"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#91

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 8:16 pm

Ju ketu me keni ofenduar shpesh mua personlisht, por jam munduar ta permbaj veten. Ndersa kur behet fjale per Zotin ajo qe ju thoja nuk ka qene kurre mallkim sepse ne muslimanet nuk na lejohet te mallkojme njerezit (edhe pse praktikisht mund te ndodhe, por sipas parimit islam muslimani nuk duhet te mallkoje)
Une nuk ju kam mallkuar, as indirekt dhe as direkt. Sepse nuk e di as une as ju se cili do jete perfundimi i secilit prej nesh para Zotit. Ndoshta para se te vdese ndonjeri prej jush i kthehet Zotit dhe behet besimtar me i mire se une ne besim. sepse besimi eshte ekskluzivitet vetem i Zotit qe udhezon ke te doje. ajo qe i thash Adrianes dhe secilit qe lexon mesazhin tim eshte qe te keni kujdes kur flisni ne kete menyre per Zotin sepse nuk jeni duke me ofenduar mua. Dhe ofendimi i Zotit eshte ceshtje e Tij pastaj me ofenduesin.
Ju i dini cfare u ka ndodh atyre qe prishe kisha dhe xhamia ne kohen e komunizmit. asnjeri nuk pati perfundim te mire, disa luajten nga mendte, disa paten perfundime te tmerrshme nga vete shefat e tyre. disa te tjere kane jetuar shume gjate per te bere nje jete qe u dhimbsen nga kalimtaret.

Prandaj po ju them, nese nuk doni te besoni eshte puna juaj, por mos cenoni cka nuk eshte puna juaj. Sepse per cdo fjale qe njeriu nxjerr nga goja do jape nje dite llogari. Merreni kete si keshille dhe jo si kercenim dhe as mallkim sepse nuk e kam kete kopetence para Zotit. Te ishit ju krijesa dhe prona ime do ndryshonte puna. Por ju doni apo nuk doni jeni krijesa dhe prona te Atij qe ju krijoi ne barkun e nenes tuaj. atij qe ju jep fryme dhe jete dhe atij qe ju ushqen perdite nga prodhimet e tokes. Prandaj jua kerkoj shume miqesisht, MOSNI me keto teprime, per veten tuaj.

Me respekt
Eduarti

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#92

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 03, 2012 8:25 pm

Eduart tani mos e tepro. Ne barkun e nenes na çoi babai me ate menyre qe besoj se e di edhe ti si behet ajo pune. Tani ne jo vetem nuk jemi prone e askujt, por kerkojme te luftojme idene ku njeriu trajtohet si prone, pasi njeriu lind i lire dhe i lire duhet te jetoje sikurse i tille te vdese.
Lidhur atyre çeshtjeve qe "Zoti te le pa veshka apo ta heq ate e kete", une them thuaji le te vije ta provoje nje here me mua po nuk e hoqa zvarre mu shuafte emri!
Rri per koken tende tani mos abuzo me durimin tone si dhe fjalen e lire qe e gjen vetem ketu, se te guxojme ne te hyjme ne zgeqet tuaja ku mbreteron injoranca, menjehere te bllokoni e nuk te lini te flisni fare.
Me thenke mua ti zoti te ben kete te ben ate....po thuaji ore te dali prej andej ku rri fshehur e te çkrepi ndonje llaf se u harrua fare!
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#93

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 8:40 pm

Mallakastrioti wrote:Eduart tani mos e tepro. Ne barkun e nenes na çoi babai me ate menyre qe besoj se e di edhe ti si behet ajo pune. Tani ne jo vetem nuk jemi prone e askujt, por kerkojme te luftojme idene ku njeriu trajtohet si prone, pasi njeriu lind i lire dhe i lire duhet te jetoje sikurse i tille te vdese.
Lidhur atyre çeshtjeve qe "Zoti te le pa veshka apo ta heq ate e kete", une them thuaji le te vije ta provoje nje here me mua po nuk e hoqa zvarre mu shuafte emri!
Rri per koken tende tani mos abuzo me durimin tone si dhe fjalen e lire qe e gjen vetem ketu, se te guxojme ne te hyjme ne zgeqet tuaja ku mbreteron injoranca, menjehere te bllokoni e nuk te lini te flisni fare.
Me thenke mua ti zoti te ben kete te ben ate....po thuaji ore te dali prej andej ku rri fshehur e te çkrepi ndonje llaf se u harrua fare!

