"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#31

Post by faon perrovarri » Sun Sep 02, 2012 11:25 am

Zotnia juej Eduart?
Tani qe kam marre tatpjeten ,koptova qe besimi i vertet eshte,DASHNIA,RESPEKTI,NDERIMI,VIRTYTI,ti japesh doren atij qe rrezohet,te ndash me ate qe nuk ka ,dhe, me pak fjale sic bente e nderuara e zotit NENE TEREZA.
Te gjitha fete predikojne kete.Ahere lind pytja, cili eshte dallimi?
Jeni ju,janullatosi,benedikti XI etj...etj qe nuk predikoni fjalen e vertet te zotit(ato tiparet e lartpermendura), por beni politika ne interes te grupimeve fetare qe u perkisni.JU FALEMNERS.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#32

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 11:34 am

Adriana wrote:
Eduart wrote:NE MUSLIMANET NUK ADHUROJME ASNJE IDHULL. NE ADHUROJME VETEM KRIJUESIN E GJITHESISE. ATE QE TA JEP SHPIRTIN DHE TA MERR SHPIRTIN. ATE QE TA JEP DRITEN E SYVE DHE TA MERR DRITEN E SYVE.

NE MUSLIMANET NUK ADHUROJME NJEREZ KUSHDO QOFSHIN ATA, MADJE EDHE PROFETE.
I BEJ THIRRJE CDO SHQIPTARI: SHKATERROJENI KULTIN E INDIVIDIT KUSHDO QOFTE AI! QOFTE I KOHEVE TE LASHTA, TE MSJETES, PO I KOHEVE MODERNE. HIDHINI POSHTE IDHUJT DHE RESPEKTONI VETVETEN. KRENOHUNI ME VEPRAT TUAJA DHE JO TE HUAJAT.


PERDERISA NUK PO SHOH ME DISKUTIME SERIOZE NE TEMEN E KETIJ TOPIC-U E KONSIDEROJ TE MBYLLUR PER PERGJIGJET E MIA.

ME RESPEKT EDUARTI.

Thirjet do ishte mire ti benit ne vendin e duhur dhe jo ne forumin tone.
Ndersa kur flet per emrin muslumanve fol vetem per veten, dhe jo "NE" se ju nuk perfaqesoni muslimanet ( e kam fjalen per shqiptaret ) se te tjeret tashme duket qe i perfaqeson, te kane derguar qe te korresh ate qe dikur ata e kishin mbjellur!

Une te ndaloj rreptesishte qe ketu ne kete forum te besh thirje te tilla, thirje neo-osmane, edhe nje thirje te tille te garantoj se do jesh i perjashtuar nga ky forum, qofshin te nje mendimi te gjithe shoket qe drejton kete forum apo jo, une do tju perjashtoj !!

( sa per temen qe kerkon ta mbyllesh sepse nuk po sheh diskutimet serioze, ne fillim te rekomandoj te sjellesh ti diskutime serioze, dhe jo brockulla, ta kane treguar ''osmanet'' ate thenjen : dhelpra kur nuk e arrin dote bistakun e rrushit thote: lere se qenka i pa pjekur? )PA RESPEKT: ADRIANA


ADRIANA !

CESHTJA E RESPEKTIT MBETET RECIPROKE

TEMA TE CILEN E HAPA NUK KAM PARE ASNJE DISKUTIM SERIOZ PERVEC ATIJ TE Z. ZEUS. TE TJERAT ISHIN VETEM VRER DHE MLLEF. SA PER FJALEN MUSLIMAN. TE GARANTOJ QE PERFAQESOJ TE GJITHE ATA MUSLIMANE SHQIPTARE QE E DUAN DHE JAPIN EDHE JETEN PER ATDHEUN E VET SHQIPERINE. MADJE E BEJNE SHUME ME MIRE SESA SHUME "PATRIOTE" TE INTERNETIT.

PREJ NESH MUSLIMANEVE GJITHMONE PRISNI BESE, NDER DHE TRIMERI KUR BEHET PER CESHTJEN E ATDHEUT, NJEJTE SIC MUND TE PRESIM EDHE PREJ KLERIKEVE ORTODOKSE DHE KATOLIKE QE JANE ATDHETARE DHE E DUAN DHE PUNOJNE PER VENDIN E TYRE SHQIPERINE. TE TJERE NJEREZ NUK MARR PERSIPER TI GARANTOJ DOT.

