"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#1

Post by Eduart » Sat Sep 01, 2012 7:57 am

Ky eshte nje shkrim qe e pata bere para pak vitesh ne replike ndaj romanit te z. Ben Blushi "Te jetosh ne Ishull"

Do deshiroja prej te gjithe antareve te Forumit qe para se te me replikojne, ta lexojne artikullin te gjithin dhe te mendojne rreth tij duke e lene anash per nje moment "Heroizimin" e Komandantit Shqiptar Gjergj Kastrioti. Dhe duke pare ne rezultatet e lufterave te tij.

Fillimisht e pranoj dhe admiroj Skenderbeun per artin e tij luftarak me te cilen nuk humbi asnje beteje. Pranoj gjithashtu se Skenderbeu ishte Shqiptar dhe jo grek apo serb sic duan disa te na e paraqesin.
Pranoj edhe se skenderbeu ka shpehur jo pak here virtyte te larta te Shqiptareve. Por jo pak here ka qene tunduar nga hipokrizia e Vatikanit per ta thyer besen shqiptare qe i kishte dhene Sulltanit.
Por gjithsesi ne kete analize Skenderbeu trajtohet edhe nga rezultatet qe ai ka prodhuar ne qendresen e tij.

le te fillojme me artikullin
________________________________________________________________________________
TE JETOSH NE ISHULL SI TE JETOSH NE KUBE

Nga Eduart Thartori

Nga: Eduart ThartoriNë fakt nuk dua këtu ta krahasoj Shqipërinë time me Kubën megjithëse këtë mundohen të na thonë të gjithë ata që shkruajnë dhe flasin për "krimin" që kanë bërë shqiptarët duke u kthyer në muslimanë. Megjithatë ashtu si kubanezët edhe shqiptarët kanë vuajtur prej kryeneçësisë së sundimtarëve të tyre. Këtu doja të bëja disa paralelizma rreth figurës së heroit të krishterimit, Skënderbeut me heroin e Komunizmit Fidelin. Princi i shqiptarëve siç e vetëquante veten Skënderbeu.

Komandanti shqiptar në fakt nuk kishte ndonjë ofertë më të mirë për popullin e tij, kur e detyroi të përballej me turqit në beteja të padobishme, duke sakrifikuar dhjetëra mijëra të rinj të aftë për luftë. Disa mund të thonë se ishte liria, oferta më e mirë që Skënderbeu mundi tu ofronte shqiptarëve. Por në fakt në atë kohë, trojet arbërore i ndanin sipas interesave të tyre serbët, venedikasit dhe bizantinët. Dhunën fetare, shqiptarët e kishin provuar para ardhjes së turqve. Dhuna atyre u vinte herë se ishin shqiptarë dhe jo serbë e as grekë dhe herë se nuk i përkisnin kishës serbe apo se nuk i përkisnin asaj romane apo nuk i përkisnin asaj bizantine. Skënderbeu duke e vendosur popullin e tij para ushtrisë turke, në të vërtetë jo se nuk pranonte që Arbëria të ishte e pushtuar, sepse tashmë venedikasit ishin në Krujë, në Shkodër e në vende të tjera. Ashtu sikurse serbët kishin pushtuar Vlorën e grekët disa zona në verilindje të vendit.

Bile Skënderbeu mendonte se kushdo mund ta merrte Krujën veç turqit jo. Meqë Skënderbeu nuk la një pasardhës të aftë për të trashëguar rezistencën e tij, ai e la atë nën kujdesin e venedikasve, bile edhe vetë Krujën e la nën kujdesin e tyre. Siç ishte në atë kohë edhe Shkodra, Lezha, bile edhe Durrësi.

Nuk ka qenë aspak e vërtetë se Skënderbeu ishte një kristian e devotshëm, sepse në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa dhe i penduar se e kishte thyer paktin e armëpushimit me Sulltan Fatihun. Ai u quajt Heroi i Krishterimit vetëm për të ngritur moralin e botës kristiane e cila kishte filluar ta humbte besimin se do ti bënin ballë superfuqisë së kohës. Atë e quajtën hero të krishterimit vetëm sepse bota kristiane kishte mbetur pa hero dhe u duhej një i tillë për të ngritur moralin tyre lart. Ata që e quajtën hero të krishterimit në fakt nuk e pretendonin veten shqiptarë dhe në shumicën e rasteve kanë qenë pushtues të këtyre trojeve.

Në fakt Skënderbeu ka qenë një prijës ambicioz i etur për pushtet. Ashtu sikurse kanë bërë shumë diktatorë në kohë të ndryshme dhe në vende të ndryshme.

Kur u dukën turqit në trojet e Arbërisë, atëherë shqiptarët u ndjenë të çliruar nga asimilimi i dhunshëm që përballeshin përditë nga fqinjët e tyre agresorë. Liria ka qenë më e prekshme në kohën e osmanëve se në kohërat para tyre, bile edhe pas tyre.

Nuk dua të flas shumë për romane e as për artikuj gazetash, bile as për ata që qëndrojnë pas tyre, sepse thjesht nuk e meritojnë interesimin e një njeriu normal. Në fakt kundër besimit të shqiptarëve vazhdimisht kanë shkruar shumë kalemxhinj analfabetë dhe inatçinj bile kështu ka ndodhur edhe në kohët e para të formimit të shtetit shqiptar, nga ata që nuk e donin këtë pavarësi. Doktor Adhamudhi njihet si një i tillë. Mirëpo ata vetëm se kanë hedhur ujin në hava dhe nuk kanë arritur në asnjë qëllim të tyre. Për ta, populli thotë një shprehje të zgjuar: Qentë le të lehin, karvani le të ecë përpara.

Ajo ku dua vërtetë të ndaloj është pikërisht tek kalorësit e botës, që me mënyrat e tyre asnjëherë normale janë bërë objekt diskutimi dhe janë përdorur politikisht për interesa të caktuara.

Jam munduar të bëj një paralelizëm të heroit të krishterimit, me heroin e komunizmit.

Që të dy këta njerëz, kanë rënë në sy të botës për rezistencën donkishotiane që i kanë bërë qytetërimeve të kohës së tyre. Në fakt në histori ka shumë donkishotër të tillë, edhe Sadami ishte një i tillë, po ashtu edhe Enveri e Chavezi që para se të mprehin shpatën kundër armiqve të tyre e kanë bërë këtë shumë më fort me popujt e vet.

Në fakt me Skënderbeun nuk kam asgjë sepse problemi i tij ka kohë që është neutralizuar dhe ajo që i ka mbetur është vetëm emri i tij, i cili përdoret shpesh sa herë që flitet për luftëra kryqëzatash bile edhe në kohët moderne. Nuk e kam me Gjergjin të birin e Gjonit sepse ai tashmë ka kaq shekuj që ka rënë në qetësi të përjetshme. Por unë e kam me këta Gjergjër bij donkishotësh dhe Janullatosish e Adhamudhësh që akoma u gënjen mendja se mund të ndryshojnë shqiptarin. E kam me ata që hedhin lart e poshtë slloganë të skaduar se gjoja feja e shqiptarit është shqiptaria. E kam edhe me ata që thonë të kthehemi në fenë e të parëve tanë.

Ata janë duke u bërë gazi botës. Janë ata që i këndojnë Europës dhe nuk e kanë kuptuar se janë ata njerëzit më të paintegruar në të. Le të mundohen të jenë më të freskët në gjykim.

Fideli i shkretë po vuan ditët e fundit me sëmundje ashtu si Gjergji lëngonte në shtrat. Në agoninë e tij Fideli sheh kalorësit e tij, sesi mbrojnë revolucionin dhe dalin kundër gjithë botës me shpatë të mprehur. Po ashtu bënte edhe Skënderbeu kur shihte kalorësit e tij tek luftonin me superfuqinë osmane. Por të dy ata të shkretë nuk e shihnin sesi refugjatë të shumtë kalonin telat me gjemba të kufirit për të kërkuar strehim politik tek armiku i tyre. E kam fjalën për të gjithë ata "tradhtarë", që e shikonin parajsën të cilën ua premtonte lideri i tyre, si ferrin prej të cilit vetëm iknin. Bizantinët ortodoksë e kanë deklaruar se është më e mirë çallma e turkut se kapela e Papës.

Të ishe shtetas osman, në atë kohë, për njerëzit e thjeshtë ka qenë sikur të ishe sot shtetas amerikan. Askush të mos e mohojë faktin se tek shumica e njerëzve ekziston ideja se të të bjerë lotaria amerikane, është sikur të ka rënë Bingo.

Atëherë perandoria e madhe osmane përfaqësonte zhvillimin më të madh të kohës, civilizimi dhe vlerat më të larta njerëzore. Ofertat që osmanët suportonin ishin oferta më e mirë që i paraqitej shqiptarit dhe jo vetëm. Ka qenë kryeneçësia e udhëheqësve të këtyre popujve, ajo që i ka privuar përherë ata nga ofertat që i ofroheshin nga qytetërimet e mëdha. Shqiptarët këtë e provuan për gati 50 vjet.

Këta që flasin se gjoja Skënderbeu pengoi vërshimin e Islamit drejt Europës. Në fakt nuk ka ndodhur ndonjëherë që ai të ishte pengesë serioze për përparimet e ushtrisë turke në Europë. Ajo ka qenë një perandori shumëkombëshe dhe nuk e kishte aspak problem rezistencën që e bënte Skënderbeu.

Ndërkohë që Skënderbeu luftonte për të mbrojtur malet e Shqipërisë ushtritë turke kishin arritur të futeshin në jugun e Italisë, në Bosnje, në Beograd dhe Huniadin e kishin nënshtruar. Për të mos folur për gjunjëzimin ekonomik që u kishte bërë Fatihu shteteve më të forta europiane duke marrë kolonitë e tyre në Azi dhe në ishujt grekë.

Të gjithë këta që pretendojnë sot se Islami ka hyrë me dhunë këtu në Shqipëri dhe se ne shqiptarët jemi konvertuar në muslimanë nën tehun e shpatës, janë po ata që për disa dollarë më shumë bëhen gramafonë të skaduar të propagandave dhe lobingjeve antishqiptare sot. Të gjithë këto pretendime nuk kanë asnjë argument edhe pse na sjellin aty këtu ndonjë rast sporadik të një dhune të përdorur në raste të veçanta nga ushtria turke me rezistencat që përballeshin në vende të ndryshme. Por asnjëherë nuk ka qenë çështja për konvertim fetar.

Le të diskutojmë diçka për fenomenin e konvertimit masivisht të shqiptarëve në Islam. Ai në fakt ka qenë oferta osmane që vinte përballë dhunës dhe presionit të serbëve dhe grekëve. Të ishe shqiptar në ato ditë, përbënte krim ndaj shtetit dhe damkoseshe në ballë në mënyrë që të të njihnin. Atëherë trojet shqiptare ishin nën sundimin barbar të mbretërisë serbe. Kështu të gjendur përballë dhunës dhe represionit serb, shqiptarët u bënë muslimanë dhe ruajtën emrin dhe identitetin e vet.

