"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

A eshte Mali Athos nje Bizant ne miniature?

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

A eshte Mali Athos nje Bizant ne miniature?

#1

Post by Zeus10 » Sun Aug 05, 2012 2:31 pm

Kur kujtohem rreth egzistences se Malit Athos, gjithe mendimet e mija rrotullohen rreth idese se kjo qender e ultraortodoksise, eshte nje Bizant ne miniature. Ky vend me jep perfytirimin e Konstandinopojes se dikurshme, si nje vend ku intoleranca dhe obskurantizmi jane kryefjala e jetes se perditshme. Pavaresisht vlerave historike-fetare qe ky vend bart, ky 'vend-bodrum', me duket sikur gatuan gjithe djallezite dhe manipulimet ne kurriz te dijes, paqes dhe lirise. Nese Kostandinopoja e dikurshme ka qene nje vend kaq 'i zi' si ky, atehere rrenimi i saj me 1453 perben ndoshta, nje zhvillim pozitiv per njerezimin. Cili eshte mendimi tuaj?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: A eshte Mali Athos nje Bizant ne miniature?

#2

Post by Mallakastrioti » Sun Aug 05, 2012 2:43 pm

Ostrogorsky jep nje panorame interesante lidhur bizantit (edhe pse disa here eshte disi i njeanshem dhe ne nje mjegullsi kerkon te shpetoje etnosin grek apo sllav duke mos sjell fakte bindese si etnos i mirefillte), mendoj se sjell fakte interesante ne librin e tij "Historia e Perandorise Bizantine"
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: A eshte Mali Athos nje Bizant ne miniature?

#3

Post by ALBPelasgian » Mon Aug 06, 2012 9:40 am

Sikur ortodoksia e Konstandinopojes dhe Athosit te qendronin ne domenin religjioz, atehere cdo gje do te ishte ndryshe. Historikisht dihet qe ortodoksizmi ne Konstandinopoje u ka sherbyer prore perandoreve te ndryshem, duke u dhene jo vetem legjitimitetin e munguar por edhe mbeshtetje planeve djallezore. Kur kujtoj asgjesimin e pameshirshem te kultures dhe veprave monumentale te antikitetit, ku me pak e ku me shume kishin gisht perandoret bizantin atehere shkaterrimi i kesaj qendre obskurantiste s'ishte fare humbje e madhe.

Megjithate mali Athos ndryn ne vetevete fshehtesi te medha sa i perket historise mesjetare shqiptare. Vokopolous ne History of Macedonia ndricon faktin sesi ne Hilandar ekzistonin nja tri manastire te themeluara nga shqiptaret ortodoks. Jam i prirur te besoj se sikur te qemtoheshin arkivat e mbishkrimet e ketyre manastireve, atehere do te perplotesohej "hendeku" i errte qe ndan albanet e Ptolemeut me ata te Ataliatit e Komnenes.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”