"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Falmerayer dhe teza e tij.

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Falmerayer dhe teza e tij.

#1

Post by Zeus10 » Fri Aug 14, 2009 7:17 pm

Teza e Falmerayer eshte:
All the Greeks really vanished,and were replaced by Slavs, Albanians and other non-Greek speaking tribes that were gradually Hellenized

Code: Select all

Gjithe Greket u shfarrosen dhe u zevendesuan nga Sllave, Shqiptare dhe popullsi te tjera jo-greqishtfolese, te cilat nga ana e tyre u helenizuan gjate kohes
Teza e Falmajerit eshte pjeserisht e sakte, po, vertet ka pasur vale te tjera sllavesh e shqiptaresh gjate mesjetes ne drejtim te Greqise, por Shqiptaret u mbishtresuan mbi shqiptare te tjere pergjate gjithe historise vale-vale, duke shkuar thelle ne kohe, deri tek ata qe ju eshte vene emri 'greke te vjeter', por ne fakt jane shqiptare te vjeter. Greqia, asnjehere gjate historise nuk eshte banuar nga greke ne kuptimin thelbesor te fjales, banoret e saj te vjeter asnjehere nuk jane zhdukur, por mbishtresuar nga banore te tjere te te njejtes race, qe sot quhen shqiptare, kurse ne lashtesi epirote, maqedone , doriano-helene.
Ne fakt shqiptaret jane dy llojesh: epirote(toske) dhe ilire(gege) qe kane folur dy dialekte te spikatura te te njejtes gjuhe pergjate shume koheve, dhe grupe individesh te dyja klaneve kane mbishtresuar popullsite e meparshme shqiptare edhe gjate gjithe mijevjecarit te fundit.
Greket dhe filogreket, te vetedijshem qe greket moderne, flasin nje variant te gjuhes se binomit Kishe-Perandori Bizantine, pra nje gjuhe JONATYRALE, ose ne terma shkencore vehikulare, qemtojne dialektet e ndryshme te Greqise, me etjen te gjejne elemente paramesjetare ne gjuhen e tyre, qe te justifikojne vazhdimesine "helenike" . Dhe ata kane gjetur perdorimin e nje mbarese ne dialektet veriore te Greqise, te ngjashme me mbaresat e gjuhes doriko-eole, gje qe i ben ata te besojne ose te hedhin per konsum publik idene se egzistenca e kesaj mbarese arkaike, tregon mosasgjesimin total te elementit autokton vendas, dmth grek, por gershetimin e tij me te huaj. Per kete ata bejne paralelizmin me mbaresat e fjales Ειδόμην(Aatik-Jonik), qe eshte e njejte me ειδόμαν ne dialektin Aeolik-Dorik.
Po si qendron e verteta?
Po te marrim per studim shembujt qe ata sjellin Ειδόμην dhe ειδόμαν, veme re, se ate qe ata e emerojne mbarese atike-jonike: η, nuk eshte gje tjeter vecse tingulli ë i toskerishtes, kurse “dorishto-eolishtja” α, eshte vecse a-ja e gegerishtes. Eshte e panevojshme te japim shume shembuj per kete, sepse gjithe shqiptaret jane te vetedijshem se atje ku dialekti tosk perdor ë/e dialekti geg perdor ǒ dhe ǎ. Pra s’kemi te bejme me remineshenca greke te dialekteve te vjetra, por me futjen e tendencave dialektore te shqipes, te ardhura se bashku me valet e reja te emigranteve shqiptare nga krahina te ndryshme te Shqiperise.
Kjo, e ben te pavlefshem gjithe entuziasmin e ca qarqeve greke dhe filogreke, per ruajtjen e substances “greke” dhe gjuhes se saj ne territorin qe sot quhet Greqi, qe rezulton te jete teori false megjithe velon "shkencore-historike" qe e karrakterizon.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Besëdhash
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Fri Aug 14, 2009 4:49 pm
Gender: Male

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#2

Post by Besëdhash » Fri Aug 14, 2009 9:19 pm

Shkelqyeshem, eshte argumentuar shume bukur ky fenomen gjuhesor dhe jam i bindur se argumentimi e rezon ate qe thone greket tek forumi i tyre macedoniaontheweb. Me mungonte ky arsyetim i shkelqyer.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#3

Post by alfeko sukaraku » Fri Aug 14, 2009 9:32 pm

edhe une jame ndakort me ju Zeus.....vetem se Fallmerayer ka botuar edhe dy vellime te tjera 3 vjet me vone.Ne keto vellime ai ka kryer perplasjen me te madhe shkencore ne mbrojtje te autoktonis sone.Perplasja e tij me Nikokleos mbetet nje nga letrat me te ndritura te studimeve shqiptare.Pyet historianin me te madhe te shqiperis ne se di gje per kete perplasje....askush nuk di gje ...se nuk na u lejua.
sigurisht qe askush nuk eshte i perkryer ne kete bote...por perplasja e tij me Nikokleon mbetet nje veper me vlera te larta per shkencen e kohes se tij.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#4

