"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#46

Post by qiellikaltër » Sun Nov 14, 2010 12:21 am

"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#47

Post by Socio » Sat Nov 20, 2010 7:18 pm

Image
Image
Image

John Cam Hobhouse on Albanians in:

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#48

Post by Marku » Tue Nov 30, 2010 6:51 pm

'ARNAUT' by Paul Jovanovich (http://www.arte.rs/files/userfiles/imag ... anovic.jpg)

Image

Image

James Baker 1878 'Turkey in Europe', page 401
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#49

Post by Trojan » Tue Nov 30, 2010 7:21 pm

[quoteem]Jean Leon Gerome - Markos Botsaris (Marko Bocari)
Image[/quoteem]

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#50

Post by Trojan » Tue Nov 30, 2010 10:52 pm

Perse jane ndryshuar Pikturat qe kemi vene une dhe Marku ne te tjera me dimensjone me te vogla ?


XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Pikturat jane standardizuar per arsye se ato super te medha zene tere ekranin pa nevoje duke ju crregulluar ne proces edhe formatin posteve tjera te meparshme.
Ju lutem postoni imazhe me dimensione te medha vetem ne raste kur karakteret ne pikturat perkatese jane te zymeta ose u mungon theksimi i duhur.
Kjo eshte e nevojshme sidomos ne kete teme, ku pos imazheve visuale jepen edhe ato tekstuale per karakterin luftarak te shqiptareve


MODERATORI

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#51

Post by AgrianShigjetari » Sun Dec 12, 2010 3:04 pm


Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#52

Post by Socio » Mon Dec 13, 2010 8:53 pm

Image

ImageNga:

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#53

Post by AgrianShigjetari » Mon Dec 13, 2010 9:19 pm

The Praetorian Guard
The increasing Gothic and Scythian pressure on the northern frontier along the Danube led Rome to make constructive use of its warlike Illyrian subjects. Many were enlisted in the Roman legions while others were settled in colonies along the northern frontier to form a buffer zone. The Illyrian soldiers performed so magnificently that many of them were selected for service in the Praetorian Guard, Rome’s elite bodyguard for the emperor. A remarkable number of these men were also promoted to the top of the ladder and were known as Illyrian soldier-emperors. These incredible Sons of the Eagle were worthy descendants of Achilles, Philip, Alexander the Great and Pyrrhus.

^The Albanians: an ethnic history from prehistoric times to the present, Edwin E. Jacques, 1995 p.129-130

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#54

Post by AgrianShigjetari » Thu Dec 16, 2010 1:30 pm

Albanians were historically (since the Bronze Age, at least) known as professional or mercenary soldiers. Indeed, the Great Alexander was an ancient Albanian.Later, during the Ottoman expansion the Albanians used their talents as guerrilla fighters resisting the Turkish invasion of Greece and the Balkans.The Albanian warrior tradition apparently goes back to the time of ancient Thracians and Illyrians.Hardly interrupted, it was apparently continued by Albanians settled in southern Italy, enlisted in Garibaldi s revolutionary forces”.
The Masculine Mysteries And The Quest For The Whiteness: A Synchronicity Workbook, Bernard X. Bovasso, 2006, p.78
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#55

Post by Zeus10 » Thu Dec 16, 2010 2:37 pm

Fjala e meposhtme do te studjohet thjesht per qellime strikt gjuhesore. Eshte nje fjale e perdorur nga greket e sotem, per te treguar nje burre trim luftetar. Fjala PALIKARI nuk ka asnje kuptim gjuhesor ne greqisht, por nuk ka dyshim qe ajo hyri ne gjuhen greke, gjate ""Revolucionit Grek"" , per te pershkruar luftetaret shqiptare, ne gjuhen e tyre te vatres.
The definition of a PALIKARI is, literally, a Brave Warrior...
* "Palikari" is a difficult to translate word, as it is unique to Greek language. In the song "Saranta Palikaria" (from "Odes") the translation is "brave men". Here, the word does not mean this thing, but it is used a compliment to the qualities of the "man" nature, the overall power, natural "manly" beauty and muscular power.


Fjala, per te cilen cdo shqiptar nuk ka asnje veshtiresi ta kuptoje, pershkruan ne fakt ne menyre te drejteperdrejt me nje gjuhe popullore mashkullin, virilitetin, pra ate qe ben njekohosisht dhe luftetar.Duke qene krejtesisht pa kuptim te brendshem baze ne gjuhen greke, ajo mbeti gjuhesisht si nje relike, por qe gjithsesi deshmon per etnicitetin e djalerise qe i dha lirine Greqise.