PS: TE LUTEM MOS ME KTHE ME PERGJIGJE EMOCIONALE TE MBUSHURA ME URREJTJE.


KAQ KISHA DHE PIKE.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#33

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 11:44 am

faon perrovarri wrote:Zotnia juej Eduart?
Tani qe kam marre tatpjeten ,koptova qe besimi i vertet eshte,DASHNIA,RESPEKTI,NDERIMI,VIRTYTI,ti japesh doren atij qe rrezohet,te ndash me ate qe nuk ka ,dhe, me pak fjale sic bente e nderuara e zotit NENE TEREZA.
Te gjitha fete predikojne kete.Ahere lind pytja, cili eshte dallimi?
Jeni ju,janullatosi,benedikti XI etj...etj qe nuk predikoni fjalen e vertet te zotit(ato tiparet e lartpermendura), por beni politika ne interes te grupimeve fetare qe u perkisni.JU FALEMNERS.


JO I DASHUR MIK !

ASPAK NUK JAM DHE NUK DO JEM SHERBYES I POLITKAVE TE HUAJA NE DEM TE VENDIT TIM.
PROFESIONI IM DHE MISIONI GJITHASHTU ESHTE HOXHE DHE MESUES I FESE ISLAME DHE EDUKATOR.
JANE PIKERISHT KETO VIRTYTE QE PERMENDNI ME LART ATO QE DUHET SECILI PREJ NESH TE MBJELLE NE FAMILJEN E TIJ, NE NJEREZIT E TIJ, TEK POPULLI I TIJ.

AJO QE PO BEJ, I NDERUAR, ESHTE SE PO MUNDOHEM TU HEQ MLLEFIN KETYRE SHQIPTAREVE TANE QE MENDOJNE SE VETEM URREJTJA ESHTE GJUHA E TRIUMFIT. VETEM SHPATA E SKENDERBEUT DO NA COJE PERPARA.

KA ARDHUR KOHA TE MENDOJME NDRYSHE, NE MENYRE HUMANE SI NENE TEREZA, NE MENYRE INTELEKTUALE SI HASAN TAHSINI, ME DASHURI SI NAIM FRASHERI, POLITIKISHT SI ISMAIL QEMALI, ME RESPEKT SI AT NIKOLLA MARKU.

E JO ME GJUHEN E SHPATES MESJETARE SI SKENDERBEU, AS ME GJUHEN E SHTYPJES FODULLE SI ENVER HOXHA AS ME GJUHEN E MATRAPAZEVE SI POLITIKANET TANE SOT.

KAQ KISHA. KESHTU MENDOJ UNE O MIKU IM.

TE PERSHENDES
EDUARTI

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#34

Post by Socio » Sun Sep 02, 2012 12:02 pm

Z. Eduart Thartori,

Une vetem deshta te te falenderoj per kohen dhe mundin qe e dhe ne kete forum.


Tungjatjeta


FE, KOMB E ATDHE. KUSH NUK I RESPEKTON LE TE COFE PER DHE
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#35

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 12:04 pm

Socio wrote:Z. Eduart Thartori,

Une vetem deshta te te falenderoj per kohen dhe mundin qe e dhe ne kete forum.


Tungjatjeta


FE, KOMB E ATDHE. KUSH NUK I RESPEKTON LE TE COFE PER DHEFALEMINDERIT I NDERUAR MIK

EDHE UNE I BESOJ KETIJ PARIMI ORIGJINAL SHQIPTAR

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#36

Post by faon perrovarri » Sun Sep 02, 2012 12:38 pm

faon perrovarri wrote: Jeni ju,janullatosi,benedikti XI etj...etj qe nuk predikoni fjalen e vertet te zotit(ato tiparet e lartpermendura), por beni politika ne interes te grupimeve fetare qe u perkisni.JU FALEMNERS.
Eduart!
Ju,janullatosi opo benediktin ,u permenda ne menyre figurative,desha te them,nenkuptoj ata udherrefyse shpirteror te korruptuar te parase.
Eduart wrote:JO I DASHUR MIK !

