se vjeter te qytetit, ndodhet nje vile dykateshe e zhytur ne mes te nje lulishteje dhe nje kopshti me molle dhe hardhi rrushi.
Ne katin e siperm te shtepise valevitet nje flamur kombetar. eshte shtepia e Bashove, aktualisht e doktor profesorit te asociuar, Jovan Bashos, shef i sherbimit ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, ne Tirane.- Sapo futesh ne shtepine e Bashove, do te ndeshesh me nje portret te shkencetarit te madh gjerman, Albert Ajnshtajnit, i cili eshte i vendosur ne nje nga pozicionet kryesore te shtepise.
Perqendrimi tek kjo foto nuk i habit pjesetaret e familjes Basho, pasi ata na thane se Albert Ajnshtajni ka qene mik i madh i kesaj familjeje, madje shkencetari i madh Albert Ajnshtajni, pas kontakteve te shumta ne Vjene me doktorin e famshem Jani Basho (i cili pasi kthehet ne Shqiperi punon si mjek personal i mbretit Zog), Ajnshtajni vjen ne Shqiperi ne prillin e vitit 1931, kur ndiqej nga nazistet gjermane, per shkak te origjines se tij hebreje dhe me pas pajiset me nje pasaporte shqiptare dhe te largohet me kete pasaporte ne drejtim te SHBA-se.
Po cilat jane faktet e kesaj nenshtetesie shqiptare te Albert Ajnshtajnit?
Ne regjistrin e vjeter te vitit 1931, AK0 31, ne faqen 53 /1, ndodhet ky shenim :
- Sot me daten 10 prill 1931, u paraqit te zyren e Bashkise se Poradecit dr. Jani Bashua, i lindur me 1892 ne lagjen Burima te Poradecit, i biri i Kozmait dhe Anastasise, me profesion mjek personal prane naltmadhenise se tij Zogu i Pare, i cili na jep garanci qe Albert Ajnshtajni te behet qytetar i Poradecit. Kjo bashki e pajis me vertetim dhe certifikate Albert Ajnshtajnin, si banor te Poradecit ne lagjen Burima.
Nepunsi i Bashkise Dhensi i garancise
Reis Asllani Dr. Jani Basho
Dr. Jani Bashua, pas studimeve me rezultate te shkelqyera ne Vjene, ne vitin 1928 emerohet si mjek personal i mbretit Zogu i Pare. Ne kujtimet e mbledhura nga nipi i tij, dr. Jovan Bashua, doktor Jani Bashua pershkruan me hollesi kete moment:
Ka qene 16 dhjetori 1930. Mbreti Zog, sapo hengri darke, i filluan disa dhimbje te forta barku. Pasi e viziton dr. Jani Bashua e keshillon mbretin qe te shtrihej. Sipas Jani Bashos, mbreti Zog, prej dy vjetesh vuante nga nje semundje zorresh. Ne kete situate u shtrua problemi qe te vertetohej diagnoza.
Pas dy ditesh, mbreti Zog therret dr. Jani Bashon dhe i thote qe te pergatitej se do te shkonin se bashku ne Rome per analiza te hollesishme. Dr. Jani Bashua i pergjigjet se ishte e drejta e tij, por nese do t`i merrte mendim atij, duhet te shkonin te vizitoheshin ne Vjene.
Mbreti Zog ia miratoi propozimin dhe naten e 26 janarit, delegacioni i larte shqiptar, me pasaporta me emra te falsifikuar per te ruajtur sekretin, u nis nga Durresi me nje kacatorpedinier te flotes italiane, i cili te nesermen i coi ne Trieste. Aty i priste treni personal i Viktor Emanuelit, me te cilin mberriten ne Vjene dhe me pas u sistemuan ne hotelin Imperial.
Ne Vjene, dr. Jani Bashua takoi profesoret e tij dhe njeherazi dhe miqte e tij, nder te cilet, aktorin e famshem Aleksander Moisiu. Ne takimin qe ai pati tek shoket e tij dhe miqte e ngushte, ata i bene nje kerkese:
Miku i tij, Albert Ajnshtajni, ishte ne rrezik dhe kerkohej nga nazistet gjermane si hebre dhe duhej te largohej, por e kishte te pamundur, pasi pasaporten e tij gjermane ia kishte sekuestruar gestapoja. Keshtu, i thane ata, meqenese ju jeni mjeku personal i mbretit Zog, i thoni mbretit t’i jape nje pasaporte shqiptare.
Pas vizitave te shumta dhe analizave qe iu bene mbretit Zog nga mjeket me te mire austriake dhe vecanerisht prof. Hollznecht-i, i cili i beri me shume se 30 radiografi per t`i percaktuar diagnozen, ne nje moment pushimi, kur mbreti Zog po pinte kafe me dr. Janin ne ambientet e hotelit, dr. Jani Bashua i ben kerkesen mbretit Zog qe te pajiset shkencetari Albert Ajnshtajni me pasaporte shqiptare, sepse jeta e tij eshte ne rrezik nga nazistet.
Mbreti, pasi e degjoi deri ne fund propozimin e mjekut te tij personal, i thote, dakord, thuaji te vije ne Shqiperi dhe beje t`i doktor Jani nje here pogradecar, si banues te Poradecit, me pas i japim nje pasaporte shqiptare.
Ne kujtimet e tij, thote dr. Bashua, ate dite kur i beri kerkesen, mbreti ishte ne forme te mire dhe ne mbremje ata shkuan se bashku ne operen e Vjenes per te pare “Aiden” e Verdit. Por, kur dolen jashte tek porta anesore ku po prisnin dy makina, mbreti Zog ishte ne makinen e pare me truprojen e tij Llesh Topallajn dhe me Eqerem Libohoven.
Sapo hipnim ne makine, kujton dr. Jani Bashua, u degjuan te shtena armesh qe na erdhen nga anash. Lleshi u rrezua per toke, ndersa Eqerem Libohova ishte plagosur ne pulpen e kembes. Mbreti Zog u ul ne gjunje dhe mori pozicion dhe filloi qe te shtjere me pistoleten qe kishte ne brez andej nga erdhen krismat.
Dr. Jani Bashua thote se menjehere shkova tek mbreti Zog dhe e pyeta se si ishte, por ai me tha shiko te tjeret se ai ishte mire. Shkova tek Topallaj dhe pashe qe ai kishte vdekur nga nje plumb qe e kishte zene ne arterien kardiake ne qafe. Me pas i lidha kemben Eqerem Libohoves per te nderprere hemorragjine dhe u nisem drejt spitalit.
Por, vazhdon dr. Jani Bashua, mbreti Zog e mbajti premtimin dhe nje dite ma rikujtoi qe t`i thuash atij shkencetarit qe te vije ne Shqiperi dhe ta pajisim me pasaporte shqiptare.
Po cilat jane deshmite e tjera qe e vertetojne kete?
Dr. Prof. Jovan Bashua, i cili eshte marre me mbledhjen e kujtimeve te xhaxhait te babait te tij, Jani Basho, thote per gazeten “Shekulli”:
Para se te vinte ne Shqiperi, ne qershor te vitit 2002, mbreteresha Geraldine i dha nje interviste nje gazetari anglez ne revisten “Style”, me titull “Kthimi i mbretereshes”, ku deklaron se ne Shqiperi kishte ardhur Albert Ajnshtajni dhe mbreti Zog e kishte pajisur me pasaporte shqiptare.
Se dyti, ish-bankieri i Bankes Kombetare Shqiptare ne kohen e Zogut, Ajeti Bega, i ka deklaruar ish-drejtorit te Fizikes Berthamore, prof. Dr. Skender Kojes, se Ajeti Bega kishte takuar personalisht ne Banken Shqiptare Albert Ajnshtajnin, ne fillim te vitit 1931, kur Ajnshtajni i ishte paraqitur ne Banken Kombetare Shqiptare per te kryer disa veprime midis Bankes Shqiptare dhe asaj gjermane.