Oferta islame kishte përballë saj dy sfidueset e saj të vetme. Kishën bizantine dhe atë romane që në fakt me njëra tjetrën silleshin sikur të ishin dy shemra. Asnjë nga përfaqësuesit e këtyre dy kishave nuk punonte në të vërtetë për interesat e shqiptarëve. Në rastin më të keq ata ishin shtetas serbë, grekë apo venedikas që predikonin interesat e këtyre fuqive kundrejt interesave të këtij kombi të vuajtur. Ndërsa në rastin më të mirë ishin disa trushpëlarë me origjinë arbërore që predikonin më fort se kolegët e tyre të huaj. Prandaj përballë këtyre klerikëve, shqiptari nuk donte të ndërronte besën e tij, tashmë të njohur nga pjesa tjetër e botës. Në fakt shqiptari me tipin e tij nuk e ka honepsur dot servilizmin dhe hipokrizinë, kur përdorej fjala e Zotit për interesa sidomos të armiqve të tij. Megjithatë nuk dua ti përgjithësoj dhe do të isha i padrejtë me një pjesë jo të vogël klerikësh kristianë shqiptarë që kanë qenë objektivë në komentimin e fjalës së Zotit. Fjala e Zotit është drejtësi dhe sa herë që këta kanë predikuar me ndershmëri këtë fjalë kanë gëzuar respektin e besimtarëve të thjeshtë dhe mallkimin e eprorëve të tyre. Kjo ka bërë që në shumë raste të ndodhte që fshatra të tëra kristiane, qofshin ortodoksë apo katolikë të konvertoheshin në Islam masivisht me në krye priftin e kishës së tyre. Fakti që ata pranonin Islamin kishte të bënte edhe me autenticitetin e fjalës së Zotit që përfaqësohej me Islamin dhe që siç e cituam më sipër do të thoshte drejtësi.

Në Europën e atyre viteve nuk mund të konceptohej dot se një i bardhë dhe një i zi mund të ishin të barabartë, nuk kuptohej sesi një i varfër dhe një i pasur mund të qëndronin në të njëjtin rresht dhe të luteshin së bashku, tek një Zot i vetëm. Nuk kuptohej dot se në pasurinë e të pasurit kishte një pjesë të saj që duhej të shkonte në dobi të të varfrit. Nuk kuptohej dot sesi femra kishte të njëjtat të drejta si burri dhe se ajo ishte njeri ashtu sikurse burri dhe ishte po aq e pafajshme ashtu sikurse burri dhe jo një djall apo një levë e djallit siç predikonte kisha.

Në ato vite e vetmja perandori që përfaqësonte dhe mbronte me ligj të drejtat e njeriut, ishte perandoria osmane që kishte kushtetutë Kur'anin.

Nëse osmanët e sollën me dhunë Islamin në trojet shqiptare, atëherë pse nuk e bënë të njëjtën gjë me kristianët që i kishin në zemër të kryeqytetit të tyre. Përkundrazi ata jo vetëm që këtë nuk e kanë bërë, por u kujdesën që patriarkana të konsolidohej dhe të arrinte të tilla pozita që kurrë nuk i kishte gëzuar më parë nën sundimin bizantin. Megjithëse ngjan paksa në kontrast, por Sulltani e përkrahu më shumë patriarkanën sesa Perandori bizantin. Sulltan Fatihu do ti drejtohej patriarkut ortodoks në momentin e shugurimit të këtij të fundit në Stamboll, me këto fjalë: " Genadius ti që sot je Patriarku i kishës bizantine. Zoti të ruajtë. Kij besim në miqësinë dhe mbështetjen time. Ti do t`i kesh të gjitha të drejtat dhe privilegjet që kanë patur paraardhësit e tu ".

Nga ana tjetër kisha romane përjetonte ditët e saj të lavdishme, kur premtonte dhe ndante kupona me të cilat mund të blihej një vend në parajsë nëse pasanikët europianë do të kontribuonin me ushtarë nga skllevërit e tyre bujq, nëpër fushatat e kryqëzatave të njohura tashmë për masakrat e tyre ndaj njerëzimit (muslimanëve) në vendet e Lindjes së Mesme. Papati ishte i mbuluar me korrupsion dhe materializëm aq sa papët kishin dalë nga spiritualiteti i tyre dhe ishin bërë më materialistë sesa matrapazët hebrenj.

Në këtë realitet jetonte dhe vepronte edhe heroi i krishterimit Gjergj Kastrioti.

Po çfarë në të vërtetë mbronte Skënderbeu?

Çfarë në të vërtetë mbron sot Fidel Kastro?

Çfarë në të vërtetë mbrojti me aq zell edhe xhaxhi Enver Hoxha?

Çfarë në të vërtetë mbrojti Sadam Husejni?

Çfarë në të vërtetë mbrojti Kadafi?

Çfarë në të vërtetë mbron Janullatosi?

Çfarë në të vërtetë mbron Kadareja?

Çfarë në të vërtetë mbrojnë këta Blushër?

Ata të gjithë kanë patur vetëm një qëllim të cilin e kanë mbrojtur me çdo kusht bile edhe duke vrarë e prerë njerëzit e tyre më të afërt. Kanë me kulmin e fanatizmit që të errëson sytë, kanë mbrojtur babëzinë e tyre për pushtet dhe para. Kështu ka qenë dhe do të jetë në intervalin e historisë dhe ajo vazhdimisht na jep leksione të cilat shpeshherë janë të dhimbshme sa herë ne na shpëlajnë trutë me slloganë snobë se gjoja:

Në emër të popullit!

Se feja e shqiptarit është shqiptaria!

Se feja është opium!

Se Partia është mbi të gjitha!

Se shqiptari duhet të kthehet në fenë e të parëve të tyre!

Se shqiptarët u bënë muslimanë me dhunë!

Se të jesh musliman do të thotë të jesh i vjetëruar!

Se Europa na do të krishterë! Etj.

Këto janë të gjitha propagandë e bërë nga njerëz të paguar, të cilët nuk njohin Zot dhe as interesa kombëtare. Të tillë njerëz janë diktatorë dhe pjella diktaturash të mbajtura në këmbë me kufoma njerëzish të pafajshëm. Të tillë njerëz janë shërbëtorë, të cilët për disa dollarë më shumë janë gati që masa të tëra njerëzish ti çojnë drejt asimilimit nën tehun e shpatës.( Myftaraj bente thirrje ne shporrjen e muslimaneve nga trojet amtare )

Pak rëndësi kanë që ata janë njerëz me të drejtë për të jetuar.

Pak rëndësi kanë nëse ata që shiten janë të një gjaku me këta matrapazë.

Pak rëndësi ka nëse ato që shiten janë trojet e hershme të stërgjyshërve të tyre.

Mesazhi im për këta donkishotër, Gjergjër, fidelër, sadamër, enverër, janulla-tosër dhe adhamudhër e blushër është: Boll e shitët veten dhe vendin tuaj, kujtoni turpin që një ditë do të lini më pas tek të gjithë ata që do t'u kujtojnë, nëse një ditë do t'u kujtojë kush. Mos luani me shqiptarin se nuk jua ka ngenë kush.

Të ishte për këta nuk do të kishim rilindje dhe as ditë flamuri, nuk do të kishim emër shqiptari nuk do të quheshim Ilir dhe as Besnik por do të quheshim Sllobodan dhe Janullatos. Ilir dhe Besnik u quajtën të gjithë ata bij të Hasanit, Osmanit dhe Muhamedit. Sikur të quheshin baballarët tanë Gjergj kastriotër, Sllobodan apo Janullatos, nuk kishin për të na vendosur ne emrat Ilir, Genti, Gëzim dhe Besmir. Por Zoti nuk e ka thënë dhe kurrë mos e thëntë këtë gjë për shqiptarët.

Shumica e atyre që themeluan rilindjen kombëtare dhe dhanë jetën për të, ishin me çallma në kokë. Lidhja e parë kombëtare shqiptare ishte lidhja e Prizrenit dhe u mbajt në një xhami të qytetit të Prizrenit.

Nëse ju mendoni se duke iu shitur grekëve apo serbëve dhe duke mos qenë muslimanë, populli shqiptar do të shkojë drejt Europës. Atëherë po ju tregoj një fakt të cilin ju duhet me dhimbje ta pranoni. Europa po bëhet muslimane shumë më shpejt se u bënë shqiptarët para pesë shekujsh. Megjithëse ju nuk e pëlqeni këtë gjë. Atje po shiten kishat sepse nuk kanë më besimtarë që ti frekuentojnë dhe po kthehen në Xhamia. Europianët e lirë sidomos ata të shkolluarit vazhdimisht po e pranojnë Islamin për shkak të ofertës që ekziston tek ky besim ndryshe nga besimet e tjera. Ndërsa kisha vazhdon të jetë e zhytur në një krizë të thellë identiteti me skandalet e saj të imoralitetit kudo në perëndim. Kështu ka qenë edhe atëherë kur shqiptarët janë konvertuar në Islam. Edhe në Greqi, shteti më i paintegruar me kulturë europiane e cila ka hyrë në këtë union vetëm prej disa interesave strategjike të superfuqive dhe aspak se ka integritetin e një kombi të civilizuar. Është ky shtet ku liritë e besimit nuk njihen dhe konsiderohet se është shteti më fanatik në botë për liritë fetare, shumë shpejt do të bëhet me një xhami madhështore në zemër të Athinës.

Është e kotë të mbulosh diellin me pluhur, sepse në fund ai të bie mbi kokë.

Së fundi mesazhi im për shqiptarët e mi është që ata të rikthehen në besën e tyre sepse duke patur besë, kanë besim, dhe duke patur besim janë të lirë dhe nuk i nënshtrohen askujt veç Zotit. Sigurisht që ata nuk duan dhe nuk ia kanë ngenë të merren me këta papagallë që përsërisin atë çka armiqtë e shqiptarëve e kanë lakmuar vazhdimisht, trojet tona. Shqiptarët janë të zënë duke plotësuar standartet e kërkuara nga unioni europian. Megjithëse shumë prej tyre i kanë plotësuar shumë më përpara bile edhe para shumë popujve që aderojnë në Union. Nuk duhet të harrojnë se janë dy nga standartet më të rëndësishme që shqiptari i ka, bile edhe për ti eksportuar. I pari është institucioni i besës së shqiptarit me të cilën janë lavdëruar nga Bajroni dhe shumë albanologë të tjerë ndër shekuj. Bile me besë janë të lavdëruar dhe të dashur edhe nga Zoti. Gjithashtu edhe toleranca fetare është njëri nga standartet më të rëndësishme të kërkuara dhe që shqiptarët i kanë plotësuar shumë më përpara se kombet e tjera europiane. Sigurisht rolin më të rëndësishëm në mbarëvajtjen dhe vazhdueshmërinë e tolerancës fetare e ka luajtur shumica muslimane, ajo shumicë që orvaten të na e cilësojnë si të keqen e madhe. Shqiptarët do të plotësonin edhe shumë standarte të tjera shumë më përpara, sikur të mos kishin mbi shpinën e tyre të instaluar shushunja dhe parazitë grekë të cilët vijnë gjoja në emër të Zotit, por vetëm Zotin nuk e predikojnë. Ata gjithmonë përpiqen ta destabilizojnë këtë vend në interes të helenizimit. Ky shtet na ka rënë për pjesë ta kemi fqinj, por që asnjëherë nuk ka dashur fqinjësi të mirë me tokën arbërore. Nëse shikohet kërcënimi, gjeografikisht dhe politikisht ai nuk na vjen as nga turqit e as nga arabët, bile as edhe nga perëndimorët. I vetmi kërcënim i trojeve arbërore është nga fqinjët e tij dhe ky kërcënim ka qenë i vazhdueshëm në shekuj.

