"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

PYRRHIC DANCE

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: PYRRHIC DANCE

#16

Post by erix77 » Mon Sep 27, 2010 8:47 am

po pikerisht tek postimi im dhe i Mallakastriotit behet fjale per vallen e dyte qe ti permend dhe qe kercehet jo vetem ne cameri por pothuajse ne te gjitha viset shqiptare.

Ndersa kercimi dysh perfaqeson dyluftimin e luftetareve me te forte nga cdo ushtri ne fushen e betejes,dihet shume mire se para fillimit te betejes dyluftonin dy trimat kryesore dhe shpesh here ata vendosnin edhe fatin e betejes sepse ai qe humbiste demoralizonte ushtrine e tij dhe rrjedhimisht ata terhiqeshin nga fusha e betejes,ne kete menyre kursehej nje gjakderdhje ne mase midis ilireve dhe kjo e ben shume te rendesishem kete lloj kercimi prandaj ai ze nje vend kryesor tek shqiptaret.
Kjo tradite ka vazhduar deri vone dhe ne e dime qe edhe vete Skenderbeu ka bere duele te tilla me Turqit para betejave.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3814
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: PYRRHIC DANCE

#17

Post by Arbëri » Mon Sep 27, 2010 3:36 pm

Picasso` wrote:Ja se si edhe Maqedono-Bullgaro-Sllavet kane trasheguar nje valle ushtarakeInteresante...
Këtë valle e luajne si karcyllet :mrgreen: ... edhe ashtu hiq me large se para 10 vitev filluan te kopjojne nga ne , e dimi që të dy mire këtë se më para nuk ekzistonte nje valle e tille ke sllavët pasi që jemi nga i njëjti vend .“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: PYRRHIC DANCE

#18

Post by Mallakastrioti » Sun May 15, 2011 2:45 pm

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: PYRRHIC DANCE

#19

Post by Mallakastrioti » Wed May 16, 2012 5:20 pm

Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3814
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: PYRRHIC DANCE

#20

Post by Arbëri » Sat Sep 01, 2012 1:16 pm

Image

THE DANCE
Historic Illustrations
of Dancing
from 3300 B.C. to 1911 A.D.

http://www.gutenberg.org/files/17289/17 ... 7289-h.htm
Last edited by Arbëri on Sat Sep 01, 2012 1:48 pm, edited 4 times in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3814
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: PYRRHIC DANCE

#21

Post by Arbëri » Sat Sep 01, 2012 1:17 pm

Image
Anglo-Saxon sword dance. From the MS. Cleopatra, C. viii., British Museum.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4214
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: PYRRHIC DANCE

#22

Post by Zeus10 » Fri Aug 01, 2014 6:55 pm

Përthyerje vizionesh" është titulli i ekspozitës që hapet sot në Skelë të Vlorës, me fotografi të ardhura nga Muzeu i Luftës në Romë. Këto fotografi janë imazhe të rralla të Luftës së Parë Botërore, e parë me sytë e oficerëve italianë në frontin shqiptar.
Ekspozita prezanton 40 fotografi, shumica e të cilave shfaqen për herë të parë. Ajo do të qëndrojë 2 ditë në Vlorë, për t'u shfaqur më pas, dy ditë në Sarandë dhe dy ditë në Tepelenë. Në to mund të shihen imazhet e shqiptarëve të Vlorës, Tepelenës e deri në Leskovik një shekull më parë. Mund të duket pak e 'çuditshme', por në mes të Luftës së Parë Botërore, shqiptarët kanë hedhur edhe valle.
Image

Fotoja nuk eshte cilesi e mire. Kush mundet ta gjeje ate ne nje cilesi me te mire, ju lutem ta sjelle ketu.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Fotografi historike”