"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#61

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 10:32 pm

Arbëri wrote:
Eduart wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.
Ketu nuk i ka fjalet tamam ky ministri Turk me ate sa e kam lexuar z.Hoxhe !
Nga Perandorinë Osmane kane perfituar vetem serbet , ndersa shqiptaret jo vetem qe s'kane jetuar me mire se Turqit por me ardhjen e tyre kane humbur shume njerez dhe shume territore .
Une kam postuar disa studijues serb qe jane doktora shkence , ku thone "Mos te kishin qene Osmanet neve (serbet) nuk do ekzistonim sot " .
Eshte fakt i gjalle qe osmanet e perforcuan Ortodoksizmin ne troje tona , gje qe shifet edhe sot , ku ishin Turqit ne ato toka aty nuk ka popull qe i perkasin religjionit Katolik , ne perjashtim te disa malesoreve qe mos te them qe skishte fare ..
Eshte fakt Hoxho edhe ketu jane faktet ne kete forum qysh nga mesjeta qe osmanet e forcuan ortodoksin , edhe kishat qe ishin Katolike ne Kosove edhe me gjere ndoshta i shendroi ne ato Ortodokse .
Une per vete nuk kam simpati te osmanet , ne ate qe kam lexuar edhe shum fetar qe ishin nga baballaret tane , me titull IMAM qe i kishin luftuar osmanet .
Pa arsye me siguri qe jo .
Keto qe i shkrova mund ti argumentoj .
Z. Mallakastriot !

Te falenderoj qe me permendni titullin tim Hoxhe. E konsideroj prkedhelje kete, sepse eshte ne nderin tim te jem Hoxhe (Dijetar i Islamit) dhe eshte nje titull qe mundohem shume ta arrij dhe e di se rrugen e kam te gjate. Gjithsesi faleminderit.

Ne lidhje me cfare shkruan jam i bindur se mund te me sjellesh argumenta. Referenca te ndryshme gjithashtu, foto, video, etj..
Por une do te te sjell nje fakt te vetem i cili i mbulon te gjitha keto.

Menjehere sapo e shpallem Pavarsine nga Turqia 1912,, perzume edhe Turkun e fundit ne lufterat ballkanike. Atehere europianet nuk na pane si heronj, por si plake lufte dhe na ndane sipas qefit te tyre ne 1913. A thua me mire kishim qene me pare apo tani me pas? Kur u shpall Pavrsia, serbet ishin deri ne Kruje e Lezhe, Greket e kishin marre Korcen dhe qeveria e Vlores mund te quhej reale Deri ne Tirane nga veriu e deri ne Vlore nga jugu, nga lindja dyndeshin koloni te shumta shqiptaresh qe vinin per ti shpetuar masakrave te atyre qe jane sot pjese e BE grekeve dhe serbeve gjakesoreve te vone te Ballkanit.

edhe ketu fajin Turku na e kishte?

Prandaj realiteti flet vete nuk ka nevoje per shume referenca me papat, vatikan, gjon buzuker apo te tjera qe ke qef te mi sjellesh.

A mos ishte krim te ishe Shqiptar? apo te ishe musliman?

Pse turku nuk e shoi kete fare shqiptare? Pse deshen serbet dhe greket te bekuar nga papati dhe nga kancelarite europiane, ta shuanin cdo gje shqiptare?

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#62

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 10:41 pm

Eduart wrote:
Arbëri wrote:
Eduart wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.
Ketu nuk i ka fjalet tamam ky ministri Turk me ate sa e kam lexuar z.Hoxhe !
Nga Perandorinë Osmane kane perfituar vetem serbet , ndersa shqiptaret jo vetem qe s'kane jetuar me mire se Turqit por me ardhjen e tyre kane humbur shume njerez dhe shume territore .
Une kam postuar disa studijues serb qe jane doktora shkence , ku thone "Mos te kishin qene Osmanet neve (serbet) nuk do ekzistonim sot " .
Eshte fakt i gjalle qe osmanet e perforcuan Ortodoksizmin ne troje tona , gje qe shifet edhe sot , ku ishin Turqit ne ato toka aty nuk ka popull qe i perkasin religjionit Katolik , ne perjashtim te disa malesoreve qe mos te them qe skishte fare ..
Eshte fakt Hoxho edhe ketu jane faktet ne kete forum qysh nga mesjeta qe osmanet e forcuan ortodoksin , edhe kishat qe ishin Katolike ne Kosove edhe me gjere ndoshta i shendroi ne ato Ortodokse .
Une per vete nuk kam simpati te osmanet , ne ate qe kam lexuar edhe shum fetar qe ishin nga baballaret tane , me titull IMAM qe i kishin luftuar osmanet .
Pa arsye me siguri qe jo .
Keto qe i shkrova mund ti argumentoj .
Z. Mallakastriot !