Mallakastriot

e lus Zotin te te udhezoje ne rruge te drejte. (Tani ne keto momente qe po i lexoj jam duke qeshur me ty ama jo duke u tallur) Jam i bindur se nje dite edhe ti vete do qeshesh me keto fjale qe thua.

Babai dhe nena jote (sigurisht edhe e imja per mua) nuk i futen duart ne miter dhe te te krijonin syte, veshet, gjymtyren, buzet trurin dhe te gjitha cfare i posedon aq mrekullisht. Kur dole asgje nuk mund te haje sepse do te ta shkaterronin stomakun. Ne ato momente perseri tu gjend prane duke buruar qumesht nga gjiri i nenes tende dhe ty te mesoi sesi te ushqehesh. Do me thuash qe jane bere ne baze te nje programi. po kush mor burre e beri kete program kaq perfekt? Qelizat qe tu krijuan ne kete menyre mahnitese, sistemi i ushqimit, sistemi i qarkullimit te gjakut, sistemi nervor, sistemi limfatik. Mos me thuaj rastesi se as mua as ty nuk na del llogaria tamam.

Pra i nderuar vella! E lus Zotin shume qe te te udhezoje ne rrugen e besimit tek Ai dhe te mos te te lere te humbesh kot.


Me respekt
Eduarti

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#94

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 03, 2012 8:45 pm

Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#95

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 9:06 pm

Mallakastrioti wrote:Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!

Une ju pergjigjem si me sillni ju pyetjet. Disa ma lidhen ceshtjen me Zotin dhe une ashtu ua dhashe pergjigjen. Ata qe flasin per skenderbeun ua kthej per skenderbeun.


Lum si ti o vella qe je me i ditur se Kurani dhe bibla.
Por une mendoj se nuk je dhe te sfidoj per kete.

Meqe je me i ditur se Kurani. Si do ma shpjegosh kete Ajet nga Kurani? Allahu nuk ka krijuar ne trupin e nje burri dy zemra. .
Hajt te shohim pak sa je me i ditur se Kurani? Pse Zoti e ka thene keshtu dhe nuk ka thene ne trupin e njeriut?
Po te ndihmoj pak: Eshte nje detaj i parendesishem ne dukje por qe ben diferencen.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#96

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 03, 2012 9:19 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!

Une ju pergjigjem si me sillni ju pyetjet. Disa ma lidhen ceshtjen me Zotin dhe une ashtu ua dhashe pergjigjen. Ata qe flasin per skenderbeun ua kthej per skenderbeun.


Lum si ti o vella qe je me i ditur se Kurani dhe bibla.
Por une mendoj se nuk je dhe te sfidoj per kete.

Meqe je me i ditur se Kurani. Si do ma shpjegosh kete Ajet nga Kurani? Allahu nuk ka krijuar ne trupin e nje burri dy zemra. .
Hajt te shohim pak sa je me i ditur se Kurani? Pse Zoti e ka thene keshtu dhe nuk ka thene ne trupin e njeriut?
Po te ndihmoj pak: Eshte nje detaj i parendesishem ne dukje por qe ben diferencen.
Pasi Allahu kopjoi Platonin i cili shkruan se Zoti kur krijoi njeriun gjysmen e zemres ja dha burrit (mashkullit) dhe gjysmen tjeter gruas (femres) dhe qe atehere dy gjysmat kerkojne njera-tjetren!
Kemi kaluar klasen e tete Eduart
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#97

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 9:24 pm

Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!

Une ju pergjigjem si me sillni ju pyetjet. Disa ma lidhen ceshtjen me Zotin dhe une ashtu ua dhashe pergjigjen. Ata qe flasin per skenderbeun ua kthej per skenderbeun.


