"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#106

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 04, 2012 8:04 pm

"Kurrkush nuk ban bè rrene me Tomorrin. Shume vete e kane aq frike sa qe s'mund ti permendin as emrin, por e zane me goje tue thane vetem "Ai" edhe bajne bè per "at çuke"!..."
.....

Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#107

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 04, 2012 8:18 pm

Eduart, populli shqiptar ka Zota me te lashte se Allahu, apo Jehovai, Krishti dhe Muhamedi dhe gjithe profetet semite te shkretetirave. Populli shqiptar ka Tomorrin e shenjte dhe shenjteria e tij eshte ngulitur thellle nder shqipot. Ka Zanat, Oret, Shtojzovallet, Dragojte, Premdin (Perendine fillestare Nenen-Zot e cila eshte e lashte sa Perendia Meme Teutoktone apo Etruske)....
Keto duhet tu tregosh shqipove ne medrese dhe jo pallavra zotash semito-te huaj, zota semite qe nuk kane asnje lidhje me kulturen tone mijra vjeçare, Eduart...
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#108

Post by Zeus10 » Tue Sep 04, 2012 10:29 pm

Z. Eduart
Ne jemi te vetedijshem se gjithe ky kompleksitet dhe harmoni, ne mikro dhe makro-univers, kane ne baze nje krijim dhe nje intelekt, qe ne zakonisht e therresim Zot.
Pergjate gjithe historise, te gjitha fete, qe ne fund te fundit nuk jane te barabarta me vete Zotin, jane perpjekur ethshem qe te ekujvalentojne zotin me besimin. Nje nga me te suksesshmet ne kete detyre aspak te ndershme, ka qene feja islame. Feja juaj nuk perfaqson Perendine, ajo eshte nje fe si gjithe fete e ndryshme gjate historise, qe perfaqson nje menyre te zgjedhur nga njeriu per te kuptuar perendine. Ne fakt, ajo qe ben feja juaj, eshte e kunderta e te kuptuarit te tij, perderisa fut misticizmin ne te. Ajo, realisht e largon qenjen e zene ne gracken e saj nga perendia, sepse e ben ate te pakuptueshem, te frikshem te larget dhe ne fund te fundit te pashikueshem. Kjo i sherben interesit paresor te fese, sundimit mbi njerezit, duke spekuluar me "lidhjen speciale", qe ka kleri dhe sidomos "profetet", per te cilet as qe mund te provohet bindshem nese kane egzistuar vertete. Keta te fundit, jane dhe instrumenti me spekulativ ne gjithe besimin, sepse asnjehere nuk thuhet, pse nje Zot me burime te pafundme, ne menyre fare sporadike dhe te mistershme, do te zgjithte keta "profete" ne menyren aspak konvencionale dhe te dobishme per "mesimdhenien hyjnore' qe i zgjedh. Ata ne vend te jene transmetues te dijes, behen ne fakt transmetues rregullash, qe ne fakt nuk dihet kush i ka vene, krijuesi apo ata qe duan te spekulojne ne emer te tij, qe dihet se kush jane.
Si perfundim
Per sa kohe, qe ne emer te parajses qiellore, perfaqesuesit e feve me emra te ndryshme, por me taktika te peraferta, sigurojne parajsat e tyre tyre tokesore, ato fe nuk kane lidhje me krijuesin, cilido qe ai eshte. Ndryshimi i emrit te tij dhe i profeteve, nuk e bejne nje fe te barabarte me Zotin dhe nuk i japin asaj legjimitetin te flasin ne emer te tij. Asnje grup "vellazerish fetare", nuk ka privilegjin te jete me afer Tij, se "grupi" tjeter fetar. I vetmi "privilegj" qe kane, eshte te jene prane institucionit te fese, qe ata ndjekin. Shqiptaret e mire nuk ndodhen prane ketyre feve, sepse per fe kane atdhene, Diellin qe i ngron dhe Token qe i rrit. Sa per krijuesin, ai eshte i te gjitheve, ate nuk e kane prone as muslimanet, as budistet as te krishteret dhe as te gjitha fete te marra se bashku.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#109

Post by Eduart » Wed Sep 05, 2012 9:29 pm

Z. Zeus !

Mendoj se e plotesova misionin tim ne kete forum
Une nuk kam pergjegjesine tju bind, por tju tregoj ato qe di nga besimi ne Zot.
Bindjen dhe udhezimin e ka eksluzivitet vetem Krijuesi juaj dhe i gjithesise.

Sigurisht nder shume miq ne kete forum te vecoj ty per debatin me etike dhe pa inat. Ishe nje kundershtar i mire per mua dhe e respektoj kete.

