"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4202
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#31

Post by Zeus10 » Sun Jun 27, 2010 7:35 pm

Per ata qe nuk kane degjuar per te:
Bekim Berisha lindi më 15 qershor të vitit 1966 dhe vdiq më 10 gusht të vitit 1998, i njohur me nofkën e luftës „ABE-ja“ ishte njëri ndër luftëtarët më të dashur jo vetëm në Rrafshin e Dukagjinit, por në mbarë opinionin liridashës të Kosovës. Legjenda e luftës së Junikut, përkatësisht e luftimeve në Kroaci, Bosnjë, Somali e gjetiu, u lind me 15 qershor 1966 në fshatin Graboc të Pejës. Rrjedh nga nje familje shumë bujare dhe liridashëse. Gjyshi i dëshmorit, Nexhip Selmani, kishte luftuar kundër pushtuesve serbë vite me radhë.
Prindërit Fazli dhe Fahrije Berisha kishin gjashtë fëmijë: pesë djemë dhe një vajzë, ndërsa Bekimi ishte fëmiu i gjashtë me radhë. Bekim Berisha shkollën fillore e kreu në Gorazhdevc të Pejës, ndërsa shkollën e mesme të Artit, në Pejë.
I rritur dhe i edukuar me kujdes dhe krenari nga gjyshi dhe babai, të cilët me dashuri ia kultivuan ndjenjat kombëtare në shpirtin e njomë të luftëtarit të ardhshëm të lirisë së Kosovës, Bekim Berisha, në pamundësi që të vazhdojë studimet, u detyrua ta braktisë Kosovën. Stacioni i parë për mërgimtarin e ri nga Graboci i Pejës ishte Kroacia. Në fillim punoi si punëtor krahu. U mor me punë të rënda fizike, në mënyrë që të sigurojë egzistencën, vetëm e vetëm që ta ndihmojë familjen dhe të regjistrohet në Fakultetin e Hotelierisë në Opati dhe atë të Veterinarisë në Zagreb. Të dy këto Fakultete i përfundoi me sukses. Sa qëndroi në Kroaci, Bekim Berisha mësoi gjashtë gjuhë të huaja, kështu që arriti të lexojë edhe literaturë të ndryshme, ekonomike, turistike e deri te ajo ushtarake.

Në këtë kohë, në fillim në Kroaci e më vonë edhe në Bosnjë, shpërtheu lufta e kroatëve dhe boshnjakëve kundër regjimit kolonial serb. Edhe pse me profesion nga fusha e turizmit dhe veterinarisë, Bekim Berisha pa hezituar iu pergjigj vullnetarisht ftesës për luftë kundër këtij regjimi. Në këtë kohë Bekim Berisha jetonte në Holandë, por e la jetën perëndimore dhe u radhit përkrah luftëtarëve kroatë përkatësisht njësiteve elite kroate. Si luftëtar dhe strateg në luftën kundër serbëve në Kroaci, Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë kroate e dekoroi Bekim Berishën me gradën e Gjeneralit! Nga lufta e Kroacisë Bekim Berisha kalon në luftën e Bosnjës, përsëri kunder forcave serbe, duke marrë pjesë në shumë beteja të ashpra. Situata pas luftës në Slloveni, Kroaci dhe Bosnjë tregonte qartë se nuk ishte e largët dita kur edhe në Kosovë do të fillonte lufta. Andaj Bekim Berisha në fillim të marsit të vitit 1998 me nje grup shokësh mërgimtarë hyn në mënyre ilegale në Kosovë, duke u sistemuar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në fillim u sistemua në Açarevë të Drenicës. Këtu filloi organizimin dhe përgaditjet e para me ushtaret e rinjë për mësimin e artit ushtarak. Më 22 prill 1998 në Açarevë Bekim Berisha me luftëtarë të tjerë të UÇK-së ngriti flamurin shqiptar dhe hapi Akademinë Ushtarake. Mirëpo në këtë kohë luftimet në mes të forcave serbe dhe atyre të UÇK-së u ashpërsuan shumë në Zonën Operative të Dukagjinit. Bekim Berisha bashkë me dëshmorin Bedri Shala shkuan në Gllogjan të Deçanit, duke u bërë kështu krah i fortë i komandantit Ramush Haradinajt dhe luftëtarëve të Dukagjinit. Ketu Bekim Berisha tregoi shkathtësi në përgaditjen ushtarake të ushtarëve të rinjë, e sidomos edhe në bartjen, sigurimin dhe grumbullimin e armatimit. Luftëtari i UÇK-së Bekim Berisha, në Betejën e Junikut, më 29 maj 1998, u angazhua në mbrojtje të kësaj zone, e cila kishte një rëndësi të veçantë strategjike, duke dhënë kontributin maksimal në mbrojtjen e këtij fshati që të mos bie në duar të forcave serbe të cilat e kishin rrethuar me nje arsenal të madh ushtarak e njerëzor. Dhe pikërisht rënia e Bekim Berishës ne fushë të nderit, bashkë me luftëtarët trima Bedri Shalën, Elton Zherkën, Përmet Vulen, Bashkim Lekun etj. bëri që Juniku të bie në duar të forcave serbe. Ishte kjo dita e 10 gushtit 1998 kur nga një predhë topi bie Bekim Berisha, duke hyrë në përjetësinë e luftës për çlirim të Kosovës nga forcat serbe.