Post by Zeus10 » Fri Aug 14, 2009 9:44 pm

alfeko sukaraku wrote:edhe une jame ndakort me ju Zeus.....vetem se Fallmerayer ka botuar edhe dy vellime te tjera 3 vjet me vone.Ne keto vellime ai ka kryer perplasjen me te madhe shkencore ne mbrojtje te autoktonis sone.Perplasja e tij me Nikokleos mbetet nje nga letrat me te ndritura te studimeve shqiptare.Pyet historianin me te madhe te shqiperis ne se di gje per kete perplasje....askush nuk di gje ...se nuk na u lejua.
sigurisht qe askush nuk eshte i perkryer ne kete bote...por perplasja e tij me Nikokleon mbetet nje veper me vlera te larta per shkencen e kohes se tij.
Pasazhi im nuk ishte kritike per Fallmerayerin, por plehrizimi i teorive te studjuesve filohelene qe gjasme ishte substati njerezor grek, ai qe helenizoi valet e reja te emigranteve sllave, shqiptare dhe ne pergjithesi cdo jo-greqishtfoles ne periudhen mesjetare.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#5

Post by alfeko sukaraku » Fri Aug 14, 2009 9:54 pm

ASNJE GREKE nuk u shfarros sepse asnje greku nuk ju shpalle kurre lufte se ishte i tille,ne nje kohe qe ne Bizant gjuha greke kishte privilegjet e gjuhes se fese edhe te gjyqeve vendore.

Eshte krejt e gabuar kjo shprehje e Falmerayerit...por ,Zeus,ishin kohet kur kurva e motit ,evropa,po kerkonte te gjente cu bene greket ..sepse nuk ndeshte greke ne kohen e Falmerayrit...ndaj edhe mbizotruan teorira te tilla ...i zhduken sllavet edhe shqiptaret.
Megalomania greke u fry nga letrat....edhe letrat shkruheshin ne vllazerin greko-latine,por greqishtja deri ne shek e 20 ishte gjuha e fese edhe e shkollimit--nuk ishte gjuha e popullit.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#6

Post by Zeus10 » Fri Aug 14, 2009 10:11 pm

alfeko sukaraku wrote:ASNJE GREKE nuk u shfarros sepse asnje greku nuk ju shpalle kurre lufte se ishte i tille,ne nje kohe qe ne Bizant gjuha greke kishte privilegjet e gjuhes se fese edhe te gjyqeve vendore.

Eshte krejt e gabuar kjo shprehje e Falmerayerit...por ,Zeus,ishin kohet kur kurva e motit ,evropa,po kerkonte te gjente cu bene greket ..sepse nuk ndeshte greke ne kohen e Falmerayrit...ndaj edhe mbizotruan teorira te tilla ...i zhduken sllavet edhe shqiptaret.
Megalomania greke u fry nga letrat....edhe letrat shkruheshin ne vllazerin greko-latine,por greqishtja deri ne shek e 20 ishte gjuha e fese edhe e shkollimit--nuk ishte gjuha e popullit.
Prandaj une ju terheq verejtjen gjithmone te rinjve shqiptare qe debatojne ne forume, ata kembengulin ne vazhdimesine iliro-shqiptare, duke ju "falur" grekeve per hir te analogjise sidomos te emrit, vazhdimesine prej heleneve te lashte. T'iu falesh atyre kete vazhdimesi, eshte gjithshka qe ata duan, sepse per te tjerat, mendon mekanizmi i propagandes se tyre te perbindshme. Gjuha e tyre, eshte gjuha e imponuar mbi popullsine JOGREKE, qe kurre se dinte cishin helenet dhe helenizmi, kjo gjuhe 'lingua franca' eshte e vertete qe u krijua mbi bazen e gjuhes se 'grekeve' te vjeter, por u krijua ne bodrume manastiresh dhe nuk ishte aspak vernakulare.