Në fund po e mbyllim me citimin e Isac Taylor, një ish kryetar i kishës anglikane.

[Feja islame është përhapur nga Marakeshi në Xhava, nga Zanzibari në Kinë. Feja Islame paraqitet si feja më e mirë për pastrimin moral të popujve në përparimin e tyre. Feja kristiane nuk e ka atë forcë. Islami i ka kontribuar qytetërimi njerëzor më shumë se krishterimi. Në popujt ku ka depërtuar Islami, janë zhdukur shumë vese barbare si: Adhurimi i idhujve, ngrënia e mishit të njeriut, vrasja e foshnjave të gjalla; dhe në vend të tyre janë sjellë virtyte të larta si: Pastërtia, dinjiteti, bujaria. Mikpritja tek muslimanët konsiderohet si Obligim fetar. Me shfaqen e Islamit filluan të zhduken veset e shoqërisë njerëzore si: Alkooli, kumari etj. Islami e ngriti dhe lartësoi nderin e gruas dhe e bëri atë ndër obligimet më të shkëlqyera. Kurse sadakanë dhe këshillën ndaj njëri –tjetrit dhe dashurinë vëllazërore i bëri gjithashtu obligime të rëndësishme.]

PS:
Artikullin e gjeni edhe ne blogun tim te botuar para disa kohesh

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#2

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 01, 2012 8:12 am

E lash pergjysem artikullin (ne se do e quanim te tille), pasi nuk shoh referenca apo burime ne çka kerkon te sjellesh. Perhere kur merret nje nisme e tille, pra te publikohet nje artikull sado i i thjeshte qofte, rregulli i pare eshte mbeshtetja ne burime historike, ndryshe kemi te bejme thjesht me mendime personale dhe nje- anshmeri . Gjithsesi ne kohen e Kastriotit nuk ekzistonin bizantinet sa per dijeni dhe je gabim kur shkruan "trojet arbërore i ndanin sipas interesave të tyre serbët, venedikasit dhe bizantinët."
Bizanti e kish humbur kontrollin ne Ballkan me kohe dhe ishte tkurrur tejemase dhe po luftonte te mbante Kostandinopojen e cila perfundimisht pushtohet ne vitin 1453 (Burimi, lexo:Georg Ostrogorsky. Storia dell'Impero bizantino. Torino, Einaudi 1968.)
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#3

Post by Eduart » Sat Sep 01, 2012 8:19 am

Mallakastrioti wrote:E lash pergjysem artikullin (ne se do e quanim te tille), pasi nuk shoh referenca apo burime ne çka kerkon te sjellesh. Perhere kur merret nje nisme e tille, pra te publikohet nje artikull sado i i thjeshte qofte, rregulli i pare eshte mbeshtetja ne burime historike, ndryshe kemi te bejme thjesht me mendime personale dhe nje- anshmeri . Gjithsesi ne kohen e Kastriotit nuk ekzistonin bizantinet sa per dijeni dhe je gabim kur shkruan "trojet arbërore i ndanin sipas interesave të tyre serbët, venedikasit dhe bizantinët."
Bizanti e kish humbur kontrollin ne Ballkan me kohe dhe ishte tkurrur tejemase dhe po luftonte te mbante Kostandinopojen (e cila perfundimisht pushtohet ne vitin 1453 (Burimi, lexo:Georg Ostrogorsky. Storia dell'Impero bizantino. Torino, Einaudi 1968.)

Kij durimin dhe lexoje deri ne fund !

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#4

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 01, 2012 8:22 am

Jo Eduart nuk mund te lexohet deri ne fund pikerisht sepse mungojne burimet historike dhe ti kalon prej aspektit historik (te keshtuquajtur), ne propagande fetare islamike. Si mund te quhet diçka e tille publikim historik?
Tek e fundit ky "artikull" si qellim kryesor ka propagandimin fetar dhe jo anen historike.
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#5

Post by Eduart » Sat Sep 01, 2012 8:27 am

Mallakastrioti wrote:Jo Eduart nuk mund te lexohet deri ne fund pikerisht sepse mungojne burimet historike dhe ti kalon prej aspektit historik (te keshtuquajtur), ne propagande fetare islamike. Si mund te quhet diçka e tille publikim historik?
Tek e fundit ky "artikull" si qellim kryesor ka propagandimin fetar dhe jo anen historike.


Je i lire te mos e lexosh !

Ndersa une po bej thjesht vleresimin e figures se Gjergj kastriotit dhe kaq. E kam kapur edhe nga ana historike, edhe nga ajo fetare. Per referencat eshte gjeja me e thjeshte per ti gjetur. Thjesht nuk i pata hyre gjetjes se tyre ne kohen kur e shkruaja kete artikull, sepse thjesht po replikoja me Ben Blushin.

Por referencat gjenden shume kollaj madje i kam edhe literaturen nga e kam marre informacionin (te gjitha i kam ne shtepi dhe po qe nevoja i shenoj edhe referencat perkatese)

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#6

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 01, 2012 8:30 am

Sigurisht qe duhen referencat apo burimet dhe kur ti sjellesh atehere mund te diskutohet çka ke shkruar, ndryshe kalohet thjesht ne mendim personal dhe sharlatanizem!
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#7

Post by Eduart » Sat Sep 01, 2012 8:35 am

Mallakastrioti wrote:Sigurisht qe duhen referencat apo burimet dhe kur ti sjellesh atehere mund te diskutohet çka ke shkruar, ndryshe kalohet thjesht ne mendim personal dhe sharlatanizem!

Atehere problemi behet edhe me i lehte per mua. Vetem se pastaj dua prej teje dhe te gjithe antareve te tjere qe ta gjykojne kete artikull me ftohtesine e mendimit dhe jo mllefit.

Atehere mendoj se shume shpejt do e pasuroj me referenca sepse i mbaj mend edhe numrat e faqeve ne librat ku i kam marre ato.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#8

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 01, 2012 8:38 am

Pranoj edhe se skenderbeu ka shpehur jo pak here virtyte te larta te Shqiptareve. Por jo pak here ka qene tunduar nga hipokrizia e Vatikanit per ta thyer besen shqiptare qe i kishte dhene Sulltanit.-NJE MANIPULIM I MIREFILLTE, PASI SHQIPTARET ISHIN TE KRISHTERE NE ATE KOHE. KU MBESHTETESH NE NJE THENIE TE TILLE(REFERENCA')

Por gjithsesi ne kete analize Skenderbeu trajtohet edhe nga rezultatet qe ai ka prodhuar ne qendresen e tij.

-NUK MUND TE ANALIZOHET PA BURIME HISTORIKE!

le te fillojme me artikullin
________________________________________________________________________________

Këtu doja të bëja disa paralelizma rreth figurës së heroit të krishterimit, Skënderbeut me heroin e Komunizmit Fidelin. Princi i shqiptarëve siç e vetëquante veten Skënderbeu.

-PASI SHQIPTARET NUK ISHIN KTHYER ENDE NE FENE ISLAME DHE ISHIN ENDE TE KRISHTERE NE ATE KOHE!

Bile Skënderbeu mendonte se kushdo mund ta merrte Krujën veç turqit jo. Meqë Skënderbeu nuk la një pasardhës të aftë për të trashëguar rezistencën e tij, ai e la atë nën kujdesin e venedikasve, bile edhe vetë Krujën e la nën kujdesin e tyre. Siç ishte në atë kohë edhe Shkodra, Lezha, bile edhe Durrësi.

-KU MBESHTETESH NE KETE POHIM APO CILA REFERENCE?

Nuk ka qenë aspak e vërtetë se Skënderbeu ishte një kristian e devotshëm, sepse në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa dhe i penduar se e kishte thyer paktin e armëpushimit me Sulltan Fatihun.

-KUR TE SJELLESH REFERENCAT PER CKA KERKON TE MBESHTETESH, UNE DO SJELL ORIGJINALET CKA ESHTE THENE DHE SHKRUAR LIDHUR VDEKJES SE KASTRIOTIT NE VATIKAN
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#9

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 01, 2012 8:44 am

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Sigurisht qe duhen referencat apo burimet dhe kur ti sjellesh atehere mund te diskutohet çka ke shkruar, ndryshe kalohet thjesht ne mendim personal dhe sharlatanizem!

Atehere problemi behet edhe me i lehte per mua. Vetem se pastaj dua prej teje dhe te gjithe antareve te tjere qe ta gjykojne kete artikull me ftohtesine e mendimit dhe jo mllefit.

Atehere mendoj se shume shpejt do e pasuroj me referenca sepse i mbaj mend edhe numrat e faqeve ne librat ku i kam marre ato.
E pranojme kete "sfide" me teje deshire, Eduart, pasi je ne vendin e duhur ku sillen referencat dhe burimet historike. Deri ne prove te kundert, kur te vendosesh ne kete "analize" burimet apo referencat, mendoj se ketu vetem ke shprehur mendime te tua personale me qellime propagandimi fetar.
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#10

Post by Sally » Sat Sep 01, 2012 9:39 am

  GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?  


Shume, sepse vetem veprat e nje heroi te madh do vazhdonin edhe mbas vdekjes se tij.


Luftrat shqiptaro-turke pas vdekjes se Skenderbeut... viewtopic.php?f=38&t=4762

Mos duhet te quajme edhe keta shqiptare tradhetare te kombit, pse luftuan kunder .....?
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#11

Post by Eduart » Sat Sep 01, 2012 12:24 pm

TE JETOSH NE ISHULL SI TE JETOSH NE KUBE

Nga Eduart Thartori

Nga: Eduart ThartoriNë fakt nuk dua këtu ta krahasoj Shqipërinë time me Kubën megjithëse këtë mundohen të na thonë të gjithë ata që shkruajnë dhe flasin për "krimin" që kanë bërë shqiptarët duke u kthyer në muslimanë. Megjithatë ashtu si kubanezët edhe shqiptarët kanë vuajtur prej kryeneçësisë së sundimtarëve të tyre. Këtu doja të bëja disa paralelizma rreth figurës së heroit të krishterimit, Skënderbeut me heroin e Komunizmit Fidelin. Princi i shqiptarëve siç e vetëquante veten Skënderbeu.

Komandanti shqiptar në fakt nuk kishte ndonjë ofertë më të mirë për popullin e tij, kur e detyroi të përballej me turqit në beteja të padobishme, duke sakrifikuar dhjetëra mijëra të rinj të aftë për luftë. Disa mund të thonë se ishte liria, oferta më e mirë që Skënderbeu mundi tu ofronte shqiptarëve. Por në fakt në atë kohë, trojet arbërore i ndanin sipas interesave të tyre serbët, venedikasit dhe bizantinët. Dhunën fetare, shqiptarët e kishin provuar para ardhjes së turqve. Dhuna atyre u vinte herë se ishin shqiptarë dhe jo serbë e as grekë dhe herë se nuk i përkisnin kishës serbe apo se nuk i përkisnin asaj romane apo nuk i përkisnin asaj bizantine.
(referohu ne: E verteta e Islamit nder shqiptare. dr Milazim Krasniqi f. 10-11. Per kete flet edhe Noel Malcolm nga i cili referohet edhe autori)

Skënderbeu duke e vendosur popullin e tij para ushtrisë turke, në të vërtetë jo se nuk pranonte që Arbëria të ishte e pushtuar, sepse tashmë venedikasit ishin në Krujë, në Shkodër e në vende të tjera. Ashtu sikurse serbët kishin pushtuar disa zona në verilindje të vendit dhe grekët Vlorën.