Për meritat dhe heroizmin e Bekim Berishës në luftë kundër regjimit të egër serb që sundoi gati një shekull në Kosovë, Shtabi i Përgjithshëm i TMK-së, pas përfundimit të luftës, e gradoi me gradën Gjeneralmajor. Bekim Berisha në fillim u varros në Junik. Më vonë u bë rivarrimi në vendlindje dhe aty iu ngrit lapidari që shëndrit nure dhe është udhërrëfim për brezat e ardhshëm.

Edhe pse historianët mendojnë se domeni i fushëveprimtarisë së individit e ngushton fushën e interesimit të historianit, figurat markante siç është figura e Bekim Berishes, është përgjegjësi e madhe për çdo pendë historike që do të merret me këtë figurë.

Emri i Bekim Berishës është brum historik për brezat e ardhshëm, është emër, veprat e të cilit do të jetojnë pergjithmonë.

Eshte emër që përbën figurën më te pastërt dhe më të pasur atdhetare, figurë e cila shkëlqen në lartësinë dhe madhështinë kombëtare, në vetëqenien dhe ardhmërinë mbarëkombëtare
ENGLISH
Bekim Berisha (born 15 June 1966 in Grabovac, outside of Peć, Yugoslavia - in present day Kosovo) was a general in the Croatian Army during the Yugoslav Wars; he subsequently fought in the Bosnian Army, and later also in the Kosovo Liberation Army (KLA). He was killed in 1999, during the battle of Junik, and was posthumously promoted to Brigadier General.
Bekim Berisha was the youngest of six children, whereas his grandfather Nexhip Selmani fought against the Serbian regime in Kosovo for decades. Son to Fazli and Fahrije Berisha, Bekim was born and raised in the small town of Grabovac in the western part of Kosovo, then part of Yugoslavia.
After attending secondary school in Peć, Kosovo. He decided to go to Croatia due to not being able to continue school in Kosovo. During his first period in Croatia, Bekim maintained mostly physical jobs to earn a living and send money back to the family in Kosovo. After a while, he also registered as a student in the Zagreb University studying as a veterinary. He finished his studies with success, also maintaining one of his favourite hobbies, military art and martial art. After a couple of years in Croatia, Bekim traveled abroad to the Netherlands where he got engaged and settled down.
During this time, the war came to Yugoslavia and when Croatia decided to break loose from the federation, Bekim didn't hesitate to join up with the Croatian army fighting against the Serbian one. He joined up as a voluntary soldier, leaving his life in the West behind him and came back to Croatia once again. Participating in the battles of Vukovar amongst others, he later was moved to the special forces of the Croatian Army fighting in the front-lines against the JNA. During the Croatian War he was also interviewed by BBC where he declared that Croatia within only a couple of months would be free of Serbian soldiers as the war went very well. Only days later, the final Croatian offensive began and Bekim was one of the front-line soldiers.
He also took part in the Bosnian War, during the battle of Kotorsko he was hit by six dumdum bullets on 15 June 1992. He was taken to a military hospital in Croatia and later returned to the front line once again. After the war he was granted the military rank of general within the Croatian Army.
Only a couple of years later, Bekim’s long awaited dream finally came through, he would be able to use all his experience to help Kosovo reach what his companions in Croatia had. The ethnic Albanians of Kosovo started organizing themselves in military actions against the Serbian regime in Kosovo. Bekim was one of the main organizers behind the early attacks of the Kosovo Liberation Army. During early 1998 he illegally entered Kosovo from Albania with several other soldiers, settled themselves in Açarevë, a small town in the Drenica valley and started organizing the defence of the region. He was the main consultant and commander in the area, handling education of the new soldiers and defensive and offensive strategies of the regions troops.