Po ju thate grekeve qe ne jemi Iliret dhe ju jeni Greket, eshte gabimi me i rende ne veshtrimin e historise, sepse Greket e rinj s'kane asnje lidhje me popullsite e vjetra qe popullonin territorin e tyre sot, pervecse gjuhes te shemtuar te Kishes, qe eshte imitimi me bastard i gjuhes se mrekullueshme pellazge.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#7

Post by alfeko sukaraku » Fri Aug 14, 2009 11:04 pm

KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#8

Post by Arta » Fri Aug 14, 2009 11:26 pm

Kete une e kam theksuar shume here, kur jetoja ne mes te Arvanitasve. Jo vetem qe te gjithe e dinin kush ishte aty i ardhur me vone dhe kush ishin vendas, por edhe gjuha e tyre, kuptohej, kush ishte me e vjeter nga menyra e te folurit dhe kush ishte me perpunuar ose me e re.
Sic theksoi edhe Zeus qe Shqiptaret kane pasur vale mbas vale ne ate zone, por kjo nuk ishte dicka e habitshme. Kete e vertetuam edhe me nje te fisit Muzakaj qe jetonte tani ne nje nga keto qytezat i cili tregonte per ardhjen e familjes se tyre mbas vdekjes se Skenderbeut ne ate rajon, por qe aty kishte Shqiptare ose Arvanitas te cilet ishin vendas.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#9

Post by Zeus10 » Sat Aug 15, 2009 2:38 am

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#10

Post by Patush » Mon Aug 17, 2009 3:23 am

Une mendoj qe emri me i mire i "Grekerve" eshte ti quajme ashtu siq i quajne historianet, "turq te qrishtere" sepse te tille jane, te ardhur nga po ato rrethana dhe ashtu flasin historianet qe madje ishin filogreke.

Hellenizmi pre mendimin tim mbase nuk ka filluar por ashtu siq eshte sot Amerikanizmi ku te bardhe. te verdhe, te zinje dhe te kuq identifikuhen me te njejtine emer, ashtu ka qene dhe Hellenizmi dhe eshte. Por amerikanet nuk jane aq te semure nga amnezia sa ta quajne vedin 100% homogjen kurse "rrepublika e turqve te qrishtere" po.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#11

Post by Patush » Mon Aug 17, 2009 3:32 am

Dhe kure ato te flasin per heroizem ndaj Turqeve, ndihmat e tyre per shkaterrimin e perandorise Osamane, etj etj,
atehere ju sjellim citime nga Historiane qe nuk jane "Alvano" ;) ku tregojne per vella miqesine e tyre turkoosmane dhe barbarizmin e tyre qe ushtronin ne popullsite e tjera.
Prandaj dhe shume Shqiptare pranonin te ktheheshin ne "myslimane" se sa te kishin dhe me te voglen marredhenie me kishen e mallkuar "greke".


The British Quarterly Review
By Robert Vaughan, Henry Allon page 200
Image
History of the Greek Revolution
By George Finlay


Published by W. Blackwood and sons, 1861

Original from the University of Michigan

page 13/14

"The primates in Greece formed a substitute for an aristocracy The real aristocracy of the Greek nation was exterminated by the Othoman conquest Its members were either slain by the Turks driven into exile or induced to embrace Mohammedanism Several apostates of distinguished Greek families obtained high rank in the sultan's service Mohammed II deliberately put to death every Greek who exercised any political influence as the simplest mode of establishing tranquillity in Greece and the torpid condition of Greek society for several generations attests the wisdom of his satanic policy The patronage of the Othoman government gradually created a Greek aristocracy of administrative agents and tax gatherers This aristocracy consisted of the phanariots at Constantinople and the codga bashees or primates in Greece. The moral and political position of this class has been well described by calling them a "kind of Christian Turks"
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#12

Post by Arta » Mon Aug 17, 2009 8:18 pm

Patush wrote:Une mendoj qe emri me i mire i "Grekerve" eshte ti quajme ashtu siq i quajne historianet, "turq te qrishtere" sepse te tille jane, te ardhur nga po ato rrethana dhe ashtu flasin historianet qe madje ishin filogreke.

Hellenizmi pre mendimin tim mbase nuk ka filluar por ashtu siq eshte sot Amerikanizmi ku te bardhe. te verdhe, te zinje dhe te kuq identifikuhen me te njejtine emer, ashtu ka qene dhe Hellenizmi dhe eshte. Por amerikanet nuk jane aq te semure nga amnezia sa ta quajne vedin 100% homogjen kurse "rrepublika e turqve te qrishtere" po.
Pikerisht Patush po beja debat sot me ate MultiArdan ose Elikron ne youtube, i cili po betohej edhe per koken e maceve, qe kombi grek ishte populli me homogjen. -haha- Por me vjen per te qeshur sidomos me disa nga keta minoritaret tane, sespe ai eshte minoritar nga Saranda, kur une kam shoqeri Greke ketu dhe ata e pranojne vete, qe kombi Grek eshte me i trazuari ne ate rajon. Jane vertet per te deshiruar.