Te falenderoj qe me permendni titullin tim Hoxhe. E konsideroj prkedhelje kete, sepse eshte ne nderin tim te jem Hoxhe (Dijetar i Islamit) dhe eshte nje titull qe mundohem shume ta arrij dhe e di se rrugen e kam te gjate. Gjithsesi faleminderit.

Ne lidhje me cfare shkruan jam i bindur se mund te me sjellesh argumenta. Referenca te ndryshme gjithashtu, foto, video, etj..
Por une do te te sjell nje fakt te vetem i cili i mbulon te gjitha keto.

Menjehere sapo e shpallem Pavarsine nga Turqia 1912,, perzume edhe Turkun e fundit ne lufterat ballkanike. Atehere europianet nuk na pane si heronj, por si plake lufte dhe na ndane sipas qefit te tyre ne 1913. A thua me mire kishim qene me pare apo tani me pas? Kur u shpall Pavrsia, serbet ishin deri ne Kruje e Lezhe, Greket e kishin marre Korcen dhe qeveria e Vlores mund te quhej reale Deri ne Tirane nga veriu e deri ne Vlore nga jugu, nga lindja dyndeshin koloni te shumta shqiptaresh qe vinin per ti shpetuar masakrave te atyre qe jane sot pjese e BE grekeve dhe serbeve gjakesoreve te vone te Ballkanit.

edhe ketu fajin Turku na e kishte?

Prandaj realiteti flet vete nuk ka nevoje per shume referenca me papat, vatikan, gjon buzuker apo te tjera qe ke qef te mi sjellesh.

A mos ishte krim te ishe Shqiptar? apo te ishe musliman?

Pse turku nuk e shoi kete fare shqiptare? Pse deshen serbet dhe greket te bekuar nga papati dhe nga kancelarite europiane, ta shuanin cdo gje shqiptare?
Jo Eduart e permendi nje anetar tjeter titullin "Hoxhe" lidhur personit tend dhe jo une.(Anetari i Forumit me emrin Arberi)
Gjithsesi ne vitin qe ne shpallem Pavaresine, Perandoria tashme ishte dobesuar dhe po lengonte, kur plas lufta Ballkanike (1912-1913)dhe Fuqite e Medha te kohes i shpallin lufte Perandorise. Shqiperia ne ate kohe ishte pjese e Perandorise dhe u perdor si plaçke lufte midis forcave qe moren pjese ne kete lufte. Pra jo vetem ishim ne fatin dhe meshiren e kohes, por mbi te gjitha u trajtuam si territor turk
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#63

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 10:46 pm

Ne se nuk do ishin bajonetat austriake, atehere as ne 1912 dhe as ne 1913 (vit kur u njohen kufijte shqiptar qe ekzistojne sot) nuk do ekzistonte ndonje shtet quajtur Shqiperi.
Ismail Qemali ka rendesi ne aktin e Shpalljes se Pavaresise, por ne se nuk do kishim ne krahe nje fuqi Perendimore si ajo Austro-Hungareze, sot do ishim kurdet e Ballkanit!
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#64

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 10:49 pm

Eduart wrote:
Arbëri wrote:
Eduart wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.
Ketu nuk i ka fjalet tamam ky ministri Turk me ate sa e kam lexuar z.Hoxhe !
Nga Perandorinë Osmane kane perfituar vetem serbet , ndersa shqiptaret jo vetem qe s'kane jetuar me mire se Turqit por me ardhjen e tyre kane humbur shume njerez dhe shume territore .
Une kam postuar disa studijues serb qe jane doktora shkence , ku thone "Mos te kishin qene Osmanet neve (serbet) nuk do ekzistonim sot " .
Eshte fakt i gjalle qe osmanet e perforcuan Ortodoksizmin ne troje tona , gje qe shifet edhe sot , ku ishin Turqit ne ato toka aty nuk ka popull qe i perkasin religjionit Katolik , ne perjashtim te disa malesoreve qe mos te them qe skishte fare ..
Eshte fakt Hoxho edhe ketu jane faktet ne kete forum qysh nga mesjeta qe osmanet e forcuan ortodoksin , edhe kishat qe ishin Katolike ne Kosove edhe me gjere ndoshta i shendroi ne ato Ortodokse .
Une per vete nuk kam simpati te osmanet , ne ate qe kam lexuar edhe shum fetar qe ishin nga baballaret tane , me titull IMAM qe i kishin luftuar osmanet .
Pa arsye me siguri qe jo .
Keto qe i shkrova mund ti argumentoj .
Z. Mallakastriot !

Te falenderoj qe me permendni titullin tim Hoxhe. E konsideroj prkedhelje kete, sepse eshte ne nderin tim te jem Hoxhe (Dijetar i Islamit) dhe eshte nje titull qe mundohem shume ta arrij dhe e di se rrugen e kam te gjate. Gjithsesi faleminderit.

Ne lidhje me cfare shkruan jam i bindur se mund te me sjellesh argumenta. Referenca te ndryshme gjithashtu, foto, video, etj..
Por une do te te sjell nje fakt te vetem i cili i mbulon te gjitha keto.