Lum si ti o vella qe je me i ditur se Kurani dhe bibla.
Por une mendoj se nuk je dhe te sfidoj per kete.

Meqe je me i ditur se Kurani. Si do ma shpjegosh kete Ajet nga Kurani? Allahu nuk ka krijuar ne trupin e nje burri dy zemra. .
Hajt te shohim pak sa je me i ditur se Kurani? Pse Zoti e ka thene keshtu dhe nuk ka thene ne trupin e njeriut?
Po te ndihmoj pak: Eshte nje detaj i parendesishem ne dukje por qe ben diferencen.
Pasi Allahu kopjoi Platonin i cili shkruan se Zoti kur krijoi njeriun gjysmen e zemres ja dha burrit (mashkullit) dhe gjysmen tjeter gruas (femres) dhe qe atehere dy gjysmat kerkojne njera-tjetren!
Kemi kaluar klasen e tete Eduart
Me kete pergjigje nuk ta jap as klasen e shtate nese do te te kisha nxenes ne medresene time.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#98

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 03, 2012 9:26 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!

Une ju pergjigjem si me sillni ju pyetjet. Disa ma lidhen ceshtjen me Zotin dhe une ashtu ua dhashe pergjigjen. Ata qe flasin per skenderbeun ua kthej per skenderbeun.


Lum si ti o vella qe je me i ditur se Kurani dhe bibla.
Por une mendoj se nuk je dhe te sfidoj per kete.

Meqe je me i ditur se Kurani. Si do ma shpjegosh kete Ajet nga Kurani? Allahu nuk ka krijuar ne trupin e nje burri dy zemra. .
Hajt te shohim pak sa je me i ditur se Kurani? Pse Zoti e ka thene keshtu dhe nuk ka thene ne trupin e njeriut?
Po te ndihmoj pak: Eshte nje detaj i parendesishem ne dukje por qe ben diferencen.
Pasi Allahu kopjoi Platonin i cili shkruan se Zoti kur krijoi njeriun gjysmen e zemres ja dha burrit (mashkullit) dhe gjysmen tjeter gruas (femres) dhe qe atehere dy gjysmat kerkojne njera-tjetren!
Kemi kaluar klasen e tete Eduart
Me kete pergjigje nuk ta jap as klasen e shtate nese do te te kisha nxenes ne medresene time.
Me mire te ngelem ne klase te shtate ne medresene tende se sa ti heqim Platonit meritat -haha-
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#99

Post by Eduart » Mon Sep 03, 2012 9:32 pm

Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!

Une ju pergjigjem si me sillni ju pyetjet. Disa ma lidhen ceshtjen me Zotin dhe une ashtu ua dhashe pergjigjen. Ata qe flasin per skenderbeun ua kthej per skenderbeun.


Lum si ti o vella qe je me i ditur se Kurani dhe bibla.
Por une mendoj se nuk je dhe te sfidoj per kete.

Meqe je me i ditur se Kurani. Si do ma shpjegosh kete Ajet nga Kurani? Allahu nuk ka krijuar ne trupin e nje burri dy zemra. .
Hajt te shohim pak sa je me i ditur se Kurani? Pse Zoti e ka thene keshtu dhe nuk ka thene ne trupin e njeriut?
Po te ndihmoj pak: Eshte nje detaj i parendesishem ne dukje por qe ben diferencen.
Pasi Allahu kopjoi Platonin i cili shkruan se Zoti kur krijoi njeriun gjysmen e zemres ja dha burrit (mashkullit) dhe gjysmen tjeter gruas (femres) dhe qe atehere dy gjysmat kerkojne njera-tjetren!
Kemi kaluar klasen e tete Eduart
Me kete pergjigje nuk ta jap as klasen e shtate nese do te te kisha nxenes ne medresene time.
Me mire te ngelem ne klase te shtate ne medresene tende se sa ti heqim Platonit meritat -haha-
Platonit as une nuk ia heq meritat. Por deshtove ne ate testin e vogel per te dale me i ditur se Kurani.
Pergjigjja eshte e tille:
Sepse po te kishte thene ne trupin e njeriut do te kishte gabuar. Sepse njerezit jane ne dy gjini. dhe gjinia femerore ka mundesi tembarte dy zemra. Ate te veten dhe ate te Embrionit qe mbart ne bark.