ASPAK NUK JAM DHE NUK DO JEM SHERBYES I POLITKAVE TE HUAJA NE DEM TE VENDIT TIM.
PROFESIONI IM DHE MISIONI GJITHASHTU ESHTE HOXHE DHE MESUES I FESE ISLAME DHE EDUKATOR.
JANE PIKERISHT KETO VIRTYTE QE PERMENDNI ME LART ATO QE DUHET SECILI PREJ NESH TE MBJELLE NE FAMILJEN E TIJ, NE NJEREZIT E TIJ, TEK POPULLI I TIJ.

AJO QE PO BEJ, I NDERUAR, ESHTE SE PO MUNDOHEM TU HEQ MLLEFIN KETYRE SHQIPTAREVE TANE QE MENDOJNE SE VETEM URREJTJA ESHTE GJUHA E TRIUMFIT. VETEM SHPATA E SKENDERBEUT DO NA COJE PERPARA.

KA ARDHUR KOHA TE MENDOJME NDRYSHE, NE MENYRE HUMANE SI NENE TEREZA, NE MENYRE INTELEKTUALE SI HASAN TAHSINI, ME DASHURI SI NAIM FRASHERI, POLITIKISHT SI ISMAIL QEMALI, ME RESPEKT SI AT NIKOLLA MARKU.

E JO ME GJUHEN E SHPATES MESJETARE SI SKENDERBEU, AS ME GJUHEN E SHTYPJES FODULLE SI ENVER HOXHA AS ME GJUHEN E MATRAPAZEVE SI POLITIKANET TANE SOT.

KAQ KISHA. KESHTU MENDOJ UNE O MIKU IM.

TE PERSHENDES
EDUARTI
MuA personalisht keto qe thekson me larte me gjejne dokord 1000%.Po mos harro se je nje person publik ne shoqerine mbarshqiptare,dhe duhet te llogaritesh pasojat negativ te ideve apo qendrimeve tuaja,por megjithate vleresimi me real per ju jane komuniteti fetar i ngusht qe ju u sherbeni.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#37

Post by Adriana » Sun Sep 02, 2012 1:20 pm

ADRIANA !

CESHTJA E RESPEKTIT MBETET RECIPROKE


Me pelqen kjo qe rame dakord ne nje pike te vetme.
TE GARANTOJ QE PERFAQESOJ TE GJITHE ATA MUSLIMANE SHQIPTARE


Ti je nje skllav -osman qe te kan futur ne shoqerine shqiptare per te qare kokat e tyre qe mbeten ne truallin tone, pra meqe ben kete pune, shoke thuaju qe po hyren prap ne shoqerine tone si pushtues kokat aty do ty mbeten ( edhe pse ne shqiptaret vonojme pak por nuk harrojme ).
MADJE E BEJNE SHUME ME MIRE SESA SHUME "PATRIOTE" TE INTERNETIT

-hahaha- me fal po ketu nuk e mbaj dote te qeshuren, sepse vet fakti tregon qe artikullin e ke shperndare ti ne internet se je trembur nga
patriotet e internetit, besoj se kjo eshte edhe detyra juaj, qe ''ATA'' te paguajne, se une deri me sot nuk kisha pare nje hoxhe apo nje prifte 24 ore online ne internet.

...................


...per te tjerat skam koment, se kohen e kam flori, zbato rregulloren e forumit ashtu sic zbaton rregulloren e osmaneve, perndryshe lajmerimin e bera edhe me siper.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#38

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 1:25 pm

Eduart wrote:
Socio wrote:Z. Eduart Thartori,

Une vetem deshta te te falenderoj per kohen dhe mundin qe e dhe ne kete forum.


Tungjatjeta


FE, KOMB E ATDHE. KUSH NUK I RESPEKTON LE TE COFE PER DHEFALEMINDERIT I NDERUAR MIK

EDHE UNE I BESOJ KETIJ PARIMI ORIGJINAL SHQIPTAR
...........
Mire Komb e Atdhe se ndoshta i morem vesh cilat jane, por nuk na shpjeguat ende cila duhet te jete Feja e shqipos. Feja e krishtere, mysylmane apo ajo budiste. Do me falni mua paganin qe bej pyetje te tilla, por hoxhe efendija sikurse Socio-logu ndoshta duhet te na "hapin" syte lidhur fese. Cila eshte ajo qe duhet te kete shqipua?
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#39

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 2:53 pm

Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Socio wrote:Z. Eduart Thartori,

Une vetem deshta te te falenderoj per kohen dhe mundin qe e dhe ne kete forum.