Bile Skënderbeu mendonte se kushdo mund ta merrte Krujën veç turqit jo. Meqë Skënderbeu nuk la një pasardhës të aftë për të trashëguar rezistencën e tij, ai e la atë nën kujdesin e venedikasve, bile edhe vetë Krujën e la nën kujdesin e tyre. Siç ishte në atë kohë edhe Shkodra, Lezha, bile edhe Durrësi.

Nuk ka qenë aspak e vërtetë se Skënderbeu ishte një kristian e devotshëm, sepse në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa dhe i penduar se e kishte thyer paktin e armëpushimit me Sulltan Fatihun.
(P.Fall. I rapporti Italo-albanesi intorno alla meta del secolo XV nr LXXVII)
Ai u quajt Heroi i Krishterimit vetëm për të ngritur moralin e botës kristiane e cila kishte filluar ta humbte besimin se do ti bënin ballë superfuqisë së kohës. Atë e quajtën hero të krishterimit vetëm sepse bota kristiane kishte mbetur pa hero dhe u duhej një i tillë për të ngritur moralin tyre lart. Ata që e quajtën hero të krishterimit në fakt nuk e pretendonin veten shqiptarë dhe në shumicën e rasteve kanë qenë pushtues të këtyre trojeve.

Në fakt Skënderbeu ka qenë një prijës ambicioz i etur për pushtet. Ashtu sikurse kanë bërë shumë diktatorë në kohë të ndryshme dhe në vende të ndryshme.

Kur u dukën turqit në trojet e Arbërisë, atëherë shqiptarët u ndjenë të çliruar nga asimilimi i dhunshëm që përballeshin përditë nga fqinjët e tyre agresorë. Liria ka qenë më e prekshme në kohën e osmanëve se në kohërat para tyre, bile edhe pas tyre.

Nuk dua të flas shumë për romane e as për artikuj gazetash, bile as për ata që qëndrojnë pas tyre, sepse thjesht nuk e meritojnë interesimin e një njeriu normal. Në fakt kundër besimit të shqiptarëve vazhdimisht kanë shkruar shumë kalemxhinj analfabetë dhe inatçinj bile kështu ka ndodhur edhe në kohët e para të formimit të shtetit shqiptar, nga ata që nuk e donin këtë pavarësi. Doktor Adhamudhi njihet si një i tillë. Mirëpo ata vetëm se kanë hedhur ujin në hava dhe nuk kanë arritur në asnjë qëllim të tyre. Për ta, populli thotë një shprehje të zgjuar: Qentë le të lehin, karvani le të ecë përpara.

Ajo ku dua vërtetë të ndaloj është pikërisht tek kalorësit e botës, që me mënyrat e tyre asnjëherë normale janë bërë objekt diskutimi dhe janë përdorur politikisht për interesa të caktuara.

Jam munduar të bëj një paralelizëm të heroit të krishterimit, me heroin e komunizmit.

Që të dy këta njerëz, kanë rënë në sy të botës për rezistencën donkishotiane që i kanë bërë qytetërimeve të kohës së tyre. Në fakt në histori ka shumë donkishotër të tillë, edhe Sadami ishte një i tillë, po ashtu edhe Enveri e Chavezi që para se të mprehin shpatën kundër armiqve të tyre e kanë bërë këtë shumë më fort me popujt e vet.

Në fakt me Skënderbeun nuk kam asgjë sepse problemi i tij ka kohë që është neutralizuar dhe ajo që i ka mbetur është vetëm emri i tij, i cili përdoret shpesh sa herë që flitet për luftëra kryqëzatash bile edhe në kohët moderne. Nuk e kam me Gjergjin të birin e Gjonit sepse ai tashmë ka kaq shekuj që ka rënë në qetësi të përjetshme. Por unë e kam me këta Gjergjër bij donkishotësh dhe Janullatosish e Adhamudhësh që akoma u gënjen mendja se mund të ndryshojnë shqiptarin. E kam me ata që hedhin lart e poshtë slloganë të skaduar se gjoja feja e shqiptarit është shqiptaria. E kam edhe me ata që thonë të kthehemi në fenë e të parëve tanë.

Ata janë duke u bërë gazi botës. Janë ata që i këndojnë Europës dhe nuk e kanë kuptuar se janë ata njerëzit më të paintegruar në të. Le të mundohen të jenë më të freskët në gjykim.

Fideli i shkretë po vuan ditët e fundit me sëmundje ashtu si Gjergji lëngonte në shtrat. Në agoninë e tij Fideli sheh kalorësit e tij, sesi mbrojnë revolucionin dhe dalin kundër gjithë botës me shpatë të mprehur. Po ashtu bënte edhe Skënderbeu kur shihte kalorësit e tij tek luftonin me superfuqinë osmane. Por të dy ata të shkretë nuk e shihnin sesi refugjatë të shumtë kalonin telat me gjemba të kufirit për të kërkuar strehim politik tek armiku i tyre. E kam fjalën për të gjithë ata "tradhtarë", që e shikonin parajsën të cilën ua premtonte lideri i tyre, si ferrin prej të cilit vetëm iknin. Bizantinët ortodoksë e kanë deklaruar se është më e mirë çallma e turkut se kapela e Papës.

Të ishe shtetas osman, në atë kohë, për njerëzit e thjeshtë ka qenë sikur të ishe sot shtetas amerikan. Askush të mos e mohojë faktin se tek shumica e njerëzve ekziston ideja se të të bjerë lotaria amerikane, është sikur të ka rënë Bingo.

Atëherë perandoria e madhe osmane përfaqësonte zhvillimin më të madh të kohës, civilizimi dhe vlerat më të larta njerëzore. Ofertat që osmanët suportonin ishin oferta më e mirë që i paraqitej shqiptarit dhe jo vetëm. Ka qenë kryeneçësia e udhëheqësve të këtyre popujve, ajo që i ka privuar përherë ata nga ofertat që i ofroheshin nga qytetërimet e mëdha. Shqiptarët këtë e provuan për gati 50 vjet.

Këta që flasin se gjoja Skënderbeu pengoi vërshimin e Islamit drejt Europës. Në fakt nuk ka ndodhur ndonjëherë që ai të ishte pengesë serioze për përparimet e ushtrisë turke në Europë. Ajo ka qenë një perandori shumëkombëshe dhe nuk e kishte aspak problem rezistencën që e bënte Skënderbeu.

Ndërkohë që Skënderbeu luftonte për të mbrojtur malet e Shqipërisë ushtritë turke kishin arritur të futeshin në jugun e Italisë, në Bosnje, në Beograd dhe Huniadin e kishin nënshtruar. Për të mos folur për gjunjëzimin ekonomik që u kishte bërë Fatihu shteteve më të forta europiane duke marrë kolonitë e tyre në Azi dhe në ishujt grekë.

Të gjithë këta që pretendojnë sot se Islami ka hyrë me dhunë këtu në Shqipëri dhe se ne shqiptarët jemi konvertuar në muslimanë nën tehun e shpatës, janë po ata që për disa dollarë më shumë bëhen gramafonë të skaduar të propagandave dhe lobingjeve antishqiptare sot. Të gjithë këto pretendime nuk kanë asnjë argument edhe pse na sjellin aty këtu ndonjë rast sporadik të një dhune të përdorur në raste të veçanta nga ushtria turke me rezistencat që përballeshin në vende të ndryshme. Por asnjëherë nuk ka qenë çështja për konvertim fetar.

Le të diskutojmë diçka për fenomenin e konvertimit masivisht të shqiptarëve në Islam. Ai në fakt ka qenë oferta osmane që vinte përballë dhunës dhe presionit të serbëve dhe grekëve. Të ishe shqiptar në ato ditë, përbënte krim ndaj shtetit dhe damkoseshe në ballë në mënyrë që të të njihnin. Atëherë trojet shqiptare ishin nën sundimin barbar të mbretërisë serbe. Kështu të gjendur përballë dhunës dhe represionit serb, shqiptarët u bënë muslimanë dhe ruajtën emrin dhe identitetin e vet.
(referohu ne: E verteta e Islamit nder shqiptare. dr Milazim Krasniqi f. 13. Per kete flet edhe Evlija Celebiu ne shek 17-te nga i cili referohet edhe autori)


Oferta islame kishte përballë saj dy sfidueset e saj të vetme. Kishën bizantine dhe atë romane që në fakt me njëra tjetrën silleshin sikur të ishin dy shemra. Asnjë nga përfaqësuesit e këtyre dy kishave nuk punonte në të vërtetë për interesat e shqiptarëve. Në rastin më të keq ata ishin shtetas serbë, grekë apo venedikas që predikonin interesat e këtyre fuqive kundrejt interesave të këtij kombi të vuajtur. Ndërsa në rastin më të mirë ishin disa trushpëlarë me origjinë arbërore që predikonin më fort se kolegët e tyre të huaj. Prandaj përballë këtyre klerikëve, shqiptari nuk donte të ndërronte besën e tij, tashmë të njohur nga pjesa tjetër e botës. Në fakt shqiptari me tipin e tij nuk e ka honepsur dot servilizmin dhe hipokrizinë, kur përdorej fjala e Zotit për interesa sidomos të armiqve të tij. Megjithatë nuk dua ti përgjithësoj dhe do të isha i padrejtë me një pjesë jo të vogël klerikësh kristianë shqiptarë që kanë qenë objektivë në komentimin e fjalës së Zotit. Fjala e Zotit është drejtësi dhe sa herë që këta kanë predikuar me ndershmëri këtë fjalë kanë gëzuar respektin e besimtarëve të thjeshtë dhe mallkimin e eprorëve të tyre. Kjo ka bërë që në shumë raste të ndodhte që fshatra të tëra kristiane, qofshin ortodoksë apo katolikë të konvertoheshin në Islam masivisht me në krye priftin e kishës së tyre. Fakti që ata pranonin Islamin kishte të bënte edhe me autenticitetin e fjalës së Zotit që përfaqësohej me Islamin dhe që siç e cituam më sipër do të thoshte drejtësi.
(Volter, Traktat mbi tolerancen, cituar nga Prof Sherif Delvina ne librin e tij E verteta mbi Epirin. Tirane 1999 F. 303)
(referohu gjithashtu edhe ne fermanin e sulltan Selimit te dyte me 7 maj 1572. Gjendet ne arkivat e ministrise se Puneve te jashteme te Turqise, cituar gjithashtu ne Origjina,ndikimi dhe aktualiteti i Qemalizmit. Shtepia botuese Koha, Tirane 1998 F. 64)
(referohu gjithashtu edhe ne librin Islami ne shqiperi gjate shekujve, te autorit Ali M. Basha ne f. 60 )

Në Europën e atyre viteve nuk mund të konceptohej dot se një i bardhë dhe një i zi mund të ishin të barabartë, nuk kuptohej sesi një i varfër dhe një i pasur mund të qëndronin në të njëjtin rresht dhe të luteshin së bashku, tek një Zot i vetëm. Nuk kuptohej dot se në pasurinë e të pasurit kishte një pjesë të saj që duhej të shkonte në dobi të të varfrit. Nuk kuptohej dot sesi femra kishte të njëjtat të drejta si burri dhe se ajo ishte njeri ashtu sikurse burri dhe ishte po aq e pafajshme ashtu sikurse burri dhe jo një djall apo një levë e djallit siç predikonte kisha.