Nejse, i dituri asnje here nuk pretendon se eshte i ditur por le te kuptoje ate.
Akoma nuk ma ke vertetuar kete miku im akoma (ne kete fushe e kam fjalen).

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#100

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 03, 2012 9:50 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!

Une ju pergjigjem si me sillni ju pyetjet. Disa ma lidhen ceshtjen me Zotin dhe une ashtu ua dhashe pergjigjen. Ata qe flasin per skenderbeun ua kthej per skenderbeun.


Lum si ti o vella qe je me i ditur se Kurani dhe bibla.
Por une mendoj se nuk je dhe te sfidoj per kete.

Meqe je me i ditur se Kurani. Si do ma shpjegosh kete Ajet nga Kurani? Allahu nuk ka krijuar ne trupin e nje burri dy zemra. .
Hajt te shohim pak sa je me i ditur se Kurani? Pse Zoti e ka thene keshtu dhe nuk ka thene ne trupin e njeriut?
Po te ndihmoj pak: Eshte nje detaj i parendesishem ne dukje por qe ben diferencen.
Pasi Allahu kopjoi Platonin i cili shkruan se Zoti kur krijoi njeriun gjysmen e zemres ja dha burrit (mashkullit) dhe gjysmen tjeter gruas (femres) dhe qe atehere dy gjysmat kerkojne njera-tjetren!
Kemi kaluar klasen e tete Eduart
Me kete pergjigje nuk ta jap as klasen e shtate nese do te te kisha nxenes ne medresene time.
Me mire te ngelem ne klase te shtate ne medresene tende se sa ti heqim Platonit meritat -haha-
Platonit as une nuk ia heq meritat. Por deshtove ne ate testin e vogel per te dale me i ditur se Kurani.
Pergjigjja eshte e tille:
Sepse po te kishte thene ne trupin e njeriut do te kishte gabuar. Sepse njerezit jane ne dy gjini. dhe gjinia femerore ka mundesi tembarte dy zemra. Ate te veten dhe ate te Embrionit qe mbart ne bark.

Nejse, i dituri asnje here nuk pretendon se eshte i ditur por le te kuptoje ate.
Akoma nuk ma ke vertetuar kete miku im akoma (ne kete fushe e kam fjalen).
I "ditur" paska qene Ai, por njeçik vodhi prej Platonit e Aristotelit sikurse vodhi Ai tjetri i "Fillimit-i Gjeneses", kur prej brinjes se mashkullit krijoi femren ;)
Nejse eshte disi infantile (femirore) si gjeagjeze kjo qe solle, por duhet tu permbahemi disa rregullave ketu lidhur temes apo temave.
Ceshtjet lidhur fese islame, je i lutur ti percjellesh apo ti publikosh aty ku eshte vendi ne kete forum. Qellimet e ketij Forumi jane disi me fisnike se besimet fetare personale te çdokujt prej nesh dhe ky rregull eshte ne bazen e ketij Forumi si çeshtje kryesore.
Lidhur figures se Kastriotit (qe ti permbahemi temes tende), personalisht do te ftoja te lexoje me vemendje nje teme e cila trajton figuren simbol shqiptare si ajo e Kastriotit, figure e cila eshte shume me teper siç kerkon ta paraqesesh ti.
Linku ku mund te konsultosh materiale te bollshme lidhur Skenderbeut: http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=38&t=215
Jane diku rreth 21 faqe, por me teper do shtohen dhe jam i sigurte.
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#101

Post by Eduart » Tue Sep 04, 2012 7:52 am

Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire mire Eduart po e kishim temen per Skenderbeun dhe e çuam ne filifistun muhabetin.
Ti leri ato çeshtjet underground si kerkon te frikesosh bagetine ne xhami se "ai te ben kete e te ben ate", pasi une i bej librin e shtepise po me kercenoi "ai"....
Qe te jemi ne linje mos kalo kufijte he paç uraten xhaxhait se jam ca me i ditur se perrallat e kuranit apo bibles une!

