"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Album

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#631

Post by Arbëri » Sat Sep 14, 2013 4:44 pm

Banknota të motshme shqiptare
Nga Baki Ymeri , Tetove .

Lexoni brenda ne monedh se sa shum histori permbajne keto monedha :

Image Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Album

#632

Post by CERMENIKASI » Wed Sep 18, 2013 11:25 pm

Image
CROSS AT VUKLI, WITH PORTRAIT OF DECEASED.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#633

Post by Arbëri » Fri Sep 20, 2013 7:58 pm

Tetovë, 1923
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#634

Post by Arbëri » Fri Nov 01, 2013 3:25 pm

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 286
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: Album

#635

Post by illyrianboyful » Fri Nov 01, 2013 7:49 pm

bardus wrote:Kjo veshja me tirqi nuk e di sa futet ne kostumet e trasheguara serbe ,por mesa shoh nuk ka shume aresye te mendojme se edhe serbet e kane perdorur pervec ndonje kosovari te serbizuar andej nga Novi Pazari.Vete Tesla ka lene nje enigme ne prejardhjen e tij ku thote se,


My great-grandfather of circumstances he had to go to Bosanska Krajina (Turkish Croatia) and there married Orthodox girl and converted to Orthodox Christianity. He had protruding front teeth so he was called by Tesla tools of processing the wood and hence my current name Tesla. It's actually a nickname. My grandfather was an officer in the regiment of Lika, and my father was an Orthodox archpriest "[2].


pra Tesla do te thote teslice "sqepar" sic i themi ne ne shqip, por permendet nderrimi i fese qe eshte enigmatik,nga cfare ne ortodox?
Është një mundësi kjo që the " tesla = teslicë"?

Ama kam diçka edhe më të fortë, në gegëri (kosovë) dhe Luginë TESLA është fjalë e plotë dhe ka domethënjen e vetë!

Tesla = pa n'grërë asgjë në mëngjes. frengjisht thojn AZHA = n'tesëllë.

Themi si po pi duhan n'tesëllë, pa ngrërë asgjë pas zgjimit nga gjumi.=tesla
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Album

#636

Post by rrëqebull » Sun Nov 30, 2014 2:57 pm

Familja Shqiptare:
Kuptimi i Jetës:
Jeta e Kombit.


Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#637

Post by Mallakastrioti » Wed Sep 09, 2015 10:52 am

Sigurisht qe ka qene i madh ne zhanrin e tij tragjik dhe dramatik (tipik ballkanas/shqiptar)

Image
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Album

#638

Post by Adriana » Fri Sep 11, 2015 6:41 am

Bota Sot | 11.09.2015 - Biblioteka Publike Dixhitale e Amerikës, është një bibliotekë online që ka në brendësi të saj të gjitha pasuritë e bibliotekave amerikane, arkivave dhe muzeve, duke bërë që fotot e rralla dhe të vjetra jo vetëm të ruhen për kulturën e njerëzimit, por edhe të jenë të arritshme nga e gjithë bota.

Në këtë bibliotekë prestigjioze gjenden edhe shumë foto që kanë lidhje me kulturën shqiptare, sidomos foto të shqiptarëve me kostumet tona tradicionale, kostume që sa të veçanta dhe origjinale, kanë bërë që të plotësojnë edhe kriteret e Bibliotekës Publike amerikane që i ka seleksionuar ato:


Image


Image


Image


Image


Image


Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#639

Post by Mallakastrioti » Mon May 30, 2016 8:30 pm

Sipas historigrafise, Vlora ka patur nje nder portet me kryesor qe prej lashtesise e deri ne mesjete. Fatkeqesisht, ne fillimvitet e shekullit te shkuar, kjo qender e rendesishme portuale (me rendesi jo vetem shqiptare/ballkanase por edhe mesdhetare/evropiane) kishte nje port te tipit palafit (ndertuar me hunje). Ky ishte zhvillimi detar qe na la si trashegimni Perandoria e "Madherishme" Osmane!
---
Titolo proprio: Vallona [sic]. Pontile in legno
Autore personale: Anonimo
Soggetto: Missione della Società italiana per il progresso delle scienze in Albania 1913 - Europa - Albania - Valona - Mari - Mare Adriatico - Coste - Pontili - Palafitte
Data della ripresa: 1913

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Album

#640

Post by Mallakastrioti » Thu Jan 05, 2017 8:04 pm

"The Albanian Shepherds".

Shkeputur prej: The Juvenile keepsake, ed. by T. Roscoe,1829.

Image
Image

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 497
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Album - Trashegimi Ilire - Ligji Milanos per Tolerancen Fetare dekretuar nga Perandori Ilir Konstantin i Madh

#641

Post by TeuAL » Sat Jan 07, 2017 3:47 pm

Permendore e peruruar ne vitin 1998 ne York - U.K. e Perandorit Ilir Konstantini i Madh, Perandori qe dekretoi ligjin per te drejten e ushtrimit te te gjitha besimeve fetare (Ligji Milanos per Tolerancen Fetare).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 497
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Album

#642

Post by TeuAL » Sat Jan 07, 2017 5:52 pm

Statuja e Perandorit Ilir Konstantin i Madh ne Rome.

Ngjitja e pare eshte nga libri "Rome And Her Empire" shkruar nga Barry Cunliffe ndersa e dyta eshte gjetur tek fotot e postuara ne www.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
IllyrianLegend
Regular Member
Regular Member
Posts: 91
Joined: Wed Nov 02, 2016 12:55 pm
Gender: Male

Re: Album

#643

Post by IllyrianLegend » Sun Jan 22, 2017 3:25 pm

Arbëri wrote:Tregu ne Shkup 1918

Image

Image
Arber gati te gjitha fotot nga kjo faqe ne kete album jene te shlyer... A mund ti ripostosh?

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 497
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Album

#644

Post by TeuAL » Tue Jan 24, 2017 2:21 am

Nje Shqiptare ne vitin 1700 nga Jean Baptiste Vanmour, vepra ndodhet ne Rijksmuseum - Amsterdam .
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Title(s):Woman from the Albanian Coast
Artist / painter: Jean Baptiste Vanmour (workshop of)
Dating: 1700 - 1737
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
http://www.rijksmuseum.nl/en/collection/SK-A-2050
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 497
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Album

#645

Post by TeuAL » Thu Feb 09, 2017 5:55 pm

Nje fotografi nga Durresi dhe nje fortifikim antik Kelt.

Fotografia(ngjitur) e kodres prane Currilave ne Durres eshte nga www.

Fotografia e forteses antike Kelte(ngjitur) eshte nga libri: Ancient Celts. Archaeology Unlocks the Secrets of the Celts' Past, Jen Green. Publisher:Washington, D.C. : National Geographic, c2008.

Kjo koder argjilore e Durresit ka problem rreshqitjen e dheut. A mendoni se ka ngjasim ne keto dy pamje? Te kete qene edhe kodra e Durresit e fortifikuar si qyteza Kelte?
vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Fotografi historike”