Menjehere sapo e shpallem Pavarsine nga Turqia 1912,, perzume edhe Turkun e fundit ne lufterat ballkanike. Atehere europianet nuk na pane si heronj, por si plake lufte dhe na ndane sipas qefit te tyre ne 1913. A thua me mire kishim qene me pare apo tani me pas? Kur u shpall Pavrsia, serbet ishin deri ne Kruje e Lezhe, Greket e kishin marre Korcen dhe qeveria e Vlores mund te quhej reale Deri ne Tirane nga veriu e deri ne Vlore nga jugu, nga lindja dyndeshin koloni te shumta shqiptaresh qe vinin per ti shpetuar masakrave te atyre qe jane sot pjese e BE grekeve dhe serbeve gjakesoreve te vone te Ballkanit.

edhe ketu fajin Turku na e kishte?

Prandaj realiteti flet vete nuk ka nevoje per shume referenca me papat, vatikan, gjon buzuker apo te tjera qe ke qef te mi sjellesh.

A mos ishte krim te ishe Shqiptar? apo te ishe musliman?

Pse turku nuk e shoi kete fare shqiptare? Pse deshen serbet dhe greket te bekuar nga papati dhe nga kancelarite europiane, ta shuanin cdo gje shqiptare?
Dhe dicka tjeter per ta mbyllur per sonte se do fle ne gjume.

Nese serbet kne perfituar me shume se ne shqiptaret dmth se kane qene me te mencur se ne Shqiptaret.
Ata diten ta mjelin mire lopen Osmane. Ndersa ne shqiptaret vazhdonim te shikonim endrra me Gjergj Kastrioter me Papat, me venedik dhe akoma nuk e kuptuam se makineria Turke nuk mund te luftohet por te Komandohet. Sigurisht kete e kuptuan shume shqiptare. Por akoma nuk po e kuptoni edhe ju brezi i sotem i ketyre "Patrioteve" qe na lane as kendej e as andej. as me turkun dhe as me Europen. Turkun se donin edhe pse vec mire (Ne 90 % te rasteve) kemi pare. Ndersa Europes i lepihen dhe ajo edhe me shume na perdor dhe na e dredh tamam si ai krahesimi i te famshmit At Gjergj Fishta.

Prandaj ndajeni Muhabetin lerini perrallat me Kastriote se nuk fituam gje prej tyre nga asnje ane. dalim ne boten e realitetit. sot eshte koha te jemi shqiptare, te mos kemi turp per hitorine tone, te mire a te keqe qofte ajo. Por nga ajo te nxjerrim mesime. Te jemi me te mencur dhe te mos e kapim demin prej briresh por ta komandojme ate. Me pak fjale le te behemi me te mencur. Cfare ka qene e mire te mos e hedhim ne plehra bashke me te keqijat.

Keta serbe te poshter (keta profesora qe mi permende) per fat te keq po na japin shembullin me te mire per kete qe po flas.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#65

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 10:50 pm

Mallakastrioti wrote:Ne se nuk do ishin bajonetat austriake, atehere as ne 1912 dhe as ne 1913 (vit kur u njohen kufijte shqiptar qe ekzistojne sot) nuk do ekzistonte ndonje shtet quajtur Shqiperi.
Ismail Qemali ka rendesi ne aktin e Shpalljes se Pavaresise, por ne se nuk do kishim ne krahe nje fuqi Perendimore si ajo Austro-Hungareze, sot do ishim kurdet e Ballkanit!


Edhe per kete fajin Turqit na e kane?

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#66

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 10:57 pm

Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Arbëri wrote:
Eduart wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.
Ketu nuk i ka fjalet tamam ky ministri Turk me ate sa e kam lexuar z.Hoxhe !
Nga Perandorinë Osmane kane perfituar vetem serbet , ndersa shqiptaret jo vetem qe s'kane jetuar me mire se Turqit por me ardhjen e tyre kane humbur shume njerez dhe shume territore .
Une kam postuar disa studijues serb qe jane doktora shkence , ku thone "Mos te kishin qene Osmanet neve (serbet) nuk do ekzistonim sot " .
Eshte fakt i gjalle qe osmanet e perforcuan Ortodoksizmin ne troje tona , gje qe shifet edhe sot , ku ishin Turqit ne ato toka aty nuk ka popull qe i perkasin religjionit Katolik , ne perjashtim te disa malesoreve qe mos te them qe skishte fare ..
Eshte fakt Hoxho edhe ketu jane faktet ne kete forum qysh nga mesjeta qe osmanet e forcuan ortodoksin , edhe kishat qe ishin Katolike ne Kosove edhe me gjere ndoshta i shendroi ne ato Ortodokse .
Une per vete nuk kam simpati te osmanet , ne ate qe kam lexuar edhe shum fetar qe ishin nga baballaret tane , me titull IMAM qe i kishin luftuar osmanet .
Pa arsye me siguri qe jo .
Keto qe i shkrova mund ti argumentoj .
Z. Mallakastriot !

