Page 3 of 3

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Wed Jul 28, 2010 2:05 am
by Zeus10
alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Wed Jul 28, 2010 2:13 am
by Valsgirl
Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?
Alfeko eshte njohes shume i mire i greqishtes bile ka shkrojtur nje liber per mbishkrimet e lashta, i kam lexuar tek FSH.

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Thu Jul 29, 2010 7:24 pm
by alfeko sukaraku
Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?
:roll: :roll: :roll:


http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=42&t=2516

ndersa Camarda eshte baza e filologjis shqiptare.thomopulo kupitori e kane per baze ne librat e tyre.

Ne se dikush do mundohet te lexoj me saktesi mendimin tuaj per shqipen edhe "greqishten" ateher ai nje me saktesi c ka shkruajtur Demetri Camarda.

edhe njeher ..thomopulo dhe kupitori e analizojn hollesisht Camarden, edhe te dy shkruajn greqisht.
edhe une ja them ca nga italishtja-kome staj bene?molto bene moj Tabene 8-)
keshtu qe fjalet "greke" ne librin e tij Camarda i shkruan me germa greke edhe e kam forte te lehte te kuptoj c thote .

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Thu Jul 29, 2010 9:28 pm
by Zeus10
alfeko sukaraku wrote:
Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?
:roll: :roll: :roll:


http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=42&t=2516

ndersa Camarda eshte baza e filologjis shqiptare.thomopulo kupitori e kane per baze ne librat e tyre.

Ne se dikush do mundohet te lexoj me saktesi mendimin tuaj per shqipen edhe "greqishten" ateher ai nje me saktesi c ka shkruajtur Demetri Camarda.

edhe njeher ..thomopulo dhe kupitori e analizojn hollesisht Camarden, edhe te dy shkruajn greqisht.
edhe une ja them ca nga italishtja-kome staj bene?molto bene moj Tabene 8-)
keshtu qe fjalet "greke" ne librin e tij Camarda i shkruan me germa greke edhe e kam forte te lehte te kuptoj c thote .

Perkthimi i Krispit ne shqip, eshte bere shume afer:
"Memoria sulla lingua albanese: di cui se ne dimostra l'indole primordiale e ..." by Giuseppe Crispi .Përkthimin shqip nga Taulant Hatia, Plejad, 2009 me titullin Shqipja Nëna e Gjuhëve.
prandaj nuk mund te pretendosh, qe ke qene me kohe i njohur me te dhe aq me pak tju kerkosh te tjereve ti kene ne njohurite baze punimet e tij. Sa per italishten njohurite e tua per te jane aq te vaketa sa nuk te lejojne, te kuptosh nje analize te nderlikuar si ato te Krispit dhe Kamardes, kurse citimet e tyre ne veprat e Kupitorit dhe Thomopulos nuk te klasifikojne, si lexues i vertete i origjinalit, pa folur qe ti kete jau cileson si dobesi te tjereve.
Por une kam tjeter mendim, te ditur nuk jane ata qe lexojne vetem disa autore te caktuar, por ata qe para se te lexojne dicka, kane njohurite e duhura per te kuptuar thelbin e asaj qe serviret.

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Sat Jul 31, 2010 6:49 pm
by alfeko sukaraku
te dogji pak te dogji, por nuk rritesh ne se nuk vritesh -haha-

mundohu ti kushtosh me shume kohe forumit edhe "mos brithe" -haha- neper forumet e huaja.Nuk te ka aspak hije te mos ta dish se krispi eshte perkthyer ne shqipe edhe mbi te gjitha eshte hedhur ne forumin tende. :lol:

Thomopulo ne dy librat e tije me me se 1500 faqe flete hollesisht per Demetrio Camarden.

dikush qe hap pyka nga ajo ane nuk e ka te veshtire te kuptoj se cjane "mbetjet origjinale te fjalve te vjetra".Ju a e dini se cdo te thote"mbetje origjinale te fjaleve te vjetra?", ne se nuk e dini ju ftoj ti hidhni nje sy kesaj teme:

viewtopic.php?f=73&t=2023

ujkuuuuuuuuuuuuuuuuuuu reeeeee -ohno-

per cilet gjurem e ke fjalen???