Image
Image
Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#56

Post by AgrianShigjetari » Thu Dec 16, 2010 3:38 pm

Per Zeusin dhe gjithe antaret e tjere kam gjete nje fragment jashtezakonisht cilesor:
"Paul preached the gospel " round about unto Illyricum." Who preached it to those ancient Albanians ? They do not know. Some suppose that Christians fleeing from the persecutions of the earlier Roman emperors settled in Albania and planted the gospel there. The Albanians received the gospel before the Slavic tribes did. Greece has Greek saints, Rome, Roman saints, and Servia, Servian saints, while the Bulgarians boast of their Slavic apostles ; but I have sought in vain for the name of an Albanian saint, reformer, lawgiver, or philosopher. If you ask for heroes, you find a large supply, including Alexander the Great, Pyrrhus, and Iskender Bey".

^The Missionary herald: Volume 94, American Board of Commissioners for Foreign Missions - 1898, p. 94
Keto shkelqen nje e vertete per te cilen po bindemi cdo here e me shume:

1) Fqinjet tane e sajuan identitetin e tyre gjithehere duke u referencue ne religjion ose bashkime fetare;

2) Shqiptaret ne percaktimin e tyre identitar gjithehere i jane referencue te kaluares maqedono-epirotike.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#57

Post by erix77 » Thu Dec 16, 2010 5:24 pm

megjithate nuk eshte shume e sakte sepse edhe shqiptaret i kane shenjtoret e vete,pamvaresisht se ata nuk kane zene nje vend themelor ne literature.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#58

Post by AgrianShigjetari » Thu Dec 16, 2010 8:58 pm

erix77 wrote:megjithate nuk eshte shume e sakte sepse edhe shqiptaret i kane shenjtoret e vete,pamvaresisht se ata nuk kane zene nje vend themelor ne literature.
Pajtohem Erix77. Interpretimi i mesiperm i tekstit prej meje nuk e mohon kete qe thuani me plot te drejte ju. Madje do te thosha qe shqiptaret si populli i pare autokton europian qe pranoi Krishterimin dha edhe martiret e pare, te cilet me vone u konsideruan shenjetor.

Sa i perket 'shenjtoreve' sic eshte Leka i Madh, Burri dhe Skenderbeu, ata gjithehere paten nje status te larte duke formuar nje trinitet mbi dymijevjecar. M'intrigon pamase subjekti i kengeve, motiveve,folklorit e ornamenteve te tjera (ndonese te zbehura si pasoje e mos hulumtimit nga ana e studiuesve tane) per Leken e Burrin nder shqiptar.
Leka yne eshte personi qe ze vendin me t'madh ne folklorin boteror. Ai eshte subjekt i kengeve, legjendave e kushtimeve ne Turqi, Kurdistan, Egjipt, Lindje te Mesme, Iran, Afganistan, Pakistan, Taxhikistan, Kashmir, Indi Veriore, Etiopi, etj. Madje ne Taxhikistan e kane shpalle nje dite- feste shteterore kushtuar Lekes se Madh. Pra per Leken si per aske tjeter kendohet e kujtohet edhe pas 2000 e sa vjeteve pas.

Ketij thesari me vlera boterore i shtohen edhe visaret e trashegimise aleksandrine ne vendin e tij t'origjines - Shqiperia (Epiri, Maqedonia). Leka kujtohet me admirim prej Ulqinit, n'Shkoder, Theth, Mat, Diber, Lure, Himare, etj. Eshte nje pasuri e vertete!

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#59

Post by Marku » Fri Feb 25, 2011 9:43 am

Paul JovanovicImage
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: ALBUM I LUFTETARIT SHQIPTAR NEPER SHEKUJ.

#60

Post by Zeus10 » Mon Sep 26, 2011 9:51 pm

(Ky material perputhet me kete teme, marre nga tema: Shqiptaret)
The Encyclopaedia Britannica, or Dictionary of Arts, Sciences, and General Literature: Ent - Fra, Volume 9, Edition 8
Botues: Adam and Charles Black, Edinburgh, MDCCCLV
Viti: 1855

Image
Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Fotografi historike”