Tungjatjeta


FE, KOMB E ATDHE. KUSH NUK I RESPEKTON LE TE COFE PER DHEFALEMINDERIT I NDERUAR MIK

EDHE UNE I BESOJ KETIJ PARIMI ORIGJINAL SHQIPTAR
...........
Mire Komb e Atdhe se ndoshta i morem vesh cilat jane, por nuk na shpjeguat ende cila duhet te jete Feja e shqipos. Feja e krishtere, mysylmane apo ajo budiste. Do me falni mua paganin qe bej pyetje te tilla, por hoxhe efendija sikurse Socio-logu ndoshta duhet te na "hapin" syte lidhur fese. Cila eshte ajo qe duhet te kete shqipua?

z. MALLAKASTRIOT!


PERKUNDRAZI NUK TE FAL PSE BERE NJE PYETJE TE TILLE POR EDHE ME SHUME SE KAQ, TE FALENDEROJ.

MEQE SI ADMIN I FORUMIT MA DHATE LEJEN TE SHPREHEM FETARISHT ATEHERE PO E JAP PERGJIGJEN TIME QE ESHTE SI ME POSHTE:

FEJA E SHQIPTARIT ESHTE ISLAMI ORTODOKSIZMI DHE KATOLICIZMI. SECILI DUHET TI GEZOHET BESIMIT TE TIJ DHE TA NDEROJE ATE. ASKUSH NUK DUHET TE IMPONOHET NE BESIMIN E TIJ (NESE KJO DO TE NDODHTE ATEHERE, NUK DO KISHIM BESIM).

NE LIDHJE ME PAGANIZMIN JU THEM MIKU IM SE KJO NUK KA QENE ASNJEHERE FEJA E TE PAREVE TANE AS EDHE ILIREVE. EDHE ATA PARA KRISTIANIZMIT KANE ADHURUAR ZOTIN DUKE NDJEKUR PROFETET E TYRE. ZOTI THOTE NE KURAN: CDO POPULLI I KEMI DERGUAR PROFET NGA VETE GJAKU I TYRE DHE DUKE FOLUR ME GJUHEN E TYRE.

PAGANIZMI GJITHMONE KA QENE DEVIJIM I NATYRES NJEREZORE. PASI E BEN NJERIUN QE TE ADHUROJE DICKA TJETER VEC ZOTIT (KRIJUESIT) QE E MERITON ADHURIMIN. CDO ADHURIM I DICKAJE TJETER NUK ESHTE MERITOR, QOFTE AI IDHULL, NJERI, PREJ GURI, PREJ DRURI, MADJE EDHE PREJ DIAMANTI E FLORIRI QOFTE. ASKUSH NUK E MERITON QE TIA ULIM KOKEN DHE TA ADHUROJME.
NJERIU NUK E MERITON SEPSE ESHT NJLLOJ SI UNE, GURI APO SENDET E TJERA MADJE DHE KAFSHET NUK E MERITOJNE SEPSE JANE MEPOSHTE SE UNE.

KESHTU I VETMI PRONARI I GJITHCKAJE. AI QE ESHTE ME LART SE GJITHCKA DHE QE E MERITON ADHURIMIN ESHTE ALLAHU (THEMI NE MUSLIMANET SHQIPTARE DHE ARABE APO DHE VIKINGE E KINEZ)
PERENDIA (I THONE KRISTIANET)


KJO ESHTE FEJA E VERTETE E SHQPTARIT E PERBERE NGA KETO TRI FE TE CILAT DUHEN NDERUAR SEPSE SHQIPTARI I NDERON.

MALLAKASTRIOT, JAM I HAPUR TE ME BESH PYETJE TE TILLA ME CFAE DO LLOJ QELLIMI TE JENE. PERMUA ESHTE GJITHMONE KENAQESI TE JAP PERGJIGJE PER FENE.

ME RESPEKT
EDUARTI

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#40

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 2:57 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Socio wrote:Z. Eduart Thartori,

Une vetem deshta te te falenderoj per kohen dhe mundin qe e dhe ne kete forum.