Por, nepunesi Bankes, Ajeti Bega, tregon se ai nuk e ndihmonte dot, pasi banka e tyre veprime te tilla nuk kishte kryer ne ate kohe. Atehere, Albert Ajnshtajni i ka thene Ajeti Beges qe t`i thoshte pak drejtorit te tij qe e kerkonte Albert Ajnshtajni per te sqaruar dicka.
Sapo Ajeti eshte futur ne zyren e drejtorit te bankes, i cili ishte italian dhe i ka thene se e kerkonte Albert Ajnshajni, ai eshte ngritur me vrull nga karrigia dhe ka thene “si ka mundesi te me kerkoje Albert Ajnshtajni”. Kush eshte ky, e kishte pyetur Ajeti Bega? eshte nje nga shkencetaret me te medhenj te botes.
Me pas, Ajnshtajni ka prishur nje cek me nje shume te caktuar qe ia kishte dhene mbreti Zog si dhurate. Sipas dokumenteve zyrtare, Albert Ajnshtajni, ne Banken e Tiranes ka qene me daten 9 prill 1931, ku ka kryer dhe veprimet e mesiperme.
Me daten 10 prill, dr. Jani Bashua ka marre certifikaten me emrin e Ajnshtajnit ne Pogradec dhe me pas eshte plotesuar me nderhyrjen direkte te mbretit Zog pasaporta me nenshtetesi shqiptare e Albert Ajnshtajnit nga Ministria e Brendshme shqiptare.
Sipas te dhenave zyrtare, Albert Ajnshtajnit, pasaporta gjermane i ishte sekuestruar nga Gjermania naziste dhe sipas te dhenave zyrtare, Albert Ajnshtajni ka shkuar dy here ne Amerike ne dhjetor te 1931-shit dhe ne vitin 1932, me pasaporten shqiptare qe e pajisi mbreti Zog, pasi nuk kishte pasaporte tjeter.
Vetem ne fund te vitit 1932, Albert Ajnshtajni ka marre edhe nje pasaporte tjeter nga shteti zviceran, nderkohe qe te gjitha sherbimet e vitit 1931 dhe 1932 i ka kryer me pasaporten shqiptare.
Padyshim, thekson Dr. Prof. Jovan Bashua, populli yne me te drejte duhet te krenohet se ka shpetuar mijera hebrej dhe midis tyre dhe shkencetarin me te madh te shek XX, Albert Ajnshtajnin.
Kush ishte Jani Bashua?
U lind ne Pogradec ne vitin 1892. Pogradeci i dha kaltersine e liqenit dhe mallin e pashuar per vendlindjen, qyteti i Manastirit i dha formimin fillestar ku kreu liceun, kurse Vjena i dha profesionin e mjekut me diplome te shkelqyer. Vjena e formoi si intelektual dhe si shkencetar. Nderkohe, revista “Djaleria” qe ai drejtonte ne Vjene, i dha rastin te shpalose talentin edhe si publicist.
Tirana, kryeqyteti i vendit te tij ku ai sherbeu per nje kohe te gjate, e beri te njohur si mjek. Dr. Jani Bashua eshte ai qe krijoi rrjetin e pare shendetesor te vendit, perkrah me mjeket e famshem te asaj kohe, Rifat Frasherin, Bilal Golemin, Frederik Shiroken, etj.
Doktor Jani Bashua ka bere pjese ne ajken e rinise Universitare vjeneze te shekullit XX. Kjo e beri te njohur me Aleksander Moisiun dhe miqesine shumevjecare me Albert Ajnshtajnin.
Mik i ngushte me dy korifej te letrave, bashkeqytetaret e tij, Lasgush Poradecin dhe Mitrush Kutelin, dhe per shume vite mjek personal i mbretit Zog, i cili jo vetem kreu detyren e mjekut, por dhe te nje keshilltari te mire. Pas clirimit ka punuar ne poste drejtuese si drejtor i spitalit Obstetrik-Gjinekologjik ne Tirane.
Image

