"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

"Shqiptarja" apo "Mona Liza"?

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

"Shqiptarja" apo "Mona Liza"?

#1

Post by Zeus10 » Thu Dec 31, 2015 8:03 pm

'Mona Liza' eshte nje pikture famoze, shume e adhuruar ne te gjithe boten, por une mendoj se ajo ka nje rivale shume serioze, ajo eshte "Shqiptarja" e Corot e vitit 1872. E menduar, fisnike, e bukur "Shqiptarja", eshte po aq e mrekullueshme, ne mos me, sa Mona lisa e famshme.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: "Shqiptarja" apo "Mona Liza"?

#2

Post by Adriana » Fri Jan 01, 2016 5:54 pm

:D SHQIPTARJA !

Jo se jam Shqiptare, por piktuara Shqiptarja ka nje bukuri shume me te vecante, reale, egzistuese, me nje shikim shume karakteristik. Ndersa sa per Mona Lizen e famshme jam mendimit qe famen e ka marre me shume si nje nga "Piktura Misterioze", (kush eshte ne te vertet, nga eshte, cfare mesazhesh fshihen ne ate pitkur, kodetet Leonardo da Vincit, etj, etj, etj...) dhe kjo ka ndikuar shume te tejkaloj rivalet e saj. Ndersa Shqiptarja eshte nje veper ''pa mister'' sepse ne radhe te pare: eshte e indentifikuar, ( nga vet titulli piktures), si dhe me tiparet perfaqesuese, hijerende, e mendur, me kostum kombetar qe i perket nje kombi, dhe ne radhe te dyte: bukuria, tiparet, kostumi, tek Shqiptarja jane egzistuese edhe sot tek ne...


:? Kam mendimin qe ne boten e artit sa me shume shpjegime (indentifikime) te jepen aq me pak rendesi i japin vepres, ndersa ato qe permbajne ''mistere'' mbeten gjithmon nje ''meravilla'':

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Fotografi historike”