Në ato vite e vetmja perandori që përfaqësonte dhe mbronte me ligj të drejtat e njeriut, ishte perandoria osmane që kishte kushtetutë Kur'anin.

Nëse osmanët e sollën me dhunë Islamin në trojet shqiptare, atëherë pse nuk e bënë të njëjtën gjë me kristianët që i kishin në zemër të kryeqytetit të tyre. Përkundrazi ata jo vetëm që këtë nuk e kanë bërë, por u kujdesën që patriarkana të konsolidohej dhe të arrinte të tilla pozita që kurrë nuk i kishte gëzuar më parë nën sundimin bizantin. Megjithëse ngjan paksa në kontrast, por Sulltani e përkrahu më shumë patriarkanën sesa Perandori bizantin. Sulltan Fatihu do ti drejtohej patriarkut ortodoks në momentin e shugurimit të këtij të fundit në Stamboll, me këto fjalë: " Genadius ti që sot je Patriarku i kishës bizantine. Zoti të ruajtë. Kij besim në miqësinë dhe mbështetjen time. Ti do t`i kesh të gjitha të drejtat dhe privilegjet që kanë patur paraardhësit e tu ".
(Referohu ne http://orthodoxwiki.org/Gennadius_Scholarius)

Nga ana tjetër kisha romane përjetonte ditët e saj të lavdishme, kur premtonte dhe ndante kupona me të cilat mund të blihej një vend në parajsë nëse pasanikët europianë do të kontribuonin me ushtarë nga skllevërit e tyre bujq, nëpër fushatat e kryqëzatave të njohura tashmë për masakrat e tyre ndaj njerëzimit (muslimanëve) në vendet e Lindjes së Mesme. Papati ishte i mbuluar me korrupsion dhe materializëm aq sa papët kishin dalë nga spiritualiteti i tyre dhe ishin bërë më materialistë sesa matrapazët hebrenj.

Në këtë realitet jetonte dhe vepronte edhe heroi i krishterimit Gjergj Kastrioti.

Po çfarë në të vërtetë mbronte Skënderbeu?

Çfarë në të vërtetë mbron sot Fidel Kastro?

Çfarë në të vërtetë mbrojti me aq zell edhe xhaxhi Enver Hoxha?

Çfarë në të vërtetë mbrojti Sadam Husejni?

Çfarë në të vërtetë mbrojti Kadafi?

Çfarë në të vërtetë mbron Janullatosi?

Çfarë në të vërtetë mbron Kadareja?

Çfarë në të vërtetë mbrojnë këta Blushër?

Ata të gjithë kanë patur vetëm një qëllim të cilin e kanë mbrojtur me çdo kusht bile edhe duke vrarë e prerë njerëzit e tyre më të afërt. Kanë me kulmin e fanatizmit që të errëson sytë, kanë mbrojtur babëzinë e tyre për pushtet dhe para. Kështu ka qenë dhe do të jetë në intervalin e historisë dhe ajo vazhdimisht na jep leksione të cilat shpeshherë janë të dhimbshme sa herë ne na shpëlajnë trutë me slloganë snobë se gjoja:

Në emër të popullit!

Se feja e shqiptarit është shqiptaria!

Se feja është opium!

Se Partia është mbi të gjitha!

Se shqiptari duhet të kthehet në fenë e të parëve të tyre!

Se shqiptarët u bënë muslimanë me dhunë!

Se të jesh musliman do të thotë të jesh i vjetëruar!

Se Europa na do të krishterë! Etj.

Këto janë të gjitha propagandë e bërë nga njerëz të paguar, të cilët nuk njohin Zot dhe as interesa kombëtare. Të tillë njerëz janë diktatorë dhe pjella diktaturash të mbajtura në këmbë me kufoma njerëzish të pafajshëm. Të tillë njerëz janë shërbëtorë, të cilët për disa dollarë më shumë janë gati që masa të tëra njerëzish ti çojnë drejt asimilimit nën tehun e shpatës.( Myftaraj bente thirrje ne shporrjen e muslimaneve nga trojet amtare )

Pak rëndësi kanë që ata janë njerëz me të drejtë për të jetuar.

Pak rëndësi kanë nëse ata që shiten janë të një gjaku me këta matrapazë.

Pak rëndësi ka nëse ato që shiten janë trojet e hershme të stërgjyshërve të tyre.

Mesazhi im për këta donkishotër, Gjergjër, fidelër, sadamër, enverër, janulla-tosër dhe adhamudhër e blushër është: Boll e shitët veten dhe vendin tuaj, kujtoni turpin që një ditë do të lini më pas tek të gjithë ata që do t'u kujtojnë, nëse një ditë do t'u kujtojë kush. Mos luani me shqiptarin se nuk jua ka ngenë kush.

Të ishte për këta nuk do të kishim rilindje dhe as ditë flamuri, nuk do të kishim emër shqiptari nuk do të quheshim Ilir dhe as Besnik por do të quheshim Sllobodan dhe Janullatos. Ilir dhe Besnik u quajtën të gjithë ata bij të Hasanit, Osmanit dhe Muhamedit. Sikur të quheshin baballarët tanë Gjergj kastriotër, Sllobodan apo Janullatos, nuk kishin për të na vendosur ne emrat Ilir, Genti, Gëzim dhe Besmir. Por Zoti nuk e ka thënë dhe kurrë mos e thëntë këtë gjë për shqiptarët.

Shumica e atyre që themeluan rilindjen kombëtare dhe dhanë jetën për të, ishin me çallma në kokë. Lidhja e parë kombëtare shqiptare ishte lidhja e Prizrenit dhe u mbajt në një xhami të qytetit të Prizrenit.

Nëse ju mendoni se duke iu shitur grekëve apo serbëve dhe duke mos qenë muslimanë, populli shqiptar do të shkojë drejt Europës. Atëherë po ju tregoj një fakt të cilin ju duhet me dhimbje ta pranoni. Europa po bëhet muslimane shumë më shpejt se u bënë shqiptarët para pesë shekujsh. Megjithëse ju nuk e pëlqeni këtë gjë. Atje po shiten kishat sepse nuk kanë më besimtarë që ti frekuentojnë dhe po kthehen në Xhamia. Europianët e lirë sidomos ata të shkolluarit vazhdimisht po e pranojnë Islamin për shkak të ofertës që ekziston tek ky besim ndryshe nga besimet e tjera. Ndërsa kisha vazhdon të jetë e zhytur në një krizë të thellë identiteti me skandalet e saj të imoralitetit kudo në perëndim. Kështu ka qenë edhe atëherë kur shqiptarët janë konvertuar në Islam. Edhe në Greqi, shteti më i paintegruar me kulturë europiane e cila ka hyrë në këtë union vetëm prej disa interesave strategjike të superfuqive dhe aspak se ka integritetin e një kombi të civilizuar. Është ky shtet ku liritë e besimit nuk njihen dhe konsiderohet se është shteti më fanatik në botë për liritë fetare, shumë shpejt do të bëhet me një xhami madhështore në zemër të Athinës.

Është e kotë të mbulosh diellin me pluhur, sepse në fund ai të bie mbi kokë.

Së fundi mesazhi im për shqiptarët e mi është që ata të rikthehen në besën e tyre sepse duke patur besë, kanë besim, dhe duke patur besim janë të lirë dhe nuk i nënshtrohen askujt veç Zotit. Sigurisht që ata nuk duan dhe nuk ia kanë ngenë të merren me këta papagallë që përsërisin atë çka armiqtë e shqiptarëve e kanë lakmuar vazhdimisht, trojet tona. Shqiptarët janë të zënë duke plotësuar standartet e kërkuara nga unioni europian. Megjithëse shumë prej tyre i kanë plotësuar shumë më përpara bile edhe para shumë popujve që aderojnë në Union. Nuk duhet të harrojnë se janë dy nga standartet më të rëndësishme që shqiptari i ka, bile edhe për ti eksportuar. I pari është institucioni i besës së shqiptarit me të cilën janë lavdëruar nga Bajroni dhe shumë albanologë të tjerë ndër shekuj. Bile me besë janë të lavdëruar dhe të dashur edhe nga Zoti. Gjithashtu edhe toleranca fetare është njëri nga standartet më të rëndësishme të kërkuara dhe që shqiptarët i kanë plotësuar shumë më përpara se kombet e tjera europiane. Sigurisht rolin më të rëndësishëm në mbarëvajtjen dhe vazhdueshmërinë e tolerancës fetare e ka luajtur shumica muslimane, ajo shumicë që orvaten të na e cilësojnë si të keqen e madhe. Shqiptarët do të plotësonin edhe shumë standarte të tjera shumë më përpara, sikur të mos kishin mbi shpinën e tyre të instaluar shushunja dhe parazitë grekë të cilët vijnë gjoja në emër të Zotit, por vetëm Zotin nuk e predikojnë. Ata gjithmonë përpiqen ta destabilizojnë këtë vend në interes të helenizimit. Ky shtet na ka rënë për pjesë ta kemi fqinj, por që asnjëherë nuk ka dashur fqinjësi të mirë me tokën arbërore. Nëse shikohet kërcënimi, gjeografikisht dhe politikisht ai nuk na vjen as nga turqit e as nga arabët, bile as edhe nga perëndimorët. I vetmi kërcënim i trojeve arbërore është nga fqinjët e tij dhe ky kërcënim ka qenë i vazhdueshëm në shekuj.

Në fund po e mbyllim me citimin e Isac Taylor, një ish kryetar i kishës anglikane.

[Feja islame është përhapur nga Marakeshi në Xhava, nga Zanzibari në Kinë. Feja Islame paraqitet si feja më e mirë për pastrimin moral të popujve në përparimin e tyre. Feja kristiane nuk e ka atë forcë. Islami i ka kontribuar qytetërimi njerëzor më shumë se krishterimi. Në popujt ku ka depërtuar Islami, janë zhdukur shumë vese barbare si: Adhurimi i idhujve, ngrënia e mishit të njeriut, vrasja e foshnjave të gjalla; dhe në vend të tyre janë sjellë virtyte të larta si: Pastërtia, dinjiteti, bujaria. Mikpritja tek muslimanët konsiderohet si Obligim fetar. Me shfaqen e Islamit filluan të zhduken veset e shoqërisë njerëzore si: Alkooli, kumari etj. Islami e ngriti dhe lartësoi nderin e gruas dhe e bëri atë ndër obligimet më të shkëlqyera. Kurse sadakanë dhe këshillën ndaj njëri –tjetrit dhe dashurinë vëllazërore i bëri gjithashtu obligime të rëndësishme.]
(Referohu ne Te tjeret per Islamin, Mr. Ajni Sinani Prishtine 2005 F. 40-41)

PS:
Artikullin e gjeni edhe ne blogun tim te botuar para disa kohesh

http://eduartthartori.blogspot.com/2011 ... sh-ne.html

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#12

Post by Eduart » Sat Sep 01, 2012 12:26 pm

Eduart wrote:TE JETOSH NE ISHULL SI TE JETOSH NE KUBE

Nga Eduart Thartori

Nga: Eduart ThartoriNë fakt nuk dua këtu ta krahasoj Shqipërinë time me Kubën megjithëse këtë mundohen të na thonë të gjithë ata që shkruajnë dhe flasin për "krimin" që kanë bërë shqiptarët duke u kthyer në muslimanë. Megjithatë ashtu si kubanezët edhe shqiptarët kanë vuajtur prej kryeneçësisë së sundimtarëve të tyre. Këtu doja të bëja disa paralelizma rreth figurës së heroit të krishterimit, Skënderbeut me heroin e Komunizmit Fidelin. Princi i shqiptarëve siç e vetëquante veten Skënderbeu.