However, problems were bigger in the western part of Kosovo, his home region – the Metohija valley was in heavy pressure of the Serbian military. Together with his close friend and companion Bedri Shala, they traveled to Glođane, a small town only minutes away from his native town of Grabovac. They joined up with other KLA soldiers, amongst them Ramush Haradinaj and his brothers and defended the village of Glođane against heavy Serbian military attacks. During the Battle of Glođane, Bekim Berisha was seen as one of the most important figures of the KLA, he was responsible for the logistics, the communication and the movement of the soldiers in and out of Glođane.
The commander in chief of the Metohija Operative Zone, Ramush Haradinaj decided to place Bekim Berisha and Bedri Shala in the town of Junik. This small town had a strategic importance to both the KLA and the Serbian side. It was one of the main KLA strongholds during the war, and largely thanks to Berisha and Shala Junik maintained it’s position as a KLA stronghold, not falling in the hands of the much better equipped Serbian military.
He demanded and worked for the re-organization of the KLA, he demanded that the KLA should switch strategy and go for the offence instead of locking itself up in Junik. During May 1998, the Serb forces after several attacks maintained it’s grip of Junik, the small town was surrounded from all four sides and shelled constantly by Serb artillery. During the heavy and bloody battle of Junik on 29 May 1998, his partner and closest friend, Bedri Shala was heavily wounded and taken back to the camp from the frontline. When Bekim got the news that Shala was dying, he went with only a couple of soldiers to the frontline on their own. Bekim Berisha and the small group consisting of Elton Zherka, Përmet Vula, Bashkim Lekaj and others started counter-attacking the Serbian tanks that had reached the southern part of Junik.
According to the surviving soldiers, Bekim Berisha was heavily touched by the death of Bedri Shala, unlike other battles, during this one Berisha maintained no radio contact with the central base, instead he settled down in a small house just meters from the Serbian tanks, shooting against them constantly with an RPG and his sniper rifle.
After hours of fighting, a Serbian tank neared the house and launched a heavy shelling against Berisha, blasting his right arm of his body and wounding him heavily.
Elton Zherka, Përmet Vula and Bashkim Lekaj fell on the same spot, Berisha was taken back to the camp by his soldiers and died the same day as his friend Bedri Shala. Only days after Berishas death, Junik fell into the hands of the Serbian military.
Berisha was buried in Junik, but later re-buried in his home town of Grabovac, he was granded the military title and rank of Brigadier General by the Kosovo Protection Corps (KPC). According to witnesses, the Croatian President Franjo Tudjman reportedly mourned the loss of Berisha, claiming he was “a one man army, that Croatia and Kosovo would be eternally proud of”.
His former General in Croatia, Janko Bobetko also cried talking about Berisha during a documentary about Bekims life. Claiming he was “one of the best men and soldiers he has ever gotten in touch with”. “Bekim was really unique, I don’t think anyone in Croatia nor Kosova really known the value that he had to the Independence war against Serbia. You should be proud that he was a member of your nation”.
Several streets, schools and other institutions carry his name today in Kosovo.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#32

Post by Arbëri » Sun Jun 27, 2010 9:05 pm

Udruga Albanaca branitelja

Tu bi činjenicu trebale promijeniti braniteljske udruge koje okupljaju branitelje, pripadnike manjina. Jednu takvu osnovali su i albanski branitelji. Prema podacima novoosnovane udruge, više od dvije tisuće Albanaca branilo je Hrvatsku.

Danas mnogi od njih nažalost nisu ostvarili prava koje im jamči Zakon o braniteljima. Nadaju se da će s novom udrugom to uskoro promijeniti.

