"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqipëta

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
el22
Member
Member
Posts: 31
Joined: Fri Sep 07, 2012 2:55 am
Gender: Male

Re: Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqi

#61

Post by el22 » Tue Sep 18, 2012 4:02 pm

Mallakastrioti wrote:Jo vetem qe nuk do hap nje teme te tille ne kete Forum, por edhe ne se dikush do tentoj te hap tema te tilla, personalisht do jem teje drastik ne vendimet qe do marr per te larguar jo vetem tema te ketij lloji, por edhe temehapesit!
E dyta. Personalisht per nente muaj me mbajti ne miter nje femer, ajo qe quhet ne shqip "NENE" dhe fale asaj mesova te belbezoja edhe gjuhen e te parit tim.
Te gjithe njerezit i ka mbajtur ne miter nje femer, qe ne gjuhen e secilit quhej nene. Gjithashtu, me perjashtim te pak rasteve, gjithe njerezit kane ndenjur ne barkun e nenes per 9 muaj. Femrat Shqiptare nuk perbejne ndonje rast special ne kete skeme biologjike.
Mallakastrioti wrote:Kjo lloj shkence, pra "luften midis gjinive", ndoshta do bente mire qe pike se pari te bente pyetje "Sa mundesi ju dha femres ne historine njerezore qe te paraqeste aftesite e verteta te saj?" Pyetje retorike imja, por qe pergjigjen e dime shume mire si ti, une dhe gjithe te tjeret.
Ne mund ta kemi nje pergjigje per ate pyetje, por une dyshoj fort se eshte e njejta pergjigje. Pyetja nuk eshte aspak retorike. Eshte nje pyetje qe meriton nje pergjigje, dhe ajo c'ka mendon ti (apo une) nuk eshte domosdoshmerisht pergjigja me prane se vertetes. Kjo eshte edhe arsyeja pse edhe tema te tilla debatohen, qe opinonet kontradiktore te ballafaqohen.
Mallakastrioti wrote:E treta. Qe ti permbahemi kesaj teme teje interesante hapur prej teje, ndoshta do benim mire te zhvillonim me tej idete qe ta çonim deri ne fund si aspirate, sigurisht ne se do jete deshira si dhe vullneti i mire.
Faleminderit per mirekuptimin dhe shpresoj te perqendrohemi ne thelbin apo boshtin kryesor te kesaj teme!
Paralelisht me postimet ketu, une po postoj edhe ne nje forum tjeter europian (ne anglisht). Ne nje debat ne ate forum me lindi nevoja per argumenta mbi maredheniet e gjuhes Shqipe me ate Greke, ne kete menyre gjeta Zeus10, dhe duke gugluar per Zeus10 gjeta edhe kete forum.

Per sa i perket idese se kesaj teme, kam pershtypjen se ajo u kristalizua ne idene e disa artikujve anglisht ezaurues. Une e mbeshtes dhe shpresoj qe t'i kemi sa me pare keto artikuj, qe te mund t'u referohemi ne debate (ne anglisht) me oponent rajonal e me gjere, neper forume te ndryshme, por nuk kam se c'kontribut te jap vete, pasi nuk jam njohes i ketyre fushave.
Gjithsesi, here mbas here do ta vizitoj kete forum per te mesuar se cfare eshte realizuar dhe ku eshte publikuar.

Por nese komuniteti i ketij forumi, ka tabu per disa subjekte te caktuar, une nuk e gjej veten midis ketij komuniteti.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqi

#62

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 18, 2012 4:21 pm

el22 wrote:
Mallakastrioti wrote:Jo vetem qe nuk do hap nje teme te tille ne kete Forum, por edhe ne se dikush do tentoj te hap tema te tilla, personalisht do jem teje drastik ne vendimet qe do marr per te larguar jo vetem tema te ketij lloji, por edhe temehapesit!
E dyta. Personalisht per nente muaj me mbajti ne miter nje femer, ajo qe quhet ne shqip "NENE" dhe fale asaj mesova te belbezoja edhe gjuhen e te parit tim.
Te gjithe njerezit i ka mbajtur ne miter nje femer, qe ne gjuhen e secilit quhej nene. Gjithashtu, me perjashtim te pak rasteve, gjithe njerezit kane ndenjur ne barkun e nenes per 9 muaj. Femrat Shqiptare nuk perbejne ndonje rast special ne kete skeme biologjike.
Mallakastrioti wrote:Kjo lloj shkence, pra "luften midis gjinive", ndoshta do bente mire qe pike se pari te bente pyetje "Sa mundesi ju dha femres ne historine njerezore qe te paraqeste aftesite e verteta te saj?" Pyetje retorike imja, por qe pergjigjen e dime shume mire si ti, une dhe gjithe te tjeret.
Ne mund ta kemi nje pergjigje per ate pyetje, por une dyshoj fort se eshte e njejta pergjigje. Pyetja nuk eshte aspak retorike. Eshte nje pyetje qe meriton nje pergjigje, dhe ajo c'ka mendon ti (apo une) nuk eshte domosdoshmerisht pergjigja me prane se vertetes. Kjo eshte edhe arsyeja pse edhe tema te tilla debatohen, qe opinonet kontradiktore te ballafaqohen.
Mallakastrioti wrote:E treta. Qe ti permbahemi kesaj teme teje interesante hapur prej teje, ndoshta do benim mire te zhvillonim me tej idete qe ta çonim deri ne fund si aspirate, sigurisht ne se do jete deshira si dhe vullneti i mire.
Faleminderit per mirekuptimin dhe shpresoj te perqendrohemi ne thelbin apo boshtin kryesor te kesaj teme!
Paralelisht me postimet ketu, une po postoj edhe ne nje forum tjeter europian (ne anglisht). Ne nje debat ne ate forum me lindi nevoja per argumenta mbi maredheniet e gjuhes Shqipe me ate Greke, ne kete menyre gjeta Zeus10, dhe duke gugluar per Zeus10 gjeta edhe kete forum.

Per sa i perket idese se kesaj teme, kam pershtypjen se ajo u kristalizua ne idene e disa artikujve anglisht ezaurues. Une e mbeshtes dhe shpresoj qe t'i kemi sa me pare keto artikuj, qe te mund t'u referohemi ne debate (ne anglisht) me oponent rajonal e me gjere, neper forume te ndryshme, por nuk kam se c'kontribut te jap vete, pasi nuk jam njohes i ketyre fushave.
Gjithsesi, here mbas here do ta vizitoj kete forum per te mesuar se cfare eshte realizuar dhe ku eshte publikuar.

Por nese komuniteti i ketij forumi, ka tabu per disa subjekte te caktuar, une nuk e gjej veten midis ketij komuniteti.
Personalisht nuk me pelqen te analizoj fjale per fjale bashkeshkruesin. Ka njerez qe u pelqen diçka e tille, por nuk perben rastin tim, pasi jam ende me te vjetren. Pra kerkoj te debatoj apo bisedoj rreth boshtit apo thelbit kryesor te nje teme.
Zeus10 mund ta gjesh ketu e mund ta gjesh gjithandej, por ketu gjen punen dhe mundin e tij te disa viteve dhe punen e mundin e disa viteve te gjithe atyre qe ka prane. Zeus10 sikurse ata qe punojne me te ne kete Forum kane nje ze dhe ide te qarta , pra te pakten ketu. Diku tjeter gjithkush pergjigjet per vetveten. Ky Forum nuk i perket as Zeus10, as mua si Mallakastrioti e as ndonje tjetri, por eshte fryt i nje bashkesie ku çdokush ka rolin dhe rendesine dhe detyrat e veta. Besoj qe jane cilesi qe i gjen shume pak diku tjeter neper forume te tjera shqiptare.
Po, besoj si Forum ne do realizojme diçka te ngjashme me kete teme qe ti ke hapur, qe mund ta quajme enciklopedi, apo liber apo diçka tjeter....jam teje optimist ne kete ane.
Lidhur bisedes femer-mashkull e vice-versa (anasjelltas), do te te kerkoj falje por nuk do e konsumoj me kete bisede. Jo se eshte tabu, por eshte diçka qe nuk ka te bej me kete Forum dhe qellimet e tij.
Faleminderit
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqi

#63

Post by Adriana » Tue Sep 18, 2012 5:30 pm

el22 wrote:Une mund t'i marr nje nga nje objeksionet e tua, dhe ne secilin rast te demostroj llogjiken tende te dobet, por meqenese je femer, dhe aftesite e tua mendore per te operuar ne subjekte abstrakt jane ne limitet e tyre biologjik, nuk po e vazhdoj me tej.


el22 ne radhe te pare te uroj mireseardhjen ne kete forum.