User avatar
IllyrianLegend
Regular Member
Regular Member
Posts: 91
Joined: Wed Nov 02, 2016 12:55 pm
Gender: Male

Re: Albert Ajnshtajn me nenshtetesi shqiptare.

#2

Post by IllyrianLegend » Mon Apr 17, 2017 8:53 pm

Mallakastrioti wrote:
Fri Nov 02, 2012 8:40 am
Ja faktet qe vertetojne se Albert Ajnshtajn ka qene shtetas Shqipetar.
Image

Ne nje nga rrugicat karakteristike te qytetit te Pogradecit, ne lagjen Burima, ne krahun e djathte te kishes se vjeter te qytetit, ndodhet nje vile dykateshe e zhytur ne mes te nje lulishteje dhe nje kopshti me molle dhe hardhi rrushi.
Ne katin e siperm te shtepise valevitet nje flamur kombetar. eshte shtepia e Bashove, aktualisht e doktor profesorit te asociuar, Jovan Bashos, shef i sherbimit ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, ne Tirane.- Sapo futesh ne shtepine e Bashove, do te ndeshesh me nje portret te shkencetarit te madh gjerman, Albert Ajnshtajnit, i cili eshte i vendosur ne nje nga pozicionet kryesore te shtepise.
Perqendrimi tek kjo foto nuk i habit pjesetaret e familjes Basho, pasi ata na thane se Albert Ajnshtajni ka qene mik i madh i kesaj familjeje, madje shkencetari i madh Albert Ajnshtajni, pas kontakteve te shumta ne Vjene me doktorin e famshem Jani Basho (i cili pasi kthehet ne Shqiperi punon si mjek personal i mbretit Zog), Ajnshtajni vjen ne Shqiperi ne prillin e vitit 1931, kur ndiqej nga nazistet gjermane, per shkak te origjines se tij hebreje dhe me pas pajiset me nje pasaporte shqiptare dhe te largohet me kete pasaporte ne drejtim te SHBA-se.
Po cilat jane faktet e kesaj nenshtetesie shqiptare te Albert Ajnshtajnit?
Ne regjistrin e vjeter te vitit 1931, AK0 31, ne faqen 53 /1, ndodhet ky shenim :
- Sot me daten 10 prill 1931, u paraqit te zyren e Bashkise se Poradecit dr. Jani Bashua, i lindur me 1892 ne lagjen Burima te Poradecit, i biri i Kozmait dhe Anastasise, me profesion mjek personal prane naltmadhenise se tij Zogu i Pare, i cili na jep garanci qe Albert Ajnshtajni te behet qytetar i Poradecit. Kjo bashki e pajis me vertetim dhe certifikate Albert Ajnshtajnin, si banor te Poradecit ne lagjen Burima.
Nepunsi i Bashkise Dhensi i garancise
Reis Asllani Dr. Jani Basho
Dr. Jani Bashua, pas studimeve me rezultate te shkelqyera ne Vjene, ne vitin 1928 emerohet si mjek personal i mbretit Zogu i Pare. Ne kujtimet e mbledhura nga nipi i tij, dr. Jovan Bashua, doktor Jani Bashua pershkruan me hollesi kete moment:
Ka qene 16 dhjetori 1930. Mbreti Zog, sapo hengri darke, i filluan disa dhimbje te forta barku. Pasi e viziton dr. Jani Bashua e keshillon mbretin qe te shtrihej. Sipas Jani Bashos, mbreti Zog, prej dy vjetesh vuante nga nje semundje zorresh. Ne kete situate u shtrua problemi qe te vertetohej diagnoza.
Pas dy ditesh, mbreti Zog therret dr. Jani Bashon dhe i thote qe te pergatitej se do te shkonin se bashku ne Rome per analiza te hollesishme. Dr. Jani Bashua i pergjigjet se ishte e drejta e tij, por nese do t`i merrte mendim atij, duhet te shkonin te vizitoheshin ne Vjene.
Mbreti Zog ia miratoi propozimin dhe naten e 26 janarit, delegacioni i larte shqiptar, me pasaporta me emra te falsifikuar per te ruajtur sekretin, u nis nga Durresi me nje kacatorpedinier te flotes italiane, i cili te nesermen i coi ne Trieste. Aty i priste treni personal i Viktor Emanuelit, me te cilin mberriten ne Vjene dhe me pas u sistemuan ne hotelin Imperial.