O svom ratnom putu i braniteljskim problemima govore osnivači udruge Albanaca branitelja Domovinskog rata Naim Shala, Sami Selmani i Ernest Koljaj i predsjednik Zajednice udruga dragovoljaca Domovinskog rata Tom Kačinari.
Bashkesia luftarake shqiptare ne Kroaci
Kroatët dëshmojnë në këtë doku-video se luftuan mbi 2.000 shqiptarë për çlirimin e Kroacisë , kjo nga TV shtetëror ..
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-a

Sot akoma nuk i kanë të drejtat e tyre qytetare dhe luftarake ( shumicën e tyre i larguan pas luftes nga shteti) , shkruan ne text larte , dhe thuan qe eshte turp per shtetin kroat
se si jau kthej kete ''mirësi'' shqiptareve .
Branitelj napokon dobio hrvatsko državljanstvo
Hrvatski branitelj u Domovinskom ratu kosovski Albanac Xhavit Demiqi (36) danas se kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Parku "Dr. Franje Tuđmana" u Sisku zahvalio svima koji su mu pomogli mu da nakon 15 godina čekanja dobije hrvatsko državljanstvo. Cijela priča je objavljena u Istrazi na Novoj TV.
Pas 16 vitesh e fiton nje luftar shqiptare nenshtetesin e Kroacise pas intervenimin te gazetareve ,
video këtu : http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/bran ... nstvo.html

edhe ketu : http://dalje.com/hr-hrvatska/demiqi-dob ... stvo/32914


Sipas numrin jo zyrtar luftuan mbi 5.000 luftare shqiptare ne Kroaci , njëri prej tyre Agim Ceku.Franjo Tuxhman,cili edhe e gradoi 9 here me grada te larta shteterore Kroate ushtarake.

Mesiq falënderoi shqiptarët që luftuan për Kroacinë

Image
[Mesiq falënderoi shqiptarët që luftuan për Kroacinë] Prishtinë, 8 janar - Presidentit i Kroacisë, Stipe Mesiq, të premten është pritur me nderime më të larta në Kosovë. Atij i ishte organizuar një pritje ceremoniale nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), ndërsa është pritur nga presidenti Fatmir Sejdiu, të cilit i ka shprehur përkrahjen e plotë të vendit të tij për të gjitha proceset nëpër të cilat po kalon Kosova. Presidenti Sejdiu ka shprehur falënderimin e tij më të thellë për mënyrën energjike dhe konsistente të presidentit Mesiq në mbështetje të së drejtës së popullit të Kosovës. Për përkushtimin e Kroacisë për Kosovën dhe kontributin e presidentit Mesiq, presidenti Sejdiu e ka nderuar atë me “Medaljen e Artë të Pavarësisë”, për kontributin e jashtëzakonshëm për pavarësinë dhe zhvillimin e Kosovës si shtet demokratik. Mesiq ka thënë se vizita e tij është në shkallën e katërt të bashkëpunimit mes dy vendeve, pas njohjes, vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dhe emërimit të ambasadorit në Prishtinë. Ai e ka përmendur ndihmën heroike të shqiptarëve në luftën e Kroacisë, duke thënë se këtë ndihmë asnjëherë nuk do ta harrojë popullit kroat. “Kroacia është gjithsesi e gatshme t’i ndihmojë Kosovës me dije, përvojë të vetë në cilëndo fushë, duke përfshirë këtu edhe në rrugën për Bashkimin Evropian, e cila sot duket ende si e ardhme e largët, por që Kosova e pavarur, në çka jam i sigurt, një ditë do të shkojë”. Presidenti në largim i Kroacisë, gjatë të së premtes do të mbajë një fjalim para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, do të shpallet “Qytetar Nderi” i Prishtinës, do të zhvillojë takime me biznesmen, ndërkaq pritet ta vizitojë edhe fshatin Janjevë të banuar edhe nga komuniteti kroat në Kosovë. / Zhurnal /
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Hymniarber
Star Member
Star Member
Posts: 991
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#33

Post by Hymniarber » Tue Jul 06, 2010 10:43 pm

Tema ka per qellim, identifikimin e karrakterit luftarak te shqiptareve gjate historise dhe jo evokuimin e luftes dhe heronjve. Ju lutem, mos sillni me materiale per deshmoret dhe heronjte, por materiale ku tregohen aftesite luftarake te shqiptareve me ane te dokumentave, citimeve dhe fotografive/pikturave.
Image
Fere libenter homines id quod volunt credunt

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2934
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#34

Post by Mallakastrioti » Tue Jul 13, 2010 9:00 pm

Woman; her position and influence in ancient Greece and Rome, and among the early Christians (1907)

Author: Donaldson, James, Sir, 1831-1915
Subject: Women; Women; Women
Publisher: London, New York, Bombay and Calcutta, Longmans, Green, and co.