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Sat Jul 31, 2010 6:56 pm
by alfeko sukaraku
Zeus10 wrote:
Por une kam tjeter mendim, te ditur nuk jane ata qe lexojne vetem disa autore te caktuar, por ata qe para se te lexojne dicka, kane njohurite e duhura per te kuptuar thelbin e asaj qe serviret.
kjo ndothe per te gjithe edhe jo kur na preken interesat personale.

ne te dy munde ti rrokim brinjet ne shume tema edhe ne te gjitha munde te jesh fitimtari ti, por jo ne njohurit mbi greqishten e re edhe te vjeter...ketu te duhen ca vite mesime akoma qe te flasesh me mua...edhe Camarda e ka marre bazen e punimit te vete nga greqishtja e vjeter.

edhe njeher po te kujtoj se kur flasim per shqipen e vjeter nuk flasim per nje gjuhe letrare, por per nje gjuhe te vjeter popullore te pakultivuarm ndaj rregullat gjuhesore nuk mund te kerkosh atije ku nuk ekzistojn.

nejse nejse...na thuaj dicka konkrete kur merr mundimin te me kritikosh edhe mos u mjafto ne pergjithesime..megjithse per gjera konkrete nuk mundesh te flasesh akoma -haha- -haha-

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Sat Jul 31, 2010 11:00 pm
by Zeus10
alfeko sukaraku wrote:te dogji pak te dogji, por nuk rritesh ne se nuk vritesh -haha-

mundohu ti kushtosh me shume kohe forumit edhe "mos brithe" -haha- neper forumet e huaja.Nuk te ka aspak hije te mos ta dish se krispi eshte perkthyer ne shqipe edhe mbi te gjitha eshte hedhur ne forumin tende. :lol:

Thomopulo ne dy librat e tije me me se 1500 faqe flete hollesisht per Demetrio Camarden.

dikush qe hap pyka nga ajo ane nuk e ka te veshtire te kuptoj se cjane "mbetjet origjinale te fjalve te vjetra".Ju a e dini se cdo te thote"mbetje origjinale te fjaleve te vjetra?", ne se nuk e dini ju ftoj ti hidhni nje sy kesaj teme:

viewtopic.php?f=73&t=2023

ujkuuuuuuuuuuuuuuuuuuu reeeeee -ohno-

per cilet gjurem e ke fjalen???
Nuk ke te drejte ne asnje rresht te vetem dhe kjo ndodh sepse ti nuk me njeh mua dhe hamendeson shume, si per njohurite e mia, si per sjelljen dhe luajalitetin tim, ashtu dhe per mundesite e mia. Por dua te te them vetem dy fjale per veten: "une jam nje njeri qe nuk dua te bej buje", une kam ne database tim materiale aq te shumta dhe kam aftesine qe me keto materiale te shkruaj jo nje por dhjetera libra, me nje cilesi dhe perafrim ndaj te vertetes shume me te madhe se shumica e atyre ne qarkullim. Por une nuk shkruaj sepse e di qe sdo them kurre te verteten e plote ne to dhe persa kohe une kam dyshime per te nuk do hedh asnje rresht ne leter.
Tani eshte nje kohe per mua dhe te punoj pak, sepse kur te tjeret i sillnin familjes te ardhura te kenaqshme, une merresha me mesime dhe studime, nje luks qe ne emigrim, eshte paksa i tepruar.
Sa per forumet e huaja, u be kohe qe nuk shkruaj perjashto pak raste ne ndonje forum shqiptar.

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Sun Aug 01, 2010 4:46 pm
by Leka SHQIP
more alefko subaraku mos je gje vellai i Elena Kocaqit ti se ke edhe te njejtin mbiemer Kocaqi apo mos je kushuriri.

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Sun Aug 01, 2010 8:53 pm
by alfeko sukaraku
Leka SHQIP wrote:more alefko subaraku mos je gje vellai i Elena Kocaqit ti se ke edhe te njejtin mbiemer Kocaqi apo mos je kushuriri.
o plako
nuk jam sub, por suk....sukaraku.

jo vella jo, nuk kam lidhje familiare me elena kocaqin...thjesht koicidenc.

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

Posted: Sun Aug 01, 2010 9:52 pm
by Arbëri
alfeko sukaraku wrote:
Leka SHQIP wrote:more alefko subaraku mos je gje vellai i Elena Kocaqit ti se ke edhe te njejtin mbiemer Kocaqi apo mos je kushuriri.
o plako
nuk jam sub, por suk....sukaraku.
-hahaha- -hahaha- -hahaha-