Une ju pergjigjem si me sillni ju pyetjet. Disa ma lidhen ceshtjen me Zotin dhe une ashtu ua dhashe pergjigjen. Ata qe flasin per skenderbeun ua kthej per skenderbeun.


Lum si ti o vella qe je me i ditur se Kurani dhe bibla.
Por une mendoj se nuk je dhe te sfidoj per kete.

Meqe je me i ditur se Kurani. Si do ma shpjegosh kete Ajet nga Kurani? Allahu nuk ka krijuar ne trupin e nje burri dy zemra. .
Hajt te shohim pak sa je me i ditur se Kurani? Pse Zoti e ka thene keshtu dhe nuk ka thene ne trupin e njeriut?
Po te ndihmoj pak: Eshte nje detaj i parendesishem ne dukje por qe ben diferencen.
Pasi Allahu kopjoi Platonin i cili shkruan se Zoti kur krijoi njeriun gjysmen e zemres ja dha burrit (mashkullit) dhe gjysmen tjeter gruas (femres) dhe qe atehere dy gjysmat kerkojne njera-tjetren!
Kemi kaluar klasen e tete Eduart
Me kete pergjigje nuk ta jap as klasen e shtate nese do te te kisha nxenes ne medresene time.
Me mire te ngelem ne klase te shtate ne medresene tende se sa ti heqim Platonit meritat -haha-
Platonit as une nuk ia heq meritat. Por deshtove ne ate testin e vogel per te dale me i ditur se Kurani.
Pergjigjja eshte e tille:
Sepse po te kishte thene ne trupin e njeriut do te kishte gabuar. Sepse njerezit jane ne dy gjini. dhe gjinia femerore ka mundesi tembarte dy zemra. Ate te veten dhe ate te Embrionit qe mbart ne bark.

Nejse, i dituri asnje here nuk pretendon se eshte i ditur por le te kuptoje ate.
Akoma nuk ma ke vertetuar kete miku im akoma (ne kete fushe e kam fjalen).
I "ditur" paska qene Ai, por njeçik vodhi prej Platonit e Aristotelit sikurse vodhi Ai tjetri i "Fillimit-i Gjeneses", kur prej brinjes se mashkullit krijoi femren ;)
Nejse eshte disi infantile (femirore) si gjeagjeze kjo qe solle, por duhet tu permbahemi disa rregullave ketu lidhur temes apo temave.
Ceshtjet lidhur fese islame, je i lutur ti percjellesh apo ti publikosh aty ku eshte vendi ne kete forum. Qellimet e ketij Forumi jane disi me fisnike se besimet fetare personale te çdokujt prej nesh dhe ky rregull eshte ne bazen e ketij Forumi si çeshtje kryesore.
Lidhur figures se Kastriotit (qe ti permbahemi temes tende), personalisht do te ftoja te lexoje me vemendje nje teme e cila trajton figuren simbol shqiptare si ajo e Kastriotit, figure e cila eshte shume me teper siç kerkon ta paraqesesh ti.
Linku ku mund te konsultosh materiale te bollshme lidhur Skenderbeut: http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=38&t=215
Jane diku rreth 21 faqe, por me teper do shtohen dhe jam i sigurte.