Ne Vjene, dr. Jani Bashua takoi profesoret e tij dhe njeherazi dhe miqte e tij, nder te cilet, aktorin e famshem Aleksander Moisiu. Ne takimin qe ai pati tek shoket e tij dhe miqte e ngushte, ata i bene nje kerkese:
Miku i tij, Albert Ajnshtajni, ishte ne rrezik dhe kerkohej nga nazistet gjermane si hebre dhe duhej te largohej, por e kishte te pamundur, pasi pasaporten e tij gjermane ia kishte sekuestruar gestapoja. Keshtu, i thane ata, meqenese ju jeni mjeku personal i mbretit Zog, i thoni mbretit t’i jape nje pasaporte shqiptare.
Pas vizitave te shumta dhe analizave qe iu bene mbretit Zog nga mjeket me te mire austriake dhe vecanerisht prof. Hollznecht-i, i cili i beri me shume se 30 radiografi per t`i percaktuar diagnozen, ne nje moment pushimi, kur mbreti Zog po pinte kafe me dr. Janin ne ambientet e hotelit, dr. Jani Bashua i ben kerkesen mbretit Zog qe te pajiset shkencetari Albert Ajnshtajni me pasaporte shqiptare, sepse jeta e tij eshte ne rrezik nga nazistet.
Mbreti, pasi e degjoi deri ne fund propozimin e mjekut te tij personal, i thote, dakord, thuaji te vije ne Shqiperi dhe beje t`i doktor Jani nje here pogradecar, si banues te Poradecit, me pas i japim nje pasaporte shqiptare.
Ne kujtimet e tij, thote dr. Bashua, ate dite kur i beri kerkesen, mbreti ishte ne forme te mire dhe ne mbremje ata shkuan se bashku ne operen e Vjenes per te pare “Aiden” e Verdit. Por, kur dolen jashte tek porta anesore ku po prisnin dy makina, mbreti Zog ishte ne makinen e pare me truprojen e tij Llesh Topallajn dhe me Eqerem Libohoven.
Sapo hipnim ne makine, kujton dr. Jani Bashua, u degjuan te shtena armesh qe na erdhen nga anash. Lleshi u rrezua per toke, ndersa Eqerem Libohova ishte plagosur ne pulpen e kembes. Mbreti Zog u ul ne gjunje dhe mori pozicion dhe filloi qe te shtjere me pistoleten qe kishte ne brez andej nga erdhen krismat.
Dr. Jani Bashua thote se menjehere shkova tek mbreti Zog dhe e pyeta se si ishte, por ai me tha shiko te tjeret se ai ishte mire. Shkova tek Topallaj dhe pashe qe ai kishte vdekur nga nje plumb qe e kishte zene ne arterien kardiake ne qafe. Me pas i lidha kemben Eqerem Libohoves per te nderprere hemorragjine dhe u nisem drejt spitalit.
Por, vazhdon dr. Jani Bashua, mbreti Zog e mbajti premtimin dhe nje dite ma rikujtoi qe t`i thuash atij shkencetarit qe te vije ne Shqiperi dhe ta pajisim me pasaporte shqiptare.
Po cilat jane deshmite e tjera qe e vertetojne kete?
Dr. Prof. Jovan Bashua, i cili eshte marre me mbledhjen e kujtimeve te xhaxhait te babait te tij, Jani Basho, thote per gazeten “Shekulli”:
Para se te vinte ne Shqiperi, ne qershor te vitit 2002, mbreteresha Geraldine i dha nje interviste nje gazetari anglez ne revisten “Style”, me titull “Kthimi i mbretereshes”, ku deklaron se ne Shqiperi kishte ardhur Albert Ajnshtajni dhe mbreti Zog e kishte pajisur me pasaporte shqiptare.
Se dyti, ish-bankieri i Bankes Kombetare Shqiptare ne kohen e Zogut, Ajeti Bega, i ka deklaruar ish-drejtorit te Fizikes Berthamore, prof. Dr. Skender Kojes, se Ajeti Bega kishte takuar personalisht ne Banken Shqiptare Albert Ajnshtajnin, ne fillim te vitit 1931, kur Ajnshtajni i ishte paraqitur ne Banken Kombetare Shqiptare per te kryer disa veprime midis Bankes Shqiptare dhe asaj gjermane.