Te falenderoj qe me permendni titullin tim Hoxhe. E konsideroj prkedhelje kete, sepse eshte ne nderin tim te jem Hoxhe (Dijetar i Islamit) dhe eshte nje titull qe mundohem shume ta arrij dhe e di se rrugen e kam te gjate. Gjithsesi faleminderit.

Ne lidhje me cfare shkruan jam i bindur se mund te me sjellesh argumenta. Referenca te ndryshme gjithashtu, foto, video, etj..
Por une do te te sjell nje fakt te vetem i cili i mbulon te gjitha keto.

Menjehere sapo e shpallem Pavarsine nga Turqia 1912,, perzume edhe Turkun e fundit ne lufterat ballkanike. Atehere europianet nuk na pane si heronj, por si plake lufte dhe na ndane sipas qefit te tyre ne 1913. A thua me mire kishim qene me pare apo tani me pas? Kur u shpall Pavrsia, serbet ishin deri ne Kruje e Lezhe, Greket e kishin marre Korcen dhe qeveria e Vlores mund te quhej reale Deri ne Tirane nga veriu e deri ne Vlore nga jugu, nga lindja dyndeshin koloni te shumta shqiptaresh qe vinin per ti shpetuar masakrave te atyre qe jane sot pjese e BE grekeve dhe serbeve gjakesoreve te vone te Ballkanit.

edhe ketu fajin Turku na e kishte?

Prandaj realiteti flet vete nuk ka nevoje per shume referenca me papat, vatikan, gjon buzuker apo te tjera qe ke qef te mi sjellesh.

A mos ishte krim te ishe Shqiptar? apo te ishe musliman?

Pse turku nuk e shoi kete fare shqiptare? Pse deshen serbet dhe greket te bekuar nga papati dhe nga kancelarite europiane, ta shuanin cdo gje shqiptare?
Jo Eduart e permendi nje anetar tjeter titullin "Hoxhe" lidhur personit tend dhe jo une.(Anetari i Forumit me emrin Arberi)
Gjithsesi ne vitin qe ne shpallem Pavaresine, Perandoria tashme ishte dobesuar dhe po lengonte, kur plas lufta Ballkanike (1912-1913)dhe Fuqite e Medha te kohes i shpallin lufte Perandorise. Shqiperia ne ate kohe ishte pjese e Perandorise dhe u perdor si plaçke lufte midis forcave qe moren pjese ne kete lufte. Pra jo vetem ishim ne fatin dhe meshiren e kohes, por mbi te gjitha u trajtuam si territor turk

dhe sa ishte e drejte kjo?

A nuk ishin keta sterniperit e atyre qe "Perkrahnin" Skenderbeun?

Hej vella, ata Skenderbeun e perdoren vetem si Kamikaz. Nese fitonte e kishin dobi edhe ata. Nese humbte, varja skenderbeut se ai do perballet me zemerimin e sulltanit. Me pak fjale e cuan mish per top dhe vete na shikonin nga kolltuqet e tyre te florinjta.

Tani zgjidhni me cfare heroizmi te krenoheni? Heroizmin e nje Kamikazi te perdorur?
Apo adhurimin e nje Europe Perendimore Kurve? (E kam fjalen per kancelarite politike europiane, jo per popullin e nderuar europian per te cilin kam shume respekt)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#67

Post by Arbëri » Sun Sep 02, 2012 11:07 pm

Eduart wrote:
Arbëri wrote:
Eduart wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.
Ketu nuk i ka fjalet tamam ky ministri Turk me ate sa e kam lexuar z.Hoxhe !
Nga Perandorinë Osmane kane perfituar vetem serbet , ndersa shqiptaret jo vetem qe s'kane jetuar me mire se Turqit por me ardhjen e tyre kane humbur shume njerez dhe shume territore .
Une kam postuar disa studijues serb qe jane doktora shkence , ku thone "Mos te kishin qene Osmanet neve (serbet) nuk do ekzistonim sot " .
Eshte fakt i gjalle qe osmanet e perforcuan Ortodoksizmin ne troje tona , gje qe shifet edhe sot , ku ishin Turqit ne ato toka aty nuk ka popull qe i perkasin religjionit Katolik , ne perjashtim te disa malesoreve qe mos te them qe skishte fare ..
Eshte fakt Hoxho edhe ketu jane faktet ne kete forum qysh nga mesjeta qe osmanet e forcuan ortodoksin , edhe kishat qe ishin Katolike ne Kosove edhe me gjere ndoshta i shendroi ne ato Ortodokse .
Une per vete nuk kam simpati te osmanet , ne ate qe kam lexuar edhe shum fetar qe ishin nga baballaret tane , me titull IMAM qe i kishin luftuar osmanet .
Pa arsye me siguri qe jo .
Keto qe i shkrova mund ti argumentoj .
Z. Mallakastriot !