Tungjatjeta


FE, KOMB E ATDHE. KUSH NUK I RESPEKTON LE TE COFE PER DHEFALEMINDERIT I NDERUAR MIK

EDHE UNE I BESOJ KETIJ PARIMI ORIGJINAL SHQIPTAR
...........
Mire Komb e Atdhe se ndoshta i morem vesh cilat jane, por nuk na shpjeguat ende cila duhet te jete Feja e shqipos. Feja e krishtere, mysylmane apo ajo budiste. Do me falni mua paganin qe bej pyetje te tilla, por hoxhe efendija sikurse Socio-logu ndoshta duhet te na "hapin" syte lidhur fese. Cila eshte ajo qe duhet te kete shqipua?

z. MALLAKASTRIOT!


PERKUNDRAZI NUK TE FAL PSE BERE NJE PYETJE TE TILLE POR EDHE ME SHUME SE KAQ, TE FALENDEROJ.

MEQE SI ADMIN I FORUMIT MA DHATE LEJEN TE SHPREHEM FETARISHT ATEHERE PO E JAP PERGJIGJEN TIME QE ESHTE SI ME POSHTE:

FEJA E SHQIPTARIT ESHTE ISLAMI ORTODOKSIZMI DHE KATOLICIZMI. SECILI DUHET TI GEZOHET BESIMIT TE TIJ DHE TA NDEROJE ATE. ASKUSH NUK DUHET TE IMPONOHET NE BESIMIN E TIJ (NESE KJO DO TE NDODHTE ATEHERE, NUK DO KISHIM BESIM).

NE LIDHJE ME PAGANIZMIN JU THEM MIKU IM SE KJO NUK KA QENE ASNJEHERE FEJA E TE PAREVE TANE AS EDHE ILIREVE. EDHE ATA PARA KRISTIANIZMIT KANE ADHURUAR ZOTIN DUKE NDJEKUR PROFETET E TYRE. ZOTI THOTE NE KURAN: CDO POPULLI I KEMI DERGUAR PROFET NGA VETE GJAKU I TYRE DHE DUKE FOLUR ME GJUHEN E TYRE.

PAGANIZMI GJITHMONE KA QENE DEVIJIM I NATYRES NJEREZORE. PASI E BEN NJERIUN QE TE ADHUROJE DICKA TJETER VEC ZOTIT (KRIJUESIT) QE E MERITON ADHURIMIN. CDO ADHURIM I DICKAJE TJETER NUK ESHTE MERITOR, QOFTE AI IDHULL, NJERI, PREJ GURI, PREJ DRURI, MADJE EDHE PREJ DIAMANTI E FLORIRI QOFTE. ASKUSH NUK E MERITON QE TIA ULIM KOKEN DHE TA ADHUROJME.
NJERIU NUK E MERITON SEPSE ESHT NJLLOJ SI UNE, GURI APO SENDET E TJERA MADJE DHE KAFSHET NUK E MERITOJNE SEPSE JANE MEPOSHTE SE UNE.

KESHTU I VETMI PRONARI I GJITHCKAJE. AI QE ESHTE ME LART SE GJITHCKA DHE QE E MERITON ADHURIMIN ESHTE ALLAHU (THEMI NE MUSLIMANET SHQIPTARE DHE ARABE APO DHE VIKINGE E KINEZ)
PERENDIA (I THONE KRISTIANET)


KJO ESHTE FEJA E VERTETE E SHQPTARIT E PERBERE NGA KETO TRI FE TE CILAT DUHEN NDERUAR SEPSE SHQIPTARI I NDERON.

MALLAKASTRIOT, JAM I HAPUR TE ME BESH PYETJE TE TILLA ME CFAE DO LLOJ QELLIMI TE JENE. PERMUA ESHTE GJITHMONE KENAQESI TE JAP PERGJIGJE PER FENE.