Por, nepunesi Bankes, Ajeti Bega, tregon se ai nuk e ndihmonte dot, pasi banka e tyre veprime te tilla nuk kishte kryer ne ate kohe. Atehere, Albert Ajnshtajni i ka thene Ajeti Beges qe t`i thoshte pak drejtorit te tij qe e kerkonte Albert Ajnshtajni per te sqaruar dicka.
Sapo Ajeti eshte futur ne zyren e drejtorit te bankes, i cili ishte italian dhe i ka thene se e kerkonte Albert Ajnshajni, ai eshte ngritur me vrull nga karrigia dhe ka thene “si ka mundesi te me kerkoje Albert Ajnshtajni”. Kush eshte ky, e kishte pyetur Ajeti Bega? eshte nje nga shkencetaret me te medhenj te botes.
Me pas, Ajnshtajni ka prishur nje cek me nje shume te caktuar qe ia kishte dhene mbreti Zog si dhurate. Sipas dokumenteve zyrtare, Albert Ajnshtajni, ne Banken e Tiranes ka qene me daten 9 prill 1931, ku ka kryer dhe veprimet e mesiperme.
Me daten 10 prill, dr. Jani Bashua ka marre certifikaten me emrin e Ajnshtajnit ne Pogradec dhe me pas eshte plotesuar me nderhyrjen direkte te mbretit Zog pasaporta me nenshtetesi shqiptare e Albert Ajnshtajnit nga Ministria e Brendshme shqiptare.
Sipas te dhenave zyrtare, Albert Ajnshtajnit, pasaporta gjermane i ishte sekuestruar nga Gjermania naziste dhe sipas te dhenave zyrtare, Albert Ajnshtajni ka shkuar dy here ne Amerike ne dhjetor te 1931-shit dhe ne vitin 1932, me pasaporten shqiptare qe e pajisi mbreti Zog, pasi nuk kishte pasaporte tjeter.
Vetem ne fund te vitit 1932, Albert Ajnshtajni ka marre edhe nje pasaporte tjeter nga shteti zviceran, nderkohe qe te gjitha sherbimet e vitit 1931 dhe 1932 i ka kryer me pasaporten shqiptare.
Padyshim, thekson Dr. Prof. Jovan Bashua, populli yne me te drejte duhet te krenohet se ka shpetuar mijera hebrej dhe midis tyre dhe shkencetarin me te madh te shek XX, Albert Ajnshtajnin.
Kush ishte Jani Bashua?
U lind ne Pogradec ne vitin 1892. Pogradeci i dha kaltersine e liqenit dhe mallin e pashuar per vendlindjen, qyteti i Manastirit i dha formimin fillestar ku kreu liceun, kurse Vjena i dha profesionin e mjekut me diplome te shkelqyer. Vjena e formoi si intelektual dhe si shkencetar. Nderkohe, revista “Djaleria” qe ai drejtonte ne Vjene, i dha rastin te shpalose talentin edhe si publicist.
Tirana, kryeqyteti i vendit te tij ku ai sherbeu per nje kohe te gjate, e beri te njohur si mjek. Dr. Jani Bashua eshte ai qe krijoi rrjetin e pare shendetesor te vendit, perkrah me mjeket e famshem te asaj kohe, Rifat Frasherin, Bilal Golemin, Frederik Shiroken, etj.
Doktor Jani Bashua ka bere pjese ne ajken e rinise Universitare vjeneze te shekullit XX. Kjo e beri te njohur me Aleksander Moisiun dhe miqesine shumevjecare me Albert Ajnshtajnin.
Mik i ngushte me dy korifej te letrave, bashkeqytetaret e tij, Lasgush Poradecin dhe Mitrush Kutelin, dhe per shume vite mjek personal i mbretit Zog, i cili jo vetem kreu detyren e mjekut, por dhe te nje keshilltari te mire. Pas clirimit ka punuar ne poste drejtuese si drejtor i spitalit Obstetrik-Gjinekologjik ne Tirane.
Une e kom hulumtu kete hipotez disa vjet tasht, por nuk kom mujt me gjet asnje burim jo-shqiptar qe Alberti ka pas nenshtetesi shqiptare.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Albert Ajnshtajn me nenshtetesi shqiptare.