Te falenderoj qe me permendni titullin tim Hoxhe. E konsideroj prkedhelje kete, sepse eshte ne nderin tim te jem Hoxhe (Dijetar i Islamit) dhe eshte nje titull qe mundohem shume ta arrij dhe e di se rrugen e kam te gjate. Gjithsesi faleminderit.

Ne lidhje me cfare shkruan jam i bindur se mund te me sjellesh argumenta. Referenca te ndryshme gjithashtu, foto, video, etj..
Por une do te te sjell nje fakt te vetem i cili i mbulon te gjitha keto.

Menjehere sapo e shpallem Pavarsine nga Turqia 1912,, perzume edhe Turkun e fundit ne lufterat ballkanike. Atehere europianet nuk na pane si heronj, por si plake lufte dhe na ndane sipas qefit te tyre ne 1913. A thua me mire kishim qene me pare apo tani me pas? Kur u shpall Pavrsia, serbet ishin deri ne Kruje e Lezhe, Greket e kishin marre Korcen dhe qeveria e Vlores mund te quhej reale Deri ne Tirane nga veriu e deri ne Vlore nga jugu, nga lindja dyndeshin koloni te shumta shqiptaresh qe vinin per ti shpetuar masakrave te atyre qe jane sot pjese e BE grekeve dhe serbeve gjakesoreve te vone te Ballkanit.

edhe ketu fajin Turku na e kishte?

Prandaj realiteti flet vete nuk ka nevoje per shume referenca me papat, vatikan, gjon buzuker apo te tjera qe ke qef te mi sjellesh.

A mos ishte krim te ishe Shqiptar? apo te ishe musliman?

Pse turku nuk e shoi kete fare shqiptare? Pse deshen serbet dhe greket te bekuar nga papati dhe nga kancelarite europiane, ta shuanin cdo gje shqiptare?
Une isha ai qe e shkrova kete shkrim larte jo Mallakstrioti :)
Ska dert , ndodh .
Pazaret qe i ka bere Turku ne kurriz te shqiptareve , na duhen se paku edhe 10 gjenerata te ardhshme qe ndoshta atehere mund ta harrojne shqiptaret Hoxho .
Ndrimi popullsise ne Greqi ne vitin 1924 qe i solli (numri zyrtar 2 milion ) jevgjit ne tokat shqiptare qe sot quhen "Helen", ndrrimi popullsise ne Jugosllavi , pa i pyetur e as pa e ditur fare shqiptaret e ngrat , jane me miliona qe sot ne ate shtet Turk nuk kane te drejte te mesojne ne gjuhen e tyre , pra drejt asimilit qe per mua nuk dallojne as nga serbet e as nga "greket " , thjeshte e njejta metode qe perdoret edhe sot .
Ate qe ceken shkuan serbet deri ne Lezhe , ajo lufte ishte kunder shqiptareve se turk nuk kishte ne ate kohe , kishin ikur me heret pak , dhe plus asaj e kishin Evropen ne krah serbet .

Edhe nga ana fetare po pyes per Turqin sot :
Alkoholi a nuk pihet me shume ne Stamboll se sa ne Berlin ?
Burdelle a nuk ka me shume ne Stamboll se sa ne Wien ?
Kurdet a nuk jane Musliman qe vriten e priten panderpre andej ?

Ku e kane hallin keta ?
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#68

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 7:26 am

Arbëri wrote:
Eduart wrote:
Arbëri wrote:
Eduart wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.
Ketu nuk i ka fjalet tamam ky ministri Turk me ate sa e kam lexuar z.Hoxhe !
Nga Perandorinë Osmane kane perfituar vetem serbet , ndersa shqiptaret jo vetem qe s'kane jetuar me mire se Turqit por me ardhjen e tyre kane humbur shume njerez dhe shume territore .
Une kam postuar disa studijues serb qe jane doktora shkence , ku thone "Mos te kishin qene Osmanet neve (serbet) nuk do ekzistonim sot " .
Eshte fakt i gjalle qe osmanet e perforcuan Ortodoksizmin ne troje tona , gje qe shifet edhe sot , ku ishin Turqit ne ato toka aty nuk ka popull qe i perkasin religjionit Katolik , ne perjashtim te disa malesoreve qe mos te them qe skishte fare ..
Eshte fakt Hoxho edhe ketu jane faktet ne kete forum qysh nga mesjeta qe osmanet e forcuan ortodoksin , edhe kishat qe ishin Katolike ne Kosove edhe me gjere ndoshta i shendroi ne ato Ortodokse .
Une per vete nuk kam simpati te osmanet , ne ate qe kam lexuar edhe shum fetar qe ishin nga baballaret tane , me titull IMAM qe i kishin luftuar osmanet .
Pa arsye me siguri qe jo .
Keto qe i shkrova mund ti argumentoj .
Z. Mallakastriot !

