"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Fustanella, pamje permes fotografise dhe piktures

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

FUSTANELLA PROV

#1

Post by Marku » Sun Nov 13, 2011 2:10 pm

Alexandre Marie Colin

Image
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#2

Post by Trojan » Sun Nov 13, 2011 6:13 pm

Image

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#3

Post by Marku » Mon Nov 14, 2011 3:03 pm

Trojan wrote:Image
kete piktur veq e kemi postuar...
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#4

Post by Trojan » Mon Nov 14, 2011 5:36 pm

Vryzakis - Romance 1862

Image

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#5

Post by Marku » Tue Nov 15, 2011 12:49 am

Jean Leon Gerome

Image
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#6

Post by Marku » Tue Nov 15, 2011 7:35 pm

Mirmrama t'gjithve,

ç'mendim keni per ket piktur, behet fjal per burr shqiptar apo...?

Emmanuel Van De Bussche

"Episode de la guerre du Montenegre"

Image
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#7

Post by CERMENIKASI » Tue Nov 15, 2011 8:35 pm

Mirmbrama Mark,
Pyetjes tande asht vështir me i dhanë përgjegje sepse dihet se atje në Mal të Zi ka edhe shumë Shqiptar të sllavizuem!
Sa për llojin e veshjes në ato anë nuk i njof mir kështu që mbetem në pamundësi për të dhanë përgjigje.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#8

Post by Marku » Tue Nov 15, 2011 11:04 pm

Ani Cermenik', tu rift nera qi mu pergjigje.

E pata ma shum per veshje, masi qi burri osht i veshun me t'bardh.

Sidoqoft, faleminer.
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#9

Post by Trojan » Fri Nov 18, 2011 3:11 am

Po e ripostoj me dimensione me te medha kesaj rradhe....

Paja Jovanovic (Paul Joanowitch) - The Belly Dancer

Image

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#10

Post by Marku » Fri Nov 18, 2011 6:42 pm

Pershendetje Trojan,

kemi postuar nje veper tjeter te Ivanovichit - besoj qe eshte e jotja - ku subjekti eshte nje luftetar shqipetar, me fustanelle e me plis dhe titulli i punimit te tij ishte etiketuar si "Greek soldier".

Eshte qudi se si ka qen e mundur te perdoret termi grek e jo shqiptar, duke e marr parasyesh ketu, faktin qe Ivanovichi ishte vet sllav (serb a malazez nuk me kujtohet...). Por, ti flite mir me par, kur the qe ketu kan nderhy edhe nderkombetaret, ne kete rast anglezet.

Nje gje eshte e pamohueshme, ata persona - te jashtit -, te cilat e zotojne minimalisht kulturen, nuk do te ishin dakord perballe nje pikture me subjekt shqiptare me tirqi dhe fustanella, dhe emerimin e tyre si grek. Do te thonin qe behet fjal per nje kombinim antitetik. Por, nejse.

Ne lidhje me gjeografin e piktures, edhe un jam mjaftueshmerisht i bindur qe jemi te situuar diku ne Shkoder ose ne Mal te Zi; ma merr mendja qe ka mundesi te jete me shum Shkodra, sepse ajo dhom kaq e madhe, e gdhendur me druaj, me stolime te bukura e te pasura nuk mund te jet thjesht nje kulle...

Ne lidhje me pikturen e burrit ne prag te vdekjes e ne duart e gruas se tij, une pata deshir ta kerkoj mendimin e juaj. Kurse, cka un mendoj eshte kjo:
- piktura eshte e titulluar " nje epizod i luftes se Malit te Zi"
- burri, pra luftetari prej mesit e nalt mban nje kemish te bardh
- ne mes e ka nje far lloj shoke
- aj vesh poashtu edhe nje jelek
- prej mesit e posht mban nje veshje te bardh

Eh, per faktin qe veshja e poshtme eshte e bardh, un mendova se mundet te behet fjal per nje burr shqiptar. Pse? Sepse nuk maj ne mend malazez te veshur me roba te bardha. Ne fakt, shpeshher neper piktura, malazezet jan te figuruar me roba te zeza, dhe kurr me roba te bardha e te gjera e... me roba qe e kujtojne disi... fustanellen.

Mua me duket qe ka mjaft elemente per te thene qe kemi pun me nje burr shqiptare ne pikturen qe po e cilesojm. Por, prap se prap eshte nje mendim i imi qe disi, ma len nje pershtypje jo plotesuese. Ah, sikur aj fustan do i kishte edhe falltat...

Pe perfundoj me hipotezen qe e hodhe ne tryez dhe e cila eshte mjaft interesante... Po, eshte e mundur qe Emmanuel Van Bussche ka pikturuar me fantazi. Pse? Sepse ne fund te shekullit 19, artistet dhe piktoret qe e kan percjellur valen e piktures "Romanticizem", specifikisht nen-degen e saj "Orientalizmin", shpeshher i kan filluar dhe perfunduar veprat ne studiot e tyre private ne Manchester, Pariz, Rome ose Madrid. Pra, kan qen raprezentues te Orientalizmit, hiç pa vajtur neper vendet orientale. Ne kundershtim me Jean Leon Gerome, Eugene Delacorix, Charles Bargue e te tjere...

me t'mira
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

FUSTANELLA PROV

#11

Post by Trojan » Mon Nov 28, 2011 3:08 pm

Nicholls, Charles Wynne - The Parting Of Conrad And Medora (Byron's The Corsair)

Image

User avatar
Sociologica
Member
Member
Posts: 18
Joined: Tue Nov 22, 2011 9:26 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#12

Post by Sociologica » Mon Nov 28, 2011 9:28 pm

'The struggle' - 19th century continental school

Image

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#13

Post by Marku » Fri Dec 02, 2011 12:40 am

Eugene Delacroix

Image
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Fustanella, pamje permes fotografise dhe piktures

#14

Post by Marku » Sun Dec 04, 2011 8:44 pm

Paul Jovanovitch

Image
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#15

Post by CERMENIKASI » Sun Dec 04, 2011 10:45 pm

Image
Ianina
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Post Reply

Return to “Fotografi historike”