Nejse perderisa ti deshtove ne nje dicka kaq infantile (Sic e quan) eshte e kote te te sfitoj me gjera me te medha.
eshte evertete se ne po flasim per Skenerbeun dhe do me pelqente edhe mua te qendronim ne teme. Por edhe ju mos dilni ne gjera fetare se pastaj edhe une ju pergjigjem fetarisht dhe ketu nuk eshte pika juaj me e forte.

artikullin qe me solle te falenderoj dhe do ta lexoj me kujdes dhe nse do kem, do te jap edhe komentet e mia. NE moment tjeter. Tani po shkoj ne pune dhe kur te vij do merrem dhe me ate.

me respekt
Eduarti

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#102

Post by Eduart » Tue Sep 04, 2012 4:38 pm


User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#103

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 04, 2012 4:48 pm

Mendoj Eduart qe ka ardhur momenti te vendos pak qetesi ne gjithe kete katrahure qe po krijon. Video propaganda islamike do te lutesha te mos sjellesh ketu, pasi ne krah te kundert jane bere video ku nxirret ne pah duke shkelqyer figura e Kastriotit shume here me pare qe ti te zbuloje "te madherishmin" dhe te veteshpalleshe imam, pasi nuk ta mbante nga puna dhe zgjodhe zanatin qe ke zgjedhur.
Nje fjale e urte popullore prej Mallakastres eshte e qelluar pikerisht per raste si ty:

"Kur se ke zanat, mos dil hoxhe ne fshat"!
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#104

Post by Eduart » Tue Sep 04, 2012 5:03 pm

Mallakastrioti wrote:Mendoj Eduart qe ka ardhur momenti te vendos pak qetesi ne gjithe kete katrahure qe po krijon. Video propaganda islamike do te lutesha te mos sjellesh ketu, pasi ne krah te kundert jane bere video ku nxirret ne pah duke shkelqyer figura e Kastriotit shume here me pare qe ti te zbuloje "te madherishmin" dhe te veteshpalleshe imam, pasi nuk ta mbante nga puna dhe zgjodhe zanatin qe ke zgjedhur.
Nje fjale e urte popullore prej Mallakastres eshte e qelluar pikerisht per raste si ty:

"Kur se ke zanat, mos dil hoxhe ne fshat"!


Mallakastriot!

Nuk mund te jete cdo gje propagande islamike. Madje Blendi Fevziut do ti mbetej htri po tia quanit emisionin e tij Opinion si Propagande islamike. Ju perpara se te gjykoni, duhet ta hapni dhe te shikoni kete pasazh nga publicisti Ardian Klosi ne emisionin Opinion. Pershtypjet e tij per Gjergj Kastriotin nuk i ka mesuar prej meje.

Une zanatet e mia (ne fakt jane disa qe jam i afte te bej) i kam fituar me djerse dhe me lodhje. Por ja qe te jem Hoxhe eshte kenaqesia ime me e mdhe sepse kam mundesi ta perhap besimin ne Zot tek njerezit. Ate qe e besoj edhe vete. (Megjithse, kam edhe nja dy zanate te tjera qe fitoj me shume para nese do ti praktikoja)

Meqe me the ti qendrojme temes se Skenderbeut dhe une ate publikova. Por nese edhe kete e quan jashte teme atehere cfare eshte brenda teme vetem qe Skenderbeu ka qene Hero? Jo mor lum miku se nuk ka qene as hero e as i shenjte. Thjeshte nje kamikaz i perdorur nga fuqite e kohes per te penguar Superfuqine. Dicka e destinuar te deshtonte.

Tani besoj se e kam ezauruar boll kete teme dhe kohen qe e kam te vyer jua kam dhene me kenaqesi. Nuk kam pse lodhem me shume. Nese dikush don te me shkruaje privatisht mund te me shkruaje ne profilin tim ne Face Book si mail.

Shume te fala te gjitheve ne forum. Si atyre qe me deshen edhe atyre qe nuk me deshen. Sigurisht falenderoj shume Zeusin dhe disa te tjere per pergjigjet e me edukate. Ndersa te tjereve qe kane abuzuar me respektin tim, e deklaroj publikisht qe i kam falur.

Te fala edhe ty personalisht Mallakastriot, se ndoshta te kam bere me dhimbje koke per kete te kerkoj falje.