Komandanti shqiptar në fakt nuk kishte ndonjë ofertë më të mirë për popullin e tij, kur e detyroi të përballej me turqit në beteja të padobishme, duke sakrifikuar dhjetëra mijëra të rinj të aftë për luftë. Disa mund të thonë se ishte liria, oferta më e mirë që Skënderbeu mundi tu ofronte shqiptarëve. Por në fakt në atë kohë, trojet arbërore i ndanin sipas interesave të tyre serbët, venedikasit dhe bizantinët. Dhunën fetare, shqiptarët e kishin provuar para ardhjes së turqve. Dhuna atyre u vinte herë se ishin shqiptarë dhe jo serbë e as grekë dhe herë se nuk i përkisnin kishës serbe apo se nuk i përkisnin asaj romane apo nuk i përkisnin asaj bizantine.
(referohu ne: E verteta e Islamit nder shqiptare. dr Milazim Krasniqi f. 10-11. Per kete flet edhe Noel Malcolm nga i cili referohet edhe autori)

Skënderbeu duke e vendosur popullin e tij para ushtrisë turke, në të vërtetë jo se nuk pranonte që Arbëria të ishte e pushtuar, sepse tashmë venedikasit ishin në Krujë, në Shkodër e në vende të tjera. Ashtu sikurse serbët kishin pushtuar disa zona në verilindje të vendit dhe grekët Vlorën.

Bile Skënderbeu mendonte se kushdo mund ta merrte Krujën veç turqit jo. Meqë Skënderbeu nuk la një pasardhës të aftë për të trashëguar rezistencën e tij, ai e la atë nën kujdesin e venedikasve, bile edhe vetë Krujën e la nën kujdesin e tyre. Siç ishte në atë kohë edhe Shkodra, Lezha, bile edhe Durrësi.

Nuk ka qenë aspak e vërtetë se Skënderbeu ishte një kristian e devotshëm, sepse në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa dhe i penduar se e kishte thyer paktin e armëpushimit me Sulltan Fatihun.
(P.Fall. I rapporti Italo-albanesi intorno alla meta del secolo XV nr LXXVII)
Ai u quajt Heroi i Krishterimit vetëm për të ngritur moralin e botës kristiane e cila kishte filluar ta humbte besimin se do ti bënin ballë superfuqisë së kohës. Atë e quajtën hero të krishterimit vetëm sepse bota kristiane kishte mbetur pa hero dhe u duhej një i tillë për të ngritur moralin tyre lart. Ata që e quajtën hero të krishterimit në fakt nuk e pretendonin veten shqiptarë dhe në shumicën e rasteve kanë qenë pushtues të këtyre trojeve.

Në fakt Skënderbeu ka qenë një prijës ambicioz i etur për pushtet. Ashtu sikurse kanë bërë shumë diktatorë në kohë të ndryshme dhe në vende të ndryshme.

Kur u dukën turqit në trojet e Arbërisë, atëherë shqiptarët u ndjenë të çliruar nga asimilimi i dhunshëm që përballeshin përditë nga fqinjët e tyre agresorë. Liria ka qenë më e prekshme në kohën e osmanëve se në kohërat para tyre, bile edhe pas tyre.

Nuk dua të flas shumë për romane e as për artikuj gazetash, bile as për ata që qëndrojnë pas tyre, sepse thjesht nuk e meritojnë interesimin e një njeriu normal. Në fakt kundër besimit të shqiptarëve vazhdimisht kanë shkruar shumë kalemxhinj analfabetë dhe inatçinj bile kështu ka ndodhur edhe në kohët e para të formimit të shtetit shqiptar, nga ata që nuk e donin këtë pavarësi. Doktor Adhamudhi njihet si një i tillë. Mirëpo ata vetëm se kanë hedhur ujin në hava dhe nuk kanë arritur në asnjë qëllim të tyre. Për ta, populli thotë një shprehje të zgjuar: Qentë le të lehin, karvani le të ecë përpara.

Ajo ku dua vërtetë të ndaloj është pikërisht tek kalorësit e botës, që me mënyrat e tyre asnjëherë normale janë bërë objekt diskutimi dhe janë përdorur politikisht për interesa të caktuara.

Jam munduar të bëj një paralelizëm të heroit të krishterimit, me heroin e komunizmit.

Që të dy këta njerëz, kanë rënë në sy të botës për rezistencën donkishotiane që i kanë bërë qytetërimeve të kohës së tyre. Në fakt në histori ka shumë donkishotër të tillë, edhe Sadami ishte një i tillë, po ashtu edhe Enveri e Chavezi që para se të mprehin shpatën kundër armiqve të tyre e kanë bërë këtë shumë më fort me popujt e vet.

Në fakt me Skënderbeun nuk kam asgjë sepse problemi i tij ka kohë që është neutralizuar dhe ajo që i ka mbetur është vetëm emri i tij, i cili përdoret shpesh sa herë që flitet për luftëra kryqëzatash bile edhe në kohët moderne. Nuk e kam me Gjergjin të birin e Gjonit sepse ai tashmë ka kaq shekuj që ka rënë në qetësi të përjetshme. Por unë e kam me këta Gjergjër bij donkishotësh dhe Janullatosish e Adhamudhësh që akoma u gënjen mendja se mund të ndryshojnë shqiptarin. E kam me ata që hedhin lart e poshtë slloganë të skaduar se gjoja feja e shqiptarit është shqiptaria. E kam edhe me ata që thonë të kthehemi në fenë e të parëve tanë.

Ata janë duke u bërë gazi botës. Janë ata që i këndojnë Europës dhe nuk e kanë kuptuar se janë ata njerëzit më të paintegruar në të. Le të mundohen të jenë më të freskët në gjykim.

Fideli i shkretë po vuan ditët e fundit me sëmundje ashtu si Gjergji lëngonte në shtrat. Në agoninë e tij Fideli sheh kalorësit e tij, sesi mbrojnë revolucionin dhe dalin kundër gjithë botës me shpatë të mprehur. Po ashtu bënte edhe Skënderbeu kur shihte kalorësit e tij tek luftonin me superfuqinë osmane. Por të dy ata të shkretë nuk e shihnin sesi refugjatë të shumtë kalonin telat me gjemba të kufirit për të kërkuar strehim politik tek armiku i tyre. E kam fjalën për të gjithë ata "tradhtarë", që e shikonin parajsën të cilën ua premtonte lideri i tyre, si ferrin prej të cilit vetëm iknin. Bizantinët ortodoksë e kanë deklaruar se është më e mirë çallma e turkut se kapela e Papës.

Të ishe shtetas osman, në atë kohë, për njerëzit e thjeshtë ka qenë sikur të ishe sot shtetas amerikan. Askush të mos e mohojë faktin se tek shumica e njerëzve ekziston ideja se të të bjerë lotaria amerikane, është sikur të ka rënë Bingo.

Atëherë perandoria e madhe osmane përfaqësonte zhvillimin më të madh të kohës, civilizimi dhe vlerat më të larta njerëzore. Ofertat që osmanët suportonin ishin oferta më e mirë që i paraqitej shqiptarit dhe jo vetëm. Ka qenë kryeneçësia e udhëheqësve të këtyre popujve, ajo që i ka privuar përherë ata nga ofertat që i ofroheshin nga qytetërimet e mëdha. Shqiptarët këtë e provuan për gati 50 vjet.

Këta që flasin se gjoja Skënderbeu pengoi vërshimin e Islamit drejt Europës. Në fakt nuk ka ndodhur ndonjëherë që ai të ishte pengesë serioze për përparimet e ushtrisë turke në Europë. Ajo ka qenë një perandori shumëkombëshe dhe nuk e kishte aspak problem rezistencën që e bënte Skënderbeu.

Ndërkohë që Skënderbeu luftonte për të mbrojtur malet e Shqipërisë ushtritë turke kishin arritur të futeshin në jugun e Italisë, në Bosnje, në Beograd dhe Huniadin e kishin nënshtruar. Për të mos folur për gjunjëzimin ekonomik që u kishte bërë Fatihu shteteve më të forta europiane duke marrë kolonitë e tyre në Azi dhe në ishujt grekë.

Të gjithë këta që pretendojnë sot se Islami ka hyrë me dhunë këtu në Shqipëri dhe se ne shqiptarët jemi konvertuar në muslimanë nën tehun e shpatës, janë po ata që për disa dollarë më shumë bëhen gramafonë të skaduar të propagandave dhe lobingjeve antishqiptare sot. Të gjithë këto pretendime nuk kanë asnjë argument edhe pse na sjellin aty këtu ndonjë rast sporadik të një dhune të përdorur në raste të veçanta nga ushtria turke me rezistencat që përballeshin në vende të ndryshme. Por asnjëherë nuk ka qenë çështja për konvertim fetar.

Le të diskutojmë diçka për fenomenin e konvertimit masivisht të shqiptarëve në Islam. Ai në fakt ka qenë oferta osmane që vinte përballë dhunës dhe presionit të serbëve dhe grekëve. Të ishe shqiptar në ato ditë, përbënte krim ndaj shtetit dhe damkoseshe në ballë në mënyrë që të të njihnin. Atëherë trojet shqiptare ishin nën sundimin barbar të mbretërisë serbe. Kështu të gjendur përballë dhunës dhe represionit serb, shqiptarët u bënë muslimanë dhe ruajtën emrin dhe identitetin e vet.
(referohu ne: E verteta e Islamit nder shqiptare. dr Milazim Krasniqi f. 13. Per kete flet edhe Evlija Celebiu ne shek 17-te nga i cili referohet edhe autori)