Te falenderoj qe me permendni titullin tim Hoxhe. E konsideroj prkedhelje kete, sepse eshte ne nderin tim te jem Hoxhe (Dijetar i Islamit) dhe eshte nje titull qe mundohem shume ta arrij dhe e di se rrugen e kam te gjate. Gjithsesi faleminderit.

Ne lidhje me cfare shkruan jam i bindur se mund te me sjellesh argumenta. Referenca te ndryshme gjithashtu, foto, video, etj..
Por une do te te sjell nje fakt te vetem i cili i mbulon te gjitha keto.

Menjehere sapo e shpallem Pavarsine nga Turqia 1912,, perzume edhe Turkun e fundit ne lufterat ballkanike. Atehere europianet nuk na pane si heronj, por si plake lufte dhe na ndane sipas qefit te tyre ne 1913. A thua me mire kishim qene me pare apo tani me pas? Kur u shpall Pavrsia, serbet ishin deri ne Kruje e Lezhe, Greket e kishin marre Korcen dhe qeveria e Vlores mund te quhej reale Deri ne Tirane nga veriu e deri ne Vlore nga jugu, nga lindja dyndeshin koloni te shumta shqiptaresh qe vinin per ti shpetuar masakrave te atyre qe jane sot pjese e BE grekeve dhe serbeve gjakesoreve te vone te Ballkanit.

edhe ketu fajin Turku na e kishte?

Prandaj realiteti flet vete nuk ka nevoje per shume referenca me papat, vatikan, gjon buzuker apo te tjera qe ke qef te mi sjellesh.

A mos ishte krim te ishe Shqiptar? apo te ishe musliman?

Pse turku nuk e shoi kete fare shqiptare? Pse deshen serbet dhe greket te bekuar nga papati dhe nga kancelarite europiane, ta shuanin cdo gje shqiptare?
Une isha ai qe e shkrova kete shkrim larte jo Mallakstrioti :)
Ska dert , ndodh .
Pazaret qe i ka bere Turku ne kurriz te shqiptareve , na duhen se paku edhe 10 gjenerata te ardhshme qe ndoshta atehere mund ta harrojne shqiptaret Hoxho .
Ndrimi popullsise ne Greqi ne vitin 1924 qe i solli (numri zyrtar 2 milion ) jevgjit ne tokat shqiptare qe sot quhen "Helen", ndrrimi popullsise ne Jugosllavi , pa i pyetur e as pa e ditur fare shqiptaret e ngrat , jane me miliona qe sot ne ate shtet Turk nuk kane te drejte te mesojne ne gjuhen e tyre , pra drejt asimilit qe per mua nuk dallojne as nga serbet e as nga "greket " , thjeshte e njejta metode qe perdoret edhe sot .
Ate qe ceken shkuan serbet deri ne Lezhe , ajo lufte ishte kunder shqiptareve se turk nuk kishte ne ate kohe , kishin ikur me heret pak , dhe plus asaj e kishin Evropen ne krah serbet .

Edhe nga ana fetare po pyes per Turqin sot :
Alkoholi a nuk pihet me shume ne Stamboll se sa ne Berlin ?
Burdelle a nuk ka me shume ne Stamboll se sa ne Wien ?
Kurdet a nuk jane Musliman qe vriten e priten panderpre andej ?

Ku e kane hallin keta ?

Mire Arber atehere faleminderit prej teje pertitullin qe ma permend. Sic e thashe me lart jam shume i nderuar per kete titull.

Ne lidhje me temen qe po flasim duhet te mos i perzijme gjerat. Tjeter gje jane raportet me shqiptaret dhe tjeter gje jane sjellja morale e shoqerise turke sot apo problemi kurd.

Sic e kam thene me lart ne traktantin e shen Stefanit apo nje sere traktatesh te tjera fuqite e medha detyruan turqit te leshonte pe nga shume gjera. Greket Serbet i shfrytezuan mire keto raste dhe si hienat qe i fryjne ne vesh luaneve qe luftojne u kerkonin fuqive te medha interesa qe kane qene fatale per shqiptaret. Turqit kete e kane pranuar edhe nga presioni i shumte. Tashme luani i madh ishte semure dhe po vdiste. Dhe kush e bente kete? Po ata serbe e greke te pabese qe edhe pse gezonin te mirat e Stambollit nuk kishin harruar se kush ishin. Ndersa ne shqiptaret as ne kete rast (Si ne kohen e Skenderbeut) nuk e kuptuam se kush ishte miku dhe kush armiku. Por si budallenj luftuam krah per krah me serbet dhe greket per ti nxjerre ndihmetaret tane (qe kishin 500 vjet qe na kishin ruajtur prej tyre, rasti me i fundit ishte lufta per mbrojtjen e Shkodres ne 1914, historine nuk po e them me shume se e dini). NE fund pastaj ndodhi ajo qe ndodhi. Fajin per kete nuk na e ka Turqia, por mendja jone. Megjithese shume burra te mencur e kuptuan kete. Prej tye ishte edhe Ismail Qemali dhe te tjere rilindas. Madje edhe Eqerem Bej Vlora sic shkruan ne kujtimet e tij.

