Page 1 of 4

FUSTANELLA PROV

Posted: Sun Nov 13, 2011 2:10 pm
by Marku
Alexandre Marie Colin

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Sun Nov 13, 2011 6:13 pm
by Trojan
Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Mon Nov 14, 2011 3:03 pm
by Marku
Trojan wrote:Image
kete piktur veq e kemi postuar...

Re: FUSTANELLA

Posted: Mon Nov 14, 2011 5:36 pm
by Trojan
Vryzakis - Romance 1862

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Tue Nov 15, 2011 12:49 am
by Marku
Jean Leon Gerome

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Tue Nov 15, 2011 7:35 pm
by Marku
Mirmrama t'gjithve,

ç'mendim keni per ket piktur, behet fjal per burr shqiptar apo...?

Emmanuel Van De Bussche

"Episode de la guerre du Montenegre"

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Tue Nov 15, 2011 8:35 pm
by CERMENIKASI
Mirmbrama Mark,
Pyetjes tande asht vështir me i dhanë përgjegje sepse dihet se atje në Mal të Zi ka edhe shumë Shqiptar të sllavizuem!
Sa për llojin e veshjes në ato anë nuk i njof mir kështu që mbetem në pamundësi për të dhanë përgjigje.

Re: FUSTANELLA

Posted: Tue Nov 15, 2011 11:04 pm
by Marku
Ani Cermenik', tu rift nera qi mu pergjigje.

E pata ma shum per veshje, masi qi burri osht i veshun me t'bardh.

Sidoqoft, faleminer.

Re: FUSTANELLA

Posted: Fri Nov 18, 2011 3:11 am
by Trojan
Po e ripostoj me dimensione me te medha kesaj rradhe....

Paja Jovanovic (Paul Joanowitch) - The Belly Dancer

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Fri Nov 18, 2011 6:42 pm
by Marku
Pershendetje Trojan,

kemi postuar nje veper tjeter te Ivanovichit - besoj qe eshte e jotja - ku subjekti eshte nje luftetar shqipetar, me fustanelle e me plis dhe titulli i punimit te tij ishte etiketuar si "Greek soldier".

Eshte qudi se si ka qen e mundur te perdoret termi grek e jo shqiptar, duke e marr parasyesh ketu, faktin qe Ivanovichi ishte vet sllav (serb a malazez nuk me kujtohet...). Por, ti flite mir me par, kur the qe ketu kan nderhy edhe nderkombetaret, ne kete rast anglezet.

Nje gje eshte e pamohueshme, ata persona - te jashtit -, te cilat e zotojne minimalisht kulturen, nuk do te ishin dakord perballe nje pikture me subjekt shqiptare me tirqi dhe fustanella, dhe emerimin e tyre si grek. Do te thonin qe behet fjal per nje kombinim antitetik. Por, nejse.

Ne lidhje me gjeografin e piktures, edhe un jam mjaftueshmerisht i bindur qe jemi te situuar diku ne Shkoder ose ne Mal te Zi; ma merr mendja qe ka mundesi te jete me shum Shkodra, sepse ajo dhom kaq e madhe, e gdhendur me druaj, me stolime te bukura e te pasura nuk mund te jet thjesht nje kulle...

Ne lidhje me pikturen e burrit ne prag te vdekjes e ne duart e gruas se tij, une pata deshir ta kerkoj mendimin e juaj. Kurse, cka un mendoj eshte kjo:
- piktura eshte e titulluar " nje epizod i luftes se Malit te Zi"
- burri, pra luftetari prej mesit e nalt mban nje kemish te bardh
- ne mes e ka nje far lloj shoke
- aj vesh poashtu edhe nje jelek
- prej mesit e posht mban nje veshje te bardh

Eh, per faktin qe veshja e poshtme eshte e bardh, un mendova se mundet te behet fjal per nje burr shqiptar. Pse? Sepse nuk maj ne mend malazez te veshur me roba te bardha. Ne fakt, shpeshher neper piktura, malazezet jan te figuruar me roba te zeza, dhe kurr me roba te bardha e te gjera e... me roba qe e kujtojne disi... fustanellen.

Mua me duket qe ka mjaft elemente per te thene qe kemi pun me nje burr shqiptare ne pikturen qe po e cilesojm. Por, prap se prap eshte nje mendim i imi qe disi, ma len nje pershtypje jo plotesuese. Ah, sikur aj fustan do i kishte edhe falltat...

Pe perfundoj me hipotezen qe e hodhe ne tryez dhe e cila eshte mjaft interesante... Po, eshte e mundur qe Emmanuel Van Bussche ka pikturuar me fantazi. Pse? Sepse ne fund te shekullit 19, artistet dhe piktoret qe e kan percjellur valen e piktures "Romanticizem", specifikisht nen-degen e saj "Orientalizmin", shpeshher i kan filluar dhe perfunduar veprat ne studiot e tyre private ne Manchester, Pariz, Rome ose Madrid. Pra, kan qen raprezentues te Orientalizmit, hiç pa vajtur neper vendet orientale. Ne kundershtim me Jean Leon Gerome, Eugene Delacorix, Charles Bargue e te tjere...

me t'mira

FUSTANELLA PROV

Posted: Mon Nov 28, 2011 3:08 pm
by Trojan
Nicholls, Charles Wynne - The Parting Of Conrad And Medora (Byron's The Corsair)

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Mon Nov 28, 2011 9:28 pm
by Sociologica
'The struggle' - 19th century continental school

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Fri Dec 02, 2011 12:40 am
by Marku
Eugene Delacroix

Image

Fustanella, pamje permes fotografise dhe piktures

Posted: Sun Dec 04, 2011 8:44 pm
by Marku
Paul Jovanovitch

Image

Re: FUSTANELLA

Posted: Sun Dec 04, 2011 10:45 pm
by CERMENIKASI
Image
Ianina