ME RESPEKT
EDUARTI
Rishkruaje nga e para çka kerkon te thuash, por me shkronja te vogla kete here, pasi shkronjat e medha ne nje koment apo fjalim etj, ne boten virtuale jane barazim te bertasesh apo te kerkosh te flasesh me ze te larte. Kur ta rishkruash edhe nje here me shkronja te vogla kete replike apo koment siç e kerkon rregulli do te te pergjigjem. Ne se nuk e ben diçka te tille do marr vendimin ta heq kete replike apo komentin tend, pasi ketu nuk eshte e lejueshme qe dikush te bertase apo ulerije kot se koti!
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#41

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 3:06 pm

Meqenese qenka allahu zoti i vertet per ty, mund te na i perkthesh pak kete shkrim si me poshte (jo per gje, por zoti yt nuk eshte me i vjeter se 1600 vjet, kurse Tomorri im i ka nja 5 mije-6 mije vjet mbi supe, sigurisht para se te lindte i biri i Maries, apo Merjemes)

Image
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#42

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 3:34 pm

Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Socio wrote:Z. Eduart Thartori,

Une vetem deshta te te falenderoj per kohen dhe mundin qe e dhe ne kete forum.


Tungjatjeta


FE, KOMB E ATDHE. KUSH NUK I RESPEKTON LE TE COFE PER DHEFALEMINDERIT I NDERUAR MIK

EDHE UNE I BESOJ KETIJ PARIMI ORIGJINAL SHQIPTAR
...........
Mire Komb e Atdhe se ndoshta i morem vesh cilat jane, por nuk na shpjeguat ende cila duhet te jete Feja e shqipos. Feja e krishtere, mysylmane apo ajo budiste. Do me falni mua paganin qe bej pyetje te tilla, por hoxhe efendija sikurse Socio-logu ndoshta duhet te na "hapin" syte lidhur fese. Cila eshte ajo qe duhet te kete shqipua?

z. MALLAKASTRIOT!


PERKUNDRAZI NUK TE FAL PSE BERE NJE PYETJE TE TILLE POR EDHE ME SHUME SE KAQ, TE FALENDEROJ.

MEQE SI ADMIN I FORUMIT MA DHATE LEJEN TE SHPREHEM FETARISHT ATEHERE PO E JAP PERGJIGJEN TIME QE ESHTE SI ME POSHTE:

FEJA E SHQIPTARIT ESHTE ISLAMI ORTODOKSIZMI DHE KATOLICIZMI. SECILI DUHET TI GEZOHET BESIMIT TE TIJ DHE TA NDEROJE ATE. ASKUSH NUK DUHET TE IMPONOHET NE BESIMIN E TIJ (NESE KJO DO TE NDODHTE ATEHERE, NUK DO KISHIM BESIM).

NE LIDHJE ME PAGANIZMIN JU THEM MIKU IM SE KJO NUK KA QENE ASNJEHERE FEJA E TE PAREVE TANE AS EDHE ILIREVE. EDHE ATA PARA KRISTIANIZMIT KANE ADHURUAR ZOTIN DUKE NDJEKUR PROFETET E TYRE. ZOTI THOTE NE KURAN: CDO POPULLI I KEMI DERGUAR PROFET NGA VETE GJAKU I TYRE DHE DUKE FOLUR ME GJUHEN E TYRE.

PAGANIZMI GJITHMONE KA QENE DEVIJIM I NATYRES NJEREZORE. PASI E BEN NJERIUN QE TE ADHUROJE DICKA TJETER VEC ZOTIT (KRIJUESIT) QE E MERITON ADHURIMIN. CDO ADHURIM I DICKAJE TJETER NUK ESHTE MERITOR, QOFTE AI IDHULL, NJERI, PREJ GURI, PREJ DRURI, MADJE EDHE PREJ DIAMANTI E FLORIRI QOFTE. ASKUSH NUK E MERITON QE TIA ULIM KOKEN DHE TA ADHUROJME.
NJERIU NUK E MERITON SEPSE ESHT NJLLOJ SI UNE, GURI APO SENDET E TJERA MADJE DHE KAFSHET NUK E MERITOJNE SEPSE JANE MEPOSHTE SE UNE.

KESHTU I VETMI PRONARI I GJITHCKAJE. AI QE ESHTE ME LART SE GJITHCKA DHE QE E MERITON ADHURIMIN ESHTE ALLAHU (THEMI NE MUSLIMANET SHQIPTARE DHE ARABE APO DHE VIKINGE E KINEZ)
PERENDIA (I THONE KRISTIANET)


KJO ESHTE FEJA E VERTETE E SHQPTARIT E PERBERE NGA KETO TRI FE TE CILAT DUHEN NDERUAR SEPSE SHQIPTARI I NDERON.

