Page 1 of 1

Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 4:06 pm
by Fran
Image Lush Fran Haxhija me banim tek lagja Rus katolik,shkoder.

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 5:44 pm
by Patush
Fran wrote:Image Lush Fran Haxhija me banim tek lagja Rus katolik,shkoder.

Shume here e kam pa kyt fotografi, edhe pse e dija qi ishte prej Shkodret une kurre nuk pata lexu se kush paraqitet ne foto apo emrin e tije!

Té lumt!

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 5:52 pm
by ALBPelasgian
Ore Fran po perse i prish qejfin fqinjeve tane te jugut? ;) Ata kane pandehur gjithnje se fustanella eshte perdorur sall ne jug, meqe kjo i pershtatej pretendimit te tyre se ky element kostumografik ishte huazim helenik. Shkodranet me fustanella jane nje traume e vertete per fqinjet tane :) -itsok-

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 6:07 pm
by Patush
ALBPelasgian wrote:Ore Fran po perse i prish qejfin fqinjeve tane te jugut? ;) Ata kane pandehur gjithnje se fustanella eshte perdorur sall ne jug, meqe kjo i pershtatej pretendimit te tyre se ky element kostumografik ishte huazim helenik. Shkodranet me fustanella jane nje traume e vertete per fqinjet tane :) -itsok-
Ajo qe ju nuk dini eshte se neve jemi Greke te Shqiptarizuar! Pershembull Lush Fran Haxhija eshte nje Shqiptarezem e emerit Grek Lushagjios Franos Haxhiaosos! Liri vorio Shkodraniosit :mrgreen: -lol-

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 8:08 pm
by Fran
Fqinjet tane te jugut per te kriju ate shtet qe "gezojne" sot kan tregu shum marrina qe tash po dalin ne drit nji nga nji.
Patush tek tema gjyshi me fustanelle un vendosa te dyja fotot e stergjushit Fran (me flok te bardha) e te gjushit Lush qe nuk e mora vesh pse sdoli!
Po ti shohesh kane tipare tipik shqiptar ,e qe edhe stergjyshi perdorte fustanellen,kto deshmi jane te Gjuliana Haxhija halles time sot 94 vjece.
Deri dje greku ulerinte me buj te madhe qe ju shqiptaret doni 80 vjet te na arrini,ndersa sot per pak kohe jane ato po bin ne hymnere edhe pse kan kriju nje shtet pa themele e duke fallsifiku historin dhe herojte qe ben ate revoluzion .

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 9:24 pm
by Mallakastrioti
Patush wrote:
ALBPelasgian wrote:Ore Fran po perse i prish qejfin fqinjeve tane te jugut? ;) Ata kane pandehur gjithnje se fustanella eshte perdorur sall ne jug, meqe kjo i pershtatej pretendimit te tyre se ky element kostumografik ishte huazim helenik. Shkodranet me fustanella jane nje traume e vertete per fqinjet tane :) -itsok-
Ajo qe ju nuk dini eshte se neve jemi Greke te Shqiptarizuar! Pershembull Lush Fran Haxhija eshte nje Shqiptarezem e emerit Grek Lushagjios Franos Haxhiaosos! Liri vorio Shkodraniosit :mrgreen: -lol-
Trima Malcie me Fustan "granie"...per ate Zot Bjeshknore nuk kam pa bre
Te veshi burri gegnise fustan -lol- -lol-

Edhe ju te Gegnise vorio Gerqia jeni bre :D

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 9:27 pm
by Patush
Mallakastrioti wrote:
Patush wrote:
ALBPelasgian wrote:Ore Fran po perse i prish qejfin fqinjeve tane te jugut? ;) Ata kane pandehur gjithnje se fustanella eshte perdorur sall ne jug, meqe kjo i pershtatej pretendimit te tyre se ky element kostumografik ishte huazim helenik. Shkodranet me fustanella jane nje traume e vertete per fqinjet tane :) -itsok-
Ajo qe ju nuk dini eshte se neve jemi Greke te Shqiptarizuar! Pershembull Lush Fran Haxhija eshte nje Shqiptarezem e emerit Grek Lushagjios Franos Haxhiaosos! Liri vorio Shkodraniosit :mrgreen: -lol-
Trima Malcie me Fustan "granie"...per ate Zot Bjeshknore nuk kam pa bre
Te veshi burri gegnise fustan -lol- -lol-