Tani meqe dole te problemi i Fese Islame dhe vlerave te saj shkurt po te them se Islami nuk perfaqesohet me njerezit. Por njerezit nderohen nese e mbajne Islamin. E megjithate e them me bindje se rizgjimi Islam ka filluar ne Turqi, ne boten arabe, por sigurisht edhe ne zemer te ketyre armiqve te Turqise dhe Islamit. Pikerisht ne Europe. Ku po ndertohen xhami dhe qendra Islame nga emigrantet turq, shqiptare, arabe e pakistaneze. Ne keto qendra nuk ka vetem emigrante, por edhe vendas qe shtohen perdite dhe kete ne nje mase te madhe. (Vete kam qene prezent kur ne xhamine tone pranuan Islamin tre gjermane). Madje cfare po vihet re ne keto konvertime te reja esht fakti se jane elite intelektuale ata qe e bejne. Gjejne te Islami ate ngrohtesi dhe ushqim, jo vetem shpirteror por edhe intelektual. Dicka qe kisha ka deshtuar me kohe tua ofroje. Po ashtu nuk e gjejne edhe ne boten e tyre materialiste.

Problemi kurd eshte nje problem qe nuk mund te flas me kompetence sepse nuk e njoh mire. Keshtu qe nuk dua te futem fare. ajo qe di eshte vetem fakti se lufta behet nepermjet partise komuniste kurde (Perkrahur nga shume armiq aktuale te Turqise, prej tyre Izraeli) dhe shtetit turk.

Gjithsesi kjo nuk eshte tema ime per te cilen mund te flas me kompetenca dhe as qellimi ne kete forum.

Me respekt
Eduarti

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#69

Post by Rina » Mon Sep 03, 2012 9:11 am

Islamin s'po ta zbatojne muslimanet e lere me popujt tjere joislamik. Shembullin me te mire e ke pikerisht te shqiptaret, qe cdo dite e braktisin, ne kohe ramazani, plazhet jane te mbushura perplot pikerisht me keta muslimane. Une vete e perjetova kete kur kesh ne pushim. Plot e perplot plazhet te mbushura me shqiptare te Kosoves e Maqedonise, qe ishin ba ma te krishtene se Papa. Te poshter bre. -waiting-

Madje ne Turqi eshte edhe me keq ne aspektin e islamit, atje s'ta man kush fene, vetem njihen si muslimane nga emni. Madje edhe ne vet shtetet arabe islami praktikohet diku vetem 5% e po te perhapet tjeterkah?! Jo more ska shanse. Kjo eufori qe keni marr ju ka filluar te bie edhe ma nuk po ndihet. Xhamia nderto sa te dush kur asnje s'shkon ne to.

Keta islamiket qe po i shohim ne rruge jane ma teper si shprehje e rezistence ndaj gjoja kesaj fushates anti-islame qe mbreteron, se me ramjen e saj ka me ra edhe islami. Se skane nevoje njerezia per diktat fetar sic eshte islami e kete askush ma mire sta deshmon se shqiptaret e edhe popujt tjere qe njihen si muslimane.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#70

Post by Rina » Mon Sep 03, 2012 9:26 am

Sa per Skenderbeun sigurisht qe eshte heroi me i madh shqiptar, bre i lumte shpata aq here sa ka prere callma mongole. Idol e kam, cfare legende e gjalle! 1 here ne 1000 vjet mund te lind asi qenie supernatyrore si Skenderbeu, edhe duhet te jemi krenar qe ka qene i yni.
Last edited by Rina on Mon Sep 03, 2012 9:27 am, edited 1 time in total.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#71

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 9:27 am

Rina wrote:Islamin s'po ta zbatojne muslimanet e lere me popujt tjere joislamik. Shembullin me te mire e ke pikerisht te shqiptaret, qe cdo dite e braktisin, ne kohe ramazani, plazhet jane te mbushura perplot pikerisht me keta muslimane. Une vete e perjetova kete kur kesh ne pushim. Plot e perplot plazhet te mbushura me shqiptare te Kosoves e Maqedonise, qe ishin ba ma te krishtene se Papa. Te poshter bre. -waiting-

Madje ne Turqi eshte edhe me keq ne aspektin e islamit, atje s'ta man kush fene, vetem njihen si muslimane nga emni. Madje edhe ne vet shtetet arabe islami praktikohet diku vetem 5% e po te perhapet tjeterkah?! Jo more ska shanse. Kjo eufori qe keni marr ju ka filluar te bie edhe ma nuk po ndihet. Xhamia nderto sa te dush kur asnje s'shkon ne to.