Image

Ku diçka e tille nuk ka munguar tek gruaja shqiptare:

Image

Image
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#35

Post by Arta » Wed Jul 14, 2010 7:43 pm

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#36

Post by Arta » Sat Aug 07, 2010 10:02 pm

Image
MIHAL GRAMENO, CERCIZ TOPULLI
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#37

Post by Arbëri » Tue Aug 17, 2010 10:57 pm

Zaharia Gropa

. A Turk named Ahimaz stepped out and issued a challenge which was taken up by an Albanian, Zaharia Gropa. Both men rode out on horse and both men were dismounted. The fight continued on foot until Zaharia stabbed Ahimaz in the throat and cut off his head while the two horses rode towards the Albanian lines, which was taken as a good omen.
The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present
By Edwin E. Jacques

Image
http://books.google.com/books?id=IJ2s9s ... pa&f=false
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#38

Post by ALBPelasgian » Wed Aug 25, 2010 12:25 pm

'Albanian Duel' by Alexandre-Gabriel Decamps, 1828

Image
The population of Albania has always been of a warlike character. They were the soldiers of Pyrrhus, one of the most formidable opponents whom the Romans encountered; and under Scanderbeg they arrested for awhile the tide of Turkish conquest.
The Penny cyclopædia of the Society for the Diffusion of Useful ..., Volume 1 By Society for the Diffusion of Useful Knowledge
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#39

Post by Socio » Wed Sep 15, 2010 3:23 pm

Image

'An Albanian volunteer serving with the 'Albanische Legion' established in January 1916 by the Austro-Hungarian Army'

Photo: Imperial War Museum, London
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#40

Post by Socio » Sat Sep 25, 2010 8:36 pm

'ALBANIAN WARRIOR' by Stepan Feodorovich Kolesnikov (Russian 1879-1955)


Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#41

Post by Socio » Sat Oct 09, 2010 7:47 pm

Image
Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#42

Post by Marku » Sat Oct 09, 2010 10:10 pm

He bjeshk e bjeshk.

Teper simbolik ky vizatim. Sa domethenes. Bjeshk't tona qe na mbrojn.

Image
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#43

Post by Socio » Fri Nov 05, 2010 1:42 pm

Fama e karakterit luftarak te shqiptarit e ka influencuar edhe kete pikepamje:

Ne fjalorin e E. Cobham Brewer te viteve 1810–1897, emri 'ARNAUT' qendron si synonim per 'TRIM'

Arnauts [brave men]

http://www.bartleby.com/81/921.html
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4202
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#44

Post by Zeus10 » Wed Nov 10, 2010 4:44 pm

Kjo faqe u soll dhe ne nje teme tjeter prej nje anetari por duke qene se eshte nje kuote e mire per kete teme une do ta risjelle:

A memoir on the commerce and navigation of the Black Sea and the ..., Volume 2 By Henry Alexander Scammell Dearborn

Image

Ne te njejten kohe kohe, kjo kuote mund tju shtohet provave te panumerta, qe himarjotet jane vecse shqiptare dhe per me teper si himarjote numerohen dhe nje pjese e labeve, qe jane ne te vertete ata qe mund te cilesohen : "most warlike people of the Albanians"
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#45

Post by Socio » Sat Nov 13, 2010 8:06 pm

Image

Luftetaret shqiptare gjithmone kane dale fitues kur jane ndeshur ne dyluftime. Vetem plumbi i tradhtise, i shkrepur nga pala e trete dhe ate mbrapa shpine, i ka mposhtur ata.
Fitoret e tyre nuk kane qene vetem merite e karakterit te tyre luftarak por edhe e intelektit te tyre racor, me te dalluarit te Evropes. Sigurisht se mbijetimi i ketyre vetive super-racore te shqiptaret jane rezultat i ruajtjes se races se tyre dhe mosperzierjes me raca te tjera.

Image
Image


From: 'The Autobiography of a Journalist' 1901 by William James Stillman
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Fotografi historike”