"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kampionatit Evropian 2012

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Kampionatit Evropian 2012

#16

Post by erix77 » Fri Jun 29, 2012 5:50 am

Zeus10 wrote:Finalja Itali-Spanje

Perfundimisht italianet me dhelperine e tyre, e nxorren jashte loje Gjermanine, qe per hir te se vertetes ishte nje skuader e shkelqyer. Une do preferoja ata ne vend te Italise, por dhe ne sport ashtu sic ne cdo gje, nuk fiton gjithmone me i forti por me i mencuri.
eshte bere si legjende tani qe italianet i "vjedhin" ndeshjet me dinakeri por dje Italianet e munden gjermanine me merite dhe jo me dhelperi,kush e pa ndeshjen nuk mund te mohoje faktin qe italia luajti me mire se gjermanet.Po te ishin treguar me gjakftohte ndoshta gjermani do hante edhe 2-3 gola te tjere.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Kampionatit Evropian 2012

#17

Post by Rina » Fri Jun 29, 2012 8:02 am

Shume dobet Gjermania mbreme dhe loja e tyre ishte nje kthese deshtimi e papritur, qe pak mund ta kene parashikuar. Nga nje ekip yll i ketij kampionati u shendrrua ne nje ekip, qe i humbi rruga ne fushe. Italia ishte shume me mire dhe e meritoi fitoren mbreme edhe pse une kam dashur qe Gjermania ta fitoje kete kampionat per lojen qe kane bere, deri mbreme, fatkeqesisht. Tere ai sukses ra nga deshtimi i nje dite.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Kampionatit Evropian 2012

#18

Post by Rina » Tue Jul 03, 2012 10:40 am

Kuku e ka deklasuar Spanja Italine me 4 : 0 -haha-

Ma i mire eshte ky futbolli i lagjeve sesa i Italise ate nate. -iiiii-

Me tu dhimt Italia ne ate finale -hahaha- se nuk arriten ta japin as golin e nderit, ckado qofte kjo -haha-

Barcelona4ever! 8-)

User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: Kampionatit Evropian 2012

#19

Post by ErjonH. » Tue Jul 03, 2012 11:21 amRespekti qe tregon Ikeri per rivalin ne finale, LEGJEND.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Kampionatit Evropian 2012

#20

Post by Rina » Tue Jul 03, 2012 12:12 pm

Po bre shume interesant me Casillas qe gjithmone qan :cry: , sa here fiton e kam pershtypjen, edhe ate shume dhimbshem -haha-
User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: Kampionatit Evropian 2012

#21

Post by ErjonH. » Thu Jul 05, 2012 4:16 pm

Eshte lojtare qe lun lojen me zemer, jep gjithcka me fitu. Lojtari qe meriton rrespektin ma te madh ne bote eshte ky.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Kampionatit Evropian 2012

#22

Post by Rina » Fri Jul 06, 2012 7:07 pm

Kryesorja ne shqiptaret nuk kemi mbet pa ndonje titull ne kete kampionat, qofte ai edhe i bukurise, se edhe jemi race e bukur, skemi ca me ba tash :D

Emir Bajrami, mister “Euro 2012”

Image

Mesfushori sulmues shqiptar i Suedisë, Emir Bajrami, është përzgjedhur më i bukuri i “Euro 2012”, apo thjesht Mister “Euro 2012”. Ai mund të ketë luajtur vetëm 45 minuta për suedezët në fitoren ndaj Francës, por ka marrë një titull mjaft të lakmuar edhe nga vetë futbollistët karshi gjinisë më të bukur.

Bajrami është zgjedhur me këtë epitet nga edicioni i internetit i gazetës së njohur zvicerane, e “20 minuten” (http://www.20min.ch). Në këtë anketë kanë marrë pjesë më shumë se 1.8 milionë korrespondues, duke patur mundësinë të zgjedhin në mesin e 84 lojtarëve të kampionatit.

Vazhimisht në monitor figurojnë dy “kandidatë” të rastësishëm dhe përmes klikimit, lexuesit i diskualifikojnë ose i zgjedhin njërin prej tyre, sipas shijes.

Menjëherë pas Bajramit, “shoqëruesi i parë” i mister “Euro12” është zgjedhur mesfushori Niko Kranjçar i Kroacisë, i treti Markus Rosenberg i Suedisë, i katërti Mats Hummels i Gjermanisë, i pesti Jesus Navas i Spanjës etj...

Është interesante se në këtë listë të 10 futbollistëve më të pashëm nga emrat e mëdhenj është vetëm sulmuesi i Chelseat dhe Spanjës, Fernando Torres, dhe i dashuri i këngëtares së njohur Shkira, Gerard Piquet, i cili është pjesë e repartit të mbrojtjes të Barcelonës dhe Spanjës.

Siç po e shihni, askund nuk gjendet i adhuruari i futbollit evropian, “diva”, Christiano Ronaldo. Ai, sipas shijes së lexueseve të “20minuten.ch” ka zënë vetëm në vendin e 31-të. Por, ka edhe më keq, Rooney anglez është në vendin e 84-të, pra të fundit.

Emir Bajrami, 24 vjeçar ,që nga fillimi i këtij sondazhi interesant, kur e kishte “kapur” vendin e parë, nuk e kishte lëshuar atë deri në fund.

Top 10 futbollistët më të bukur në “Euro 2012”


1. Emir Bajrami, Suedi/Kosovë

2. Niko Kranjqar, Kroaci

3. Markus Rosenberg, Suedi

4. Mats Hummels, Gjermani

5. Jesus Navas, Spanjë

6. Olivier Girous, Francë

7. Fernando Torres, Spanjë

8. Jakub Blaszczykowski, Poloni

9. Gerard Piquet, Spanjë

10.Jan Rezek, Çeki

Vetë futbollisti refuzon CSKA Moskën

Futbollisti në mediat e Holandës, ku luan me ekipin e Twentes, është shprehur më i interesuar për klub të ri. Pas eliminimit të Suedisë, ai tani ka tri javë pushim, para se t’i bashkohet ekipit të tij aktual ose një ekipi të ri.

“Çdo gjë mund të ndodhë për tri javë”, tha Bajrami për “De Telegraf”. “Mendoj se do të ketë ndryshime dhe shpresoj të ketë. Situata te Twente nuk është e mirë për mua. Duhet të luajë çdo javë dhe për këtë më duhen ndryshime”, tha 24 vjeçari.

CSKA Moska ka shprehur interesim për Bajramin. “Jo, nuk kthehem atjë. Në Rusi nuk gjej asgjë interesante”. Bajrami kishte kaluar te skuadra holandeze prej asaj suedeze IF Elfsborg më 2010 për 4.5 milionë euro. Për stinor ai luajti 41 ndeshje dhe shënoi 5 gola.

http://www.zeri.info/artikulli/5/15/518 ... euro-2012/

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”