Edhe Rusopontet, edhe arrixhinjte, edhe turqit, edhe vllehet, edhe Arvanitasit, edhe Philipinasit te cilet kane filluar te trazohen shume me ta keto kohet e fundit.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Besëdhash
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Fri Aug 14, 2009 4:49 pm
Gender: Male

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#13

Post by Besëdhash » Mon Aug 17, 2009 10:53 pm

Arta wrote:
Patush wrote:Une mendoj qe emri me i mire i "Grekerve" eshte ti quajme ashtu siq i quajne historianet, "turq te qrishtere" sepse te tille jane, te ardhur nga po ato rrethana dhe ashtu flasin historianet qe madje ishin filogreke.

Hellenizmi pre mendimin tim mbase nuk ka filluar por ashtu siq eshte sot Amerikanizmi ku te bardhe. te verdhe, te zinje dhe te kuq identifikuhen me te njejtine emer, ashtu ka qene dhe Hellenizmi dhe eshte. Por amerikanet nuk jane aq te semure nga amnezia sa ta quajne vedin 100% homogjen kurse "rrepublika e turqve te qrishtere" po.
Pikerisht Patush po beja debat sot me ate MultiArdan ose Elikron ne youtube, i cili po betohej edhe per koken e maceve, qe kombi grek ishte populli me homogjen. -haha- Por me vjen per te qeshur sidomos me disa nga keta minoritaret tane, sespe ai eshte minoritar nga Saranda, kur une kam shoqeri Greke ketu dhe ata e pranojne vete, qe kombi Grek eshte me i trazuari ne ate rajon. Jane vertet per te deshiruar.


Edhe Rusopontet, edhe arrixhinjte, edhe turqit, edhe vllehet, edhe Arvanitasit, edhe Philipinasit te cilet kane filluar te trazohen shume me ta keto kohet e fundit.

Dhe me humoristikja eshte se keta bastarde na akuzojne ne si vjedhes te identitetit te tyre.
Une u kyca ne forumin e tyre maceontheweb dhe ata nuk me lejonin te shprehesha me fyenin duke me detyruar te largohesha dhe jane ata frikacake qe nuk guxojne me u afru ketu.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#14

Post by Arta » Tue Aug 18, 2009 12:17 am

Besëdhash wrote: Dhe me humoristikja eshte se keta bastarde na akuzojne ne si vjedhes te identitetit te tyre.
Une u kyca ne forumin e tyre maceontheweb dhe ata nuk me lejonin te shprehesha me fyenin duke me detyruar te largohesha dhe jane ata frikacake qe nuk guxojne me u afru ketu.
Pikerisht Besëdhash, dhe kam ftuar shume nga ata te vijne tek ky forum dhe te shprehen lirshem per c'fare mendojne, dhe te diskutojme e te debaotjne, dhe te shikojme c'fare do te mesojme. Asnje nga ata nuk vijn, se e dine qe do ngelen me goje mbyllur, ashtu sic e mbyllin edhe atje.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Falmerayer dhe teza e tij.

#15

Post by alfeko sukaraku » Tue Aug 18, 2009 7:58 pm

Arta wrote:
Besëdhash wrote: Dhe me humoristikja eshte se keta bastarde na akuzojne ne si vjedhes te identitetit te tyre.
Une u kyca ne forumin e tyre maceontheweb dhe ata nuk me lejonin te shprehesha me fyenin duke me detyruar te largohesha dhe jane ata frikacake qe nuk guxojne me u afru ketu.
Pikerisht Besëdhash, dhe kam ftuar shume nga ata te vijne tek ky forum dhe te shprehen lirshem per c'fare mendojne, dhe te diskutojme e te debaotjne, dhe te shikojme c'fare do te mesojme. Asnje nga ata nuk vijn, se e dine qe do ngelen me goje mbyllur, ashtu sic e mbyllin edhe atje.
neve na intereson te ndricojm rrugen e shqiptaris.te nxjerrim mesime na e shkuara edhe te shikojm se c do bejm ne te ardhmen per rizgjimin e shqiptaris kudo ne ballkan
Mos harroni se ne kete rruge nuk na ndihmon as shteti shqiptare(mbi te cilin duhet te ushtrojm presion me dokumente) edhe as shkenca zyrtare shqiptare.

Te ndihmojm per ngritjen e urave miqsore mindis shqiptarve...Falmerayer ...pamvarsisht mospajtimit time ne disa pika me te.. na ka lene mbase shume te dhena per shqiptaret ne keto zona...te dhena qe duhet ti shohim me kujdes ..nje e nga nje edhe duhet te nxjerrim mesime nga gabimet e se shkuares ,ne menyre qe te mos na shfarrosin.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”