MALLAKASTRIOT, JAM I HAPUR TE ME BESH PYETJE TE TILLA ME CFAE DO LLOJ QELLIMI TE JENE. PERMUA ESHTE GJITHMONE KENAQESI TE JAP PERGJIGJE PER FENE.

ME RESPEKT
EDUARTI
Rishkruaje nga e para çka kerkon te thuash, por me shkronja te vogla kete here, pasi shkronjat e medha ne nje koment apo fjalim etj, ne boten virtuale jane barazim te bertasesh apo te kerkosh te flasesh me ze te larte. Kur ta rishkruash edhe nje here me shkronja te vogla kete replike apo koment siç e kerkon rregulli do te te pergjigjem. Ne se nuk e ben diçka te tille do marr vendimin ta heq kete replike apo komentin tend, pasi ketu nuk eshte e lejueshme qe dikush te bertase apo ulerije kot se koti!

Ok, nuk e dija kete! (Ju kerkoj falje nese keshtu e moret)

Do mundohem ta respektoj here tjeter.
--------------------------------------------------

Z.Mallakastriot!

Parkundrazi, nuk te fal, pse bere nje pyetje te tille, por edhe m shume se kaq. Te falenderoj.

Meqe si Admin i Forumit ma dhate lejen te shpehem fetarisht, atehere po e jap pergjigjen time qe eshte si me poshte:

Feja e Shqiptarit eshte Islami, Ortodoksizmi, dhe Katolicizmi. Secili duhet ti gezohet besimit te tij dhe ta nderoje ate.
Askush nuk duhet te imponohet ne besimin e tij (Nese kjo do te ndodhte atehere, nuk do te kishim Besim)
Ne lidhje me Paganizmin, ju them miku im se kjo nuk ka qene asnjehere Feja e te Pareve tane, as edhe e Ilireve. Edhe ata para Kristianizmit kane adhuruar Zotin, duke ndjekur Profetet e tyre. Zoti thote ne Kuran: (Cdo populli i kemi derguar Profet nga vete gjaku i tyre dhe duke folur gjuhen e tyre)

Paganizmi gjithmone ka qene devijim i natyres njerezore. Pasi e ben njeriun qe te adhuroje dicka tjeter vec Zotit (Krijuesit) qe e meriton Adhurimin.
Cdo adhurim i dickaje tjeter, nuk eshte meritor, qofte ai idhull, njeri, prej guri, prej druri, madje edhe prej diamanti e floriri qofte.
Askush nuk e meriton qe tia ulim koken dhe ta adhurojme.
njeriu nuk e meriton sepse eshte njelloj si une. guri apo sendet e tjera madje dhe kafshet nuk e meritojne sepse jane me poshte se une.

Keshtu i vetmi Pronar i gjithckaje, Ai qe eshte me lart se gjithcka dhe qe e meriton adhurimin eshte Allahu (themi ne muslimanet shqiptare dhe arabe apo edhe vikinge e kineze)
Perendia (i thone kristianet)

Kjo eshte Feja e Shqiptarit e perbere nga keto tri fe te cilat duhen nderuar sepse Shqiptari i nderon.

Mallakastriot, Jam i hapur te me besh pyetje te tilla, me cfare do lloj qellimi te jene. Per mua eshte gjithmone kenaqesi te jap pergjigje per fene.Me Respekt
Eduarti

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#43

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 3:40 pm

Mallakastrioti wrote:Meqenese qenka allahu zoti i vertet per ty, mund te na i perkthesh pak kete shkrim si me poshte (jo per gje, por zoti yt nuk eshte me i vjeter se 1600 vjet, kurse Tomorri im i ka nja 5 mije-6 mije vjet mbi supe, sigurisht para se te lindte i biri i Maries, apo Merjemes)

Image


Se kuptoj greqishten por gjithsesi e kam edhe per kete nje pergjigje.


Sic ta pata shkruar me lart cdo popull ka patur Profetet e tij qe sillnin mesazhin hyjnor nga Zoti.
edhe ne librat e vjeter emri Allah eshte perdorur per Zotin (Eloh ne Ungjill dhe ne Tora) e po keshtu ne libra te tjere.