Gjithsesi respekte ndaj meje
Eduarti

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#105

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 04, 2012 5:13 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Mendoj Eduart qe ka ardhur momenti te vendos pak qetesi ne gjithe kete katrahure qe po krijon. Video propaganda islamike do te lutesha te mos sjellesh ketu, pasi ne krah te kundert jane bere video ku nxirret ne pah duke shkelqyer figura e Kastriotit shume here me pare qe ti te zbuloje "te madherishmin" dhe te veteshpalleshe imam, pasi nuk ta mbante nga puna dhe zgjodhe zanatin qe ke zgjedhur.
Nje fjale e urte popullore prej Mallakastres eshte e qelluar pikerisht per raste si ty:

"Kur se ke zanat, mos dil hoxhe ne fshat"!


Mallakastriot!

Nuk mund te jete cdo gje propagande islamike. Madje Blendi Fevziut do ti mbetej htri po tia quanit emisionin e tij Opinion si Propagande islamike. Ju perpara se te gjykoni, duhet ta hapni dhe te shikoni kete pasazh nga publicisti Ardian Klosi ne emisionin Opinion. Pershtypjet e tij per Gjergj Kastriotin nuk i ka mesuar prej meje.

Une zanatet e mia (ne fakt jane disa qe jam i afte te bej) i kam fituar me djerse dhe me lodhje. Por ja qe te jem Hoxhe eshte kenaqesia ime me e mdhe sepse kam mundesi ta perhap besimin ne Zot tek njerezit. Ate qe e besoj edhe vete. (Megjithse, kam edhe nja dy zanate te tjera qe fitoj me shume para nese do ti praktikoja)

Meqe me the ti qendrojme temes se Skenderbeut dhe une ate publikova. Por nese edhe kete e quan jashte teme atehere cfare eshte brenda teme vetem qe Skenderbeu ka qene Hero? Jo mor lum miku se nuk ka qene as hero e as i shenjte. Thjeshte nje kamikaz i perdorur nga fuqite e kohes per te penguar Superfuqine. Dicka e destinuar te deshtonte.

Tani besoj se e kam ezauruar boll kete teme dhe kohen qe e kam te vyer jua kam dhene me kenaqesi. Nuk kam pse lodhem me shume. Nese dikush don te me shkruaje privatisht mund te me shkruaje ne profilin tim ne Face Book si mail.

Shume te fala te gjitheve ne forum. Si atyre qe me deshen edhe atyre qe nuk me deshen. Sigurisht falenderoj shume Zeusin dhe disa te tjere per pergjigjet e me edukate. Ndersa te tjereve qe kane abuzuar me respektin tim, e deklaroj publikisht qe i kam falur.

Te fala edhe ty personalisht Mallakastriot, se ndoshta te kam bere me dhimbje koke per kete te kerkoj falje.

Gjithsesi respekte ndaj meje
Eduarti
Nejse nejse nuk ke aq aftesi te me besh me dhimbje koke, te pakten njerez te indoktrinuar si ty nuk e bejne Mallakastren asnjehere me dhimbje koke, pasi ka pare me keq kjo lekura ime se ty nga kjo ane.
Figura si Kastrioti eshte veshtire te merren neper kembe prej njerezish te indoktrinuar, por ne jemi ne krah te kundert te barrikatave, pasi ne ketu e shohim çeshtjen disi ndryshe siç e sheh ti. Ti kerkon nje Kastriot antishqiptar, pasi ne se do ishte ai Kastriot qe bashkoi shqiptaret, besimit tend nuk do i ngelej asgje, pasi eshte besim fetar i pushtuesit dhe jo sepse shqipot e zgjodhen me deshire (prej hallit u konvertuan ne mysylman, pasi me pare ishin te krishtere dhe ishin nje nder popujt e pare qe u kthyen ne te krishtere, pasi vet Shen Palit ju fiksua te kalonte nder stergjysherit e shqipove ti kthente ne te Krishtere)
Lidhur Fevziut apo mercenarit Klosi (i qofte i lehte dheu qe mban mbi shpatulla) jane teje ordinere si individe per kete stad ku ndodhet ky Forum.
Mos prit pergjigje sipas avazit tend, kur nis e provokon simbolet shqiptare sikurse herojte e shqipove, kete doja te them Eduart.
Image

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”