"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#196

Post by CERMENIKASI » Mon Nov 26, 2012 10:08 pm

Image
Titre : [Golfo di Valona]

Éditeur : [s.n.]

Date d'édition : 1700
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#197

Post by rrëqebull » Tue Jan 01, 2013 3:14 pm

Zeus10 wrote:
Arbëri wrote:Image
Tek kjo harte perseri duket dalja ne Egje e Shqiperise.


Dhe tek libri i tij 'In Albania with the Ghegs(1881)' Mejhju Etholl fjalëshpiè thënien e Shqiptarëve në Lidhjen e Prizërenit, ku edhe Thesalia përfshihet ndër trevat shqiptare!

http://letersi.com/mayhew_athol/in_alba ... egs.htm#f1
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#198

Post by ALBPelasgian » Wed Jan 02, 2013 11:03 am

Ashtu eshte rreqebull,

Vendimet e Kongresit te Berlinit cenuan hapesiren shqiptare pikerisht me gllaberimin e Thesalise, e cila s'ishte gje tjeter vecse nje aneks i Epirit. Me mijera shqiptare te Thesalise u shprengulen ose n'Vilajetin e Janines ose ne Turqi. Ata ishin kryesisht shqiptare te besimit islam. Pra, opinioni shqiptar sikur ka nje ide mjaft te gabuar mbi copetimin e trevave. Nuk ishte vetem krahina e Epirit qe u gllaberua nga Greqia, por ishte edhe Thesalia, ne te cilen mbizoteronte nje kategori e numert e bejlereve te fuqishem shqiptare. Njesoj edhe ne Mal te Zi: nuk u pushtuan vetem Ulqini, Tivari, Gruda e Gucia, por edhe Shpuza, Podgorica, Zhablaku e Plevla (Mjafton t'i shikoni ne nje harte keto qytete per te kuptuar se ato perfshinin krejt hapesiren e Malit te Zi te sotem).
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#199

Post by Arbëri » Thu Jan 10, 2013 11:15 am

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#200

Post by CERMENIKASI » Fri Jan 25, 2013 11:41 pm

Image
Hartë mjaft interesante e vitit 1770
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#201

Post by Mallakastrioti » Sun Feb 03, 2013 5:49 pm

Toponimet dhe hidronimet e Camerise ne vitin 1921.

Justin Godard: L’Albanie en 1921. Préface de M. D’Estournelles de Constant, sénateur; illustrations et cartes. Paris; Les presses universitaires de France,1922.

Image
Image

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#202

Post by rrëqebull » Sun Feb 03, 2013 8:08 pm

Image
Nga libri L'Albania i Viko Mantegacës, 1912[Vico Mantegazza, L'Albania]
Harta përfshin të gjitha trevat nga Sanxhaku në Gji të Artës dhe daljen në Egje me Selanikun. Mungojnë Nishi, Podgorica dhe një pjesë e Malësisë.
https://vargmal.org

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#203

Post by CERMENIKASI » Sun Feb 17, 2013 12:33 am

Image
Pianta della Fortezza di Preveza 1798
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#204

Post by bardus » Sun Feb 17, 2013 11:09 am

Pulati,1820

Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#205

Post by bardus » Sun Feb 17, 2013 11:12 am

Albania austriaca,1820,pjesa rreth Katarit(Kotorrit).


Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#206

Post by bardus » Mon Feb 25, 2013 4:04 pm

Harta e Dukagjinit,1820

Image

Harta e Prizrenit,1820

Image


Harta e Gjakoves ,1820 Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#207

Post by bardus » Fri Mar 01, 2013 12:16 am

SHQIPERIA MESJETARE NGA MILAN SHUFLAJ.Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#208

Post by Mallakastrioti » Mon Apr 15, 2013 5:16 pm

"Harta Pizane (merr emrin prej qytetit italian te Pizes/Pisa, pikerisht sepse u gjet ne kete qytet)" apo ndryshe "Carta Pisana" i perket fundit te shekullit te XIII te eres sone. Eshte interesante se ne kete harte ne territorin shqiptar kemi te pakten tete (8) qendra portesh detar ku njera prej tyre ka qene edhe ishulli i Sazanit. Keto harta lundrimesh u bashkangjiteshin librave detar qe quheshin "portolane". Neper "portolane" silleshin emrat e porteve detare apo toponimet e tyre. Kjo harte eshte harta me e vjeter detare qe disponohet sot per sot.
---
Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#209

Post by Zeus10 » Sat May 25, 2013 2:01 pm

Territore te banuaara nga shqiptaret, sipas nje harte te vitit 1919:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Fran
Member
Member
Posts: 17
Joined: Mon Feb 13, 2012 10:32 am
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#210

Post by Fran » Fri Jun 21, 2013 9:18 pm

Harta te vjetra italiane.
Mbi shkodren duket shum qarte Albania.

Post Reply

Return to “Harta historike”