Oferta islame kishte përballë saj dy sfidueset e saj të vetme. Kishën bizantine dhe atë romane që në fakt me njëra tjetrën silleshin sikur të ishin dy shemra. Asnjë nga përfaqësuesit e këtyre dy kishave nuk punonte në të vërtetë për interesat e shqiptarëve. Në rastin më të keq ata ishin shtetas serbë, grekë apo venedikas që predikonin interesat e këtyre fuqive kundrejt interesave të këtij kombi të vuajtur. Ndërsa në rastin më të mirë ishin disa trushpëlarë me origjinë arbërore që predikonin më fort se kolegët e tyre të huaj. Prandaj përballë këtyre klerikëve, shqiptari nuk donte të ndërronte besën e tij, tashmë të njohur nga pjesa tjetër e botës. Në fakt shqiptari me tipin e tij nuk e ka honepsur dot servilizmin dhe hipokrizinë, kur përdorej fjala e Zotit për interesa sidomos të armiqve të tij. Megjithatë nuk dua ti përgjithësoj dhe do të isha i padrejtë me një pjesë jo të vogël klerikësh kristianë shqiptarë që kanë qenë objektivë në komentimin e fjalës së Zotit. Fjala e Zotit është drejtësi dhe sa herë që këta kanë predikuar me ndershmëri këtë fjalë kanë gëzuar respektin e besimtarëve të thjeshtë dhe mallkimin e eprorëve të tyre. Kjo ka bërë që në shumë raste të ndodhte që fshatra të tëra kristiane, qofshin ortodoksë apo katolikë të konvertoheshin në Islam masivisht me në krye priftin e kishës së tyre. Fakti që ata pranonin Islamin kishte të bënte edhe me autenticitetin e fjalës së Zotit që përfaqësohej me Islamin dhe që siç e cituam më sipër do të thoshte drejtësi.
(Volter, Traktat mbi tolerancen, cituar nga Prof Sherif Delvina ne librin e tij E verteta mbi Epirin. Tirane 1999 F. 303)
(referohu gjithashtu edhe ne fermanin e sulltan Selimit te dyte me 7 maj 1572. Gjendet ne arkivat e ministrise se Puneve te jashteme te Turqise, cituar gjithashtu ne Origjina,ndikimi dhe aktualiteti i Qemalizmit. Shtepia botuese Koha, Tirane 1998 F. 64)
(referohu gjithashtu edhe ne librin Islami ne shqiperi gjate shekujve, te autorit Ali M. Basha ne f. 60 )

Në Europën e atyre viteve nuk mund të konceptohej dot se një i bardhë dhe një i zi mund të ishin të barabartë, nuk kuptohej sesi një i varfër dhe një i pasur mund të qëndronin në të njëjtin rresht dhe të luteshin së bashku, tek një Zot i vetëm. Nuk kuptohej dot se në pasurinë e të pasurit kishte një pjesë të saj që duhej të shkonte në dobi të të varfrit. Nuk kuptohej dot sesi femra kishte të njëjtat të drejta si burri dhe se ajo ishte njeri ashtu sikurse burri dhe ishte po aq e pafajshme ashtu sikurse burri dhe jo një djall apo një levë e djallit siç predikonte kisha.

Në ato vite e vetmja perandori që përfaqësonte dhe mbronte me ligj të drejtat e njeriut, ishte perandoria osmane që kishte kushtetutë Kur'anin.

Nëse osmanët e sollën me dhunë Islamin në trojet shqiptare, atëherë pse nuk e bënë të njëjtën gjë me kristianët që i kishin në zemër të kryeqytetit të tyre. Përkundrazi ata jo vetëm që këtë nuk e kanë bërë, por u kujdesën që patriarkana të konsolidohej dhe të arrinte të tilla pozita që kurrë nuk i kishte gëzuar më parë nën sundimin bizantin. Megjithëse ngjan paksa në kontrast, por Sulltani e përkrahu më shumë patriarkanën sesa Perandori bizantin. Sulltan Fatihu do ti drejtohej patriarkut ortodoks në momentin e shugurimit të këtij të fundit në Stamboll, me këto fjalë: " Genadius ti që sot je Patriarku i kishës bizantine. Zoti të ruajtë. Kij besim në miqësinë dhe mbështetjen time. Ti do t`i kesh të gjitha të drejtat dhe privilegjet që kanë patur paraardhësit e tu ".
(Referohu ne http://orthodoxwiki.org/Gennadius_Scholarius)

Nga ana tjetër kisha romane përjetonte ditët e saj të lavdishme, kur premtonte dhe ndante kupona me të cilat mund të blihej një vend në parajsë nëse pasanikët europianë do të kontribuonin me ushtarë nga skllevërit e tyre bujq, nëpër fushatat e kryqëzatave të njohura tashmë për masakrat e tyre ndaj njerëzimit (muslimanëve) në vendet e Lindjes së Mesme. Papati ishte i mbuluar me korrupsion dhe materializëm aq sa papët kishin dalë nga spiritualiteti i tyre dhe ishin bërë më materialistë sesa matrapazët hebrenj.

Në këtë realitet jetonte dhe vepronte edhe heroi i krishterimit Gjergj Kastrioti.

Po çfarë në të vërtetë mbronte Skënderbeu?

Çfarë në të vërtetë mbron sot Fidel Kastro?

Çfarë në të vërtetë mbrojti me aq zell edhe xhaxhi Enver Hoxha?

Çfarë në të vërtetë mbrojti Sadam Husejni?

Çfarë në të vërtetë mbrojti Kadafi?

Çfarë në të vërtetë mbron Janullatosi?

Çfarë në të vërtetë mbron Kadareja?

Çfarë në të vërtetë mbrojnë këta Blushër?

Ata të gjithë kanë patur vetëm një qëllim të cilin e kanë mbrojtur me çdo kusht bile edhe duke vrarë e prerë njerëzit e tyre më të afërt. Kanë me kulmin e fanatizmit që të errëson sytë, kanë mbrojtur babëzinë e tyre për pushtet dhe para. Kështu ka qenë dhe do të jetë në intervalin e historisë dhe ajo vazhdimisht na jep leksione të cilat shpeshherë janë të dhimbshme sa herë ne na shpëlajnë trutë me slloganë snobë se gjoja:

Në emër të popullit!

Se feja e shqiptarit është shqiptaria!

Se feja është opium!

Se Partia është mbi të gjitha!

Se shqiptari duhet të kthehet në fenë e të parëve të tyre!

Se shqiptarët u bënë muslimanë me dhunë!

Se të jesh musliman do të thotë të jesh i vjetëruar!

Se Europa na do të krishterë! Etj.

Këto janë të gjitha propagandë e bërë nga njerëz të paguar, të cilët nuk njohin Zot dhe as interesa kombëtare. Të tillë njerëz janë diktatorë dhe pjella diktaturash të mbajtura në këmbë me kufoma njerëzish të pafajshëm. Të tillë njerëz janë shërbëtorë, të cilët për disa dollarë më shumë janë gati që masa të tëra njerëzish ti çojnë drejt asimilimit nën tehun e shpatës.( Myftaraj bente thirrje ne shporrjen e muslimaneve nga trojet amtare )

Pak rëndësi kanë që ata janë njerëz me të drejtë për të jetuar.

Pak rëndësi kanë nëse ata që shiten janë të një gjaku me këta matrapazë.

Pak rëndësi ka nëse ato që shiten janë trojet e hershme të stërgjyshërve të tyre.

Mesazhi im për këta donkishotër, Gjergjër, fidelër, sadamër, enverër, janulla-tosër dhe adhamudhër e blushër është: Boll e shitët veten dhe vendin tuaj, kujtoni turpin që një ditë do të lini më pas tek të gjithë ata që do t'u kujtojnë, nëse një ditë do t'u kujtojë kush. Mos luani me shqiptarin se nuk jua ka ngenë kush.

Të ishte për këta nuk do të kishim rilindje dhe as ditë flamuri, nuk do të kishim emër shqiptari nuk do të quheshim Ilir dhe as Besnik por do të quheshim Sllobodan dhe Janullatos. Ilir dhe Besnik u quajtën të gjithë ata bij të Hasanit, Osmanit dhe Muhamedit. Sikur të quheshin baballarët tanë Gjergj kastriotër, Sllobodan apo Janullatos, nuk kishin për të na vendosur ne emrat Ilir, Genti, Gëzim dhe Besmir. Por Zoti nuk e ka thënë dhe kurrë mos e thëntë këtë gjë për shqiptarët.

Shumica e atyre që themeluan rilindjen kombëtare dhe dhanë jetën për të, ishin me çallma në kokë. Lidhja e parë kombëtare shqiptare ishte lidhja e Prizrenit dhe u mbajt në një xhami të qytetit të Prizrenit.

Nëse ju mendoni se duke iu shitur grekëve apo serbëve dhe duke mos qenë muslimanë, populli shqiptar do të shkojë drejt Europës. Atëherë po ju tregoj një fakt të cilin ju duhet me dhimbje ta pranoni. Europa po bëhet muslimane shumë më shpejt se u bënë shqiptarët para pesë shekujsh. Megjithëse ju nuk e pëlqeni këtë gjë. Atje po shiten kishat sepse nuk kanë më besimtarë që ti frekuentojnë dhe po kthehen në Xhamia. Europianët e lirë sidomos ata të shkolluarit vazhdimisht po e pranojnë Islamin për shkak të ofertës që ekziston tek ky besim ndryshe nga besimet e tjera. Ndërsa kisha vazhdon të jetë e zhytur në një krizë të thellë identiteti me skandalet e saj të imoralitetit kudo në perëndim. Kështu ka qenë edhe atëherë kur shqiptarët janë konvertuar në Islam. Edhe në Greqi, shteti më i paintegruar me kulturë europiane e cila ka hyrë në këtë union vetëm prej disa interesave strategjike të superfuqive dhe aspak se ka integritetin e një kombi të civilizuar. Është ky shtet ku liritë e besimit nuk njihen dhe konsiderohet se është shteti më fanatik në botë për liritë fetare, shumë shpejt do të bëhet me një xhami madhështore në zemër të Athinës.

Është e kotë të mbulosh diellin me pluhur, sepse në fund ai të bie mbi kokë.

Së fundi mesazhi im për shqiptarët e mi është që ata të rikthehen në besën e tyre sepse duke patur besë, kanë besim, dhe duke patur besim janë të lirë dhe nuk i nënshtrohen askujt veç Zotit. Sigurisht që ata nuk duan dhe nuk ia kanë ngenë të merren me këta papagallë që përsërisin atë çka armiqtë e shqiptarëve e kanë lakmuar vazhdimisht, trojet tona. Shqiptarët janë të zënë duke plotësuar standartet e kërkuara nga unioni europian. Megjithëse shumë prej tyre i kanë plotësuar shumë më përpara bile edhe para shumë popujve që aderojnë në Union. Nuk duhet të harrojnë se janë dy nga standartet më të rëndësishme që shqiptari i ka, bile edhe për ti eksportuar. I pari është institucioni i besës së shqiptarit me të cilën janë lavdëruar nga Bajroni dhe shumë albanologë të tjerë ndër shekuj. Bile me besë janë të lavdëruar dhe të dashur edhe nga Zoti. Gjithashtu edhe toleranca fetare është njëri nga standartet më të rëndësishme të kërkuara dhe që shqiptarët i kanë plotësuar shumë më përpara se kombet e tjera europiane. Sigurisht rolin më të rëndësishëm në mbarëvajtjen dhe vazhdueshmërinë e tolerancës fetare e ka luajtur shumica muslimane, ajo shumicë që orvaten të na e cilësojnë si të keqen e madhe. Shqiptarët do të plotësonin edhe shumë standarte të tjera shumë më përpara, sikur të mos kishin mbi shpinën e tyre të instaluar shushunja dhe parazitë grekë të cilët vijnë gjoja në emër të Zotit, por vetëm Zotin nuk e predikojnë. Ata gjithmonë përpiqen ta destabilizojnë këtë vend në interes të helenizimit. Ky shtet na ka rënë për pjesë ta kemi fqinj, por që asnjëherë nuk ka dashur fqinjësi të mirë me tokën arbërore. Nëse shikohet kërcënimi, gjeografikisht dhe politikisht ai nuk na vjen as nga turqit e as nga arabët, bile as edhe nga perëndimorët. I vetmi kërcënim i trojeve arbërore është nga fqinjët e tij dhe ky kërcënim ka qenë i vazhdueshëm në shekuj.

Në fund po e mbyllim me citimin e Isac Taylor, një ish kryetar i kishës anglikane.