Persa i perket komentit te mesiperm qe nuk mu drejtua mua personalishte si Adriana , po sipas gjinise PO me ze edhe mua fshesa....
Kur filluat te shkruanit per temen ''Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqipëta'' kisha filluar me kenaqesi dhe ineteres te lexonja bisedimet tuaja me anetarin Zeus 10. Por sot u ndjeva shume e lenduar si femer kur lexova kete koment. Nuk e di ku e gjete ate force te besh nje krahasim te tille, se nese dikush deshiron te studioj nje deg te tille nuk ka te bej fare se cfare gjinie i perket. Ka me qindra mijera gra qe sot jane ekseperte ne kete deg. Pra ju nuk u bazuat ne kete arsyetim, por thjeshte per ju gjinia femer nuk ka vlere... ( absurde )

Iriqi, nese ta merr mendja se mund ta mbrosh pretendimin tend se femrat jane me inteligjente, apo se jane njelloj inteligjente me meshkujt, perse nuk hap nje teme te re mbi kete subjekt, dhe te jesh e sigurt se une do marr pjese per t'u bere avokatine meshkujve.
Edhe nese egziston ndonje ''metode'' ( gje qe une e ve ne dyshim ) qe kapaciteti i mashkullit eshte shume me i larte se sa i nje femre per te ''operuar ne subjekte abstrake'', duhet te dish qe femra ka shume kapacitete te tjera qe nje mashkull nuk mund ti arrinte dot kurre.
Jam e sigurt qe te dy gjinite kan kapacitete te njellojta si dhe te kunderta, pra kjo nuk me duket aspak nje ''teme'' per tu biseduar se te dyja palet kane nje % me plus si dhe me minus. Kjo gjitashtu varet edhe nga vullneti,deshira,mundesia,edukimi, etj,etj, te cdo secilit, jo thjeshte vetem nga gjinia.

Fakti qe e gjykove vetem pse shprehu gjinin e saj eshte nje fakt qe ju mungon kapaciteti te bisedonit me nje femer. Se deri dije qe nuk kishte deklaruar gjinine e saj po mundoheshe ta bindnje me fakte. Kur ke kete ''kapacitet kaq te larte'' pse nuk e kishe kuptuar me pare qe ishte nje femer?!
Shpresoj qe ky debat te mos zgjatet me tej, jo nga frika per te debatur, por mendoj qe sdo secili nga ne njeh shume mire kapacitetet e dy gjinive dhe vlerat e tyre. Te uroj vazhdim te kendshem el22.


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqi

#64

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 18, 2012 5:59 pm

Meqenese me pare kam postuar ne kete teme diçka lidhur mitit te Jezus i cili me çka duket eshte kryekeput ai i egjiptianeve dhe pikerisht mitit te Horus, i nderuar El22, per ate qe do e quajme "par condition" çfare mendimi ke lidhur ketij citimi apo sjellje si me poshte?

Image

Mendon se edhe "Allah", qe sipas tekstit nuk ishte i panjohur "grekeve te lashte" , te jete pikerisht "nje zot lufte" dhe jo paqe, vjedhur dhe pervetesuar prej Muhametit dhe ndjekesve te tij?
Kjo do te thote qe zotat semit monoteiste nuk jane gje tjeter veçse kopjo (te shemtuara) te zotave pagan.
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqi

#65

Post by ALBPelasgian » Wed Sep 19, 2012 8:21 am

Zeus10 wrote:
Une jam i mendimit, qe problemet qe do trajtohen, te trajtohen ne menyre ezauruese, duke u perqendruar tek rrezimi i steriotipeve, si psh :
--shqiptaret jane me te vonshem se helenet, sepse kane pak huamarrje nga gjuha greke
-- shqiptaret nuk jane autoktone ne bregdet, sepse fjalet e detarise i kane huazime
--- gjuha e ilireve ka qene centum
--gjuha e shqiptareve ka qene satem
--vendbanimi i sotem i shqiptareve ka qene vendbanim origjinal sllav, per shkak te sasive se madhe te toponimeve sllave
--shqiptaret i kane zgjeruar territoret per shkak se u lidhen me pushtuesit
--gjuha e shqiptareve eshte thjeshte nje perzjerje mekanike fjalesh:greke, turke, sllave, latine, gote, avare