Keshtu termi qe ju me jepni eshte fjala per Perendine (Zotin) edhe pse pas devijimeve ashtu e kane quajtur hyjnite e ndryshme. Gjithsesi origjina eshte nga emri i Zotit (Allah)

Ndersa per Tomorrin, nuk jane pese mije apo gjashte mije vjet sa thoni. Por miliona vjet qe kur e ka krijuar Allahu (Ose Zoti). Nuk ia di origjinen e ketij emri Tomorr. Por do kisha per kenaqesi ta mesoja historikun e tij.

Keshtu qe Toponimet e veneve jane dicka tjeter, Besimi dhe Emri i Zotit (Allah) eshte dicka tjeter.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#44

Post by erix77 » Sun Sep 02, 2012 3:55 pm

Po mire more Eduart ja e morem vesh qe per ty zoti i vertete eshte allahu dheti beson ne te, por ne te tjereve cna hyn ne pune se cilin zot beson ti apo dikush tjeter.

Persa i perket temes askush nuk e ka bere Skenderbeun zot apo idhull por njekohesisht askush nuk mund te hedhe balte mbi te sepse pa Skenderbeun sot nuk do te kishte komb shqiptar.

asnje teolog nuk ka bagazhin te analizoje vepren e Skenderbeut.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#45

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 3:57 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese qenka allahu zoti i vertet per ty, mund te na i perkthesh pak kete shkrim si me poshte (jo per gje, por zoti yt nuk eshte me i vjeter se 1600 vjet, kurse Tomorri im i ka nja 5 mije-6 mije vjet mbi supe, sigurisht para se te lindte i biri i Maries, apo Merjemes)

Image


Se kuptoj greqishten por gjithsesi e kam edhe per kete nje pergjigje.


Sic ta pata shkruar me lart cdo popull ka patur Profetet e tij qe sillnin mesazhin hyjnor nga Zoti.
edhe ne librat e vjeter emri Allah eshte perdorur per Zotin (Eloh ne Ungjill dhe ne Tora) e po keshtu ne libra te tjere.

Keshtu termi qe ju me jepni eshte fjala per Perendine (Zotin) edhe pse pas devijimeve ashtu e kane quajtur hyjnite e ndryshme. Gjithsesi origjina eshte nga emri i Zotit (Allah)

Ndersa per Tomorrin, nuk jane pese mije apo gjashte mije vjet sa thoni. Por miliona vjet qe kur e ka krijuar Allahu (Ose Zoti). Nuk ia di origjinen e ketij emri Tomorr. Por do kisha per kenaqesi ta mesoja historikun e tij.

Keshtu qe Toponimet e veneve jane dicka tjeter, Besimi dhe Emri i Zotit (Allah) eshte dicka tjeter.
Gjithsesi kuptimi kryesor ne çka sjell eshte ne anglisht (edhe pse kemi citimet e Plutarkut ne vepren e tij "De Amor Fratern" ku permendet ky zot)....pra ishte nje zot pagan dhe emri fillestar ka qene "ALLALA", zot lufte, dhe Muhamedi e ndryshoi ne Allah. Pra nuk ka qene nje zot kryesor, por i vogel dhe minor ne paganizem.
Po ndoshta ke te drejte qe Tomorri ka miliona vjet, por monoteizmi dhe zotat minor (te vegjel) si ai i luftes semit "Allala=Allah" edhe "Jehoa" nuk kishin lindur apo nuk kishin rendesi fare ne ate periudhe. Monoteizmi thjesht perdori disa zota pagan te politeismit duke i pervetesuar jo vetem emrat, por edhe simbolet. Ne se Muhamedi pervetesoi kete zot luftarak pagan duke e bere idhullin e fese se re monoteiste qe po kristalizohej, atehere nuk mund te themi qe ky zot (lufte dhe jo paqe) ishte ne qender te gjithçkaje, perkundrazi, kemi te bejme me nje zot minor (pra me nje rendesi te vogel), pagan dhe te ricikluar. (ne Paganizem adhuroheshin zotat e natyres kryesisht, diçka teje demokratike dhe vetem me monoteizmin kemi nje kthese te madhe ku Zoti behet arrogant dhe diktatorial)
Image

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”