Keta islamiket qe po i shohim ne rruge jane ma teper si shprehje e rezistence ndaj gjoja kesaj fushates anti-islame qe mbreteron, se me ramjen e saj ka me ra edhe islami. Se skane nevoje njerezia per diktat fetar sic eshte islami e kete askush ma mire sta deshmon se shqiptaret e edhe popujt tjere qe njihen si muslimane.

Islami, zonje e nderuar, gjithsesi po tregon vitalitetin me te madh keto tre kater dekadat e fundit. Gjithsesi per mendimin tim Islami kesaj rradhe nuk ka per te bere rrugen nga lindja ne Perendim. Por nga PErendimi ne Lindje.
Shume shpejt do jene Europianet ata qe do na mesojne Islamin ne Shqiptareve dhe lindoreve.
Por kjo i kerkon edhe pak kohe.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#72

Post by Rina » Mon Sep 03, 2012 9:30 am

Eduart wrote:
Rina wrote:Islamin s'po ta zbatojne muslimanet e lere me popujt tjere joislamik. Shembullin me te mire e ke pikerisht te shqiptaret, qe cdo dite e braktisin, ne kohe ramazani, plazhet jane te mbushura perplot pikerisht me keta muslimane. Une vete e perjetova kete kur kesh ne pushim. Plot e perplot plazhet te mbushura me shqiptare te Kosoves e Maqedonise, qe ishin ba ma te krishtene se Papa. Te poshter bre. -waiting-

Madje ne Turqi eshte edhe me keq ne aspektin e islamit, atje s'ta man kush fene, vetem njihen si muslimane nga emni. Madje edhe ne vet shtetet arabe islami praktikohet diku vetem 5% e po te perhapet tjeterkah?! Jo more ska shanse. Kjo eufori qe keni marr ju ka filluar te bie edhe ma nuk po ndihet. Xhamia nderto sa te dush kur asnje s'shkon ne to.

Keta islamiket qe po i shohim ne rruge jane ma teper si shprehje e rezistence ndaj gjoja kesaj fushates anti-islame qe mbreteron, se me ramjen e saj ka me ra edhe islami. Se skane nevoje njerezia per diktat fetar sic eshte islami e kete askush ma mire sta deshmon se shqiptaret e edhe popujt tjere qe njihen si muslimane.

Islami, zonje e nderuar, gjithsesi po tregon vitalitetin me te madh keto tre kater dekadat e fundit. Gjithsesi per mendimin tim Islami kesaj rradhe nuk ka per te bere rrugen nga lindja ne Perendim. Por nga PErendimi ne Lindje.
Shume shpejt do jene Europianet ata qe do na mesojne Islamin ne Shqiptareve dhe lindoreve.
Por kjo i kerkon edhe pak kohe.

Shume gabim je zotni i nderuar. Islami as rritjen me te vogel nuk e ka pesuar, madje mund te them qe ka rene dukshem, sidomos te shqiptaret eshte fituar madje edhe nje lloj antipatie per te, edhe nga vete muslimanet, qe nuk eshte ndjere me pare. Mbase spo ju pelqen kjo euforia mashtruese.

Do te bie edhe Islami me shpejtesine e plumbit! pa merak!

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#73

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 9:31 am

Rina wrote:Sa per Skenderbeun sigurisht qe eshte heroi me i madh shqiptar, bre i lumte shpata aq here sa ka prere callma mongole. Idol e kam, cfare legende e gjalle! 1 here ne 1000 vjet mund te lind asi qenie supernatyrore si Skenderbeu, edhe duhet te jemi krenar qe ka qene i yni.


Skenderbeun, mbaje ta kam falur.

Une per vete adhuroj vetem Krijuesin tim ate qe me dha shpirt dhe ma merr kur te doje. Ate qe me dha mendje dhe nga kafshet me dalloi.

Skenderbeun nuk kam cfare ta dua, me mire po e le ne hallet e tij duke dhene llogari para Zotit. Ai sot ka rene ne heshtjen e perjeteshme dhe ka te tjera halle me Krijuesin e vet.

Une po kujdesem per veprat e mia dhe si do dal vete para Krijuesit dhe si do jap llogari para tij. O Zot me ndihmo qe te jem i suksesshem.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#74

Post by Rina » Mon Sep 03, 2012 9:33 am

Ske ca me ma fal ti zotni se s'eshte i yti.

Une e konsideroj si qenie supernatyrore dhe e adhuroj si te tille. E kam Idhull si Krijues.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#75

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 9:38 am

Rina wrote:Ske ca me ma fal ti zotni se s'eshte i yti.

Une e konsideroj si qenie supernatyrore dhe e adhuroj si te tille. E kam Idhull si Krijues.


Respektoje intelektin tend Rina!

Kush ti krijoi syte, Skenderbeu?
Kush te ushqen me ushqim bimor dhe shtazor, Skenderbeu?
Kush te dha femije Skenderbeu?
Kush te ndertoi fizionomine tende ne formen me te bukur Skenderbeu?

Mos me jep pergjigje pohuese sepse menjehere mohon intelektin tend

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”