dhe te tjera pislleqe si keto, qe deshiroj te jemi plotesisht ezaurues, duke shkuar ne detajet me te imta teknike.
Ne menyre qe te veme piken mbi "i", eshte mire qe per secilen nga keto subjekte te hapet nga nje teme e vecante; te mbledhen materiale dhe te shqyrtohen ceshtjet mire e mire. Pastaj, sintetizimi dhe hartimi i nje artikulli eshte shume i lehte. Eshte mire qe per secilin nga keto subjekte te angazhohen forumistet, te cilet me deshiren e tyre mund te zgjedhin fushen, tek e cila do te japin me teper kontribut. Une per vete zotohem se do te strukturoj nje shkrim te mire-argumentuar ne lidhje me "mungesen" e leksikut detar ne shqip. Poashtu premtoj se do te sjell nje studim, ku do te dekonstruktoj hipotezen dake, e cila shqiptaret i ben te prejardhur nga Dakia Rispensis, madje edhe nga Karpatet dhe Panonia.
Ky projekt, kerkon angazhimin e te pakten 5-6 veteve dhe pervoja e fundit me projektin e emrit shqiptar, ishte shume e keqe. U mblodhen shume materiale dhe ato rrine te pabotuara ne forumin tone, sepse na mungon koha te punojme me to. Do te doja opinionin tuaj, kush do te merret me perzgjedhjen e materialeve, sistemimin e tyre, shkrimin, komentimin, ilustrimin, redaktimin dhe ndoshta dhe perkthimin dhe pershtatjen sipas nje standarti te larte? Ka dhe ane te tjera, sic jane ato teknike dhe financiare, por qe nuk me shqetesojne.
Nje prej anetareve me te palodhshem qe ka afirmuar materialet e Arberia's, duke kontribuar me shkrime jashtezakonisht cilesore ka qene 'Albteri', per punen e te cilit mund te bindeni nga shkrimet: www.albter.com

Anen "teknike" te ketyre kompilimeve mund ta marr persiper une, duke i siguruar materiale, referenca e fusnota.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Krijimi i nje enciklopedie dixhitale mbi gjenezën e Shqi

#66

Post by Zeus10 » Wed Sep 19, 2012 3:13 pm

Iriqi wrote:
Edhe sikur te kishte shume ''Peralla'' per greket e lashte, nuk themi dot se asgje nuk eshte e sigurte. Nje deklarim i tille eshte i padrejte, naiv, joprofesional, jo akademik !
Nuk ka sjellje profesionale me korrekte, sidomos ne studimet historike, se sa te mos kalosh ne filtrin e analizes dhe dyshimit, cdo gje qe ka lidhje me historine, duke perfshire dhe rrefimet e gjithepranuara. Le te te jap nje shembull:
Nje nga personazhet me te njohur "historike", jeta dhe veprimtaria e te cilit, eshte miretreguar, mireinterpretuar dhe si rrjedhim gjithepranuar, eshte Jezusi. "Dihet", tashme "mire", se ai si derguari i Zotit(apo zoti vete !!!!!), ishte moralisht i persosur, bile ishte aq i persosur sa nuk pranoi as te martohej. Por tani po na del:

Image

sipas ketij shkrimi shume te hershem, qe ai na paskesh qene martuar, nje fakt ky thelbesor(nese eshte i vertete), qe do te na bente te ndryshonim shume qendrimin per te, deri ne ate pike sa te viheshin ne dyshim gjithe historite e "miredokumentuara" dhe "gjithepranuara" per te.
Nese mund te vihej ne dyshim "historia", e nje personazhi kaq te mirenjohur, si nuk mund te mos vihej ne dyshim, le te themi psh "deshifrimi" i ketyre hieroglifeve:

Image

qe paraqet nje te dhene shume te paqarte(ne krahasim me shembullin me pare), por e nxituar per tu "gjithepranuar", pavaresisht se mendjet me serioze te gjuhesise, kurre nuk e pranuan kete deshifrim. Sot ai eshte FAKT HISTORIK dhe kur flitet per qyteterimin mikenas(nje term konvencional ky), ata quhen greke.
Kjo e imja nuk eshte nje fobi ndaj grekeve, por fatkeqesisht duke e "gjithepranuar" historine, sepse eshte "shkencore", ne bejme legalizimin e rrembimit te saj. Por te pakten me mua dhe disa miq te mij ketu, kjo nuk ka per te ndodhur, pavaresisht thirrjeve per te pranuar te "te gjithepranuaren".
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”