#3

Post by Adriana » Fri Apr 21, 2017 9:34 am

Nje artikull nga BZ (Berner Zeitung) gazeta e perditshmja e Zvicres, 01.02.2013:

War Einstein ein Albaner?


Während des 2. Weltkrieges wurden in Albanien viele Juden vor der Deportation in Konzentrationslager gerettet. Physik-Nobelpreisträger Albert Einstein war nicht darunter – obwohl ein Gerücht genau dies so haben will.

«1935 profitierte auch Albert Einstein von der albanischen Gastfreundschaft, um von Europa in die Vereinigten Staaten zu gelangen. Er hielt sich drei Tage in Durrës an der Adria in der königlichen Residenz auf, bevor er seine Schiffsreise in die freie Welt fortsetzte. All das ausgerüstet mit einem albanischen Pass.» Das erfährt man unvermittelt im eindrücklichen albanischen Dokumentarfilm «Rescue in Albania» (vgl. Box). Die Stimme aus dem Off sagt es ohne jede Quellenangabe oder Nennung einer Gewährsperson.

Unvollständige Spurensuche

Der Film nimmt so ein Gerücht auf, das im Internet seit Jahren hartnäckig verbreitet wird und eine beachtliche Eigendynamik entwickelt hat. Es wird gelegentlich durchaus auch von seriösen Zeitungen unreflektiert aufgegriffen.

2004 schreibt Shaban Sinani, Geschichtsprofessor und früherer Direktor des albanischen Staatsarchivs, in einem Aufsatz über die Rettung der Juden in Albanien: «Aus mittelbaren Quellen ergibt sich, dass in dieser Zeit auch der berühmte jüdische Wissenschaftler Albert Einstein in Albanien inkognito Station machte.» Dieser Satz wird von anderen albanischen Historikern übernommen und taucht später etwa auch in einem Aufsatz in der Religionszeitschrift «Glaube in der 2.Welt» oder in einem Beitrag der monatlich in Berlin erscheinenden «Jüdischen Zeitung» über die Situation der Juden in Kosovo auf.

Verschiedene Berichte

2008 erzählt Imam Qemal Lami der US-Onlinezeitung «Voicesnews.com» die Geschichte eines berühmten jüdischen Wissenschaftlers, dem mit albanischem Pass die Flucht in die USA gelungen sei. Lami, ein Vertreter der albanisch-amerikanischen Moslemgemeinschaft, ergänzt dann: «Sie werden den Namen des Professors sicher kennen. Es war Albert Einstein.» Die renommierte International Raoul Wallenberg Foundation stellt den Beitrag auf ihre Website.

Vager und allgemeiner nimmt die in Berlin erscheinende «Jüdische Allgemeine» im Jahr 2009 das Gerücht auf: «Selbst Albert Einstein soll sich inkognito in Albanien umgeschaut haben.»

Keine Zweifel

Auf keinerlei Zweifel stösst man dagegen in einem längeren, 2011 in der «Welt» erschienenen Beitrag: «Wahr ist, dass Albert Einstein 1935 mit einem albanischen Pass nach Amerika flüchtete, den er bei einem kurzen Aufenthalt im Königreich bekommen hatte.»

Experten schütteln den Kopf

War also Einstein in düsterster Zeit vorübergehend ein Albaner?

«Das ist ausgeschlossen», sagt Barbara Wolff gegenüber dieser Zeitung. Sie ist Archivarin am Albert-Einstein-Archiv an der Hebrew-Universität in Jerusalem. Sie hat den albanischen Einstein-Mythos – wegen der kursierenden Gerüchte – wiederholt gründlich auf seine Stichhaltigkeit untersucht. Für die Einstein-Expertin ist klar: «Nach 1933 hat Einstein mit Sicherheit Albaniens Boden nicht betreten.» Und: «Einstein hatte nie einen albanischen Pass.»

1935 war Einstein zudem längst in den USA. Barbara Wolff über die Umstände: « Einstein ist im Oktober 1933 – als Tourist – mit einem Schweizer Pass in die USA eingereist. Zu diesem Zeitpunkt hatte er seinen deutschen Pass ‹zurückgegeben›.» 1934 wurde Einstein vom Deutschen Reich ausgebürgert.

«Er kehrte nie zurück»

Auch Hans-Rudolf Ott, Präsident der Einstein-Gesellschaft Bern, schliesst ein Albanien-Intermezzo von Einstein kategorisch aus: «Albert Einstein hat im Oktober 1933 in Southampton den europäischen Kontinent verlassen und ist per Schiff in die USA gereist. Er ist bis zu seinem Tode nicht nach Europa zurückgekehrt.» Einstein habe übrigens bei all seinen Auslandreisen seinen Schweizer Pass verwendet.

Sieben Jahre seines Lebens verbrachte Einstein in Bern. Hier veröffentlichte er 1905 auch seine bahnbrechenden Arbeiten zur Relativitäts- und Quantentheorie. 1901 erhielt er die Schweizer Staatsbürgerschaft. Seit 1940 hatte er zudem die US-Staatsbürgerschaft.

Fazit: Albert Einstein war nie in Albanien und hatte nie einen albanischen Pass. Trotzdem hat Albanien allen Grund, stolz zu sein über die Rettung vieler Juden vor der Deportation während des Zweiten Weltkrieges. (Berner Zeitung)

Erstellt: 01.02.2013, 10:38 Uhr / BZ/

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Citime historike për shqiptarët”