Nese ke deshire te diskutojme debate te tilla me tematika fetare mund ta bejme kete ne profilin tim ne Face Book (sepse ketu admini juaj "Mallakastrioti" (Qe i hyn ne hak Mallakastres dhe traditave te saj bujare) ma ka ndaluar kete ta bej ketu, duke e pare forumin si shtepine e tij. E sigurisht ne shtepine e tjetrit nuk mund te besh si te duash dhe te shkruash cfare mendon se duhet. Kur tjetri e di shume mire se cfare don te beje me shtepine e tij edhe nese don ti veri flaken.

Une tashme jap doreheqjen nga ky forum per te cilin mendoj se kam harxhuar shume kohe (edhe pse per disa nga ju mendoj se ia ka vlejtur)


Te fala
Eduarti

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#110

Post by Eduart » Wed Sep 05, 2012 9:32 pm

I lutem redaksise te me cregjistroje nga ky forum. Ju faleminderit !

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#111

Post by Zeus10 » Wed Sep 05, 2012 10:03 pm

Eduart, ti mund te shkruash sa te duash ne kete forum, per sa kohe qe shfaq nje mendim spontan dhe nje ide apo dhe ideologji, qe ti e gjykon nga thellesia e zemres, si te drejte dhe te moralshme dhe une te garantoj, qe dhe Mallakastrioti do ta degjoj dhe komentoje me respektin me te madh. Por nuk mendoj se ka qene kjo qe realisht ke bere.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 67
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#112

Post by arianmarku » Wed Sep 05, 2012 10:58 pm

Eduart wrote:I lutem redaksise te me cregjistroje nga ky forum. Ju faleminderit !
Tani fole si burrat -bravo-

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#113

Post by Mallakastrioti » Thu Sep 06, 2012 11:16 am

Neo-otomanizmi apo filo-turqizmi i ri i cili po rishfaqet keto vitet e fundit, ne se nuk i pritet hovi, do riperserise historine. Haxhi Qamilat apo Musa Qazimet e rinje do riperserisin masakrat e gjysherve te tyre ne se nuk do u ndalim hovin!
.....
Babë Dudë Karbunara, si u masakrua para popullit firmëtari i Pavarësisë

"Më 1914-ën, në Berat erdhën rebelët e Musa Qazimit. Babë Dudë Karbunara u padit si njeri i rrezikshëm për mbretërinë otomane. "Më 30 Qershor 1914, ditën e hënë, ora 7 e mëngjesit, erdhën në shtëpinë time në Goricë, reaksionarët osmanlinj, por pa kaptuar më zunë dhe më rrahën në atë mënyrë sikur rrihnin një kafshë…", - shkruan ai në ditarin e tij. Baba me keqardhje u thoshte: "Bimni o stërnipërit e Skënderbeut me shkopinjtë e mëmëdheut! Yqmeti duke më parë mua si një të vdekur s'më mbajti të burgosur, por më dërgoi të vdes në shtëpi". Musa Qazimi e pyeti në prefekturë: "Je osmanlli apo shqiptar?". "Me ç'gjuhë po më flet? Jam shqiptar sikundër je dhe ti", u përgjigj ai. Njerëzit që panë se si e çuan në yqymet duke e tërhequr zvarrë, duke e rrahur, e i shkulnin qimet e mjekrës, u ligështuan e u shkrinë në vaj. Baba doli që andej gjysmë i vdekur, dhe me zë të mekur iu tha bijve të tij gjatë rrugës: "Mos t'ju vijë keq, këto nuk janë plagë, por dekorata për mëmëdhenë". Jorgji Karbunara mbetet martiri më i madh i kohës i masakruar para popullit. Vdiq më 19 dhjetor 1917, në moshën 72-vjeçare. U fal në kishën e Shën Mërisë në Mangalem, në gjuhën shqipe, si kishte psalur (kënduar) shqip në kohët e vështira në kishat e kalasë. Kortezhi i përmortshëm u ngjit nga rruga e Shkëmbit në kishën e Shën Gjergjit, ku iu dha vendi i preferuar për t'u prehur në paqe pranë Ajodhimës. Në treg mbyllën dyqanet të krishterë e muslimanë. Në funeral morën pjesë të gjithë beratasit, të cilët me lot i dhanë lamtumirën e fundit. Varri i tij u bë vend pelegrinazhi për nxënësit e shkollave për çdo 28 Nëntor. Pas vdekjes, banda muzikore e Nolit erdhi nga Amerika për të bërë homazhe tek varri i tij. ..."
...
Burimi: http://www.balkanweb.com/gazetav5/artik ... ?id=121093
Image

Al-koli
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:22 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#114

Post by Al-koli » Sun Sep 09, 2012 5:26 pm

per Z trutharturi na ndrico pak mendjet edhe per Nene Terezen te lutem.

