"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Album

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#61

Post by Mallakastrioti » Tue Dec 22, 2009 10:42 am

Certifikate gjyqesore e vitit 1937.


Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#62

Post by Mallakastrioti » Tue Dec 22, 2009 10:47 am

Shkoder 1906.

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#63

Post by Mallakastrioti » Tue Dec 22, 2009 10:51 am

A.Zogu ne vitin 1927

Image


Il trattato italo-albanese: S.E. Ahmed Zogu, il nuovo giovane Presidente dell Repubblica Albanese
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#64

Post by Mallakastrioti » Tue Dec 22, 2009 10:57 am

Viti 1925


Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#65

Post by Arbëri » Tue Dec 22, 2009 9:33 pm

1.Pamje e 7 marsit 1914, duke e pritur Princ Widin ne Durres
Grup luftetaresh dhe ushtaresh shqiptare-1914

2.Elbasan-gusht 1914
3.Kapiteni holandez Hendrik Reimers, i zene rob ne Elbasan ne qershor 1914. Ai u lirua me 19 shtator 1914 dhe u kthye ne Holande.
Image[/URL]
Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#66

Post by Arbëri » Wed Dec 23, 2009 2:40 pm

ROY D'ALBANIE
Skulpture murale e vitit 1540.
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#67

Post by Mallakastrioti » Tue Jan 05, 2010 1:56 pm

Devollinjet e Korçes mbrojten me gjak kufirin nga grekrit

Nga Erget Cenolli

Jemi në vitin 1914. Shovinistët grekë, duke përfituar nga zallamahia që kishte përfshirë botën (kujtojmë se sapo kishte filluar Lufta e Parë Botërore), tentuan disa herë të ndryshonin kufijtë

e caktuara nga Fuqitë e Mëdha në vitin 1913. Kështu ata organizuan një grup njeëzish të shtynin piramidën kufitare disa qindra metra në thellësi të tokës sonë, pikërisht në fshatin Arrzë. Ky fshat ndodhet në rrëzë të malit të Gramozit, aty ku buron lumi i Devollit, rreth 20 km nga qyteti i Bilishti dhe rreth 2 km nga fshati turistik Dardhë.

Fshatarët patriotë të Devollit, nuk mund të duronin,ndaj edhe krijuan një cetë luftëtarësh. Kapedani i asaj cete ishte Xhemali Arrza. Kjo cetë, e përërë prej rreth50 vetësh, vendosi përsëri në vend gurin e piramidës. Por andartët grekë u ktyen pas disa ditësh dhe tentuan të përsëritin veprimin e mëparshëm. Xhemaliu me gjithë cetën,q ë qëndronte ditën dhe natën në ruajtje të kufirit,ju bëri thirrje grekëve të respektonin vendimet e Fuqive të Mëdha. Grekët arrogantë, jo vetëm nuk u tërhoqën, por u përgjigjën me të shtëna armësh. Ceta e Devollit u kundërpërgjigj duke asgjesuar të gjithë andartët që kishin erdhur të grabisnin vjën kufitare. Këtë moment ceta e fiksoi në foton e mësipërme. Fotgrafi, që ishte nga fshati Dardhë, duket se ishte rekrutuar si spiun i grekëve dhe një natë më pas ua dorzoi foton autoriteteve greke, të cilat derguan forca të mëdha ushtarake. Këto forca kryen masakra të mëdha në popullatën civile të Devollit e sdomos në fshatin Arrzë prej nga ishte edhe kapedani Xhemali Arrza.
Por megjthë masakrat e kryera, që atë ditë, grekët nuk guxuan të lëviznin më piramidën kufitare.


Image
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Album

#68

Post by Socio » Tue Jan 05, 2010 9:29 pm

Shume foto e bukur !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#69

Post by Arbëri » Wed Jan 06, 2010 2:42 pm

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Album

#70

Post by Socio » Fri Jan 08, 2010 10:34 am

Vlore - 1939

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#71

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 08, 2010 2:55 pm

Disa foto interesante per Arbereshet.

Image

De Rada(ne moshe te re)

...dhe nje portret i tij ne moshe te thyer qe pak a shume njohim:

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#72

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 08, 2010 2:59 pm

Shtepia e J.DeRades:

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#73

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 08, 2010 3:16 pm

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#74

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 08, 2010 3:18 pm

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#75

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 08, 2010 3:19 pm

Image
Image

Post Reply

Return to “Fotografi historike”