[Feja islame është përhapur nga Marakeshi në Xhava, nga Zanzibari në Kinë. Feja Islame paraqitet si feja më e mirë për pastrimin moral të popujve në përparimin e tyre. Feja kristiane nuk e ka atë forcë. Islami i ka kontribuar qytetërimi njerëzor më shumë se krishterimi. Në popujt ku ka depërtuar Islami, janë zhdukur shumë vese barbare si: Adhurimi i idhujve, ngrënia e mishit të njeriut, vrasja e foshnjave të gjalla; dhe në vend të tyre janë sjellë virtyte të larta si: Pastërtia, dinjiteti, bujaria. Mikpritja tek muslimanët konsiderohet si Obligim fetar. Me shfaqen e Islamit filluan të zhduken veset e shoqërisë njerëzore si: Alkooli, kumari etj. Islami e ngriti dhe lartësoi nderin e gruas dhe e bëri atë ndër obligimet më të shkëlqyera. Kurse sadakanë dhe këshillën ndaj njëri –tjetrit dhe dashurinë vëllazërore i bëri gjithashtu obligime të rëndësishme.]
(Referohu ne Te tjeret per Islamin, Mr. Ajni Sinani Prishtine 2005 F. 40-41)

PS:
Artikullin e gjeni edhe ne blogun tim te botuar para disa kohesh

http://eduartthartori.blogspot.com/2011 ... sh-ne.htmlDuke qene thjesht nje artikull nuk po lodhem per me shume referenca edhe pse kam edhe shume te tjera. Per cdo pretendim jam gati te jap referenca te tjera.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#13

Post by erix77 » Sat Sep 01, 2012 2:18 pm

Para se gjithash na perkufizo cfare kupton ti me "Hero".Se dyti cfare feje i interesonte Skenderbeut apo atit te tij nuk ju takon as juve dhe as ndonje tjetri ta gjykojne.

Tani te pyes une:Po pse kush ishte hero mehmet pushtusi? i nipi i serbit qeni i anadollit qe i rripte shqiptaret te gjalle?
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#14

Post by Zeus10 » Sat Sep 01, 2012 2:22 pm

Shume e urreke heroin tone z.Eduard. Eshte e vertete qe Skenderbeu, as mund ta konceptonte krijimin e nje kombi-shtet te pavarur shqiptar, por ai s'kishte si. Perandorite ishin te vetmet shtete, me te cilat njerezimi kishte jetuar dhe nga ky rregull nuk benin perjashtim as shqiptaret. Forca e besimeve, ishte historikisht me e madhe se forca e gjakut dhe klaneve njerezore, prandaj ne ate kohe princat e krishtere shqiptare, vazhdonin te ishin vasale te mbreterive-perandori te krishtera evropiane dhe tu sherbenin interesave te tyre.
Por ajo qe beri Skenderbeu, ishte, qe per here te pare bashkoi gjakun dhe fisin, kunder nje ideologjie aziatike, qe ndoshta ishte me progresiste se ajo e krishtera, por ne thelb synonte sundimin dhe trushplarjen dhe kete e beri me tehun e shpates:

"aty ku eshte shpata eshte dhe besimi"

ishte deviza e otomaneve dhe e mburojes se fese islame-sulltanit.
Pra ndryshe nga ç'predikon ti, besimi islam nuk hyri natyrshem, ne zemrat dhe mendjet e njerezve, por nepermjet terrorit, nepermjet joshjes me prona dhe privilegje te atyre udheheqesve lokale, qe do te njihnin ate.
Ashtu siç e ke thene dhe vete me siper, sulltani i dha pushtet shume te madh Kishes Bizantine, me synimin e vetem te djallezuar, per te futur indirekt nen suaze komunitet qe vareshin prej saj, si dhe per te kombinuar forcat per nenshtrimin e popujve rebele, qe ne te kaluaren vareshin prej saj, por nderkohe kishin krijuar nje lloj pavaresie.
Te njejten gje beri "perfaqesuesi i Allahut" dhe me fuqite perendimore, sic ishte Venediku. Marreveshjet e fshehta me te, sidomos ne momentet kur ai nuk kishte thyer rezistencen ballkanike, te perfaqsuara nga Skenderbeu dhe Huniadi, tregojne levizjet tipike te nje pushtuesi.
Kjo ishte arsyeja, qe Skenderbeu asnjehere nuk besoi plotesisht, ne te krishteret pertej Adriatikut. Skenderbeu ishte nje sundimtar, qe nuk donte te varej nga theokratet e lindjes, e aq me pak te luftonte per ta. Kthimi i tij ne Kruje dhe pozicionimi i tij kunder tyre, ishte nje levizje e detyruar, sepse hakmarrja primitive e sulltaneve te Lindjes, nuk mund te toleronte dezertimin e tij.
Ajo qe eshte e rendesishme per ne, nuk eshte lufta e tij per lirine e nje shteti- komb, qe as mund te konceptohej ne ate periudhe, por eshte evidentimi i races sone, si raca me vitale dhe luftarake ne Europe, vetedijesimi i saj per potencialin e saj. Ishte po ky Skenderbe qe provoi qe rezistenca e shqiptareve, nuk ishte nje fenomen i rastesishem, ajo buronte nga shpirti i tyre i lire dhe i lashte, qe nuk ishte karrakteristike per asnje race tjeter, duke lene deshmi te paçmuara per brezat tane, qe te kuptojme se egzistenca e kombit, eshte skalitur me sakrificat e atyre luftetareve, qe rane ne fushen e betejes, per te mos nderruar identitein tone, krenare, te lire, luftarake, sycelet, te ashper, ne kembim per qenje trushplare qe e nderron Zotin e tij, duke u shtrire ne toke, ne ndryshim nga ne, qe e nderojme ate, sic nderohet Ati dhe ai na do, sic te do nje At i vertete, duke qene krenar per ne, qe e nderojme me dinjitet.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#15

Post by Eduart » Sat Sep 01, 2012 3:01 pm

Zeus10 wrote:Shume e urreke heroin tone z.Eduard. Eshte e vertete qe Skenderbeu, as mund ta konceptonte krijimin e nje kombi-shtet te pavarur shqiptar, por ai s'kishte si. Perandorite ishin te vetmet shtete, me te cilat njerezimi kishte jetuar dhe nga ky rregull nuk benin perjashtim as shqiptaret. Forca e besimeve, ishte historikisht me e madhe se forca e gjakut dhe klaneve njerezore, prandaj ne ate kohe princat e krishtere shqiptare, vazhdonin te ishin vasale te mbreterive-perandori te krishtera evropiane dhe tu sherbenin interesave te tyre.
Por ajo qe beri Skenderbeu, ishte, qe per here te pare bashkoi gjakun dhe fisin, kunder nje ideologjie aziatike, qe ndoshta ishte me progresiste se ajo e krishtera, por ne thelb synonte sundimin dhe trushplarjen dhe kete e beri me tehun e shpates:

"aty ku eshte shpata eshte dhe besimi"

ishte deviza e otomaneve dhe e mburojes se fese islame-sulltanit.
Pra ndryshe nga ç'predikon ti, besimi islam nuk hyri natyrshem, ne zemrat dhe mendjet e njerezve, por nepermjet terrorit, nepermjet joshjes me prona dhe privilegje te atyre udheheqesve lokale, qe do te njihnin ate.
Ashtu siç e ke thene dhe vete me siper, sulltani i dha pushtet shume te madh Kishes Bizantine, me synimin e vetem te djallezuar, per te futur indirekt nen suaze komunitet qe vareshin prej saj, si dhe per te kombinuar forcat per nenshtrimin e popujve rebele, qe ne te kaluaren vareshin prej saj, por nderkohe kishin krijuar nje lloj pavaresie.
Te njejten gje beri "perfaqesuesi i Allahut" dhe me fuqite perendimore, sic ishte Venediku. Marreveshjet e fshehta me te, sidomos ne momentet kur ai nuk kishte thyer rezistencen ballkanike, te perfaqsuara nga Skenderbeu dhe Huniadi, tregojne levizjet tipike te nje pushtuesi.
Kjo ishte arsyeja, qe Skenderbeu asnjehere nuk besoi plotesisht, ne te krishteret pertej Adriatikut. Skenderbeu ishte nje sundimtar, qe nuk donte te varej nga theokratet e lindjes, e aq me pak te luftonte per ta. Kthimi i tij ne Kruje dhe pozicionimi i tij kunder tyre, ishte nje levizje e detyruar, sepse hakmarrja primitive e sulltaneve te Lindjes, nuk mund te toleronte dezertimin e tij.
Ajo qe eshte e rendesishme per ne, nuk eshte lufta e tij per lirine e nje shteti- komb, qe as mund te konceptohej ne ate periudhe, por eshte evidentimi i races sone, si raca me vitale dhe luftarake ne Europe, vetedijesimi i saj per potencialin e saj. Ishte po ky Skenderbe qe provoi qe rezistenca e shqiptareve, nuk ishte nje fenomen i rastesishem, ajo buronte nga shpirti i tyre i lire dhe i lashte, qe nuk ishte karrakteristike per asnje race tjeter, duke lene deshmi te paçmuara per brezat tane, qe te kuptojme se egzistenca e kombit, eshte skalitur me sakrificat e atyre luftetareve, qe rane ne fushen e betejes, per te mos nderruar identitein tone, krenare, te lire, luftarake, sycelet, te ashper, ne kembim per qenje trushplare qe e nderron Zotin e tij, duke u shtrire ne toke, ne ndryshim nga ne, qe e nderojme ate, sic nderohet Ati dhe ai na do, sic te do nje At i vertete, duke qene krenar per ne, qe e nderojme me dinjitet.
Z. Zeus !
Pa dashur te jem sugjestionues per ju, po ju them se me pelqen ne nje fare menyre, menyra se si i trajtoni gjerat pa gjaknxehtesi dhe urrejtje.

Mik i nderuar!

Sigurisht do te ishte e padrejte nga ana ime nese nuk do ia njihja Skenderbeut meriten e identifikimit dhe pikenisjen nga gjuha dhe raca shqiptare. ai keshtu mendonte dhe eshte per tu nderuar per kete. Por kjo nuk mjafton. Kishte edhe menyra te tjera per te ruajtur gjuhen dhe racen tone. Kete e kuptuan me se miri te gjithe ata kryeminstra dhe ministra dhe gjenerale qe arriten majat ne Perandorine Osmane dhe sigurisht kur behej fjale per kombin e vet gjithmone zgjidhnin per te gjetjet me te dobishme qe ti sherbenin atij.

Skenderbeu dhe teoria e tij e perplasjes me Perandorine Osmane, provoi dy gjera shume te rendesishme. E para: Nuk mund te sigurosh asnjehere prosperitet duke u perplasur me nje superfuqi boterore. e dyta: se europianeve kristiane nga te dyja anet e adriatikut nuk ua ndjen fare per ne dhe kombin tone te shtrenjte dhe plot vlera. dhe se europa nuk ishte as me suhme as me pak se nje treg matrapazesh si ai i Jeruzalemit qe Jezusi (Paqja qofte me te) e shkaterroi me shkelma. duke u thene te gjitheve se keta kishin shtremberuar besimin ne Zot dhe ishin korruptuar.

Gjithsesi
Ju respektoj per menyren sesi gjykoni.
Eduarti

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”