"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Amanda Hysaj historiania shqiptare e dashuruar pas serbeve

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Amanda Hysaj historiania shqiptare e dashuruar pas serbeve

#1

Post by Zeus10 » Sat Oct 06, 2018 3:40 pm

Here pas here, ne universin e mendimit shqiptar, shfaqen zera, qe ne emer te 'realizmit historik' , dalin perkunder jo vetem interesave kombetare, por dhe vete logjikes se fakteve historike, qe ne e dime shume mire, qe manipulohen keqaz nga propaganda e eger e fqinjeve tane. Shihni se cfare thote ajo:
Tani dalim te pyetja. A e kanë sajuar historianët serbë historinë e Betejës së Fushë Kosovës? Jo, fare nuk mendoj kështu. Por problemet lindin tek shumëllojshmëria e burimeve të përdorura. Tani historianët serbë mbështeten kryesisht në burimet sllave, pak janë përdorur ato osmane, por nuk mund të themi se ata gënjejnë. Ata ndoshta i bien shkurt, apo lënë në heshtje, aleatët ballkanas, por pjesëmarrja e aleatëve nuk vë dot në dyshim faktin se ajo betejë u udhëhoq nga mbreti serb, çka e vendos Serbinë e kohës në qendër të ndodhisë, njësoj sikurse betejat e Skënderbeut vendosin arbrit në qendër të ngjarjeve edhe pse nuk mund të mohohen ndihmat që Skënderbeu merrte në forca njerëzore e financiare nga jashtë. Përpjekja e historianëve shqiptarë në lidhje me Fushë Kosovën fokusohet te legjenda e Millosh Obiliqit, pra ishin shqiptarët ata që vranë sulltanin e jo serbët, por kjo mbetet një përpjekje e vaktë që nuk prek thelbin.

por kulmin ajo e arrin ne momentin, ku me nje te rene te lapsit, zeron cdo perpjekje dhe argument, qe I lidhin shqiptaret me banoret e vjeter, te territoreve ku ata jane sot: pellazget
Prejardhja pellazge e shqiptarëve për shembull nuk është mit, por rrenë e pastër. Prejardhja ilire ose trako ilire mbeten hipoteza deri diku të logjikshme.
Ja vlen te diskutohet shume per kete tendence te keqe, te ketyre njerezve te dyshimte
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

KAONIAN
Member
Member
Posts: 24
Joined: Mon Sep 05, 2016 6:44 pm
Gender: Male
Location: United Kingdom

Re: Amanda Hysaj historiania shqiptare e dashuruar pas serbeve

#2

Post by KAONIAN » Sun Oct 07, 2018 10:50 pm

E vetmja gje qe duhet te diskutohet eshte perse keta zera shfaqen publikisht dhe kush u jep mikrofonin qe ti degjoj gjithe Shqiperia?
A eshte shteti ne kontroll te stacioneve televizive ose te gazetave, etj? Nuk eshte vetem kjo po dhe tipa si Mustafa Nano dhe te tjere i shikon populli cdo dite se dalin ne TV dhe thjesht riperserisin qe lidhja e Shqiptarve me Illyret dhe Pellazget eshte imagjinare dhe nuk ka fakte.

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”