Al-koli
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:22 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#115

Post by Al-koli » Sun Sep 09, 2012 5:30 pm

ik more truthartuari i anadollit ik se e dime ku e ke lidhur gomarin ti e ata shoket e tuj me mjekrra qe flasin kunder amerikes e na vishen me tuta e atletike nike ik ore merr nje dore para nga ata e mos na servir corben tende te prishur

Al-koli
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:22 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#116

Post by Al-koli » Sun Sep 09, 2012 5:37 pm


el22
Member
Member
Posts: 31
Joined: Fri Sep 07, 2012 2:55 am
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#117

Post by el22 » Sun Sep 09, 2012 7:48 pm

Ka dicka te vertete ne postimin e pare te Eduartit.

Skenderbeu vertete nuk ishte kristian, dhe nuk ka luftuar ndonjehere per kristianizmin. Ai lindi ortodoks, u konvertua dhe e kaloi gjysmen e jetes si mysliman, e me pas u konvertua dhe e kaloi pjesen tjeter te jetes si katolik.

Ai nuk zgjodhi te ishte ortokos apo mysliman, dhe edhe katolizmi per te nuk ishte rrjedhoje e nje nevoje shpirterore, se sa nje menyre per te bere politike/per te siguruar mbeshtetje nga bota katolike, qe gjithsesi nuk i pati.

Persa i perket diktatorshipit te Skenderbeut, kjo eshte nje lajthitje e Eduartit dhe gjithe atyre inojranteve te tjere qe perdorin krahasime te tilla.

E para, ne kohen e Skenderbeut nuk ka pasur demokraci! Jo vetem kaq, por as sot nuk ka demokraci!
Me perjashtim te Zvicres, qe eshte i vetmi vend demokratik, gjithe te tjeret jane maksimumi 'iluzione demokratike'.
Qytetaret e ketyre te ashtuquajtuarave "demokraci" nuk kane kurrfare pushteti per te vendosur mbi ligjet qe rregullojne jetet e tyre. Ata shume-shume pyeten nje here ne 4 vjet se nen diktatin e ciles minorance duan te jetojne kater vitet e ardhshem.

Se dyti, ne asnje vend te botes, dhe ne asnje kohe qe nga prehistoria deri me sot, ne kohe lufte nuk ka demokraci!

Skenderbeu eshte figure e shquar jo vetem e Shqiptareve, por e historise boterore, jo dhe aq sepse ishte luftetar i zoti (ne fund te fundit Shqiptaret rezistuan edhe per 10 vite te tjere mbasi Skenderbeu vdiq), por sepse ishte strateg dhe burre shteti, qe me nje ushtri te vogel arriti t'i rezistonte nje superfuqie, duke fituar ndaj nje ushtrie qe zoteronte teknologjine me te avancuar ushtarake te kohes, dhe 10 here me e madhe numerikisht.

C'do popull aspiron te jetoje i lire, dhe lufton per lirine e tij. Ska asgje te diskutueshme ketu.
Ajo cka e ben Skenderbeun hero, dhe i ben te shquhen Shqiptaret e tjere bashkeluftetare te tij, eshte jashtezakonshmeria e asaj cka ata arriten!

Per sa i perket konvertimit te Shqiptareve ne Musliman, Eduarti ka njefare te drejte kur thote se nuk u be nen dhunen e shpates. Shqiptaret nuk kane qene kurre popull religjoz. Ata nuk ishin kristian te devotshem perpara turqve, dhe nuk u bene myslimane te devotshem ne kohen e turqeve. S'ka asgje per te ardhur keq ketu, perkundrazi.

Kjo tregon se paraardhesit tane ishin nje popull inteligjent, qe midis perrallave religjoze nga njera ane, dhe mundesise per te bere karriere ushtarake dhe evituar pagimin e taksave te renda nga ana tjeter, zgjodhen kete te dyten.

Feja mbi te gjitha, apo partija mbi te gjitha, keto jane dogma.
Por shqiptaria mbi te gjitha, kjo nuk eshte dogem.

Mireqenia e individit eshte e kushtezuar nga mireqenia e shoqerise ne te cilen ai jeton. Ne jemi Shqiptar, keshtuqe mireqenia e secilit prej nesh eshte e kushtezuar nga mireqenia e shoqerise Shqiptare.

Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria, eshte nje menyre sintetike per shprehur kete te vertete, per rastin tone.

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”