Edhe ju te Gegnise vorio Gerqia jeni bre :D
Image

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Tue Feb 28, 2012 9:28 pm
by Mallakastrioti
Fran wrote:Fqinjet tane te jugut per te kriju ate shtet qe "gezojne" sot kan tregu shum marrina qe tash po dalin ne drit nji nga nji.
Patush tek tema gjyshi me fustanelle un vendosa te dyja fotot e stergjushit Fran (me flok te bardha) e te gjushit Lush qe nuk e mora vesh pse sdoli!
Po ti shohesh kane tipare tipik shqiptar ,e qe edhe stergjyshi perdorte fustanellen,kto deshmi jane te Gjuliana Haxhija halles time sot 94 vjece.
Deri dje greku ulerinte me buj te madhe qe ju shqiptaret doni 80 vjet te na arrini,ndersa sot per pak kohe jane ato po bin ne hymnere edhe pse kan kriju nje shtet pa themele e duke fallsifiku historin dhe herojte qe ben ate revoluzion .

Faleminderit Fran qe na solle keto informacione lidhur gjyshit dhe stergjyshit tend. Respekte. Fustanella tipike e shqiptareve ka qene mbare shqiptare dhe nje foto flet me teper se mijra fjale!

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Wed Feb 29, 2012 12:43 am
by ALBPelasgian
Mallakastrioti wrote: Edhe ju te Gegnise vorio Gerqia jeni bre :D
Edhe e ve ne dyshim? Zoteria juaj duhet ta dije qe shkodranet duhet te kene qene greke qe ne krye te heres, anipse sot nuk jane te vetedijshem per nje gje te tille. ;) Nuk e ke lexuar Isidorin e Sevilljes i cili ka thene:
"Greece has seven provinces, Dalmatia being the first on the western side, then Epirus, Hellas, Thessaly, Macedonia and finally Achaea and the two provinces of the sea, Crete and the Cyclades."

Graecia a Graeco rege vocata, qui cunctam eam regionem regno incoluit. Sunt autem provinciae Graeciae septem: quarum prima ab occidente Dalmatia, inde Epirus, inde Hellas, inde Thessalia, inde Macedonia, inde Achaia, et duae in mari, Creta et Cyclades.
Edhe Barleti deshmon 'vorio-epirocitetin' e pakundershtueshem te shkodraneve:
Tashti pra, thonë disa të huaj se Shkodrën e paska themeluar Aleksandri i Madh...
Themelimi i Shkodres nga nje 'grek' safi i ve kapak ceshjes -haha- :P

Do te vije dita kur Shkodra do shpallet si zone ne te cilen rron minoriteti nr. 3 grek hahahah ndersa Patushi do na behet perfaqesues i tyre duke u kthyer ne identitetin e tij origjinal "Patushinopolous' :lol: :) ;)

P.S: Fran mos na e merr per te madhe kete gajasje, per shkak se ju si shkodran, me mire se kushdo tjeter e kuptoni humorin. Shkodra eshte nje qytet me temperament mbreteror, te ciles duhet t'i perkulet cdo qytet tjeter shqiptar. Sa here permend Shkodren vetevetiu me sillet ne koke fakti kokeforte qe kur Shkodra ishte qytet ku llamburiste drita e diturise dhe qyteterimit, serbet perbalteshin ne llocin e Danubit duke bere tregti me derra, kurse malazezet plackisnin kedo qe u vinte perpara qe te mos vdisnin ne gurishtat e Cetines. Le te permendet edhe si kuriozitet fakti qe Mali i Zi gjer ne vitin 1870 nuk kishte asnje qytet, kurse Serbia vetem nje dy sosh, per te cilat Shkodra ishte nje metropol i vertete, te ciles s'i aviteshin kurren e kurres.

Re: Foto originale e Fot n1 post-1

Posted: Thu Mar 01, 2012 1:16 pm
by Fran
ALBPelazgian absolutisht qe se mar keq
Por per mentalitetin qe kam e per ate pak esperienc jete me tregon qe njerzit duan te din e te pyesin si je sot.
E pra sot eshte ajo Shkodra qe permbytet nga tre here ne vit eshte ajo qe bora e ul ne gjunje.Sot jemi ne qe perbaltemi e sjemi 1870 po ne 2010.
Ne momentin qe shkrujme serbet jane duke mare statusin per me hy ne evrop kurse ne si Shqiptar per here te tret refuzohemi se kemi ngel kokforte.
Ne sot kundershtojme dhe sherbimet sekrete amerikane qe na vin ne ndihme.
Duhet me mare mesim nga fqinjet tane Kroat,para disa viteve ata burgosen kryeministrin e ture per korrupsion e shperdorim.